• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kalki Drukowanie kalkomanii i problemy z tym związane

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Powrócę jeszcze raz do pytania ,które zadałem na poprzedniej stronie.
Kolego @zbokolejowyEN57 czy uzyskamy jakieś informację odnośnie wydruku kalek jaki oferowałeś ?
Choć nie wiem dlaczego :niepewny: ale mam takie dziwne przekonanie, że sprawa upadła zanim na dobre "wystartowała"......
 

FENIX

Znany użytkownik
Reakcje
3.287 247 30
ano stempluje sobie nawet tabliczki, mało , stemplowałem tarcze buforów na białe obwódki , mało stemplowałem sobie białe obrzeża na kołach do tendrów, stempluje także kalki,wychodzi lepiej niż od Allegratki............................
dalej mam wymieniać..............
kwestia tylko kosztów ,nie wymiarów
 

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.413 7 1
To ja Ci podeślę arkusze papieru A4 i mi nastemplujesz 30 arkuszy w 7 kolorach.
Albo może całe modele, pomalowane do stemplowania. Niekiedy 1 szt. :)
 

oryfreus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Witajcie moi drodzy. Mam na imię Adam i rzadko udzielam się na formach. Nie mniej jednak zainteresował mnie temat kalkomanii. Czytając powyższy wątek zainteresowała mnie technologia wet-transfer firmy HGW, Cartograf nazywa tą technologię peel decal. Wszyscy biorący udział w dyskusji się nią zachwycali. Muszę niestety was zmartwić. Nakładanie kalkomanii w tej technologii jest możliwe tylko i wyłącznie na modele, które są pomalowane farbą, lakierem bądź jakimś podkładem. W innym przypadku kalkomania może nie oderwać się od folii przenoszącej farbę i nie pomaga zastosowany na filmie Marksofter. Jak się domyślam (a mogę się mylić - w razie czego proszę o sprostowanie) w większości produkowane modele są robione (wtryskiwane) od razu w kolorze jaki powinien być - nie malowane. W związku z powyższym nanoszenie np. polskich kalkomanii na gotowe zakupione modele może być utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.
 

SP47-001

Aktywny użytkownik
Reakcje
242 12 4
Witajcie moi drodzy. Mam na imię Adam i rzadko udzielam się na formach. Nie mniej jednak zainteresował mnie temat kalkomanii. Czytając powyższy wątek zainteresowała mnie technologia wet-transfer firmy HGW, Cartograf nazywa tą technologię peel decal. Wszyscy biorący udział w dyskusji się nią zachwycali. Muszę niestety was zmartwić. Nakładanie kalkomanii w tej technologii jest możliwe tylko i wyłącznie na modele, które są pomalowane farbą, lakierem bądź jakimś podkładem. W innym przypadku kalkomania może nie oderwać się od folii przenoszącej farbę i nie pomaga zastosowany na filmie Marksofter. Jak się domyślam (a mogę się mylić - w razie czego proszę o sprostowanie) w większości produkowane modele są robione (wtryskiwane) od razu w kolorze jaki powinien być - nie malowane. W związku z powyższym nanoszenie np. polskich kalkomanii na gotowe zakupione modele może być utrudnione, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.
Większość osób kupuje kalkomanie z myślą o nałożeniu ich na model, w którym np. zmieniają malowanie na inne. Modele samolotów też trzeba czymkolwiek "psiknać", choćby aby zamaskować szpachlę, czy ślady po szlifowaniu. Nie ma raczej przypadków gdzie kalkomanie nakłada się na "goły" plastik, niepomalowany niczym... Koledzy, jak @FENIX, którzy robią konwersje (w tym przypadku głównie parowozów) też malują modele od nowa, nie nakładając kalkomanii na oryginalny lakier z fabryki. :)
Dlatego technologia wet-transfer bardzo by nam się wszystkim przydała, tylko narazie firma nie jest za bardzo nastawiona na współpracę z modelarzami, a raczej z producentami modeli, którzy biorą odrazu większą ilość arkuszy na raz.
 

oryfreus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Jeżeli chodzi o cenę jaką podało HGW za druk - to już tłumaczę w czym problem. Kalkomanie wykonywane przez tą jak i inne firmy są w technologii sitodruku (rzadko tampondruku - jak wspomniał, któryś z forumowiczów) Każdy kolor jest nakładany osobno (nie tak jak w drukarce mamy cztery kolory, które się mieszają i wychodzi to co chcemy). Ponad to wszystkie kolory włącznie z czarnym mają podkład z białej farby. Jest to warunek konieczny z dwóch powodów. Po pierwsze kolory są bardziej żywe zbliżone do zadanego, po drugie nie są przezroczyste po ich nałożeniu. Reasumując - na koszt kalkomanii składa się: koszt papieru, koszt siatki sitodrukowej, koszt emulsji światłoczułej, koszt farb i lakierów, koszt klisz do przygotowania szablonu. Nie liczę innych kosztów takich jak prąd, woda, pracownik i inne. Tak więc takie firmy są mało zainteresowane drukiem małych nakładów ze względu na koszty przygotowania. W tym przypadku czy ktoś zamówi 1 czy 200 szt. koszty przygotowania są takie same zmienia się tylko cena za szt. Im więcej tym taniej.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
Nakładanie kalkomanii w tej technologii jest możliwe tylko i wyłącznie na modele, które są pomalowane farbą, lakierem bądź jakimś podkładem.
A od kiedy kalkomanie nakłada się na "goły" plastik? Najlepszy efekt uzyskuje się poprzez pomalowanie modelu przeźroczystym błyszczącym lakierem, nałożenie kalkomanii i kolejne malowanie lakierem bezbarwnym (matowym, półmatowym lub błyszczącym w zależności od potrzeb). Używa się jeszcze płynów "pod" oraz "na" kalkomanie podczas nakładania. Polecam przejrzenie filmów instruktażowych na youtub-ie lub poczytanie for modelarskich.

Ps. Do niedawna myślałem, że lokomotywy SM42 od PIKO są wykonane z barwionego tworzywa - a tak nie jest ;)
 

oryfreus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Po pierwsze - w moim tekście napisałem, że mogę się mylić. Po drugie napisałem także, że stosowanie wszelkiego rodzajów płynów nie zawsze może pomóc - mówimy cały czas oczywiście o technologii wet transfer.
 

oryfreus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
Podjąłem wyzwanie - w chwili obecnej testuję kalkomanię wet-transfer (peel decal) jak zwał tak zwał. Pytanie tylko do was, ile osób było by zainteresowanych tymi kalkomaniami. Żeby było taniej, technologia cyfrowa. Próbki będą dostępne prawdopodobnie na początku sierpnia o czym poinformuję. Proszę o zgłaszanie chętnych na próbki, bo nie wiem ile zrobić. Próbki darmowe - opłata tylko za przesyłkę. I jeszcze jedno - co chcielibyście na tych próbkach.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
Podjąłem wyzwanie - w chwili obecnej testuję kalkomanię wet-transfer (peel decal) jak zwał tak zwał. Pytanie tylko do was, ile osób było by zainteresowanych tymi kalkomaniami. Żeby było taniej, technologia cyfrowa. Próbki będą dostępne prawdopodobnie na początku sierpnia o czym poinformuję. Proszę o zgłaszanie chętnych na próbki, bo nie wiem ile zrobić. Próbki darmowe - opłata tylko za przesyłkę. I jeszcze jedno - co chcielibyście na tych próbkach.
Chętny!! :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 4
Techniki modelarskie 88
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki