• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja o prawie autorskim zdjęć

Reakcje
3 0 0
#41
Wreszcie sytuacja opanowana ,brawo Admin, też chcę coś ciekawego zobaczyć ,fotki naszej kolei z lat 60,70, itd tego nie widziałem na oczy, dzięki forum mogę poznać kolej z tamtych lat,mam swoje fotki z lat 80 -89 ale nie wrzucę tu po kiego wuja ktoś mi napisze że nie ostre .ze słupem i etc,kol który wszystko wie skutecznie zniechęcił mnie do aktywnego korzystania z forum .
 
Reakcje
81 3 4
#44
Pewnie masz rację Danielu, ale nie wiem czy portal aukcyjny to jest miejsce skąd można bezkarnie kopiować zdjęcia...
Jak do tej pory nie spotkałem takiego człowieka, który wie wszystko. . :)
Zatem cały ten młyn można posumować tak : Nie wiem , no to się wypowiem , to dość powszechne niestety wszędzie. Szanuję czyjeś zdanie. ale warto czasem pomyśleć o jego skutkach zwłaszcza na publicznym forum.
 
Ostatnio edytowane:

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
#45
Widzę, że słoneczko zaczęło przebijać przez te ciemne chmury niepewności ...
Wstawiać ściągnięte, czy nie - bo sąd ?
Chyba jednak Koledzy wyjaśnili w przekonywujący sposób, że jeśli ktoś dane zdjęcie wstawia gdziekolwiek do publicznego wglądu i właściwie je podpisuje, nawet jeśli to jest nie jego autorstwa, a tak bywa bardzo często, to liczy się zapewne z tym, że ktoś inny je wtórnie ściągnie i zamieści w innym miejscu.
I chyba jest to to same działanie, więc nie powinno budzić wątpliwości o naruszenie praw autorskich.
Jeśli przy wtórnym zamieszczeniu nie zarabia się na tym, to nie narusza to niczyjego interesu.
Pierwotnie wstawiający publikuje przecież nie swoje zdjęcie i też nie liczy na zysk, no może uznanie w środowisku zainteresowanych.
W przeciwnym razie pozostaje szuflada z tymi skoblami, kłódkami i takimi tam.
Zatem kontynuujmy nasze piękne historyczne zainteresowanie, z którego oprócz satysfakcji i tracenia czasu i tak nic nie mamy, znaczy się nic dochodowego - jedynie same wydatki. Bo to i w Polskę trzeba, uprzednio w odpowiedni sprzęt się zaopatrując, po dradze coś zjeść, gdzieś przenocować. Do tego potem trzeba jakąś książkę kupić, bo właśnie się ukazała i powinna na mojej półce się znaleźć.
Kurcze fajna fotka i dwie stare pocztówki, cholera po 150,- zł na starcie w licytacji się pojawiły - chciałbym je mieć !
No i wreszcie ten model się pokazał, na który długo z niecierpliwością czekałem ...
Reasumując - same straty w tych wydatkach, remont pokoju trzeba będzie odłożyć, to może poczekać.
Całe szczęście, że mam tolerancyjną żonę i jakoś to przełknęła nie grymasząc za długo ... postaram się jakoś jej to zrekompensować.
A tak od siebie dodam, że liczę po cichu na ujrzenie na tym forum znowu wielu tych nowych/starych zdjęć ...
Bo niby skąd i gdzie mają się takie pojawiać w kraju okrutnie zubożonym tymi wieloletnimi zakazami fotografowania i innymi dodatkowymi trudnościami.
Nie, nie bym te zdjęcia chciał z okrutnej chciwości dla siebie - to dla "Miecia" !
Pozdrawiam Kolegów.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
81 3 4
#46
Mam tylko nadzieję, że nie będzie kolejnej lawiny zdjęć z kolekcji braci Buzeów, TWB itp. Naprawdę wystarczy maksymalnie kilka zdjęć obrazująch galerię i link do niej. I chyba wszyscy będą zadowoleni. Oczywiście pomijam tu zdjęcia które pokazują np. dany szczegół dostępne tylko tam. No i o poszanowanie wyraźnej woli autora dotyczących dysponowania jego dziełem.
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
81 3 4
#51
To był tylko przykład, też tego trochę musiałem się naszukać, ale podpowiem strona 12. O to chyba chodzi, ale reszta też warta jest uwagi.
 
Ostatnio edytowane:

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#52
Mam tylko nadzieję, że nie będzie kolejnej lawiny zdjęć z kolekcji braci Buzeów, TWB itp. Naprawdę wystarczy maksymalnie kilka zdjęć obrazująch galerię i link do niej. I chyba wszyscy będą zadowoleni. Oczywiście pomijam tu zdjęcia które pokazują np. dany szczegół dostępne tylko tam. No i o poszanowanie wyraźnej woli autora dotyczących dysponowania jego dziełem.
Najgorsze jest to, że czasem te galerie znikają na zawsze - czasem jest WebArchive, ale u nich zdjęcia mają niższy priorytet i giną bezpowrotnie. Ostatni przykry przykład z modelarstwa kolejowego - zmarł Gunter Weller jego strona http://www.g-weller.de/ przestała istnieć, a była tam dostępna dokumentacja do opracowanych przez niego rozjazdów, na której podstawie pozwalał robić własne produkcje - jeśli nikt nie zrobił kopii to zniknęła w /dev/null
 
Reakcje
81 3 4
#53
No tak, każda strona kiedyś może zniknąć, ale jak zaradzić przepadkowi np. zdjęć? Nie jest przecież możliwe przeniesienie ich wszystkich tutaj. Zresztą / o czym nawet nie myślę/ tu tez może nastąpić kryzys. Pozostaje indywidualne zapisywanie w zależności od upodobań i ewentualnie ich dalsze publikowanie. To chyba jedyny sposób.
 
Ostatnio edytowane:

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#54
No tak, każda strona kiedyś może zniknąć, ale jak zaradzić przepadkowi np. zdjęć? Nie jest przecież możliwe przeniesienie ich wszystkich tutaj. Zresztą / o czym nawet nie myślę/ tu tez może nastąpić kryzys. Pozostaje indywidualne zapisywanie w zależności od upodobań i ewentualnie ich dalsze publikowanie. To chyba jedyny sposób.
Nie sugeruję przenoszenia wszystkiego, tylko raczej zapisywanie lokalnie tego czego dotyczy dyskusja, żeby potem nie wyglądało to tak jak w wątku @S.A.W Model

http://forum.modelarstwo.info/threads/saw-model-nowe-modele-i-zapowiedzi.13151/
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.566 386 20
#57
W takim razie, skoro tak często giną zdjęcia z różnych serwerów, proponuję aby koledzy zaczęli archiwizować ciekawe ujęcia, zamiast ciągnąć w nieskończoność tą donikąd prowadzącą dyskusję... :)
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#60
I kto to mówi ! Przecież to może być nielegalne a już ich ponowne udostępnienie może skutkować skierowaniem na galery.
Panowie - nie ma co tak zaogniać tematu. Myślę, że tylko krowa nie zmienia poglądów, a poza tym jeśli porozmawiamy merytorycznie to może więcej osób zrozumie, że prawo autorskie wymyślono by chronić prawo autora do utworu tak by nikt inny nie przywłaszczył sobie jego utworu i nie czerpał z tego korzyści materialnych. To, że przez ostatnie lata pod wpływem amerykańskich koncernów medialnych doszło do ogromnego wynaturzenia (zresztą podobnie jak praw patentowych) to nie powód byśmy skakali sobie do oczu. Miłośnicy kolei na tym forum nie zarabiają na tych zdjęciach - jedynie poznają historię swojego kraju - a to myślę, jest wartość wyższa.

W Polsce każde historyczne zdjęcie jest na wagę złota, szczególnie przedwojenne, bo Ci którzy mieli sprzęt i zasoby na takie hobby byli eksterminowani w czasie wojny i po wojnie.

Dlatego tak szukamy i nawet jeśli coś jest z aukcji chcemy zachować, bo zniknie i tyle będziemy widzieli. Oczywiście zdjęcia na aukcji to tylko miniatury i nabywca ma tą przewagę, że jego zdjęcie jest oryginałem. Gdybyśmy w Polsce dysponowali tak bogatą literaturą jak np. Niemcy, z setkami zdjęć - sytuacja na pewno byłaby inna.
 

Podobne wątki