• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja nt. modeli wagonów 406R

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
#61
Ja też tego nie rozumiem - bo zabawka od Robo to zupełnie co innego niż zabawka od PIKO....
Obie należą do "kopii 87 razy mniejszych" oryginałów rodziny wagonów typu 406R, ale nie są one jednakowe bo przecież wszystkie trzy reprezentują różny okres ich produkcji!
[...]
I może czas najwyższy pomyśleć trochę inaczej - dwóch producentów oferuje nam coś, co oczywiście jest do siebie podobne, ale przecież nie takie same!
Jako że producenci są dość oszczędni w informowaniu o swoich produktach, to proponuję żebyś może parę słów napisał, skoro dysponujesz większą wiedzą niż inni.
Myślę, że ku uciesze ogółu parę jasnych informacji (kto, co i z kiedy?) nie zaszkodzi zamieścić.
Dotychczas z różnych stron pojedyncze strzępy się pojawiały tylko.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#62
Rzeczywiście, z tymi rowkami pojechaliście trochę za bardzo. Też mi się wydaje, że rowki są i w wagonach Robo i Piko, ale nie widzę w tym po pierwsze niczego dziwnego - jakoś te taśmy trzeba utrzymać na miejscu, a po drugie, aż tak strasznie mnie nie przeszkadzają. Faktem jednak jest, że Piko zastosowało ciekawy trik z rowkami nie do samego dołu, a poza tym wyraźniej widać taśmy wystające ponad powierzchnię zbiornika. Nawet, jeżeli ta różnica ("grubość" taśmy) jest za duża w skali, to jednak robi to lepsze wrażenie, podczas gdy w wagonie Robo może się wydawać, że taśma jest na równo ze zbiornikiem i to potęguje wizualny efekt rowka. Najlepiej widać rowki Piko na jednym ze zdjęć ze strony producenta, które pozwoliłem sobie wykorzystać:

Piko DEC.JPG
 

DRACULA

Znany użytkownik
Reakcje
2.787 266 41
#63
Ale jaki sens było robienie tych rowków ?!
Przecież nie w celu lepszego utrzymania się walczaka na ramie.
Skoro w oryginale na walczakach tych cystern wszystkich wersji od 1964 do 1981 NIE MA ...?
Zwłaszcza że Klein Modellbahn 250 lat technologicznych* temu ! na swoich silosach zamocował odpowiedniej grubości pasy z plastikowej folii w kolorze czarnym lub kolorze walczaka. Do dziś tak wykonuje ten model Roco po przejęciu form.
A UMF w swoim modelu jak w oryginale płaściutkie jak należy i zapewne metalowe...


Powód mógł być tylko jeden : te pasy mają w oryginale na obu końcach taki "cybant-naciągacz".
I żeby to wykonać producenci poszli po najmniejszej linii oporu - zrobiono te pasy jako element/część z wtrysku z formy.
I tu ...najwyraźniej obu producentom : Piko w swojej fabryce i Robo tam gdzie zleca - najwyraźniej wykonać cienkich pasów się nie udało.
Wyszły prostokątne klocki a nie pasy !
Dlatego wykonano ten frez na walczakach żeby ukryć grubość tego paso-klocka...
Tyle ze Piko wykonało ten myk subtelniej. W dodatku w cysternach Robo wykonane są z błyszczącego plastiku ! ... na matowej powierzchni walczaka.
Stwierdzam to bo mam już 4 cysterny Robo . :D



* rok kalendarzowy odpowiada 10 lat w świecie technologii wg.Prawa Lat Technologicznych prof.Masseczki
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#65
Oj każdy z nas też ma rowek i jakoś musi z tym żyć.. Podobnie i tutaj trzeba podejść do tematu bo już formy producenci i tak nie zmienią.
Dokładnie!
Cała dysputa o tych rowkach tak naprawdę jest jakaś dziwna, że tak powiem skupiła się właśnie na tym, jak gdyby modele te (zresztą jak każde inne) w każdym innym aspekcie, w każdym calu, były idealne. A wiadomo, że każdy model ma jakiś tam kompromis. Dla mnie jest super sprawą, że jest gros cystern 406R w różnych epokach, w różnych malowaniach. I gdy składzik taki pomknie po torze to nie będę zwracał ani uwagi na rowki, ani na fakt, że Robo jest w jednym składzie z PIKO i UMF, i na to, że po wewnętrznej części szyn w torze C75 Weinerta nie ma imitacji śrub ;) (to a'propo kompromisów w modelarstwie)...

Bez tytułu.jpg


Może wszyscy k....a wyluzujmy?
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
95 8 0
#67
Pokaźna galeria zdjęć cysterny Piko jest dostępna na Facebooku Piko Polska.
Podoba mi się zastosowanie kratownicowych podestów, fajnie to wygląda.
 
Ostatnio edytowane:

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.132 442 105
#68
Mnie te zagłębienia zupełnie nie przeszkadzają. Przy normalnym oglądaniu wagonu na makiecie pewnie nie będą widoczne. Dla mnie będzie się bardziej liczyl
fantastyczny efekt 20 wagonów w składzie. Przy okazji bardzo bym prosił aby ktoś kto posiada wiedzę na ten temat pochylił się nad moim zapytaniem z poprzedniej strony.

Mam Panowie serdeczną prośbę. Marzy mi się bowiem skład cystern transportujacych benzynę na stację CPN. Chciałbym aby był to skład złożony z wagonów w malowaniu białym z pomarańczowym pasem ale w okresie kiedy DEC był częścią CPN.
Od kiedy weszło w użycie takie właśnie malowanie cystern?
 
P

ps

Gość
#69
Ranger napisał(a):
Możesz podesłać przykłady tych zwichrowanych ram?
Niestety nie mam już takiej możliwości.

Kriz8 napisał(a):
Jako że producenci są dość oszczędni w informowaniu o swoich produktach, to proponuję żebyś może parę
słów napisał, skoro dysponujesz większą wiedzą niż inni.
To, że dysponuję większą wiedzą nie znaczy od razu, że mogę się nią dzielić. Prawa producentów muszą być chronione,
jestem do tego zobowiązany i musisz to przyjąć do wiadomości.

Kriz8 napisał(a):
Dotychczas z różnych stron pojedyncze strzępy się pojawiały tylko.
Gdy napisałem dość dawno konkrety na temat 406R od PIKO - przy okazji ukazania się zabawek od Robo - to i tak to
wcale nie pomogło......

DRACULA napisał(a):
W dodatku w cysternach Robo wykonane są z błyszczącego plastiku ! ... na matowej powierzchni
walczaka.
A myślałem, że ja tylko to widzę ... :)

J1974H0 napisał(a):
Może wszyscy k....a wyluzujmy?
A mogłbyś łaskawie mówić za siebie i .... zacząć od siebie??
Coś jakiś czas temu obiecałeś i słowa nie dotrzymałeś, a kolejny już twój wpis udowadnia tylko jedno, że nie masz
bladego pojęcia o czym piszesz i uwielbiasz być prowokotarem prawie w każdej "kwestii" (tylko nie wiem na co nam
to...).
O ile "kompromis" u Weinert'a jest jak najbardziej usprawiedliwiony, to w temacie 406R nie jest to już takie
oczywiste, skoro producenci potrafią wykonać cienkie i niełamliwe np. poręcze z tworzywa sztucznego. Zresztą Dwaj
Panowie "Andrzejowie" rozłożyli już kwestię "rowków" na czynniki pierwsze, ale nie wiedzieć czemu zawsze musisz mieć
coś do powiedzenia...
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#70
A mogłbyś łaskawie mówić za siebie i .... zacząć od siebie??
Coś jakiś czas temu obiecałeś i słowa nie dotrzymałeś, a kolejny już twój wpis udowadnia tylko jedno, że nie masz
bladego pojęcia o czym piszesz i uwielbiasz być prowokotarem prawie w każdej "kwestii" (tylko nie wiem na co nam
to...).
O ile "kompromis" u Weinert'a jest jak najbardziej usprawiedliwiony, to w temacie 406R nie jest to już takie
oczywiste, skoro producenci potrafią wykonać cienkie i niełamliwe np. poręcze z tworzywa sztucznego. Zresztą Dwaj
Panowie "Andrzejowie" rozłożyli już kwestię "rowków" na czynniki pierwsze, ale nie wiedzieć czemu zawsze musisz mieć
coś do powiedzenia...
A ty znowu się czepiasz by pokazać siebie od strony "co to nie ja" - wszyscy to durnie, a ja jeden mam mandat na pisanie mądrości się na forum. Tak to się można do każdego przy....lić.
Nigdy nie pisałem, że jestem "znawca". Pisze na forum z pasji i chęci jak większość tutaj. A jak ci nie pasuje to nie czytaj. Gdyby zastosować algorytm wywalenia postów zwykłych pasjonatów niekoniecznie związanych z koleją zawodowo czy też znających się na niuansach różnic w taborze (z czego wynikają tez nie do końca "fachowe" wpisy) , to trzeba by wywalić 95% uczestników forum. A chyba do jasnej śrubki nie o to tu chodzi? Chcesz zrobić z forum krąg dyskutantów znających się ściśle na rzeczy...
Nie było psoba był spokój.
Pojawił się psob i znowu punktuje co drugiego jak by nie miał co robić, co widać w powyższych wpisach. Twoje posty to punktowanie ludzi w 90% wpisu. Może skoro piszesz coś produktywnego to dziel się wyłacznie tą wiedzą, skup się tylko na tym? Nic tak nie działa antyedukacyjnie jak atakowanie ludzi, zamiast dawanie czegoś od siebie... A ludzi niech oceniają ludzie we własnych sumieniach - a nie ty waląc w klawisze z jadem... by upuścić chęci przywalenia komuś. A nagromadziło się w przerwie jak widać...

Wpisy nt. zwykłej zabawki potrafią doprowadzać cię do frustracji przejawiającej się np. w oskarżaniu, że "prowokator". Zdjęcie z torem traktuję humorystycznie ale jak uważasz to za prowokację to twój problem. To nawet jest śmieszne.

To coś jak gdyby przechodził bezpański piesek obok pomnika zacnej osoby i podniósł tam nogę, a ktoś krzyknął "prowokacja"! Łapać psa i na sprawę z nim! Tak więc nie było to prowokowanie ale zwykła potrzeba.... (w tym przypadku rozładowanie napięcia)....
 
Ostatnio edytowane:

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
#71
To, że dysponuję większą wiedzą nie znaczy od razu, że mogę się nią dzielić. Prawa producentów muszą być chronione, jestem do tego zobowiązany i musisz to przyjąć do wiadomości.
[...]
Gdy napisałem dość dawno konkrety na temat 406R od PIKO - przy okazji ukazania się zabawek od Robo - to i tak to wcale nie pomogło......
Może nie do końca jasno się wyraziłem. Nie chodzi mi o zdradzanie planów czy tajemnic producentów.
A o krótkie objaśnienie - firma X wypuściła/wypuści model wagonu w odmianie 406Rx, która produkowana była w latach 19xx-19xx (czyli można się spodziewać modeli od epoki Xx). Od innych odmian różni się [... danym elementem/szczegółem].
Analogicznie dla firmy Y i dla firmy Z. I nic ponadto, zresztą to tylko propozycja/prośba.
 
P

ps

Gość
#72
J1974H0 napisał(a):
Czep się tramwaju jak nie masz czego, bo tak to się można do każdego przy....lić.
To, że jesteś wulgarny i bezczelny to wiemy od dawna, ale jeśli nie zastopujesz się w obrażaniu mnie i innych to załatwię to w sposób inny - i wierz mi w sposób jak najbardziej cywilizowany.
Z uwagi na tematykę forum i netykietę nie skomentuję twego wpisu (i pewnie następnych w tym stylu) inaczej jak tylko tyle, że "niekwalifikujesz się Pan nawet dla sądu dla ludożerców"....

Kriz8 napisał(a):
(...) o krótkie objaśnienie - firma X wypuściła/wypuści model wagonu w odmianie 406Rx, która (...) Od innych odmian różni się [...)
Oczywiście to jest możliwe, to już robiłem i zapewne dalej będę robił - ale musi być ku temu atmosfera (czyli bez takich jak J1974H0), choć zapewne nie zostanie to znowu zrozumiane i znowu pojawią się podtematy typu "to samo od dwóch" itp.....
Może przyjść taki moment, że mogę już nie mieć cierpliwości i po prostu ... zamilknę.
W przypadku 406R wprost oczywiście nie pisałem, ale jest tak dużo materiału zdjęciowego oryginałów w sieci i też na tym forum, by wyłapać większość różnic w tych wagonach. Ale odnoszę wrażenie, że i tak mało kogo to tu obchodzi....
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#73
ale jeśli nie zastopujesz się
Nie strasz.
psob.... nie mam zamiaru ciebie obrażać, bo po co? Akurat dałeś się poznać od strony takiej, że lubisz ostro jechać z wpisami jakie ci "nie pasują". Z tramwajem to zedytowałem i usunąłem zanim pojawił się cytat. Ale nie o to chodzi, gdyż jak nazwać oskarżanie mnie od "prowokatorów"? Pojechałeś z tym, moim zdaniem. To był zwykły żart, jakich wiele na forum, a ty wszystko na poważnie - od razu że prowokator. Kuźwa pisać się odechciewa, bo zaraz cię oskarżają za zwykły żarcik z torem.... a miał być luz....
I jeszcze to straszenie. Kuźwa zaraz prokurator wejdzie..... :niepewny:
Skoro jest psob, to ja chyba się wycofam. Po co się szarpać... poczytam, pośmieję się z boku jak się szarpiecie o rowki, napisy, ramy, zbiorniki, czy inne tarcze zderzaków....
 
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#75
Brawo J1974H0 za męską decyzję! Trzymam kciuki, żebyś wytrwał.
Ulżyło mi, że to napisałeś /ironia :) /.... I nawet już mi wisi, że ironią też z twojego wpisu zalatuje.
Wiecie, jast takie coś w psychologii, że jak grupa atakuje gościa, to i ja też. Bo co mam odstawać... co nie? Jesteś z grupą, możesz czuć się "Pan".... . Nie martwisz się już, że odstajesz od grupy bo tez "swoje" dołożyłeś gościowi.... jak inni. Na tym forum to norma.
Czy to męska decyzja? Dyskutował bym.
 
Ostatnio edytowane:

Rozczochrany

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
208 7 3
#76
Ulżyło mi, że to napisałeś /ironia :) /.... I nawet już mi wisi, że ironią też z twojego wpisu zalatuje.
Wiecie, jast takie coś w psychologii, że jak grupa atakuje gościa, to i ja też. Bo co mam odstawać... co nie? Jesteś z grupą, możesz czuć się "Pan".... . Nie martwisz się już, że odstajesz od grupy bo tez "swoje" dołożyłeś gościowi.... jak inni. Na tym forum to norma.
Czy to męska decyzja? Dyskutował bym.
Dokładnie tego samego argumentu użyłeś pod moim adresem gdy wycofywałeś się ostatnim razem.
Miesiąc przerwy i znów jesteś wszędzie, choć muszę przyznać, że oprócz bicia piany miałeś kilka merytorycznych wpisów.
Przepraszam innych użytkowników za zasmiecanie wątku, ale ja też czasami nie mogę się powstrzymać.
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#77
Tak czytam te wywody, sensacje i inne informacje, to nachodzi mnie jedna konkluzja ..... notabene kiedyś zasłyszana, otóż to ..cytuję pewnego okularnika z Niemiec, który stwierdził, że wykończy wszystkich producentów w tym kraju co się zwie Polska i ten rynek będzie jego, bo go na to stać.

Tak się niestety dzieje, a wśród nas są tacy, którzy mu pomagają.
 
Reakcje
95 8 0
#78
Tak czytam te wywody, sensacje i inne informacje, to nachodzi mnie jedna konkluzja ..... notabene kiedyś zasłyszana, otóż to ..cytuję pewnego okularnika z Niemiec, który stwierdził, że wykończy wszystkich producentów w tym kraju co się zwie Polska i ten rynek będzie jego, bo go na to stać.

Tak się niestety dzieje, a wśród nas są tacy, którzy mu pomagają.
Ja firmę Piko darzę wielką sympatią, podobają mi się ich modele i je kupuję. Jestem z nich zadowolony i cieszą moje oczy jak na nie patrzę.
To jest wolny rynek.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#79
Jezeli 'wykanczanie' konkurencji ma polegac na wypuszczaniu coraz wiekszej ilosci polskich modeli i w jakosci ostatnich wypustow cysternowych to jestem za ;). A konkurencja... coz tak jak napisano wyzej: jest wolny rynek. Technologia przetearzania tworzyw i same tworzywa sa juz obcykana. Nic tylko siasc na dupci: projektowac i produkowac ;)
 

m_zntk

Znany użytkownik
Reakcje
11.612 177 14
#80
Jezeli 'wykanczanie' konkurencji ma polegac na wypuszczaniu coraz wiekszej ilosci polskich modeli i w jakosci ostatnich wypustow cysternowych to jestem za ;). A konkurencja... coz tak jak napisano wyzej: jest wolny rynek. Technologia przetearzania tworzyw i same tworzywa sa juz obcykana. Nic tylko siasc na dupci: projektowac i produkowac ;)
Ja firmę Piko darzę wielką sympatią, podobają mi się ich modele i je kupuję. Jestem z nich zadowolony i cieszą moje oczy jak na nie patrzę.
To jest wolny rynek.

Oczywiście, kazdy ma prawo kupować co mu się żywnie podoba, jego pieniądze i wybór. Tego nie można negować. Dziwi mnie jako już starego modelarza, który para się tą profesją już ładnych kilka lat, że w kraju nad Wisłą, gdzie mieszka wg GUS ponad 38 mln ludzi, nie ma zgrania i konsolidacji, aby zrobić coś razem ... jako jedna firma, działająca pod polskim szyldem .. np POLSKIE MODELE. Siła nie jest w drobnicy, a w jednomyślnym działaniu i myśleniu. Za mojego żywota chyba jednak nie będzie takiej opcji.

Także, kupujmy takie produkty, na które nas stać, które są dostępne i cieszmy się nimi.
 

Podobne wątki