• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Dylematy początkującego - prośba o radę doświadczonych Kolegów

Nowy(RK)

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Witajcie,

Po wielu latach chciałbym rozpocząć "od zera" przygodę w wersji DCC … teraz już z dwoma synami (14 i 7 lat)
Moja jedyna i ostatnia kolejka (ale działająca do dziś) to analogowy Marklin z początku lat '80 ...

Spędziłem wiele godzin na tym forum, rozmawiałem także z ludźmi w kilku sklepach.
Nie udało mi się jednak pozyskać jednoznacznych informacji, które pozwoliłyby mi podjąć decyzję w sprawie pierwszych zakupów. Dlatego pozwalam sobie rozpocząć nowy wątek ...
Rozumiem oczywiście, że każdy ma swoje doświadczenia/gusta (lub preferencje sprzedażowe w przypadku sklepów ;-) ale może mógłbym liczyć na tym forum na nieco bardziej "zdecydowane" rekomendacje ze strony naprawdę doświadczonych Kolegów (przyznaję, ze "klękam" pod wrażeniem Waszej wiedzy w temacie …)

Żeby nie zanudzać - założenia w skrócie:
1. Na razie podłoga, jeśli makieta to za 3-4 lata
2. Perspektywiczne DCC ale do "ogarnięcia" dla nie-elektronika (chciałbym zachować opcję efektów dźwiękowych/dymu …)
3. Przyjazne sterowanie dla 7-latka
4. Rozsądna relacja jakość-cena (bez przepłacania za "markę" ale bez wymagania, żeby było jak najtaniej)


Moje dylematy na tym etapie (po tym czego się już naczytałem):

1. TORY - Trix C-Gleis czy Roco-line (guma)?
Które dają więcej możliwości? mają bardziej naturalną geometrię? lepszą jakość i wytrzymałość?​
Czy efektywnie - w skali całego układu ok 8-10 mb torów i ok 8-10 rozjazdów - będzie wg Was istotna różnica w cenie?​

2. STEROWANIE - Czy w moim przypadku jest coś sensowniejszego od Roco z21 / Z21?
Jeśli to powinien być mój wybór, to na jakim poziomie zaawansowania zaczyna naprawdę robić różnicę biała/czarna skrzynka?​

3. DEKODERY - Które są naprawdę sprawdzone i rozsądne cenowo?
Pytanie być może z gatunku "nie trzymających poziomu": Czy przyjęcie zasady, ze wszystkie dekodery będą od tego samego dostawcy co centralka ma jakiekolwiek przełożenie na bezawaryjność sytemu sterowania? Czy to w ogóle ma sens?​

Na razie powstrzymam się przed kolejnymi pytaniami, będę BARDZO wdzięczny za rekomendacje doświadczonych Kolegów w tych 3 kwestiach ...
Z góry dziękuję za proste, zdecydowane podpowiedzi ;-)
RK
 
Reakcje
37 24 8
#2
1 bez znaczenia
2 didgicase dr5000
3 każdy

Czegoś nie rozumiesz chyba. Zadaj pytanie jakie auto wybrać i pytania pozostają bez zmian i odpowiedz sobie sam. No i oczywiście poinformuj nas jakie wybrałeś.
Sprawdzony to jest chipset intel bx440 bo na nim działa układ podtrzymania życia na stacji kosmicznej.
Za 3 lata dzieciak będzie miał 10 i nie zmusisz go do kolejki ani biciem ani głodzeniem. A drugi bedzie miał 17 i będzie musiał być zaburzony żeby zamiast lasek obmacywać lokomotywy.
 
OP
OP
N

Nowy(RK)

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
Chyba nie. Odpowiedzi na swoje pytania znalazłem po prostu gdzie indziej ...
Zniechęciłeś mnie jedynie do zadawania pytań na tym forum swoim "eksperckim" komentarzem.
Ale Ty pewnie wszystko wiedziałeś od urodzenia ...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#5
Szanowny Kolego @Nowy(RK), proszę nie przejmować się złośliwymi komentarzami kolegi Sławomira, który, niestety, jest na forum znany z takich wypowiedzi. Na szczęście większość z nas ma trochę inne podejście do forum i wypowiadających się tu osób. Zachęcam do dzielenia się z nami swoimi doświadczeniami, ale także wątpliwościami i pytaniami, nawet, jeżeli nie zawsze i nie od razu znajdą się na nie rzeczowe odpowiedzi.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#6
@Andrzej Harassek - pomijając złośliwości - kolega @Slawomir ma trochę racji - jeden woli ogórki, inny córkę ogrodnika... Zatem pytania są na tyle trudne, że każda odpowiedź jest zarówno dobra jak i zła. W kwestii zainteresowań dzieciaków i ich zapału... niestety też jest to prawdą. Najbardziej lubię pytania w stylu: jaka technika patynowania wagonów jest najlepsza... zawsze odpowiadam - ta, która daje ci najlepsze efekty.
@Nowy(RK) - a ty faktycznie się nie przejmuj i rób swoje. Jakoś w gąszczu postów twój zaginął niezauważony. Moja rada jest taka - zawsze spróbuj sam. Wiem, że to czasem trudne lub / i kosztowne. Ale warto zapisać się do lokalnego klubu modelarskiego / kolejkowego - ludzie mają różne sprzęty, dekodery, doświadczenia. Póki nie spróbujesz, nie będziesz wiedział co ci najlepiej pasuje. A bezsensownych zakupów i tak nie unikniesz. Choćbyś każdego nas pytał z osobna, to co najwyżej dostaniesz bólu głowy. Ja nawet nie wiem jakie mam dekodery - chyba ESU - jeżdżą, gwiżdżą od lat... inni mają fabryczne i też sobie chwalą, jeszcze inni narzekają na wszystko, bo wiecznie marudzą.... i tak będzie ze wszystkim. A jak coś zbudujesz - pokazuj - zawsze warto się pochwalić dziełem swych górnych kończyn. Jak potrafisz modelować dolnymi to też pokaż... będzie ciekawiej. Bo ostatnio modelarstwa tu tyle co kot napłakał. Adam, Artur, Adam, Artur, Mateusz, Adam, Artur ...
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#7
pomijając złośliwości - kolega @Slawomir ma trochę racji - jeden woli ogórki, inny córkę ogrodnika...
Niestety Grzesiu, ale nie masz racji. Kolega @SŁAWOMIR jest złośliwy i tylko podpuszcza. Ma ciągłe pretensje i ciągle coś mu się nie podoba. Sam z siebie jeszcze nic nie dał. Na naszym forum nie ma żadnego konstruktywnego tematu prowadzonego przez Sławomira. Co więcej, nie ma żadnego tematu, nawet z bzdetami, który prowadzi kolega Sławomir (nie liczę tych dwóch z pojedynczym wpisem, założonych w 2018 r. i 2019 r., bo umarły i nie mają kontynuacji). Nie pokazał jeszcze żadnej swojej pracy, a przynajmniej ja nie umiem znaleźć takowej. Nie pokazał nikomu żadnej techniki modelarskiej. Nie podpowiedział jak coś modelarsko można zrobić, żeby lepiej i realniej wyglądało. Kolega Sławomir tylko narzeka i praktycznie nic więcej nie robi na naszym forum.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#8
@Mafo, Maćku, Macieju... ależ oczywiście wiem jaki jest Sławomir i jak niecne ma zamiary. Nie jest teoretykiem pokroju Darka, ale w tej konkretnej sprawie wydaje mi się, że się nie pomylił. Oczywiście mógł to napisać subtelniej, bez uszczypliwości, ale widocznie nie potrafi.
Kolega @Nowy(RK) zadał pytania na tyle trudne, że mogła powstać tutaj kolejna dyskusja o wyższości jajecznych świąt nad choinkowymi (osobiście wolę te drugie z uwagi na smaczniejszą i szerszą paletę potraw przygotowywanych przez moją uroczą małżonkę, choć i jaja jako takie lubię). Tyle. Osobiście również nie spotkałem się z konstruktywną i rzeczową wypowiedzią kolegi Sławomira. Bywa.
 

Podobne wątki