• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dyskusja na temat relacji filmowej z imprezy w Iławie

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
543 115 2
#21
myślę że wiele osób po prostu zrezygnuje z odwiedzania takich imprez.
Nie sądzę. Społeczeństwo nie czyta tego forum. Nawet nie wie, że istnieje.:eek:
Wiemy, że masz zelektryfikowane swoje moduły, co pokazałeś w Piotrkowie. (y)
poszedłem we Fremo (normę bardziej uniwersalną)
Czyli następnym krokiem rozwoju, będzie droga w kierunku normy Fremo H0fine.:)
Po szkole propagandy?
 

Alan

Nowy użytkownik
Reakcje
10 3 1
#22
W filmie wyrażona jest opinia osoby, która ma najwyższe wymagania od siebie co nadaje też prawo do podobnych oczekiwań względem innych
Nie daje to żadnego prawa. Odwrotnie . Każdy ma prawo do szacunku.
Tak bo to jest szyderstwo i mowa nienawiści. Tak przynajmniej wynika z wpisów na forum.

To się nazywa . Zaorał LL.

Wszystko się sprowadza do odpowiedniej werbalizacji. Czyli odpowiednie dać rzeczy słowo.
można stopniować

kolejkowicz -> prawdziwy modelarz w skrócie ll jugend

Ale można też

modelarz -> kolejowy onanista purysta w skrócie kop

Wszystko jest kwestją umowy
Dyskusja nie jest merytoryczna ponieważ materiał nie był mertoryczny a był kłamliwy. Jeżeli po makiecie Sopotu nie jeździły zabawki na prąd to co to było.

Jeżeli budowanie makiet i spedycja nie jest zabawą to czym? Wielkim zbiorowym obowiązkiem który potrafią udźwignąć tylko wybrańcy?
Nie zaczynajcie zabawy z modelarstwem kolejowym jeżeli nie jesteście gotowi za nie polec w hieroicznej walce o czystość gatunku.
Bardzo przepraszam kolegów z Sopotu za to , że stali się ofiarami dyskusji i komentarzy. Ale to właśnie są skutki mowy nienawiści. Wywoływanie sztucznych podziałów i konfliktowanie ludzi grając na emocjach. Dlatego ten filmik jest obrzydliwy.

Uwaga
Nie chodźcie na wystawy lego .Tam też ludzie budują kolejki z klocków.
Jeżeli wyroby piko to zabawkowe kolejki to jak według kop nazywa się lego train.
Jak według kop nazywają się inne skale skoro 1:100 to już obciach.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#28
Kolejny propagandzista i oszołom.
Staram się nie zabierać głosu, choć czytam z wypiekami.
Ale tu Andrzeju się z Tobą nie zgodzę , kolega Alan ma rację, tego podziału dokonał jeden człowiek, przygarniając grupę wiernych akolitów i wmawiającym im rzekomą wyjątkowość, potem już poszło, grupa modelarzy podzieliła się na lizidupy z pomrocznej i gorszy sort z reszty kraju, smutne to ale tak było, czy coś Wam to przypomina.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#29
Nie daje to żadnego prawa. Odwrotnie . Każdy ma prawo do szacunku.
(....) Tak bo to jest szyderstwo i mowa nienawiści. Tak przynajmniej wynika z wpisów na forum (....)
Wszystko jest kwestją umowy
Dyskusja nie jest merytoryczna ponieważ materiał nie był mertoryczny a był kłamliwy (....) Jeżeli budowanie makiet i spedycja nie jest zabawą to czym? Wielkim zbiorowym obowiązkiem który potrafią udźwignąć tylko wybrańcy?
Nie zaczynajcie zabawy z modelarstwem kolejowym jeżeli nie jesteście gotowi za nie polec w hieroicznej walce o czystość gatunku.
Bardzo przepraszam kolegów z Sopotu za to, że stali się ofiarami dyskusji i komentarzy. Ale to właśnie są skutki mowy nienawiści
Odzywam się ponieważ zostałem zacytowany. Oscar Wilde napisał: "Gentleman, to osoba, przy której każdy czuje się ważny". I tak, to prawda, twórcy filmu nie znali tej maksymy. Nie ma tam jednak żadnej mowy nienawiści. Jest tam zdrowa i motywująca szpilka wbita w pośladki nas, osób, które tak bardzo kochają kolej, że z niecierpliwością aby jak najszybciej włączyć się do zabawo-pasji przymykają oczy na niedociągnięcia, a czasem błędy. Wiem to z autopsji, ponieważ zdarzyło mi się być odrzuconym z moimi modułami z imprezy ze słowami: "No musisz trochę jeszcze popracować". Czy to był powód do obrazy? Oczywiście, że nie. Krytyka, zwłaszcza publiczna, bardzo boli i ma boleć. Tuż za nią bowiem pojawia się nasza reakcja: albo przechodzimy w kontratak i się konfliktujemy, albo dajemy sobie czas na przemyślenia, albo zgadzamy się i dążymy do doskonałości (oczywiście z różnym skutkiem ale z poczuciem, że walczyliśmy). Zamiana wagonu z prawidłowo oznaczonym końcem pociągu to kilka manewrów na stacji końcowej -sama radość i dla bawiących się i dla oglądających. Wyłączenie świateł końca pociągu w lokomotywie jadącej w zwartym składzie, to jeden guzik w manipulatorze. Natomiast co do Kartuz, to można spokojnie uznać, ze krytyka była bezzasadna ponieważ stacja miała pokazać jak buduje się moduły. Trudno zgodzić się z opinią, że ktoś, kto od siebie dużo wymaga nie może wymagać od innych. Kwestia dawkowania uszczypliwości zależy od osoby, która ją wymierza. Film nie atakuje imprezy. Wszak było na niej wszystko - i Kolekcjonerzy przez duże K, i jeszcze przymykający oko na niedociągnięcia kochający kolej czystym sercem przez duże "PKCzS" i kochajacy kolej czystym sercem modelarze przez duże "M". Nienawiści w filmie brak. Szpilka obecna, wbita zamaszystym ruchem :) . Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. Ktoś, kto nas krytykuje może mieć dobre intencje. :) .
 

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#31
Mnie zastanawai fakt komentowania tego filmu (we mnie on jakos nie wzbudza zadnych emocji). Brakuje mi natomiast innych materialow z imrezy z tematu - jakies zdjecia, rysunki, filmy. A zaczelo sie tak niewinnie Wtorek o 08:50 #79 "Pojawiła się relacja LL"
 

nohab

Znany użytkownik
Reakcje
543 115 2
#32

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#34
Miałem nie zabierać głosu, ale oglądając film zrobiony przez Pana L.L. zarówno z wystawy w Iławie, jak i z zabawy sylwestrowej dzieci z PMM oraz czytając Wasze wpisy koledzy, nasuwa mi się pewna refleksja i muszę stanąć po stronie osób krytykujących.
Rozumiem, że Pan L.L. propaguje modelarstwo redukcyjne, ale nie rozumiem dlaczego takie modelarstwo redukcyjne ma być tylko w jedynej skali 1:87? Z komentarzy z filmu wynika, że modele w innych skalach już nie są modelarstwem redukcyjnym. Bardzo ciekawe jest tego typu stwierdzenie. Zawsze mnie uczono, że modelarstwo redukcyjne jest możliwe w każdej skali, a modele różnią się oprócz wielkości jeszcze możliwościami odwzorowania szczegółów. Zatem nie rozumiem dlaczego model w skali 1:100 nie może być modelem redukcyjnym tylko zabawką? No ale może ja się nie znam i zgodnie z sugestią z filmu tylko w skali H0 można zrobić dobry model. :D:eek::ROFL:
Fajnie i łatwo jest krytykować innych, ale… przy krytyce powinno się na swoich modułach mieć zrobione wszystko w stanie oddającym prawdziwą rzeczywistość. Skoro Pan L.L. tak krytykuje brak trakcji i przewodów na modułach, na których jeżdżą elektrowozy, to dlaczego na swojej makiecie przy postawionych słupach sieci telefonicznej nie ma rozciągniętych przewodów? Dziwne… :eek:
Poza tym, pewnie nikt z Was nie zwrócił uwagi na taki drobny szczegół (bo przecież Was koledzy samochody nie do końca interesują) ale jak robimy modelarstwo redukcyjne, a takie przecież promuje Pan L.L. to i samochody powinny być zwaloryzowane i mieć założone tablice rejestracyjne. Niestety, oglądając film z sylwestrowych zabaw dzieci PMM na modułach zrobionych przez Pana L.L. żaden z samochodów nie ma tablicy rejestracyjnej, a czyściutkie są takie..., jakby właśnie przyjechały z myjni. :D
Zatem jak zauważamy źdźbło trawy w oku przeciwnika to przykre jest, jak nie widzimy belki w swoim. Dlatego popieram zdanie, że krytyka w filmie relacjonującym wystawę w Iławie w wykonaniu Pana L.L. jest złośliwa i nie powinna mieć miejsca.
 
D

Docteur

Gość
#35
Zatem nie rozumiem dlaczego model w skali 1:100 nie może być modelem redukcyjnym tylko zabawką? No ale może ja się nie znam i zgodnie z sugestią z filmu tylko w skali H0 można zrobić dobry model. :D:eek::ROFL:
W tym przypadku nie chodzi o modele wykonane całościowo w skali 1:100, tylko o modele wagonów w skali 1:87, których długość została zmniejszona 100 razy. Trudno taki pojazd nazwać modelem, a tym bardziej redukcyjnym. Dlatego też takie wagony trafiają głównie do zestawów startowych serii Hobby.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#36
W tym przypadku nie chodzi o modele wykonane całościowo w skali 1:100, tylko o modele wagonów w skali 1:87, których długość została zmniejszona 100 razy. Trudno taki pojazd nazwać modelem, a tym bardziej redukcyjnym. Dlatego też takie wagony trafiają głównie do zestawów startowych serii Hobby.
No to tego nie wiedziałem i masz rację. Model, który ma wysokość i szerokość w skali 1:87, a długość w skali 1:100 nigdy nie będzie modelem redukcyjnym. Ale będzie nadal modelem. ;)
To taki szczegół wyłapany przeze mnie, a ja takich niuansów nie znałem. Mea culpa. :oops: Natomiast nie zmienia to mojej opinii, że krytyka wykonana przez Pana L.L. jest po prostu złośliwa.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#37
W tym przypadku nie chodzi o modele wykonane całościowo w skali 1:100, tylko o modele wagonów w skali 1:87, których długość została zmniejszona 100 razy. Trudno taki pojazd nazwać modelem, a tym bardziej redukcyjnym. Dlatego też takie wagony trafiają głównie do zestawów startowych serii Hobby.
A są jeszcze tacy co pamiętają czasy, że taki skrócony "model" jak był PKP to byl przedmiotem dumy posiadacza jednego z zaledwie kilkunastu dostępnych modeli w polskim malowaniu ... tak tylko na marginesie. Jak ktoś ma w domowym M2 czy M3 tort to i pewnie łuki ostre i to 1:100 nawet lepiej wygląda niż pełnoskalowy model. Niczego tu nie bronię ani nie propaguję - każdy podejmuje swoje decyzje motywowane różnym podejściem do naszego HOBBY. A film - niestety niepotrzebnie złośliwy jak dla mnie.
 

Alan

Nowy użytkownik
Reakcje
10 3 1
#38
@Mafo może nie wiesz jeszcze jednej rzeczy. Na imprezach czas przyspiesza się 4 razy, a stacje jak zapewne zauważyłeś są co kilka metrów, to tak jakby były w realu były co pół kilometra, więc wszystko w zabawie jest względne.
Cały czas zwracam uwagę na to słowo - liczy się fan.
Moje wspomnienie z Iławy to świetna zabawa kolejkami i spotkanie z sympatycznymi ludźmi.

Czy wszystko było ok.? Nie, ale przyjemność była dużo większa niż błędy i o to chodzi w zabawie.

Gdyby nie głupi filmik, nie było by problemu, a może należy zadać pytanie czemu według LL powinniśmy budować kolej 68 roku? Czy dlatego, że wtedy PZPR wypędziło inteligencje "żydowską" z Polski i oczyściło Naród? Czy może dlatego, że dzięki sprawnej kolei mogliśmy zdławić powstanie w Czechosłowacji? Stąd sierpniowe krajobrazy. Obecnie Prezes też wspomina 68.

Nie wstawiałem i odradzam zawsze wszystkim wstawianie fotek makiet i taboru. To nie są zawody w budowie " modeli redukcyjnych".
Liczy się bezpośrednie przeżycie. To są happeningi.

Jeżeli chcecie zobaczyć jak wyglądała makieta i tabor to polecam oglądanie filmów jacekz. Wszystko widać a nie ma komentarza. Chyba nie czuje sie Bogiem żeby odpuszczać albo nie. Ja oglądam od dawna.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.930 386 20
#39
@Mafo może nie wiesz jeszcze jednej rzeczy. Na imprezach czas przyspiesza się 4 razy, a stacje jak zapewne zauważyłeś są co kilka metrów, to tak jakby były w realu były co pół kilometra,
Wiem, że przyspiesza i wiem, że stacje są bardzo gęsto. I to także przemawia za brakiem pełnego modelarstwa redukcyjnego, nawet w wykonaniu Pana L.L., co jeszcze bardziej potwierdza, że krytyka stosowana przez tego Pana jest złośliwa.
A to, że na takich spotkaniach ma być przyjemność i zabawa, to ja wiem od dawna i od dawna jeżdżę tylko na takie spotkania, które dają mi fan. ;):)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#40
A ja proponuję przenieść temat tam gdzie będziemy sobie mogli swobodnie pogadać, tu się wcisnęliśmy z tymi jakże słusznymi żalami i oburzeniem, nie pozwalając kolegom pokazać większej ilości zdjęć z imprezy.
W innym miejscu spuścimy wściekłe psy krytyki i sobie poużywamy.

Cieszę się że otwierają się Wam oczy, nie wszystkim, ale początki są trudne.
 

Podobne wątki