• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kalki Drukowanie kalkomanii i problemy z tym związane

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
Kolego Ciemny - chyba cię poniosło - mam mierzyć mikrometrem grubość nadruku? Jak dostaniesz próbki to sobie zmierzysz. Jak ci będzie pasowało to ok jak nie to nie i po sprawie. Wydruk CMYK + biały - na tą chwilę nie ma możliwości innych kolorów.
W niczym mnie nie poniosło, przez moje ręce przewinęła się masa różnorakich kalkomanii, były lepsze i gorsze, a grubość to dla mnie i podejrzewam, że dla wielu innych modelarzy również jedna z podstawowych wartości, tym bardziej dla naszej skali 1/87. Co z tego, że osiągniemy krycie na poziomie 90% jak trudno będzie zamaskować przejście w miejscach gdzie kalka zostanie położona bo będzie ona po prostu gruba. Na rynku istnieje np coś takiego jak kalka 3D, która daje bardzo dobre krycie, jednak jest też ona przy tym bardzo gruba. Stąd moje pytanie o podstawy, które wydaje mi się że oferując "druk" powinieneś znać. To nie jest atak w Twoim kierunku, jak najbardziej jestem zainteresowany podjęciem współpracy z Tobą, stąd zaczynam od konkretów.
 

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
A ja przedstawię obrazowo co kolega @Ciemny ma na myśli.

To jest kalkomania od firmy MF-Zone:
20181006_141210~2.jpg

Przeźroczysta folia (otoczka) jest widoczna.

A to jest kalkomania projektu naszego forumowego kolegi:
20190723_153259-01.jpeg

Folia jest praktycznie niewidoczna.
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
A ja przedstawię obrazowo co kolega @Ciemny ma na myśli.

To jest kalkomania od firmy MF-Zone:

Przeźroczysta folia (otoczka) jest widoczna.

A to jest kalkomania projektu naszego forumowego kolegi:

Folia jest praktycznie niewidoczna.
Dokładnie, w przypadku technologii Wet film usuwamy, tu nie ma problemu, ale czy pozostały na modelu nadruk jest cieniutki, czy jednak zostaje zgrubiony odznaczając się na modelu jak np marnej jakości tampodruk? Pytanie to pojawiło się przy okazji krycia, które uzyskane jest przez dwie warstwy "farby/tuszu"

Adrian
 

oryfreus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Panowie. W każdej technologii czy to sitodruk, offset czy inne aby uzyskać pożądany kolor np. czerwony muszą być co najmniej dwie warstwy farby + błona, która to wszystko scala. Mus być biały jako podkład ( w innym wypadku kalkomania będzie przezroczysta nawet czarny kolor) + kolor dodatkowy. Tak jak wcześniej wspominałem na tą chwilę testujemy, testujemy i testujemy a czas niestety jest wrogiem tej technologii, więc proszę o cierpliwość z waszej strony. Jak dostaniecie darmowe próbki wtedy się określicie czy ta technologia wam pasi czy nie. Kalkomania na papierze może wydawać się np. gruba ale po nałożeniu na model ulega spłaszczeniu.
 

Załączniki

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
Panowie. W każdej technologii czy to sitodruk, offset czy inne aby uzyskać pożądany kolor np. czerwony muszą być co najmniej dwie warstwy farby + błona, która to wszystko scala. Mus być biały jako podkład ( w innym wypadku kalkomania będzie przezroczysta nawet czarny kolor) + kolor dodatkowy. Tak jak wcześniej wspominałem na tą chwilę testujemy, testujemy i testujemy a czas niestety jest wrogiem tej technologii, więc proszę o cierpliwość z waszej strony. Jak dostaniecie darmowe próbki wtedy się określicie czy ta technologia wam pasi czy nie. Kalkomania na papierze może wydawać się np. gruba ale po nałożeniu na model ulega spłaszczeniu.
Wygląda bardzo obiecująco
 

oryfreus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Prace niestety jeszcze trwają, ale zrobiłem kalkomanie zwykłą. Jeżeli ktoś jest chętny to mogę wysłać próbki, choćby po to żeby zobaczyć jakość wydruków. Przypadkowo wpadliśmy także na pomysł zrobienia całkowicie suchych kalkomanii jak stary kalkotekst. Tutaj link jak robią to Amerykanie :
. Jak się uda to będzie wybór między trzema rodzajami. Pozdro.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
Zastanawiam sie po co tyle warstw roznej farby/podloza uzyl. hmmm... liquid foil toner, liquid toner mirror (GrafiColour). No i cala chemie ktos im robi - to nie sa gotowce. Tak wynika z komentarzy.
 
Ostatnio edytowane:

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
A ja ze swojej strony mogę polecić kolegę @SP47-001 .
Zamówienie z projektem i wydrukiem miałem w ciągu 3 tygodni (miałem farta przy terminach druku, ale zawsze).
Suche fakty:
24 maja - pierwszy kontakt z opisem co chcę.
27 maja - gotowy projekt po moich uwagach.
6 czerwiec - gotowe kalki.
14 czerwiec - kalki u mnie.

Cena więcej niż przyzwoita.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
Dostałem próbkę kalek od kolegi @oryfreus . Poniżej próbnie położone na moje pudło testowe - stare PIKO służące głównie testowaniu farb i aerografu...

IMG_9857.JPG



IMG_9858.JPG


Moje wnioski i obserwacje:
- druk jest nie do końca ostry np. w stosunku do firmowego oznakowania wagonu (patrz górne foto)
- kalka jest cieniutka
- ta po lewej stronie jednogroszówki kładziona była na praktycznie matową powierzchnię a te na prawo jak należy na pomalowaną najpierw lakierem błyszczącym (Tamiya - spray) - praktycznie nie widać większej różnicy pomiędzy nimi. Błonka kalki widoczna minimalnie jedynie pod bardzo specyficznym kątem padania intensywnego światła
- kalka ładnie dopasowuje się do nierówności - Pt31-27 na prawo od jednogroszówki specjalnie położona na kratce wentylacyjnej - dopasowała się bardzo ładnie na tej nierównej powierzchni
- mały druk - 2 razy napis PKP nad szachownicą: ten wyżej w wielkości opisanej jako 1pkt raczej trudny do odczytania nawet pod szkłem - rozlanie czcionki robi swoje, ten niżej (2pkt - ok 0,5 mm) czytelny - choć mógłby być trochę bardziej ostry
- kolor - patrz szachownica
- przy kładzeniu szachownicy od dołu miałem trochę większy kawałek niezadrukowanej kalki - przy przenoszeniu niestety podwinęła się - kalka jest jednak na tyle cienka, że po ułożeniu tego nie widać.

Sumując: kalka cienka, ładnie leży, praktycznie niewidoczna. Druk mógłby być bardziej ostry.

Kładzione przy pomocy zestawu Mr Hobby - baza do położenia i potem płyn zmiękczający.
 

oryfreus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Na tą chwilę są dostępne kalkomanie zwykłe -test przedstawił kolega Zdarda66. Można zamawiać. Pracujemy nad kalkami wet transfer i dry decal ale wszyscy potencjalni dostawcy komponentów mają za przeproszeniem wy............e na to by wysłać jakiekolwiek próbki do testów. Na odpowiedź od jednego gostka czekam już 3 miechy. Jednym słowem totalna spychoza. Aż mi głupio wobec was, że to tak długo trwa, ale życie. Kalki zwykłe oczywiście będą bardziej ostre niż na próbkach. Jeżeli będzie zainteresowanie z waszej strony to podam szczegóły.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 4
Techniki modelarskie 88
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki