• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

el. zespół trakcyjny ET 87 i el. lokomotywa E 92

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#1
Wątek ten założyłem głównie z powodu elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ET 87, a dokładniej E.T. 831/831a/832 (oznaczenie pierwszego z serii), bo tak były oznakowane w początkowym okresie eksploatacji. Były to chyba czasy kolei pruskich KPEV? Mnie chodzi właśnie o ten okres. To dlatego, iż spotkałem się ze stwierdzeniem, że był to pierwszy elektryczny pociąg na terenie obecnych ziem polskich, oraz że kursował od 1914 roku na trasie Niedersalzbrunn - Halbstadt (dzisiejsze Wałbrzych Szczawienko - Mezimesti). Nie jest to zdecydowanie okres historii kolei elektrycznych na ziemiach polskich na który miałbym jakiekolwiek pojęcie, dlatego chciałbym się spytać mądrzejszych osób czy to rzeczywiście prawda? A może ktoś byłby w stanie podać więcej faktów na ten temat? Troszeczkę szukałem w internecie o tym taborze i znalazłem bardzo ładne zdjęcie oraz stronkę na jego temat, lecz niestety w języku niemieckim. Są tu też ciekawe jego zdjęcia.

Przy okazji, podobnie jak poprzednio chciałbym się spytać o przeszłość, a dokładnie o związki z naszym krajem lokomotywy elektrycznej serii E 92. Tutaj jest ładne jej zdjęcie, a to stronka na jej temat.

Jest napewno na tym forum przynajmniej kilka osób mających większe ode mnie pojęcie na temat tamtego okresu historii kolei. Interesuje mnie tabor trakcji elektrycznej, jednak mało mi są znane początki kolei elektrycznych na ziemiach polskich. A nie raz się spotykam ze zdjęciami różnych pojazdów elektrycznych na terenach obecnych ziem polskich, jeszcze sprzed elektryfikacji PKP, czyli sprzed 1936 roku. To co było po tym roku jest wiadome i opisane w wielu publikacjach. Ale prawdziwe początki kolei elektrycznych na naszych ziemiach są mniej znane. Trudno też znaleźć coś konkretnego na ten temat w internecie. W każdym razie nie znalazłem opracowania skupiającego wszelkie typy pojazdów elektrycznych eksploatowanych na naszych ziemiach do 1936 roku.

Proszę więc Was o pomoc w przynajmniej próbie przybliżenia tych dawnych faktów.
 

OLF

Znany użytkownik
Reakcje
1.251 32 10
#3
Historycznie pierwszą koleją elektryczną na ziemiach polskich była Wąbrzeźno - Wąbrzeźno Miasto link

Wszelkie informacje o trakcji elektrycznej na Dolnym Śląsku odnajdziesz właśnie na www.zackenbahn.de.
Po polskiemu polecam 1. numer KDiD i obszerny artykuł Andrzeja Szynkiewicza.
Po niemiecku lista jest ciut dłuższa :)
O technice trakcji elektrycznej polecam książkę Hauta bodajże "Lokomotywy elektryczne" - bardzo ładnie łopatologicznie jest wszystko wytłumaczone.

Osobnym tematem jest elektryfikacja Warszawskiego Węzła Kolejowego, najbardziej 'polska' na dzisiejszych ziemiach polskich, tu można liczyć nawet na monografie pojazdów trakcyjnych (jak "EL100" Bogdana Pokropińskiego)

W temacie E92 to jej związek z naszym krajem jest taki że jeździła po trasach które teraz znajdziesz (jeszcze niektóre w każdym razie :???:) w D29. No, przez kilka dni po wyzwoleniu jeżdziły jeszcze faktycznie na terenach polskich, dopóki bratnia armia wyzwoleńcza nie utrofirejniła wszystkiego. Jest spis pojazdów które koniec wojny zastał w Lubaniu i które tkwiły tam jeszcze do lat 50-tych, ale ztcp tej lokomotywy wśród nich nie było. Można za to złożyć sobie bardzo ładny modelik w skali 1:25 i to taki miły polski akcent :)
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#4
Przeczytaj "150 lat kolei na Śląsku", bardzo zacna książka, można ją zdaje się na alledrogo zanabyć.
 

Podobne wątki