• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kalki Drukowanie kalkomanii i problemy z tym związane

OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#41
W kwestii umlautów na arkuszu testowym, winę biorę na siebie:rolleyes: zwłaszcza, że błędów jest więcej - "Gasthof Edelweiss" powinien być z "ß" na końcu. W napisach francuskich też mam ze dwie literówki (np powinno być "Vins et Champagnes de France"). Projekty końcowe poszły do normalnej korekty językowej:)
 

Longos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#42
Ponieważ rozpętała się dość kontrowersyjna dyskusja, nałożę te kalki na model testowy i sprawdzimy, jak to wygląda.
Dotrzymując słowa - kontynuuję temat. MM poprosiło mnie - pod wpływem dyskusji na forum - o odesłanie kalek celem dokonania testów i pewnych chemicznych prób. Arkusz odesłałem w całości, tak więc żadnych prób nie poczyniłem. Pieniądze zwrócili, obiecali dać znać jaki wynik testów. Na razie czekam.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#43
Póki "testy i chemiczne próby" MM trwają:cenzura:, pokażę kolejne kalkomanie od MF-Zone, które dziś dostałem pocztą.
Napisy na wagony i samochody w skali 1/700:cool:
P1120545.JPG
P1120546.JPG

Napis TIR na niebieskim tle ma 0.5mm, ten biały powyżej 0,3mm! Dałem go bez tła, bo bałem się, że nie wyjdzie. Ale następnym razem zrobię test i z taką wielkością:)
Napis ORBIS jest lekko zalany ale to moja wina (zapomniałem o mikroskopijnym outlinie:mamdola:)
P1120548.JPG

Dla zobrazowania skali pożyczyłem od syna motocykl w skali 1/76
P1120549.JPG

Jak dla mnie mistrzostwem świata i okolic jest żółty napis ALGECO na czarnym tle z żółtym oulinem (ten obok logo TOTAL). Ostry jak żyleta.
P1120550.JPG

Znaczek PKSu ma niecały milimetr średnicy, mój aparat już się nie wyrabia, ale napis PKS jest pod lupą czytelny, a ma niecałe 0,3mm
P1120551.JPG

Projekt wykonany w darmowym programie Inkscape bez konieczności rozbijania na warstwy, zapisany w pdfie (teksty zamienione na krzywe przy sejwowaniu) i tyle.
Robocizna studia (nawet jeśli jakaś była) - 0 pln
Słowo daję, jak dla mnie oferta poza wszelką konkurencją.
Uwaga końcowa:
Jeszcze raz polecam kolegom wykonanie testów (zwłaszcza kolorów i wielkości grafik). Widzę po sobie, że z każdym projektem moje kalki są lepsze bo po prostu zaczynam łapać doświadczenie i wiem gdzie mogę pojechać po bandzie, a gdzie trzeba uważać.
 

Longos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#44
Testy MM nadal trwają i pewnie się już nie zakończą... Tymczasem kalki zamówiłem u znajomego modelarza (wykonuje tylko białe). Różnica druzgocąca, efekt świetny. Dla mnie, jak na pierwszy kontakt z kalkami - doskonałe ! Oczywiście dość mocno różnią się od tych z MM.
Wrzucam zdjęcie już położonej kalki - nie zrobiłem samego arkusika. Zaraz podniosą się być może głosy, że to nie fair, ale obiecuję - jak tylko będę miał okazję zrobię zdjęcie tego co zostało. DSC_0173.JPG
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#45
Widze ze kazdy pokazuje fajne kalki, ja potrzebuje zrobic model na prezent wiec szukam osoby / firmy której podesle fotki i ona zrobi mi projekt i kalki na model, chodzi o ciężarówke "pisanke" w 1/87, zalezy mi na dobrej jakosci wydruku, mozecie kogos polecic??
 

Longos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#46
MeliusManu chyba zakończyło testy. Nie wiem jaki jest ich wynik, jednakże w zeszłym tygodniu otrzymałem mały wycinek arkusika, który u nich zamawiałem.
Szczerze przyznam, że samo wykonanie kalek jest zdecydowanie lepsze. Tym razem też widać, że zostały polakierowane... Niestety nie wiem jaki był sens przekreślania przygotowanych napisów. Pewnie nie miało mi to przynieść ogromnej korzyści oklejenia 1/4 wagonu ;) Ponieważ nie mogłem tych kalek położyć na wagon, umieściłem je na próbnym kartoniku przygotowanym dokładnie tak samo, jak burta wagonu. Powierzchnia z kalką od MM nie została oczywiście spatynowana, ale nie o to tu chodzi. Porównajcie sami, opinie mile widziane.
 

Załączniki

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
#47
Adam, też już zamawiałem w MFzone i potwierdzam że mają super jakość. Dodatkowym ułatwieniem jest jak juz wspomniałeś brak konieczności rozbijania na warstwy przez co projektowanie idzie znacznie szybciej. Czy to co pokazałeś to wszystko twoje projekty?
 

kozaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
777 2 0
#50
W kwestii jakości MeliusManu vs. MF Zone się nie wypowiem. Natomiast moja pierwsza próba zamówienia kalek w Melius zakończyła się kilkudniową dyskusją mailową zawierającą ocierającą się o chamstwo krytykę MERYTORYCZNĄ projektu. Nie wiem z kim miałem wątpliwą przyjemność rozmawiać bo osoba niestety maili nie podpisywała. Odniosłem wrażenie, że ktoś chce ode mnie wyciągnąć w dość oryginalny sposób dodatkową kasę za "właściwe" przygotowanie projektu. Do wydruku ostatecznie nie doszło. Ale firmy, która tak traktuje klientów zdecydowanie NIE POLECAM.
Natomiast ten sam projekt został wydrukowany w MF Zone bez jednej uwagi w jakości dla mnie jak najbardziej satysfakcjonującej. Czyli znaczy dało się to zrobić bez stwarzania problemów, krytyki i ingerowania w treść projektu a wszystko za przystępną cenę. MF Zone zdecydowanie polecam.
 
Ostatnio edytowane:

Air_General

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#53
Dziś normalnie nie wytrzymałem i postanowiłem się zarejestrować na Waszym forum. I choć kolej to nie moja bajka to chcę dopisać do tego wątku swoje 3grosze. Z firmą meliusmanu zetknąłem się jakiś czas temu i zamawiałem u nich kalkomanie do samolotów w skali 1/72. W moim projekcie dużo było napisów eksploatacyjnych, które są pisane dość drobnym pismem. Ich jakość była dość kiepska, ale się tym nie przejmowałem, bo myślałem że lepiej się po prostu nie da. No i raptem trafiłem przypadkiem na wasze forum i zobaczyłem, że koledzy z mm normalnie nie tylko ze mną tak pogrywali i że drukowanie w pokazanej przez Was jakości jest możliwe. Ale do rzeczy.

1. Jakiego projektu by się nie dostarczyło "panowie specjaliści"zawsze się czegoś dopatrzyli. W chamski (żadne tam ocieranie się) sposób przyczepiali się, po to by wycyganić ode mnie dodatkowe pieniądze. Prosty projekt z corela, cmyk, czcionki zamienione na krzywe - i piętnaście maili biadolenia ile to oni musieli zmienić i jacy to klienci się im trafiają. Sugerowali, że prościej by było, gdybym im zlecił zrobienie projektu bo byłoby taniej... i takie tam pitu pitu. Wszystko to po to, żeby zamiast kilkanaście złotych zgarną kilkadziesiąt. Za najtańszą formatkę płaciłem ok 5dych chociaż w cenniku kwota była poniżej dwóch. Z większymi formatkami było podobnie. Jak dla mnie ten cennik to jakaś ściema, i pewnie dlatego robili tyle rabanu, że ktoś go tu zamieścił.

2. Dodatkowo w pełni potwierdzam, co pokazali tu Panowie, że krawędzie druku są nierówne, kolory nakładane jakby za grubą warstwą co daje efekt zamazany.

3. Dyrdymały, które opowiadają o jakiś testach chemicznych można sobie włożyć między bajki, bo w ich warsztaciku w Skoczowie, to jakie oni mogą zrobi testy. Najlepszy dowód, że o tych testach cisza jak po śmierci organisty.

4. Ich stosunek do ludzi widać tu na forum. Mieszanka bezczelności i gwiazdorzenia. Dopraszali się od jednego z Was klapsa, a jak go dostali nabrali wody w usta. Ja nie zrobiłem swojego testu, bo zwyczajnie nie wiedziałem że jest jakaś alternatywa, i przyznaje, że to ich gwiazdorzenie trochę na mnie podziałało. Teraz jestem wkurzony, bo kilka modeli mogłem zrobi lepiej, ale wiem, że jest jakaś alternatywa, jak ją przetestuję to się pochwalę, bo uważam, że partactwo i buractwo trzeba piętnować a porządnych ludzi doceniać i promować.

Dobrze, że przynajmniej jednemu z Was oddali kasę (a te przekreślone kalki mnie rozbawiły do łez).
 

kozaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
777 2 0
#56
Może nie jestem jakimś super modelarzem ale kilka modeli zrobiłem, kilka pokazałem na tym forum i uważam, że szczególnych powodów do wstydu nie mam ale nawet gdyby to były chińskie resoraki malowane markerem to stwierdzenie: "Pojazdy z takimi kalkami nawet nie będą przypominać Chińskich zabawek a co dopiero mówić o miniaturach mających przypominających oryginał." w relacji klient - firma jest co najmniej nie na miejscu.

Oczywiście zachęcam z zapoznaniem się z tą korespondencją. Doskonale pokazuje ilu problemów można uniknąć korzystając z usług MF Zone zamiast Melius Manu. O zaoszczędzonych pieniądzach nie wspomnę. Poprawa projektu według wytycznych Melius Manu+wydruk-264zł (kwota wymieniona we wspomnianej wyżej korespondencji), Wydruk tego samego projektu w MF Zone ok 60 zł.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 4
Techniki modelarskie 88
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki