• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja nt. przyszłych modeli PKP

luc1979

Znany użytkownik
Ja myślę, że wprowadzenie na polskie tory Pendolino do regularnego ruchu od grudnia 2014 zapoczątkowało już EPOKĘ VII! To jest FAKT!
Jeśli za epokę VI uznać upowszechnienie pasażerskich zespołów trakcyjnych i wprowadzenie przewozów intermodalnych, to wprowadzenie Pendolino w PL można uznać za początek np. podokresu VIb, bo VIa zaczął się mniej więcej po komercjalizacji PKP i wprowadzeniu prywatnych przewoźników;
@DRACULA, nie zgodzę się, że na placu boju pozostał już tylko z wielkoseryjnych ET21, bo przecież nie można zapomnieć o SU46 ;), na którą niecierpliwie czekam...
Czy SU46 można uznać za lokomotywę wielkoseryjną? W porównaniu z ET22 (ponad 1000 sztuk), EU07 (z pochodnymi coś pewnie 500 sztuk), ET21 (o ile pamiętam prawie 600 sztuk) to te kilkadziesiąt egzemplarzy SU46 to wedle standardów wielkoseryjnej produkcji taboru z czasów PRL (a niewielu wie, a jeszcze mniej pamięta, że byliśmy wówczas światowym potentatem w produkcji taboru kolejowego) ledwo seria próbna... nawet przy SP45 jest mało liczna, o rodzinie SM42/SP42 nie wspominając;

Walter Rusin

Jasnowidz roku
Rodzi się pytanie... czy epoka VII rozliczy epokę VI i V i jak będzie odnosić się do zbrodni popełnionych przez epoki IV i III...

Bodek

Aktywny użytkownik
Mimo to SU46 zdecydowanie do kultowych serii się zalicza, podobnie zresztą jak EP05, której na PKP było raptem 30 egzemplarzy. Poza tym skoro PIKO ma już pewne doświadczenia w produkcji wagonów motorowych/szt, to ja czekam na pikowskiego SN61 - i to niejednego.

Telewizor11

Znany użytkownik
SU46 na pewno nie jest lokomotywą kultową pod względem produkcyjnym. Zapewne też wielu ludzi nie widziało jej w życiu na żywo, ale zważywszy na to, że jest to polska myśl techniczna to jest to lokomotywa kultowa z pkt widzenia sentymentalnego. Czy warto ją mieć? Oczywiście, że warto, tak samo jak i SP47, której były tylko 2 szt., bo to nasze polskie lokomotywy.

SP9XUR

Znany użytkownik
(...) to lokomotywa kultowa z pkt widzenia sentymentalnego (...)
...podobnie jak EP09 i podobnie obie są dla mnie ważne jako "kanciaki", pokazujące że był taki okres kiedy projektowało się również z nowoczesnym jak na owe czasy designem :rolleyes:. Za "Byka" trzymam kciuki, nie kupuję w malowaniu PKP Cargo z przeznaczeniem na spekulacje, czekam cierpliwie na zielono/zielonego.

Mimo to SU46 zdecydowanie do kultowych serii się zalicza, podobnie zresztą jak EP05, której na PKP było raptem 30 egzemplarzy. Poza tym skoro PIKO ma już pewne doświadczenia w produkcji wagonów motorowych/szt, to ja czekam na pikowskiego SN61 - i to niejednego.
Nie wiem dlaczego u nas wszystko musi być kultowe i tylko to produkowane :confused: Jak nie nazwiemy tak SU46 to nikt nie zrobi takiego modelu?

Idąc tym tropem najwięksi producenci powinni rozpocząć produkcję zestawu na polski rynek: samolot TU154 +Brzoza , sukces murowany :D:p

Bodek

Aktywny użytkownik
Nie wiem dlaczego u nas wszystko musi być kultowe i tylko to produkowane :confused: Jak nie nazwiemy tak SU46 to nikt nie zrobi takiego modelu?
Zwał jak zwał, ale chodzi przecież także (a może przede wszystkim) o to, by producent nie wtopił produkując co popadnie, tylko żeby wstrzelił się w oczekiwania odbiorców i sam przy tym zarobił - czyli inaczej, by wilk był syty i owca zadowolona. Jak namówisz go do produkcji czegoś niepopularnego, to z pewnością będzie to jego ostatnia przygoda z polskimi modelami - więcej na nic namówić się nie da, a chyba nie o to nam chodzi?
Jak nie lubisz określenia "kultowe", to możesz je zastąpić innym - np. popularne, oldschool'owe, itp. Dla mnie to nie jest sprawą fundamentalną, natomiast SU46 towarzyszyły mi przez całe dzieciństwo i młodość. Uwielbiam te lokomotywy, dźwięk ich silników - zwłaszcza podczas rozpędzania się, itd., więc dla mnie jest to pojazd w jakimś sensie kultowy.
SU46 na pewno nie jest lokomotywą kultową pod względem produkcyjnym. Zapewne też wielu ludzi nie widziało jej w życiu na żywo, ale zważywszy na to, że jest to polska myśl techniczna to jest to lokomotywa kultowa z pkt widzenia sentymentalnego. Czy warto ją mieć? Oczywiście, że warto, tak samo jak i SP47, której były tylko 2 szt., bo to nasze polskie lokomotywy.
Zgodzę się, że to nie była seria imponująca pod względem ilości wyprodukowanych egzemplarzy, ale nie wyobrażam sobie, by któryś z miłośników nie widział jej na oczy - no chyba, że mowa o kimś kto obecnie ma kilka lub kilkanaście lat i dopiero zaczyna interesować się koleją. Jeśli ktoś z dorosłych nie widział na oczy maszyny, która kiedyś obsługiwała najważniejsze expresy na magistralach łączących największe polskie miasta, to sorry! Po pierwsze niech żałuje, a po drugie wypada mu tylko współczuć.

techno

Aktywny użytkownik
Jeśli ktoś z dorosłych nie widział na oczy maszyny, która kiedyś obsługiwała najważniejsze expresy na magistralach łączących największe polskie miasta, to sorry! Po pierwsze niech żałuje, a po drugie wypada mu tylko współczuć.
Poprę to znalezionym na szybko w sieci zdjęciem (źródło na zdjęciu):

To był chyba najważniejszy pociąg prowadzony przez SU46. Można go było nie widzieć, ale chyba każdy MiKol na początku XX wieku wiedział, że IC Wawel (Kraków Główny - Hamburg Altona) prowadzą "suki" z Żagania na odcinku do Forst.

kovalsky

Aktywny użytkownik
Poprę to znalezionym na szybko w sieci zdjęciem (źródło na zdjęciu):

To był chyba najważniejszy pociąg prowadzony przez SU46. Można go było nie widzieć, ale chyba każdy MiKol na początku XX wieku wiedział, że IC Wawel (Kraków Główny - Hamburg Altona) prowadzą "suki" z Żagania na odcinku do Forst.
Ja moją skromną osobą miałem przyjemność jeździć tym pociągiem na odcinku Forst - Żagań i w relacji odwrotnej w latach 2000/2001 kiedy to odbywałem zasadniczą służbę w Lubuskim Oddziale Straży Granicznej. Dla mnie, maniaka kolejnictwa to była czysta przyjemność, kiedy już uporaliśmy się ze sprawdzeniem wszystkich możliwych skrytek w których zwykle była ukrywana kontrabanda zasiadałem sobie wygodnie i delektowałem się podrożą w klimatyzowanym wagonie DB :). Wagonów było prawie zawsze 4, w tym jeden restauracyjny. Pamiętam że do Forstu od Cottbus pociąg zawsze przyprowadzała czerwona niemiecka "Ludmiła" DB. W Forscie lokomotywa była podmieniana - no właśnie - na naszą SU46 - póki ja jeździłem na służby na tej relacji zawsze bez wyjątku pociąg ten podejmowała w Forst SU46. Taka służba trwała 24h ( jak to typowa służba) Forst - Żagań. Później Żagań - Forst lokalnym składem, następnie Forst - Żagań tym samy składem lokalnym (dwie "Bonanzy" i "Stonka"), a na koniec powrót z Żagania do Forst składem Kraków - Hamburg Altona zawsze z SU46 na czele, ach piękne to były czasy...

Pozdrawiam

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
To był chyba najważniejszy pociąg prowadzony przez SU46.
W tamtym czasie pewnie tak, ale znacznie wcześniej, w latach 1970-tych, jak napisał kolega @Bodek, SU46 prowadziły najważniejsze ekspresy na liniach jeszcze wtedy niezelektryfikowanych, przede wszystkim Warszawa - Gdynia i Poznań - Szczecin/Świnoujście, a w relacjach międzynarodowych prowadziły m.in. najważniejszy wówczas na sieci PKP pociąg "Polonez" między Warszawą i Brześciem. Ekspresy "Neptun" i "Kaszub" były prowadzone trakcją spalinową na całej trasie, od Warszawy do Gdyni, a przez tunel średnicowy w Warszawie były przeciągane elektrowozami (podobnie zresztą "Polonez"). Dopiero w latach osiemdziesiątych ograniczono wykorzystywanie SU46 do odcinków bez drutów, co spowodowało konieczność dwukrotnej zmiany lokomotywy, w Nasielsku i w Tczewie (później w Malborku), z oczywistym wydłużeniem czasu jazdy.

Wracając do "Wawela", to o ile dobrze pamiętam, w pewnym okresie SU46 dojeżdżały aż do Cottbus, co pozwalało na uniknięcie jednej zmiany lokomotywy: ze spalinowej DR na elektryczną DR.

OLF

Aktywny użytkownik
Fakt prowadzenia pociągów na terenie Niemiec daje SU46 (podobnie jak w przypadku SP45) potencjał na sprzedaż modeli także na tym rynku, co być może da jej większe szanse zmaterializowania w modelu seryjnym. Dotyczy to także pociągów towarowych i tu dodatkowo możliwość sukcesu wiązanego w postaci talbotów 440V ;).

luc1979

Znany użytkownik
EP09, których było jeszcze mniej (47), niż SU46 (54). To tak a propos liczby maszyn, "uprawniających" do nazwania ich "kultowymi" (cokolwiek to znaczy).
tyle że w faktycznej służbie SU46 była garstka. W latach 80 większość z nich stała w krzakach, część egzemplarzy SU46 odstawionych w latach 80 w krzaczory już z nich nie wyjechało...a w zasadzie wychało do kasacji. EP09 mimo mniejszej ilosci wyprodukowanych egzemplarzy nieprzerwanie jest w służbie na terenie całego niemal kraju.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
w faktycznej służbie SU46 była garstka
W pierwszych latach XXI wieku. Ale do lat 1990-tych większość jeździła. Mówienie, że w latach osiemdziesiątych większość stała w krzakach jest chyba grubą przesadą. Może poczynając od wczesnych lat 1990-tych tak już było, chociaż ja w tamtym czasie widziałem ich dużo w ruchu. EP09 są bardziej znane, ponieważ są młodsze o 10 lat i więcej, jeżdżą do dziś i to po najgłówniejszych liniach, a SU46 już w latach 1980-tych były przesunięte do służby na pozostałych niezelektryfikowanych liniach, które z natury rzeczy są trochę na uboczu. No a najmłodsi koledzy mogą ich już praktycznie w ogóle nie znać. Ja mam dwa modele SU46 i żadnego EP09 i raczej się to prędko nie zmieni.

Walter Rusin

Jasnowidz roku
W pierwszych latach XXI wieku. Ale do lat 1990-tych większość jeździła. Mówienie, że w latach osiemdziesiątych większość stała w krzakach jest chyba grubą przesadą. Może poczynając od wczesnych lat 1990-tych tak już było, chociaż ja w tamtym czasie widziałem ich dużo w ruchu. EP09 są bardziej znane, ponieważ są młodsze o 10 lat i więcej, jeżdżą do dziś i to po najgłówniejszych liniach, a SU46 już w latach 1980-tych były przesunięte do służby na pozostałych niezelektryfikowanych liniach, które z natury rzeczy są trochę na uboczu. No a najmłodsi koledzy mogą ich już praktycznie w ogóle nie znać. Ja mam dwa modele SU46 i żadnego EP09 i raczej się to prędko nie zmieni.
K&W?

Nie ma też co tak generalizować, że młodzi, to starych nie chcą. Ciągnie mnie do tego co widziałem na własne oczy, ale tego co było we wczesnym dzieciństwie i już nie powróci- czyli żółtych czół SU45 i EU07. Sam mam aktualnie 24 lata. Modele w niebieskich malaturach mnie nie interesują, co łamie wcześniej przytoczony stereotyp. Dodatkowo marzę o bardziej przystępnych modelach polskich parowozów, takich jak Ol49, zbieram powoli składy z epoki IV. Także, myślę, że popyt na starsze epoki nie zaniknie, a tak między Bogiem i prawdą - Ci starsi miłośnicy, których mam zaszczyt podglądać na tym forum, na których się wzoruję budując swoje, na razie dosyć średnio udane, dioramki, nie mają po 90 lat, tylko są zwykle w sile wieku, więc nie ma co się martwić na zapas, że za chwilę zaniknie popyt i zostanie tylko plastyko-fantastyko niebieskie nowości a'la Husarze itp...

SP45-166

Aktywny użytkownik
tyle że w faktycznej służbie SU46 była garstka. W latach 80 większość z nich stała w krzakach, część egzemplarzy SU46 odstawionych w latach 80 w krzaczory już z nich nie wyjechało...a w zasadzie wychało do kasacji. EP09 mimo mniejszej ilosci wyprodukowanych egzemplarzy nieprzerwanie jest w służbie na terenie całego niemal kraju.
Nie jest to prawda co piszesz. To obiegowa opinia. Garstka czyli: mało, niewiele tłumacząc na angielski "few" co w zupełnie dosłownym tłumaczeniu na polski oznacza kilka. Otóż nie było tak.
W 1990 roku podjęto decyzję o skreśleniu maszyn wymagających największych i najdroższych remontów. Czyli prototypów 001, 002, także maszyny 003 z nietypowym układem pomp i hydrauliki, oraz maszyny 021 i 050 uszkodzone wcześniej (odpowiednio 1989 i 1986) przez pożary przedziału maszynowego. W zasadzie wszystkie maszyny tej serii skasowane w rzezi diesli z lat 1998/1999 (005, 016, 018, 019, 020, 027, 028, 036, 038, 040, 042, 044, 052) mają zdjęcia z połowy lat 90 przy pociągach (a więc były sprawne prawie do końca). Pozostałe maszyny według stanu na rok 2003 były na stanie czyli z 54 sztuk wyprodukowanych na stanie było 36 a więc równe 2/3, większość, a nie mniejszość. Od siebie dodam że jeżdżąc dość intensywnie po Polsce w latach 2003-2008 za lokomotywami HCP właśnie, w roku np 2005 z 36 będących na stanie maszyn, nieczynna i w krzakach była tylko jedna jedyna 006 i to od zaledwie 2003 roku dopiero. Resztę (oprócz chyba maszyny 054, także zresztą sprawnej) sfotografowałem w stanie czynnym przy pracy pociągowej co na rok 2005 w trzydzieści lat po wyprodukowaniu serii jest wynikiem niezłym (2/3 wyjściowego ilostanu).
Za to faktem jest że sporo maszyn w latach 80 potrafiło nawet kilka lat czekać na naprawy rewizyjne. Dopiero w latach 90 w zasadzie wszystkie będące na stanie pracowały jednocześnie.
Ale czepiając się do tego to warto wspomnieć że przekultowy i ubóstwiany przez wielu gagarin sprawował się o wiele wiele gorzej od wyrobów HCP. Po przejrzeniu ilostanów wychodzi iż z przeszło 1100 sztuk około 1/3 nie odbyła nigdy żadnej naprawy rewizyjnej. Po prostu dojeździła do pierwszej poważniejszej awarii lub osiągnięcia przebiegu międzynaprawczego i została odstawiona w krzaki a potem wysłana na złom. 3/4 ilostanu gagarinów nie osiągneło 1 mln kilometrów przebiegu (gdzie przeciętny przebieg SU46 to około 2 mln do dziś, a SU45 było ok 20 sztuk które dojeździły powyżej 3 mln. Egzemplarzy obu serii SU45 i SU46 które nie wypracowały 1 mln km w czasie swego "żywota" jest łącznie może 7? 10?) , około 2/3 z nich nie dotrwało nawet do połowy lat 90. Wiele maszyn kasowano po niecałych 20 latach od wpisania na stan. Do "naszych" czasów (2003) dotrwało w służbie około 1/10 wyprodukowanych ST44 i około 3/5 SU45 (157 z 265) oraz 2/3 SU46 (36 z 54), mimo że maszyny pochodzą z podobnych lat produkcji :)
EP09 nie była nigdy w służbie na terenie całego kraju. Dopiero od kilku lat gdy na stanie IC są szybkie EZT, Husarze i inne takie wynalazki, EP09 pojawiają się w wielu miejscach. Wcześniej chodziły w zasadzie wyłącznie po CMK, i wyżej kwalifikowanych pociągów na linii Poznańskiej (z odgałęzieniem na Szczecin i Frankfurt n/O), a przypisane były do Warszawy Olszynki (większość) i kilkanaście sztuk do Krakowa Prokocimia. W czasach mojego dzieciństwa i młodości nawet na E-65 do Gdańska spotkanie EP09 z pociągiem było niecodziennym w wydarzeniem...