• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Druk 3D Drukowanie 3D

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#1
Cześć,

Ponieważ jest to mój pierwszy post, na wstępie chciałbym się przywitać. Mam na imię Darek i mieszkam w Warszawie. W jeśli chodzi o modelarstwo to jestem bardzo początkujący, ale kiedyś trzeba :)

Chciałbym się was zapytać jakie jest wasze zdanie na temat drukowanie 3D np.: taboru, architektury. Dla uproszczenia chciałbym pominąć kwestie finansowe (na zakup replikowanej drukarki [drukarka może wydrukować drukarkę] trzeba wyłożyć ok. 1500zł). Czy uważacie, że drukowanie 3D do pójście na łatwiznę czy może wręcz przeciwnie, po przecież drukowany obiekt trzeba zaprojektować na kompie?

Pozdrawiam
Hajo
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#5
Ja drukowałem Sm31 oraz ST44 i jestem zadowolony z efektu. (technologia polyjet) Wiem też że za 1500zł wydrukujesz model w H0 ale nie wydrukujesz drukarki. Nie wydrukujesz również zadowalającego modelu na drukarce za 8000zł jakie są na allegro.
Nie jest to również pójście na łatwiznę, gdyż trzeba się nasiedzieć przed monitorem by stworzyć model wirtualny. Tak więc najtaniej jest zlecić jakieś firmie drukującą, bo porządna drukarka to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#7
Nie ma czegoś takiego jak dopracowanie do takiego stopnia, że nie trzeba będzie szlifować. przynajmniej na razie. Warstwy są bardzo cienkie 0,1mm ale próg zostaje i trzeba go spolerować. fotki powinny być w moim wątku o spędzaniu marzeń.
 
Reakcje
26 0 0
#8
Drukowałem trochę różnej drobnicy i nie powiedziałbym że to pójście na łatwiznę. Pójściem na łatwiznę jest kupno gotowego modelu ;) Co innego lepienie go z blaszek, żywicy czy właśnie z wydruków. Wyzwaniem jest obrobienie go i pomalowanie.

Druk 3D pozwala mi np. na tworzenie modeli polskiego taboru i infrastruktury wąskotorowej w wielkości TTe.
 

Załączniki

OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#9
Jestem pod wrażeniem. Właśnie zastanawiałem się jakie jest podejście modelarzy do tej techniki, bo sam jestem początkujący :)
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#10
Moje jest następujące.
Technologia SLS do budynków od biedy może być, Do taboru odpada
Technologia PolyJet dO wsztkiego robię drugi model z wykorzystaniem tej technologi. Zadziwiające co samochodowa pasta ścierna może zdziałać. ;)
 

gnacik

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#12
Ja ostatnio chciałem kupić sobie drukarkę 3D. No ale właśnie dowiedziałem się, że takie do 10k to wrzucanie kasy w błoto i wolałem przeznaczyć te kasę na zakup lepszego plotera CNC, z możliwością 3D. Ale pomijając to, to orientuje się, ktoś z tutejszych w jaką drukarkę najlepiej zainwestować ? Powiedzmy, że mam nieograniczony budżet... chociaż fajnie by było gdyby nie przekroczyło to 100k.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#16
Ja osobiście nie za bardzo wierzę w tą dokładność która podają. Zresztą niemalże sami się przyznają to tego że takiej dokładności nie da się uzyskać. Pisze to w rozszerzeniu:

"Niektóre drukarki są wykonane z większą precyzją i umożliwiają drukowanie z grubością warstwy rzędu 0.03mm. Niestety dane techniczne to jedno a realne możliwości to drugie. Jedynym miarodajnym testem byłoby wykonanie wydruków testowych na różnych drukarkach. "

Ale mam nadzieję, że się mylę i za niedługo po kupimy sobie drukarki i producenci modeli będą mogli nam ...
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#17
Zakupu drukarki nie planuję, ale bardzo chciałbym zobaczyć jak jest drukowany jakiś element zaprojektowany przeze mnie. Bo zdjęcia zawsze ślicznie wyglądają, ale to może być uzyskane z zasługą fotoszopa, a nie samej drukarki. Nie mnie jednak technologia idzie do przodu.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#19
Dlatego polecam technologię polyjet. warstwa ma grubość zbliżoną do 0,1 - 0.2 mm modele wychodzą bardzo poprawnie.
Tak wygląda wydruk w skali 0 po godzinie obróbki Do polerowania polecam pastę Farecla G3
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 258

Podobne wątki