• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

elektrosadzarka - jaka?

Pogadaj sobie np. z WITKOIM-em :D Mam nadzieję, że Michał się nie obrazi za przytoczenie Jego słów:

"przepraszam Marek, że sięnie odzywałem,ale miałem spieprzony net w domu, a w pracy mam ograniczony dostęp
ale już u mnie z netem ok

Sadzarka sadzi i wszystko ok jest
dziękuję jeszcze raz
i do usłyszenia
Michal"

a tu komentarz z jednej z aukcji:
SUPER POZYTYW! Towar zgodny z opisem, działa śpiewająco, trawka sterczy aż miło a powietrze niemal iskrzy ;) Do rychłego spotkania i kolejnych zakupów!

WITKOIM

Znany użytkownik
Misiek napisał(a):
ale zaleciało autoreklamą
fuj :!:
reklama dźwignią handlu :D

A słowa Marka i to co napisałem potwierdzam
sadzi jak trzeba trawę, efekty u mnie w wątku
więc z czystym sumieniem polecam........

No i oczywiście się Marek nie obrażam, no bo na co :cool:

A_Tox

Użytkownik
SKMK
WITKOIM napisał(a):
reklama dźwignią handlu
...
Jestem w trakcie realizacji kolejnej serii sadzarek.
Część, zamówiona wcześniej, będzie dostępna w przyszłym tygodniu.
Kolejna część będzie dostępna pod koniec lipca.
Zbieram zamówienia...

Sadzarka 150PLN
Kable WN + sitko - 30PLN

Konstrukcja Rubikusa wystawiona na Allegro jest oparta na moim projekcie.

A_Tox napisał(a):
WITKOIM napisał(a):
reklama dźwignią handlu
...
Zbieram zamówienia...

Sadzarka 150PLN
Kable WN + sitko - 30PLN

Tylko diodki i trafka trochę inne. W Twojej wersji po 30-minutach wszystko idzie z dymem. Nie piszę Ci tego na złość ale naprawdę w Twoim opracowaniu są problemy....

A_Tox

Użytkownik
SKMK
WITKOIM napisał(a):
A_Tox napisał(a):
Kable WN + sitko - 30PLN
:shock: te sitko to chyba ze złota ;) :razz:
Jeśli chodzi o samo sitko to mogłoby być za darmo...
Ale komplet kabli to nie tylko sitko.
Na koszt kompletu kabli największy wpływ ma cena kabla o wysokim napięciu przebicia izolacji.
Ja zastosowałem giętki silikonowy kabel stosowany do świec motocyklowych.
A taki kabel odpowiednio kosztuje.
Dochodzą wtyczki, krokodylek, wspomniane sitko, izolacja sitka...też kosztują + gratyfikacja za złożenie tego w całość.
Składanie kabli to chyba najmniej wdzięczna część montażu zestawu.

A_Tox napisał(a):
WITKOIM napisał(a):
A_Tox napisał(a):
Kable WN + sitko - 30PLN
:shock: te sitko to chyba ze złota ;) :razz:
Jeśli chodzi o samo sitko to mogłoby być za darmo...
Ale komplet kabli to nie tylko sitko.
Na koszt kompletu kabli największy wpływ ma cena kabla o wysokim napięciu przebicia izolacji.
Ja zastosowałem giętki silikonowy kabel stosowany do świec motocyklowych.
A taki kabel odpowiednio kosztuje.
Dochodzą wtyczki, krokodylek, wspomniane sitko, izolacja sitka...też kosztują + gratyfikacja za złożenie tego w całość.
Składanie kabli to chyba najmniej wdzięczna część montażu zestawu.
...a zasilacz mój Przyjacielu gdzieś Ci się zapodział.....

A_Tox

Użytkownik
SKMK
szyna napisał(a):
A_Tox napisał(a):
WITKOIM napisał(a):
reklama dźwignią handlu
...
Zbieram zamówienia...

Sadzarka 150PLN
Kable WN + sitko - 30PLN

Tylko diodki i trafka trochę inne. W Twojej wersji po 30-minutach wszystko idzie z dymem. Nie piszę Ci tego na złość ale naprawdę w Twoim opracowaniu są problemy....

A przy jakim zasilaniu?
Z baterii, czy z zasilacza o wyższym napięciu niż 9V.

Tylko dlaczego nikt z właścicieli ESM v.4 nie zgłaszał problemów?
A może taki efekt występuje po przeróbkach na zasilanie wyższym napięciem niż sugerowane 9V z baterii...?
ESM v.4 było sprawdzane na pracę przez kilka godzin... i przeżyło!
Sadzarka wytrzymuje napięcie 15V. ALE NIE JEST ONO SUGEROWANE!!!

szyna napisał(a):
...a zasilacz mój Przyjacielu gdzieś Ci się zapodział.....
Nie zapodział się.
Wersja według mojego projektu jest zasilana z sześciu baterii lub akumulatorów R6.
Napięcie WN przy zasilaniu bateryjnym jest wystarczające.
A czas pracy na zestawie akumulatorów to kilkanaście godzin.

Artur, po co się tak nakręcasz? Wystaw swoje na alledrogo i będzie ok. A pomysł z podwójnymi diodami w powielaczu gdzie znalazłeś????????? :shock:

Nie chodziło mi o czas pracy, tylko o czas samodestrukcji sadzarki. trzymałeś swoją na zasilaniu powyżej 30 min?

A_Tox

Użytkownik
SKMK
szyna napisał(a):
Artur, po co się tak nakręcasz? Wystaw swoje na alledrogo i będzie ok. A pomysł z podwójnymi diodami w powielaczu gdzie znalazłeś????????? :shock:
Dla diod przy połączeniu szeregowym, np. 2 szt., podwaja się napięcie wsteczne co zapobiega przebiciu.

szyna napisał(a):
Nie chodziło mi o czas pracy, tylko o czas samodestrukcji sadzarki. trzymałeś swoją na zasilaniu powyżej 30 min?
Sadzarka chodziła przez kilka godzin...ale zasilana z baterii (6 x R6) i z transformatorem jak w projekcie.
Tranzystor mocy był ciepły, a trafo nie było nawet ciepłe - przy zwartym wyjściu.

Dużo zależy od zestrojenia sadzarki.
Ja ustawiam częstotliwość i czas trwania impulsu ładowania na poziomie, który zapewnia długotrwałe działanie układu.
Jak się nastroi na wartości maksymalne to można przedobrzyć.

A_Tox napisał(a):
Dla diod przy połączeniu szeregowym, np. 2 szt., podwaja się napięcie wsteczne co zapobiega przebiciu.

Poczytaj trochę teorii zanim znowu coś napiszesz. W "okularach" wpisz "powielacz napięcia"
.Jeśli tylko jedną diodę dodasz do powielacza to cały powielacz bierze w łeb. Taka jego uroda....

A_Tox

Użytkownik
SKMK
szyna napisał(a):
Poczytaj trochę teorii zanim znowu coś napiszesz. W "okularach" wpisz "powielacz napięcia"
Wiem jak działa powielacz.
Inną sprawą jest zwiększenie napięcia przebicia diody poprzez stosowanie kilku diod szeregowo zamiast jednej.
Chyba, że inaczej mnie uczyli niż zakłada fizyka.

Ale zaraz bo czegoś nie rozumiem....rozmawiamy o powielaczu czy o diodach? Powiem krótko: na powielacz sklada się układ dioda-kondensator i musi być "słownie" jedna dioda!!!! Więc z kąd Ci przyszło do głowy aby w powielaczu dawać 2-ie diody połączone szeregowo? Podaj przykład na podstawie schematu jakiegoś urządzenia produkowanego fabrycznie.

A_Tox

Użytkownik
SKMK
szyna napisał(a):
Ale zaraz bo czegoś nie rozumiem....rozmawiamy o powielaczu czy o diodach? Powiem krótko: na powielacz sklada się układ dioda-kondensator i musi być "słownie" jedna dioda!!!!
Dioda nie musi być jedna!
Dla przykładu dwie diody zastępują jedną i działają jak jedna ale o wyższym napięciu przewodzenia oraz o wyższym napięciu wstecznym.
Tak mówią teoria i praktyka.
"Połączenie szeregowe diod, stosuje się w celu zwiększenia dopuszczalnego napięcia wstecznego"

Ja o niebie, Ty o chlebie. Ja o powielaczu, Ty o diodzie. Mała różnica jest. Dalszą dyskusję uważam za bezcelową.
A to już jest największa
głupota jaką w życiu słyszałem:
@A-Tox: "Dla przykładu dwie diody zastępują jedną i działają jak jedna ale o wyższym napięciu przewodzenia oraz o wyższym napięciu wstecznym. "

Pokaż stronę potwierdzającą tą teorię w jakimkolwiek podręczniku akademickim. Z kąd Ty bierzesz takie nowości?

A_Tox

Użytkownik
SKMK
szyna napisał(a):
Ja o niebie, Ty o chlebie. Ja o powielaczu, Ty o diodzie. Mała różnica jest. Dalszą dyskusję uważam za bezcelową.
A to już jest największa
głupota jaką w życiu słyszałem:
@A-Tox: "Dla przykładu dwie diody zastępują jedną i działają jak jedna ale o wyższym napięciu przewodzenia oraz o wyższym napięciu wstecznym. "

Pokaż stronę potwierdzającą tą teorię w jakimkolwiek podręczniku akademickim. Z kąd Ty bierzesz takie nowości?
Nie mam pod ręką podręcznika. Jutro coś znajdę.
Ale żeby nie byc gołosłownym:
http://www.forum.elektronika.xorg.pl/in ... wtopic=357
"Szeregowe łączenie diod stosuje się wówczas, gdy chcemy uzyskać większą wartość napięcia wstecznego układu prostującego (w porównaniu z układem pojedynczych diod). Zwykle wtedy do każdej diody dołącza się równolegle rezystory o jednakowej (dużej) wartości, celem wyrównania napięć wstecznych w diodach."

Jak widać nie jest to żadna nowość.
Elektronika zna takie przypadki.
Może jednak inaczej nas uczyli.

Stary, Lubię Ciebie jako kumpla ale nadal nie wiesz o czym piszesz. Walniesz szesnaście diod szeregowo do bazy tranzystora stabilizującego i uzyskasz 16*0,6-0,6(spadek na złączu tranzystora) i otrzymasz zenerę, a na wyjściu stabilizatora równe 9V-. Przypominam jednak- rozmawiamy o POWIELACZU!!!!!!!!!

A_Tox

Użytkownik
SKMK
szyna napisał(a):
Stary, Lubię Ciebie jako kumpla ale nadal nie wiesz o czym piszesz. Walniesz szesnaście diod szeregowo do bazy tranzystora stabilizującego i uzyskasz 16*0,6-0,6(spadek na złączu tranzystora) i otrzymasz zenerę, a na wyjściu stabilizatora równe 9V-. Przypominam jednak- rozmawiamy o POWIELACZU!!!!!!!!!
A w czym powielacz jest szczególnym przypadkiem, w którym nie można stosować układu zastępczego o wyższym napięciu wstecznym?
Nie mówimy o polaryzacji bazy tranzystora, ale o prostowaniu napięcia.