• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Drut z pamięcią kształtu.

FilipSosna

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#22
WM-MODEL napisał(a):
Za 120 cm drucika 0,125 mm, 10 sprężynek i przesyłkę zapłaciłem ok. 510 KCZ, cirkaebałt 70 zł.
podzielmy na 10 rozjazdów i wychodzi około 7zł sztuka + jakieś drobiazgi z użytku domowego i ciut taniej elektroniki - na pewno nie więcej niż 25zł
 

bambuko

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#23
WM-MODEL napisał(a):
Za 120 cm drucika 0,125 mm, 10 sprężynek i przesyłkę zapłaciłem ok. 510 KCZ, cirkaebałt 70 zł.
Warto rowniez przyjrzec sie tutaj:
C+L Finescale
Cena jest taka sama (przesylka nie powinna kosztowac wiec niz z CZ?) ale drut jest 150 µm a nie 125 µm ...
Chris
 
OP
OP
T

Tomek13

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
Mam może dziecinne pytanie ale chce się upewnić. W tekście jest napisane że do stabilizatora ma dochodzić 12v prądu stałego. W schemacie jest prostownik. ale ja chce zasilać to z transformatora FZ1, z wyjścia 16v stałego. W takim razie nie muszę używać prostownika?

Drugie pytanie. Czy stabilizator LM317T może zamiast 12v prądu być zasilany 16v prądu stałego z transformatora FZ1?
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
Tomek13 napisał(a):
o co mam pytać w sklepie?
Pytaj o mostek prostowniczy (fachowo nazywany mostkiem Graetza) (kilku amperowy w zupełności wystarczy zresztą cenowo nie ma między nimi dużej różnicy) bo pytając o prostownik mogą ci próbować sprzedać cały zasilacz stabilizowany albo odeślą cię do motoryzacyjnego.

IC1 LM317 jest to stabilizator
2,6 Ohm 1/2W jest to rezystor (1/2W - moc 0,5 wata)

220 μF/25V
0,1 μF/25V są to kondensatory elektrolityczne
μF -czyt. mikrofarad
V- wolt

Najłatwiej będzie ci zrobić zakupy jak weźmiesz rysunek do sklepu ;)
 
OP
OP
T

Tomek13

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#31
Dzięki ci bardzo, o to mi chodziło. Ale ten mostek zamienia prąd zmienny na stały, tak? Więc nie jest mi to potrzebny gdy mam wyjście z transormatora 16v prądu stałego, tak?
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#33
Tomek13 napisał(a):
Więc nie jest mi to potrzebny gdy mam wyjście z transormatora 16v prądu stałego, tak?
Nie potrzebny . Natomiast ważna będzie jego wydajność prądowa a co za tym idzie jego moc która powinna być większa niż suma mocy urządzeń które będą do niego podpięte. Z tego co wyczytałem to drut w takim napędzie zamienia w ciepło ok 200mA

Tomek13 napisał(a):
ale ja chce zasilać to z transformatora FZ1, z wyjścia 16v stałego.
Drugie pytanie. Czy stabilizator LM317T może zamiast 12v prądu być zasilany 16v prądu stałego z transformatora FZ1?
FZ1 ma regulowane napięcie od 0-12V prądu stałego dla lokomotyw i 16V przemiennego dla napędów,sygnalizacji itp więc poczytaj dokładnie na jego odwrocie.
LM317 powinien działać prawidłowo w zakresie 1,2V-37,0V

I nie myl transformatora z zasilaczem ponieważ transformator zmienia tylko wartość napięcia a nie prostuje go. To wykonuje zasilacz składający się z transformatora,mostka prostowniczego i filtrów.

Czy znaczący wpływ na działanie układu będzie miała różnica 4V może ktoś inny odpowie.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#34
pepej napisał(a):
...stosujesz ten drucik? działa to jak trzeba ?
No właśnie, szczerze pisząc jeszcze go nawet nie wypróbowałem...

Myślę, że zastosuję drucik do napędu semaforów, jak tylko coś wymyślę, aby było widać to charakterystyczne lekkie zatrzymanie przed końcem wychylenia ramienia i to "dobicie" na koniec ;)
 

cyruss

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
317 1 0
#35
To ten moment kiedy nastawniczy przestaje ciągnąć wajchę a zaczyna ją pchać, by dopchać do spodu... Kiedy na nastawni zostawała sama dyżurna to nieraz siadała całym ciężarem ciałka na wajsze. Bo kobitki to rączki zwykle mają słabiejsze...
Jakby na cięgle albo na druciku było zgrubienie, np nalutowany kawałeczek metalu, który w pewnym momencie musiał by się przecisnąć pomiędzy dwoma sprężystymi blaszkami to może byłby taki efekt... albo i nie :D

A przy okazji: na stronce http://www.litomysky.cz/BIX/memwire.htm jest też opis mechanicznego przerzutnika, który eliminuje konieczność ciągłego przepływu prądu przez drucik. Wada: na jeden mechanizm trzeba dwa druciki i działanie częściowo skokowe...