• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kalki Drukowanie kalkomanii i problemy z tym związane

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#21
Czy w cenniku jest napisane ze nie wolno go nigdzie pokazywać bez pisemnej zgody? Jak nie jest - to sam sobie chłopie kombinuj jak go usunąć z sieci skoro go udostępniłeś. Niezbyt profesjonalna zagrywka. I co z tego że gdzieś ktoś wkleił nieaktualny?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#22
Na forum PWM ten cennik wciąż wisi, wsadzony bynajmniej nie przez firmę, a przez jednego z uczestników dyskusji, ale nie zauważyłem żadnych protestów i żądań ze stony producenta kalkomanii. Ale strony firmy Melius Manu nie znalazłem, więc to chyba nie oni wrzucili ten cennik do sieci.
 

Melius Manu

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#23
Czy w cenniku jest napisane ze nie wolno ..........
Agresywność tego wpisu jest zupełnie niepotrzebna.
Prosiłem tylko grzecznie o usunięcie cennika i powód podałem wcześniej.
Powód nie ma nic wspólnego z "profesjonalnymi zagrywkami" tylko z koniecznością częstej aktualizacji cennika.
Temat traktujemy mocno hobbistycznie starając się by ceny były jak najniższe przy dbałości o profesjonalną jakość.
Są one jednak mocno zależne od kursów walut bo sprowadzamy półprodukty bezpośrednio z Japonii więc aktualizacje są siłą rzeczy niezbędne.
Nigdzie więc nie publikujemy cenników przesyłając aktualny na daną chwilę każdemu zainteresowanemu.
Maili i zapytań w sprawie kalkomanii dostajemy co najmniej kilka każdego dnia i niezmiernie trudno jest tłumaczyć każdemu z jakiego powodu cennik jest inny niż zamieszczony na forum.
Lepiej więc by spożytkować ten czas na następne projekty lub realizację zamówień niż pisanie maili ze sprostowaniami cennika.
Nie zmienia to faktu, że ta sytuacja zmusza nas do następnej, chyba koniecznej, modyfikacji cennika z wpisem tłumaczącym konieczność jego aktualizacji i powody dla których te zamieszczane na forach mogą być inne niż obowiązujące.
Czyli następny wpis w cenniku, który wcześniej uznaliśmy za zbyteczny, wcale nie ułatwiający jego zrozumienia i przejrzystości.
Mam nadzieję więc, że wyjaśniłem wystarczająco powody mojej prośby z poprzednich wpisów.

Powód, dla którego nie było naszej prośby o usunięcie cennika z wątku na PWM też jest prozaiczny.
Był to jednostkowy przypadek, który zignorowaliśmy by nie wzbudzać podobnych reakcji i emocji jak np. tutaj. Jeśli jednak różne cenniki pojawiają się sukcesywnie na różnych forach to zaczyna to być dla nas uciążliwe i tylko to było powodem prośby o jego usunięcie tutaj.
Witryny też niestety jeszcze nie ma ze względu na brak czasu jaki jest potrzebny do jej "zapięcia" i stworzenia. Uznaliśmy że ważniejsi są modelarze i ich potrzeby niż uruchomienie witryny.
Zapewniam jednak że mocno nad nią pracujemy w każdej wolnej chwili i niebawem zostanie uruchomiona.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#24
Więc bardzo proszę do admina lub moderatora w tej sprawie napisać.
Wystarczy kliknąć na słowo "Zgłoś" i podać powód. Jeśli czuje się kolega niekomfortowo, że jego cennik został opublikowany (co mnie naprawdę dziwi), nie musi kolega konsultować tego z autorem postu.
Myślę, że zamieszczanie czy aktualizowanie cennika na takim forum, leży w interesie firmy, która oferuje swoje usługi. Osobiście z nieufnością odnoszę się do usługodawców traktujących swój cennik jako informację niejawną. Wystarczy napisać w cenniku, ze cena może ulec zmianie w razie zmiany kursu walut, albo że cennik jest aktualny do... i już. A taka zabawa w kotka i myszkę sprawia, że klient nie może sobie wyrobić poglądu na orientacyjne ceny.
Poza tym jeśli zapytam dziś o ceny, a przygotuję produkt za miesiąc, to co? I tak mój dostany na maila cennik będzie mógł być już nieaktualny.

Uznaliśmy że ważniejsi są modelarze i ich potrzeby niż uruchomienie witryny.
Tekst ten traktuję bardziej w kategoriach braku chęci bądź/i/lub kompetencji, niż rzeczywistej troski o klienta. Łatwo dostępny cennik w html'u umieszcza się w tydzień (jeśli ma się domenę). Taki cennik jest oczywistą potrzebą modelarza.

I na koniec, warto by w takim cenniku podać jak powinny być przygotowane pliki do druku. Wiele firm, w ten sposób zwiększa cenę usług o robociznę grafika. Nie twierdzę, że w Waszym przypadku tak jest i że jest to nadużywane, ale informacje o roszerzeniach, rozdzielczościach, to czy klient ma umieszczać dodatkowe elementy na projekcie (np. pasery itp) powinno stanowić integralną część cennika.

Proszę moje uwagi traktować jako głos konsumenta, a nie adwersarza.
 
Ostatnio edytowane:

Melius Manu

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
Wywołany "do tablicy" czuję się w obowiązku odpowiedzieć na kilka kwestii, choć uważałem temat za wyjaśniony w poprzednim poście.
Wystarczy kliknąć na słowo "Zgłoś" i podać powód. Jeśli czuje się kolega niekomfortowo, że jego cennik został opublikowany (co mnie naprawdę dziwi), nie musi kolega konsultować tego z autorem postu.
Wiem, ale może z pewnych powodów chciałem ?!
Myślę, że zamieszczanie czy aktualizowanie cennika na takim forum, leży w interesie firmy, która oferuje swoje usługi. Osobiście z nieufnością odnoszę się do usługodawców traktujących swój cennik jako informację niejawną. Wystarczy napisać w cenniku, ze cena może ulec zmianie w razie zmiany kursu walut, albo że cennik jest aktualny do... i już. A taka zabawa w kotka i myszkę sprawia, że klient nie może sobie wyrobić poglądu na orientacyjne ceny.
Może i tak, choć forum modelarskie z założenia nie do tego chyba służy.
Poglądy natomiast niech sobie każdy wyrabia raczej indywidualnie z bezpośrednich z nami kontaktów.
Napisałem wyraźnie i powtórzę: Każdy zainteresowany dostaje od nas komplet informacji.
Niezainteresowanym "orientacyjne ceny" i poglądy są do niczego nie potrzebne.
Poza tym jeśli zapytam dziś o ceny, a przygotuję produkt za miesiąc, to co? I tak mój dostany na maila cennik będzie mógł być już nieaktualny.
Oczywiście że może być nieaktualny. To zrozumiałe, choć staramy się utrzymywać ceny na stałym poziomie.
Tekst ten traktuję bardziej w kategoriach braku chęci bądź/i/lub kompetencji, niż rzeczywistej troski o klienta. Łatwo dostępny cennik w html'u umieszcza się w tydzień (jeśli ma się domenę). Taki cennik jest oczywistą potrzebą modelarza
Tydzień to zdecydowanie za długo jeśli ma się chęć / i / lub kompetencje na umieszczenie byle czego, w byle jakiej formie na własnej domenie. O domenie zaś świadczy choćby adres mailowy a potrzeby ma każdy modelarz własne.
I na koniec, warto by w takim cenniku podać jak powinny być przygotowane pliki do druku. Wiele firm, w ten sposób zwiększa cenę usług o robociznę grafika. Nie twierdzę, że w Waszym przypadku tak jest i że jest to nadużywane, ale informacje o roszerzeniach, rozdzielczościach, to czy klient ma umieszczać dodatkowe elementy na projekcie (np. pasery itp) powinno stanowić integralną część cennika.
Niekoniecznie, bo to następne elementy, które zrobią niepotrzebnie z cennika "powieść w odcinakach", której prawie nikt nie będzie czytać. Tak się składa, że znaczna większość modelarzy prosi nas o pomoc z projektami. Jeśli zaś ktoś zechce zrobić projekt samemu to oczywiście otrzyma od nas stosowne wytyczne w odrębnej formie niż cennik.

Reasumując uważam temat za wyczerpany
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#26
Wracam do tematu.
Po dokonaniu zamówień w kilku firmach i uzyskaniu wydruków (z tych które się podjęły zadania) z czystym sumieniem polecam firmę MF-ZONE.
http://www.mf-zone.pl/
Miła i fachowa obsługa, przyzwoity czas realizacji, bardzo dobra jakość (jeśli nie najlepsza) i zdecydowanie najniższa cena.

Osoby pragnące uzyskać bardziej szczegółowe informacje o moim konsumenckim teście (mogę go w jednym przypadku nazwać "drogą przez mękę"), zapraszam na PW.
 
Ostatnio edytowane:

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#27
Cała ta dyskusja o cenniku i argumentacja Sprzedawcy jest jak dla mnie dziwaczna.

Z punktu widzenia aktualności cen tysiąc razy sensowniej jest umieścić cennik w sieci (najnowsza wersja zawsze pod stałym adresem) tak aby wszyscy, którzy potrzebują powołać się na niego, podawali link (pod którym zawsze są zaktualizowane ceny), a nie musieli pobierać cennik w pdf-ie czy Excelu i wklejać do dyskusji aktualną wersję, która za chwilę już jest nieaktualna.

Z kolei z punktu widzenia mnie jako klienta, jest dla mnie wystarczającym wyzwaniem wejść na stronę czterdziestu sklepów i na każdej odszukać towar który mnie interesuje, co potrafi zająć kilka godzin, biorąc pod uwagę że w każdym z tych sklepów dany towar figuruje pod inną nazwą (nieraz napisaną z błędami), inna jest struktura "drzewka" towarów i inaczej działa wyszukiwarka (a często niepoprawnie albo wcale). Mój czas też jest cenny, to że staram się mieć hobby nie oznacza że się całymi dniami nudzę. Jeżeli jeszcze na stronie towaru nie ma ceny tylko odwołanie do osobnego cennika to już jest denerwujące i męczące, ale jeśli brak ceny w ogóle to już "kompletny kotlet". Rozumiem że niektóre towary są unikatowe, sprowadzane na zamówienie i sprzedają się rzadko wskutek czego cena poprzednia - czasem sprzed wielu tygodni - może być nieaktualna. Ale zawsze da mi jakiś pogląd na poziom cenowy. A już jeśli szukam jakiegoś mniej unikatowego produktu, to po prostu "nie warta skórka za wyprawkę" - jeżeli mam dopiero wysłać zapytanie o cenę towaru gdy u sąsiadów widzę ceny podane to od razu zrezygnuję z zakupów w takim sklepie.

W realu także zresztą nie kupuję w tych sklepach samoobsługowych, w których nie ma etykietek z ceną przy ani na towarach. Nie będę z każdym duperelem biegał na koniec hali do sprawdzarki cen, sprzedawca nie szanujący moich nóg i czasu niech się ugryzie. Myślę że podobnie to działa i w sieci i po prostu część klientów się zniechęci.
 

Longos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
Dostałem niedawno kalki z Melius Manu. Wyglądają dość nieciekawie... Pytanie, czy nic lepszego nie da się osiągnąć, czy po prostu się nie postarali ? Wysokość czcionki 1,2mm

Clipboard01.jpg
 
Reakcje
0 0 0
#29
Odpowiedziałem już w tej sprawie na Pańskiego maila i czekam na Pańską odpowiedź.
Jak wyglądają nasze kalkomanie (dokładnie w tej samej skali) na modelach wagonów można zobaczyć choćby na naszej stronie.
Zobaczymy więc w czym jest problem i jeśli to błąd druku, wtedy prześlę nowe.
Proszę też pisać prawdę a nie zawyżać wartości.
Czcionka w Pańskim projekcie w miejscach z tego zdjęcia ma dokładnie 0,71 mm, a nie 1,2 a to spora różnica. Chętnie zobaczył bym zdjęcie jakiejkolwiek innej kalkomanii z białymi napisami taką czcionką, tej wielkości i zdjęcie zrobione w takim powiększeniu. Ma Pan jakieś które mógłby tu pokazać ?
 
Ostatnio edytowane:
Reakcje
0 0 0
#31
Da się.
Taniej, profesjonalniej, z fakturą i ciut szybciej.
http://www.mf-zone.pl/

Moje kalki z Melius Manu się powycierały już w transporcie (mówię o białym kolorze).
To oczywiście bzdura, bo znając już Pana nastawienie z naszej korespondencji byłaby to pierwsza informacja jaką byśmy otrzymali. :)
Cieszę się jednak że znalazł Pan alternatywę i jest zadowolony.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#32
To nie bzdura kolego. Wasze kalkomanie nie tylko się wałkują na krawędziach (biały kolor) co widać na zdjęciu zamieszczonym przez kolegę @Longos, to jeszcze do tego są rozmazane (i tu już nie mówię tylko o białym kolorze) czego świadkiem był kolega hugwa (bo oglądał moje kalki od was i z mf-zone zaraz po tym jak do mnie dotarły). Nie zgłaszałem wam tego z bardzo prostego powodu, bo traktujecie klientów w sposób impertynencki i dlatego postanowiłem sobie oszczędzić wątpliwej przyjemności wykłócania się z wami. By nie uchybić ścisłości dodam, że osoba pisząca do mnie ani razu nie podpisała maila choćby imieniem, więc nawet nie wiem który z panów prezentuje taki styl wypowiedzi. A ponieważ jak napisaliście
Poglądy natomiast niech sobie każdy wyrabia raczej indywidualnie z bezpośrednich z nami kontaktów.
Tak właśnie zrobiłem, nie mam zamiaru ich ciągnąć i to dla mnie tyle w kwestii Melius Manu.

Na szczęście MF-Zone ma biegunowo odległe podejście do klienta i rzeczywiście jestem bardzo zadowolony z ich usług, zarówno w warstwie cenowej, profesjonalnej jak i elementarnej kultury osobistej. Pan Bartek bez zbędnych komentarzy i wycieczek osobistych przyjmuje plik a po tygodniu z hakiem odsyła gotowe kalkomanie. Poza tym firma wystawia na życzenie faktury, co jest dla mnie także wyznacznikiem uczciwości handlowej, a w przypadku zamówienia na przykład stu formatek A5 pozwala mi na wciągnięcie ich sobie w koszty. Pliki inne niż z corela przyjmują bez problemu. Wystarczy je zapisać w pdfie i odpadają tasiemcowe dyskusje o problemach ze skalowaniem czy czcionkami.
Co więcej, ich folia jest chyba cieńsza lub elastyczniejsza, bo dużo lepiej się układa w zagłębieniach (do wszystkich kalek stosuję ten sam zmiękczacz Tamiyowski, innego nie próbowałem). Minimalnie gorzej wypada krycie białej farby (o czym zostałem powiadomiony w pierwszym mailu przez wspomnianego pana Bartka), ale w mojej skali to akurat zaleta, bo kalka "łapiąc kolor" z podłoża bardziej wtapia się w obiekt i wygląda dużo naturalniej, choć rozumiem że dla niektórych z kolegów ten fakt może być wadą.
Obojętnie którego wykonawcę koledzy wybierzecie, polecam wykonać wydruk testowy. Jego dokładne obejrzenie pozwala poznać charakterystyczne cechy maszyny drukującej. Ja np wiem, że w MF-Zone muszę dawać elementy czarne minimalnie zwężone.
 
Reakcje
0 0 0
#33
To nie bzdura kolego. Wasze kalkomanie nie tylko się wałkują na krawędziach (biały kolor) co widać na zdjęciu zamieszczonym przez kolegę @Longos
Zdjęcie powiadasz Pan. OK. Poniżej moje zdjęcie tego samego fragmentu i tego samego arkusika, który @Longos otrzymał.

SH103299.jpg


Zapałka bez przyczyny tu nie jest.
Poniżej - podobne kalki, na modelu innego klienta:

Obraz 68.jpg


Na tym forum bywamy rzadko ale te wpisy nas do tego niejako zmusiły.
Prostą opcją "szukaj", wpisując hasło np. "melius" można się o nas sporo np. na tym forum dowiedzieć :).
Np. o tym jakie to te nasze produkty są be i jacy to jesteśmy "niekulturni" (pisownia zamierzona).
No ale należy wspomnieć że czasem "jak Bóg.......".
Tu można np. zobaczyć, jak to modele z naszymi kalkami dostają medale i to nie tylko w Polsce.
https://www.facebook.com/pages/Melius-Manu/1454092084850553

Powiadasz Pan, że kalki od nas były rozmazane. No więc na poparcie kilka fragmentów tych "rozmazanych" kalkomanii, które waść otrzymałeś.

SH103021a.jpg


SH103028a.jpg


Na koniec.
Chętnie zobaczę zdjęcia BIAŁYCH kalek ( w sumie szarych bo takie właśnie są) z mf-zone i ich krycie na ciemnych lub czarnych powierzchniach.
Najlepiej z wielkością czcionki 0,7 mm by było jakieś porównanie. :)
Może na kosteczki z gipsu wystaczy, ale na modele redukcyje dla trochę bardziej wymagających modelarzy ? Raczej odpada.
Może jakieś fotki z powiększeniem tych rewelacyjnych i tanich kalkomanii ???
Przykłady naszych są ogólnie dotępne do wglądu, na modelach też. Choćby na naszej stronie.
Gdzie natomiast można zobaczyć jakieś modele z kalkami mf-zone ??????
Chętnie bym się dowiedział.

Uważam temat z mojej strony za zakończony a czytający forum niech sobie sami wyrobią poglądy.
 
Ostatnio edytowane:

Longos

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#34
Ponieważ rozpętała się dość kontrowersyjna dyskusja, nałożę te kalki na model testowy i sprawdzimy, jak to wygląda.
Dodam tylko, że w mojej opinii ton kontaktu z Melius Manu rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#35
Dodam tylko, że w mojej opinii ton kontaktu z Melius Manu rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia.
Kolego, uwierz mi, to jeszcze nie jest szczyt ich możliwości.
Mogę tylko powiedzieć, że MF-Zone dostał ode mnie TEN SAM plik (uważam, że byłoby nieuczciwe gdyby inny projekt dostali jedni i drudzy).
 
Reakcje
0 0 0
#36
Napisać na forum można wszystko, ale pokazać coś na poparcie swoich słów to już niekoniecznie :)
Jeśli więc, drogi Panie Adamie, ma Pan problem by pokazać te rewelacyjne kalkomanie to ja to zrobię.
Nasze to te białe by nie było wątpliwości. Skala kabinki 1/87 (H0).

pasy01.jpg


No ale jak napisałem wcześniej.
Cieszę się że znalazł Pan alternatywę i jest zadowolony.
 

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#37
Jako wolny obserwator pozwolę sobie napisać swoją niezależna ocenę. Nie znam osobiście żadnej ze stron sporu ale ten przykład białej kalki jest dużo gorszy od tej szarej. Nierówne prowadzenie lini białej kalki jest tragiczne. Myśle ze właśnie padł samobój...
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#38
Nierówne prowadzenie lini białej kalki jest tragiczne.
Bardzo celna uwaga, to jest właśnie kwestia do której się odnosiłem w poniższym poście.
Wasze kalkomanie nie tylko się wałkują na krawędziach (biały kolor) co widać na zdjęciu zamieszczonym przez kolegę @Longos, to jeszcze do tego są rozmazane
W przypadku koloru białego odnoszę wrażenie, że dobre krycie odbywa się kosztem ostrości krawędzi. I to jest rzecz kluczowa, nie ma mowy o żadnym sporze z mojej strony. Po prostu z przyczyn o których pisałem wolę ostrą krawędź godząc się na słabsze krycie (pomijam kwestie terminów, kultury obsługi i możliwość otrzymania faktur).
Dla wszystkich zainteresowanych - w poniedziałek wracam do Polski, zamieszczę obrazki kalek Melius Manu pewnie jakoś we wtorek, bo kalki MF-Zone są do obejrzenia w moim wątku od dawna.
 
OP
OP
Adam66

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#39
Napisać na forum można wszystko, ale pokazać coś na poparcie swoich słów to już niekoniecznie :)
Jeśli więc, drogi Panie Adamie, ma Pan problem by pokazać te rewelacyjne kalkomanie to ja to zrobię.
No cóż, drodzy forumowicze, po takim wpisie właściwie nie ma się wyboru, bo jak to się mówi kobyłka u płota. Poniżej kilka fotek. Do testu użyłem czarnej, jak sumienie faszysty, nakrętki z opakowania po jakimś kosmetyku i zmiękczacza tamijowskiego do kalek o którym pisałem już wcześniej. Efekty poniżej. Dziś na tak dużych powiększeniach zobaczyłem, że na "Polskiej Nafcie" od MF-Zone widać w miarę czytelny napis "Spółka akcyjna w Warszawie", który ma wysokość 0,25mm i który zamieściłem w projekcie by nie uchybić prawdzie historycznej, bo nie liczyłem na to, że wyjdzie. Różnice w kolorze CPNu są zamierzone. Ten bardziej zgaszony kolor to mój oryginalny (MF-Z) ten bardziej nasycony to MM (zmiana koloru uzgodniona ze mną - zaznaczam więc, że nie mówimy o nasyceniu kolorów, tylko o ostrości). Kalki VTG i Aral od MF-Z już mi się skończyły dlatego do testu zamieszczam te już położone na modelach.
P1120329.JPG
P1120326.JPG
P1120327.JPG
P1120331.JPG
P1120333.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 4
Techniki modelarskie 88
Techniki modelarskie 3

Podobne wątki