• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Drzewka z drutu

OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#42
Ten drut florystyczny jest dużo lepszy niż nawojowy drut miedziany?
Osobiście wolę ten florystyczny. Nie powiem, czy dużo lepszy. Mi w większości przypadków bardziej pasuje. Lepiej się "układa", jest mniej delikatny niż nawojowy, choć przy małych drzewkach i delikatnych nie ma wyjścia - nawojowy ma większy wybór średnic. Przy drucie florystycznym nie ma zbytnio obawy, że gdy odłożysz na chwilkę drzewko "na boku" to się odkształci. No i chyba mniej kosztuje. Ale to sprawa indywidualna. Trzeba spróbować :)
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#43
rafald, ale to właśnie o to chodzi. Mam na myśli to, że każdy coś zauważy i zrobi inaczej. Bató (autor "zacytowanego" przeze mnie sposobu robienia) już chyba nie "maluje". Musisz zerknąć (o ile oczywiście chcesz) na jego stronę czy też jego prace wstawiane na znienawidzonej (twarzoksiążce) ;)
 

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#44
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#45
rafald, cała przyjemność po mojej stronie ;) Są oczywiście jeszcze inni twórcy którzy, jak mi przynajmniej się wydaje, wnoszą niemożliwy do przecenienia wkład w robienie drzewek. Wielki ukłon i szacunek dla nich, że dzielą się wiedzą. Zerknij jeszcze na prace Jos Geurts - naprawdę polecam!!!
Ale wracając do wątku. Dzisiaj bez gotowych drzewek, ale raczej w ramach, jak tytuł działu sugeruje, poradnika. Oczywiście to tylko moje sugestie czy też próby, ale fakt wart chyba przemyśleń. Zawsze ktoś znajdzie coś lepszego/fajniejszego, ale chodzi o to, aby się tym dzielić.
Dzisiaj próbka zrobienia bardzo charakterystycznych dla sosny "łusek". Myślę, że temat wart uwagi - tak "na boku" właśnie tak wygląda moje "próbowanie/ćwiczenie/zdobywanie" doświadczenia... :rolleyes:;). Nad robieniem igieł jeszcze cały czas myślę (w sensie czy igły, czy też flock...), ale prezentowane fotki (dotyczące przede wszystkim właśnie tych łusek) dodają pozytywnej energii :) Już widzę, ze zbyt gęsto/obficie, pewnie trzeba jeszcze dopracować (dojdzie przecież jeszcze malowanie), ale jest chyba kierunek jakiś sobie wyznaczyłem/chciałem osiągnąć (chodzi o efekt....:niepewny:)
Serdecznie Koleżeństwo pozdrawiam :)
 

Załączniki

  • 203,8 KB Wyświetleń: 177
  • 185,7 KB Wyświetleń: 175

rafald

Aktywny użytkownik
Reakcje
369 0 0
#46
Widzę, że eksperymentujemy nad podobnymi rzeczami. Mam na module cały las sosnowy do posadzenia i eksperymentuję właśnie z sosnami już jakiś czas (nad materiałem, nad kształtem, nad korą i igłami) :) Drzewa Jos Geurts widziałem właśnie przy tej okazji.
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#47
To tak: próby ze zrobieniem "łuski" na sosnach wypadły bardzo fajnie, ale efektami pochwalę się za czas jakiś, jak już gotowa będzie sosenka. A dzisiaj takie baaaaaaardzo warsztatowe dwie fotki. To będzie dąb. I proszę nie zaprzeczać! ;):LOL:. 16 cm, materiał to drut florystyczny 0,3 mm i 1,2mm (na "szpilkę"), ilość ok. 15m, czas ok. 10 godzin do postaci obecnej.... Zaczynam się zastanawiać, czy "aby" dobrą drogę "zainteresowań" wybrałem....:niepewny:;)... Trzeba teraz odstawić na jeden - dwa dni i znowu się przyjrzeć - pewnie trzeba będzie jeszcze coś dociąć - poprawić. Palec nie miał chyba (???) wpływu na czas...:niepewny: Dla wyjaśnienia - drzwi autka. Niestety były bardziej sztywne (w sensie podatności na odkształcenia ramki okiennej) niż myślałem... Tak, wiem. Jestem... (tu możecie wpisać dowolne, obelżywe słowo - nie będę protestował ;) )
 

Załączniki

  • 211,7 KB Wyświetleń: 105
  • 221,5 KB Wyświetleń: 118
  • 91,3 KB Wyświetleń: 104
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#49
Nie wiem jak to się dzieje, ale mało tego czasu jakoś... :(. Nic to. Działam dalej. "Druciak" nabiera kształtu. Zdecydowałem się na małe "krok po kroku", bo wskazówek nigdy za wiele ;). Tym razem odpuściłem zalewanie CA na rzecz Wikolu rozrobionego z wodą. Naprawdę nie ma zbytniej różnicy. A smarować trzeba. Tym bardziej, że skrętka druciana ciągnie wodę jak sznurek. Te białe kropelki koniecznie trzeba zlikwidować przed sypaniem piaskiem. Piasek nie dlatego, że daje najlepsze efekty. Mi zwyczajnie fajniej się z nim pracuje :);
1.JPG
2.JPG
Tu po pierwszym "sypaniu":
3.JPG
4.JPG
Teraz, krok po kroku, smaruję klejem i sypię:
5.JPG
6.JPG
7.JPG
I tak aż do uzyskania odpowiadającego mi stanu:
8.JPG

Teraz nakładanie "półwykończenia". Składniki to kit akrylowy do drewna (wcześniej już prezentowany) + farba akrylowa + rozcieńczalnik + opóźniacz do farb akrylowych (wszystko Vallejo). Daje to zauważalne efekty przy pracy. Na zabarwienie "szpachli" zdecydowałem się, ponieważ później jest łatwiej malować drzewko (jakiś kolor już jest, nie trzeba tyle pryskać). Zostaje tylko psiknięcie docelowym (podstawowym) kolorem i zabawa suchym pędzlem. Ale to dopiero za dni parę, jak wszystko wyschnie i się "ustabilizuje". Oczywiście, na bieżąco, "zarysowywanie" kory - właśnie takim "drapaczkiem" pracuję ;). Tu trzeba było troszkę "delikatności', bo przecież na dębie jest ona (kora) baaaardzo delikatna...
9.JPG
11.JPG
10.JPG
12.JPG
14.JPG
15.JPG
PS. Wszelkie podobieństwo do "czegoś" jest przypadkowe. ;) ... :niepewny:
 
OP
OP
Paweł.W-wa

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
#51
No to "prawie" skończone :) . Dąb, 16 cm. "prawie" bo trzeba jeszcze skubnąć tu i tam, uzupełnić wykruszenia. Użyte materiały to trawa elektrostatyczna 12 mm (Noch 07112) i 6 mm (VMC 70117) oraz posypki (listowie) Polak 2862 oraz Noch 07146. A że coś jeszcze trzeba poprawić... No dziś się trafiło fajne słońce - żal było nie zrobić zdjęć....
1.JPG
 

Załączniki

  • 348 KB Wyświetleń: 105
  • 344,9 KB Wyświetleń: 96
  • 362 KB Wyświetleń: 100
  • 220,1 KB Wyświetleń: 103
  • 308,6 KB Wyświetleń: 104
  • 294,9 KB Wyświetleń: 101
  • 432,8 KB Wyświetleń: 91

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.949 24 8
#60
Super, wszystkie drzewka bardzo ładne i aż trudno powiedzieć, które najładniejsze. Bardzo fajny poradnik i chyba sam też spróbuje, ale zacznę od poszukania drutu florystycznego ;). Potrzebuję kilka sosenek i pozwolę sobie skorzystać z podanej instrukcji, a może dodatkowo jest jeszcze jakiś filmik?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 29
Techniki modelarskie 42
Techniki modelarskie 15
Techniki modelarskie 1041

Podobne wątki