• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dzień kolejarza

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#2
Na pewno już przed II wojną światową.
We wrześniu, w różnych dniach miesiąca.
Od 1981, z inicjatywy NSZZ Solidarność ustalono stałą datę, 25 listopada, dzień wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
A dlaczego właśnie ona?
W czasach prześladowania chrześcijan została skazana na łamanie kołem, koło po interwencji anioła się rozpadło - więc została ścięta.
Na wizerunkach jest przedstawiana z kołem i tak jakoś się zaczęła kojarzyć z koleją.
Koło to ma w herbie m. in. znane skądinąd Braniewo...
Mnie Najjaśniejsza Rzeczpospolita sprzedała wraz z kawałkiem kolei (światłowody) prywatnemu telekomowi - teraz moim pracodawcą jest: TK Telekom (TK to od poprzedniej nazwy Telekomunikacja Kolejowa) grupa Netia grupa Cyfrowy Polsat. Na samochodach firmowych już nie mamy nic ze starej nazwy a wizerunek pasiastego arbuza z najnowszej kampanii reklamowej Polsatu.
Z kolejarskich przywilejów został nam już tylko deputat węglowy w złotówkach, dodatek "węglowy" do emerytury i dzień wolny od pracy w dniu tego święta. No i odznaczenia resortowe w tym dniu wręczane, a dziś z powodu zarazy zamiast imprezy orderowej w Teatrze Wielkim w Warszawie - blachy przynosił kolejarzom kurier.
Takie czasy...
A więc kolejarzom i sympatykom wszystkiego najlepszego w Dniu Kolejarza, Tramwajarza i Wąskotorowca !!!
 
Reakcje
90 2 0
#9
Pozwolę sobie uzupełnić wypowiedź
We wrześniu, w różnych dniach miesiąca.
o zdjęcia różnych pamiątek upamiętniających dni kolejarza odbywające się we wrześniu. Zdjęcia znalezione głównie na znanym portalu aukcyjnym:
Rok 1954 Koperta FDC - Numer katalogowy Fi 728-29, na stemplu data 19 września
FDC_1954.JPG
Rok 1964 - zaproszenie na spotkanie na dzień 11 września w Krakowie
Zaproszenie_wrzesien_1964.JPG
Rok 1966 - zaproszenie na spotkanie w dniu 7 września
Zaproszenie_wrzesień_1966.JPG
I na koniec rok 1967 - kartka pocztowa - numer katalogowy Cp 342. Na stemplu jest widoczna data 10 września 1967
Kartka_1967.JPG
 

Podobne wątki