• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Elektrosadzarka 15000 - 20000 v za 120 zł

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#81
Dzień dobry koledzy.
Buduję swoją sadzarkę (na module JP-D1221) ale naszły mnie pewne wątpliwości jak połączyć kable.
Moduł WN wygląda tak
HTB1WAEzueSSBuNjy0Flq6zBpVXa9.jpg

Domyślam się że czerwony i czarny to zasilanie modułu. Działa na 12V DC i generuje napięcie 7kV.
I tu pytanie czy jeśli te dwa białe kable podłączę do sitka, a z czerwonego wyprowadzę kabel do wpinania w makietę to urzadzenie zadziala prawidłowo?
Pytam ponieważ wydawało mi się, że jeden biały powinien iść do sitka a jeden jako kabel do makiety.
Ale potem znalazlsm to zdjecie i opis na stronie:
DSC07604.jpg
https://40khobbyblog.blogspot.com/2016/02/homemade-static-grass-applicator.html?m=1
Wolę więc zapytać zanim coś spierniczę.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#82
Anglojęzyczny autor pisze o podłączeniu obu białych do sitka na fotce czyli do modułu / terenu. A minus baterii podłączył do starego pędzla którym stawia trawę. Nie używał sitka jako zbiornika trawy, prawdopodobnie stawiał trawę posypaną z ręki.
Wygląda mi to na prawdę, ten generator wn jest używany w suszarkach do włosów z funkcją ION i w oczyszczaczach powietrza. Generuje jony ujemne czyli na białych przewodach jest minus wn. A zwykle minus łączy się do terenu a plus do sitka. Szczotki na końcach białych przewodów (ostrza generujące jony) przy użyciu generatora w sadzarce należy obciąć.
Czy minus baterii jest na czerwonym czy czarnym - trzeba się upewnić. Jeśli podłączysz swoje sitko z trawą do niewłaściwego - generator może nie przeżyć. Zwłaszcza zwarcia na wysokim napięciu.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#83
Dzieki cyruss. Będę kombinował.
Wiem, że kiedyś miałem w rękach sadzarkę zbudowaną na takim generatorku i dawała radę. Gdzieś mam foty jak to było tam połączone ale nie mogę znaleźć.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#84
Jeszcze raz chciałem podziękować koledze za pomoc.
Dla potomnych napiszę, że u siebie kable z moduł JP-D 1221, podłączyłem następująco:
- czarny - minus do zasilacza
-czerwony - plus do zasilacza oraz sitka
- białe połączone razem i dołożony długi kabel jako wpinka w teren/ makietę.
Dorobilem sobie też dwie końcówki do siania.
Jedna duża z pojemniczka na mocz, druga mała z syfonu do pralki. Mam tam sitko o średnicy 15mm. Mam zamiar używać go do siania małych kępek trawy lub dosiewania w trudniej dostępnych miejscach.
IMG-20211110-WA0018.jpeg

Zasilanie 12V - zasilacz zewnętrzny.
Włącznik on/off.
Sygnalizacja napięcia - dioda
Drugi włącznik (chwilowy) puszcza prąd na sitko i generator.
Sygnalizacja napięcia na sitku - dioda
Tu próba sadzenia na dioramce ćwiczebnej.

IMG_20211111_100044.jpg
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#87
Widzę, że wszyscy popełniają ten sam błąd.
Przyjrzyjcie się dobrze maszynie do flokowania.
Jedna drobna różnica i wcale nie potrzeba dziesiątek kV i trzepania sitkiem. Trawa sama wystrzeliwuje prosto w stronę materiału i żadne źdźbło nie leży.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#88
Widzę, że wszyscy popełniają ten sam błąd.
Przyjrzyjcie się dobrze maszynie do flokowania.
Jedna drobna różnica i wcale nie potrzeba dziesiątek kV i trzepania sitkiem. Trawa sama wystrzeliwuje prosto w stronę materiału i żadne źdźbło nie leży.
Różne są urządzenia do flokowania więc zdradź co masz na myśli.

Wrzuć, dla przyszłych pokoleń.
Postaram się w wolnej chwili narysować i wrzucić fotki.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#89
1. Trawa znajduje się od razu pomiędzy biegunami pola. Tutaj znajdzie się dopiero jak wypadnie przez sitko, najpierw tańcuje w pojemniku w każdą stronę.

2. Konstrukcja samej głowicy.
Tak jak piorunochron - powinien być zaostrzony i skierowany w niebo, tak tu jest kwadratowa blacha z zagiętymi rogami.
Ładunki gromadzą się na powierzchni, są wypychane przez następne i ulatują z ostrzy porywając ze sobą trawkę.
 
Ostatnio edytowane:

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#91
Jednym słowem nieprzewodzące sitko a wewnątrz pojemnika na trawę przewodzący stożek lub kilka ostrzy.
Podobne konstrukcje opisują na niemieckich stronach.
Moja pierwsza elektrosadzarka zbudowana na podstawie takiego opisu na bazie trzafopowielacza z cz-b monitora dawała dobre efekty, chyba była za dobra bo po pożyczeniu nie wróciła.
Jakby kto chciał sklonować to mogę jeszcze do pdf ze schematem dorzucić pdf z płytką, schemat ciut dziwny bo uwzględnia różne typy trafopowielaczy.
Bezpieczeństwo zapewniają jedynie rezystory o odpowiednich gabarytach (czyli napięciu przebicia) w obu przewodach wyjściowych. Produkowanych niegdyś przez TELPOD rezystorów grubowarstwowych rodziny GBR raczej już nie znajdzie się nigdzie (najwięcej ich było w dotykowych programatorach do cz-b lampowych OTV), ja sugeruję MŁT 2W.

Begrassungsgerat.jpg
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#92
Mam jeszcze rezystory z Telpodu z czasów kiedy tato miał tam praktyki.
Oni się teraz przenieśli na Przewóz, ale czy sami robią jeszcze jakieś rezystory to nie wiem.
Pare lat temu (6) kupowałem od nich precyzyjne rezystory do ruskiego miernika.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.559 386 20
#94
Toście sobie koledzy pogadali jak fachowiec z fachowcem. OK, a teraz poproszę o informacje dla laika, może jakiś rysunek jak to zrobić, schemat połączeń, a może nawet konkretne dane jak zrobić taką sadzarkę, o której napisał kolega @Lucky ?
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#95
Łopatologiczny schemat mojej sadzarki.
SHCEMAT SADZARKI.jpg

Czerwony led - jako lampka sygnalizacyjna, że napięcie jest włączone.
Zielony led - jako lampka sygnalizacyjna, że przełącznik działa, prąd idzie na sitko i na moduł wysokiego napięcia.
Białe kable z modułu WN (na schemacie szare) - połączone razem i połączone z długim kabelkiem jako wpinka w teren.
Rezystory z wartościami jak na schemacie.
Można by jeszcze wstawić diody zabezpieczajace led ale już mi sie nie chciało.
Jeden włącznik off/on bistabilny, jeden monostabilny zwierny.

Oprócz tego do budowy użyłem /
Rurka pcv o średnicy 32mm, złączka do takich rurek, dwie zatyczki pojemnik na mocz, metalowe sitko do cedzenia przy zlewaniu wina (uformowane na wypukłe).

W jednej zaślepce rurki usadowiłem gniazdo jack do zasilacza, włącznik, diodę led oraz przewlekłem kabel, który służy do wpinania w teren.
Moduł WN wsadziłem do złączki.
W pojemniku na mocz wyciąłem dno i wkleiłem sitko które wcześniej ukształtowałem na wypukłe.
W bocznej ściance pojemnika wyciąłem otwór tak aby pasowala w to miejsce druga zatyczka pcv.
W zatyczce zrobilem mały otqorek na przewód z sitka. Ten przewód jest wpinany przez kostkę w obwód.
Dzieki temu mogę wymienić sobie siewnik na taki z mnieksza średnicą.
Wykoanlem go z syfonu do pralki.

Czy takie rozwiązanie okaże sie praktyczne, czas pokaże.
Ponizej zdjęcia.
IMG_20211113_145838.jpg
IMG_20211113_145825.jpg IMG_20211113_145804.jpg
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#96
Kiedy już poćwiczysz sadzenie trawy, napisz jak się maszyna sprawuje.
Jednym wystarcza elektropacka na muchy, a na niemieckich stronach opisują (i sprzedają) nawet i 50 kV sadzarki w kosmicznych cenach.
Bardzo dobrym pomysłem jest zamykany pojemnik, zwolennicy odkrytego sitka marudzą że przy wyższych napięciach trawa odfruwa w górę - a to przecież normalne zachowanie jednoimiennie naładowanych elektrycznie drobin.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#97
Jak dojdę do etapu sadzenia, będę składał sadzarkę (właściwie sama głowicę) z ostrzami - dam znać.
Na razie mam taką z zamkniętym metalowym sitkiem w obudowie od muchopacki, ale ze swoim generatorem i powielaczem.
Wszystko na częściach z drukarek laserowych.
Na wyjściu mam rezystor wysokonapięciowy o wartości 100M.
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#98
Moja spisuje się calkiem dobrze. Nawet trawa polaka wstaje.
Przećwiczone na malej dioramce.
IMG_20211111_112329.jpg

Zamykany pojemnik ma jeszcze jedna zaletę a mianowicie, że nie rozsypie sie trawy przez nieuwagę.

Jestem Ciekawe tej elektrosadzarki kolegi Luckyego.
Też odzyskuję różnoraką elektronike. Nawet mam gdzies trafopowielacz, ale szybciej i bezpieczniej było zrobić z tego modułu.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#99
Trafopowielacz nie jest najlepszym rozwiązaniem, przede wszystkim nadaję się tylko taki z cz-b monitora w którym zasilanie końcówki odchylania poziomego wynosiło kilkanaście V, takie monitory już wiele lat temu wyjechały do punktów zbiórki elektrośmieci.
Do tego w monitorze wykorzystane są impulsy powrotu powstające na cewkach H, o wiele większe niż napięcie zasilania. Zasilając trafopowielacz zwykłymi impulsami rzędu 20 V uzyskuje się na wyjściu kilka kV a nie kilkanaście które było w monitorze. Być może pomogło by włączenie na wyjściu kondensatora (w monitorze w tym miejscu jest pojemność anody kineskopu), w zasobach znalazłem tylko 22 pF/25 kV a to za mało.
Pojawienie się chińskich przetwornic wn zakończyło erę takich konstrukcji.
 

pawelszymkowiak

Aktywny użytkownik
Reakcje
157 2 0
W lutym br. zakupiłem urządzenie które autor opisuje i dzisiaj padło. Podłączone wg instrukcji. Wysialo około 2mk. To już nie pierwsza sadzarka która kończy zywot zbyt wcześnie. Może za cienkie kabelki używam .Czy coś robie nie tak? Jaki jest ciągły czas pracy sadzarki? Czy częste włączanie/wyłączanie jest szkodliwe dla urządzenia? Jako laik uważam że coś tu jest nie tak
 

Podobne wątki