• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Druk 3D Drukowanie 3D

Gor717

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
704 8 0
#61
A próbował ktoś drukować np. ściany budy jako pojedyncze elementy ułożone horyzontalnie, czy rozpatrujemy tylko całą np. budę loka jako bryłę, które ściany pionowe to warstwa na warstwie? Nie jestem praktykiem, ale może przy odrobinie większego nakładu pracy po stronie konstruktor/kreślarz można spróbowac "rozbić" bryłę na mniejsze fragmenty (oczywiście powstaje problem ich łączenia...) przeznaczone do druku w poziomie? Zakładam, że wówczas warstwy widoczne staną się raczej tylko na krawędziach łączenia.
Co praktycy na to?
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#62
W wydruk w którym nic nie trzeba robić nie wierzę. Ale wydrukowałem budę do SM31, mordę gagara, wózek do SM31 w skali 0 i wiem, że jest to bliskie oczekiwanego efektu. Niekiedy wystarczy szczoteczka do zębów i pasta ścierna i chwila pracy. A tak wygląda wózek przed polerowaniem. Jak wypoleruję i pomaluję to pokaże.
DSC09569.JPG
DSC09572.JPG
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#63
Można i to o czym piszesz jest realne , efekt druku o wiele lepszy.
Zamiast drukować w całości (18 godz, druku)


możnapo kawałku (2godz. druku)

i maszynka podczas druku jednego z elementów
024.JPG 025.JPG
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#66
Podpora mostu już "spadła" z drukarki , po małej interwencji papierkiem ściernym myślę ze będzie OK'
Zostały jeszcze trzy sztuki do druku .
038.JPG
039.JPG
040.JPG

I detal na szybko oczyszczony .
042.JPG 041.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Mirek555k

Znany użytkownik
PGM
Reakcje
6 1 4
#69
Do wszystkich drukarzy. Panowie ! To jest proste jak świński ogon, czyli prosty ale troszeczkę zakręcony... Jeden wydruk w miarę dokładny nie wyjdzie, drugi, trzeci....ale któryś w końcu wyjdzie... Kwestia czasu i kosztów... I to w ramach modelarstwa jak najbardziej wskazane.. Czasem nawet wniosek jest prosty. Póki co najlepiej zrobić "na piechotę".
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#70
Pierwszy post na forum i od razu pada nazwa firmy w trzeciej osobie:ostrozny:
Może kolega pokaże wydrukowaną część w kolejowej skali.
Albo może prościej zamówić u amina banner reklamowy.
Chyba byłoby uczciwiej.
 

studio3d-jt

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#72
Ja od roku ćwiczę skanowanie i druk 3d, także w pełnym kolorze z plików vrml. Powstało szereg modeli w tym jeżdżący pociąg w skali H0. Jest to tak zwana "kolejka szprotawska". Takie koleje zwane "kleinbahnen" funkcjonowały od 1900 na osobnych prawach. I nie były to koleje wąskotorowe, ale "lżejsze" od normalnych. Aby dobrze wydrukować detal trzeba się "namęczyć" i ułożyć go tak, że na danym typie drukarki i w danej technologii drukowania uzyska się najlepszy efekt. Postanowiłem sprzedawać pliki stl. do druku 3d, głównie po 5 zł, a w przyszłości płatne sms. Taki model statku Laguna rysowałem i testowałem 8 miesięcy. Poszło 5-6 kg tworzywa, zanim powstała wersja w skali 1:100, uproszczenie do skali 1:200. Potem powstały modele: produkowanego przed wojną w Zielonej Górze ( wtedy Grunbergu ) w zakładach Beuchelta ( dziś ZASTAL ) autobusu piętrowego marki BUISSING. Autobusy były dostarczane dla komunikacji między innymi w Berlinie. Kilka egzemplarzy zachowało się do dziś. Tworząc "kolejkę szprotawską" chciałem oddać klimat tamtych czasów. Aktualnie pracują nad lokomotywą T3 w skali 0 z napędem, dźwiękiem i dymem. W załaczniku film.

Więcej na stronie mojego sklepu www.studio3d-jt.pl

oraz na portalu thingverse, gdzie już prawie 2000 ludzi polubiło model lokomotywy a kilkaset osób pobrało darmową wersję.

http://www.thingiverse.com/JanuszT/designs
 

studio3d-jt

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#73
Czemu? Precyzji modelarzy "tradycyjnych' żadna znana mi drukarka 3d nie dogoni. Ale dla wielu osób jest to otwarcie nowej techniki, takiej jak np. modelarstwo kartonowe. Ono też ma swoje ograniczenia. Druk 3d też ma. Pozornie drukarka ma precyzję 0,1 mm. To się ustawia. Ale faktycznie zależy w jakiej osi i jak narysowane są detale dookoła. Jednak nie ulega wątpliwości, że dla wielu fanów druku 3d to taki sam kontakt z modelarstwem jakim jest składanie modeli kartonowych. Niektóre drukarki pozwalają również na wykonaie cięcia laserowego, bądź frezoania. Przygotowanie plików jest podobne, oprzyrządowanie inne. Warto spojżeć na portale druku 3d. Modeli i to również na wysokim poziomie ( ale wtedy skala raczej bliżej G ) wiele. :)
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
#74
Aby dobrze wydrukować detal trzeba się "namęczyć" i ułożyć go tak, że na danym typie drukarki i w danej technologii drukowania uzyska się najlepszy efekt.
Daremny trud, z takim sprzętem w żadnej skali nie zrobi kolega furory. Jakość druku jest, najłagodniej rzecz ujmując, bardzo słaba. Co do modeli na stronie, to też nie zachwycają realizmem. Szczerze mówiąc dziwię się, że kolega za model statku w skali 1:100 chce jakiekolwiek pieniądze, bo precyzja projektu odpowiada plastikowym zabawkom z epoki Gomułki.
Taki model statku Laguna rysowałem i testowałem 8 miesięcy. Poszło 5-6 kg tworzywa, zanim powstała wersja w skali 1:100, uproszczenie do skali 1:200.
Bez urazy, ale taki model tworzy się w jedno popołudnie, nie wyjmując papierosa z ust (i bez skanera) a drukuje jeszcze szybciej.
Nie wiem jakiego skanera kolega używa, ale granat wz33 wygląda na projektowany "na piechotę" i to z tak poważnymi błędami w odwzorowaniu geometrii, że nie powinien być nazwany repliką.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#75
W H0 też się da. Ale trzeba mieć sprzęt. Drukarką MDF w modelarstwie "pojazdowym" nie zawojujesz. Co nie oznacza, że się nie da Ale trzeba kupę czasu poświęcić na doszlifowanie którego chyba nie zrobiłeś.
Ja na przykład zlecałem wydruk polyjet. A i to w 100% nie byłem zadowolony dla modelu SM31 w skali Ho
Sm31.jpg


Oraz technologia multiyet dla skali 0 to już prezentowałem.
DSC09572.JPG


A żeby nie było że tylko krytykuje to MDF w modelarstwie znajduje zastosowania.
Tak prezentują się ramy okien wydrukowane na drukarce MDF.
Wydrukował je kolega Mattia i warstwy są zdecydowanie mniej widoczne niżeli na twojej lokomotywie.
DSC00408.JPG
 
Ostatnio edytowane:

studio3d-jt

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#76
Hmm, wygląda na to że środowisko modelarzy redukcyjnych i środowisko fanów druku 3d, których głównie stać na FDM to dwa różne światy. Moje modele polubiło ponad 3 tys ludzi a wydrukowało więcej niż 500. Nie ukrywam warstw, bo to jest wydruk FDM. Zmieniam proporcje na takie jakie większość drukarek wydrukuje. I na tym to polega. Aby dzieciak który z okazji komunii dostanie swoją pierwszą 3d mógł sobie wydrukować model. A czy zostanie prawdziwym modelarzem redukcyjnym? A czy ci "kartonowi" nie przechodzą z czasem do innych kategorii ?
 

(mariusz)

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
24 1 0
#77
Witam ,podpinam się pod temat druku 3D ponieważ rozważam zakup drukarki 3D , lecz nie wiem co jest dobre a co nie mam na uwadze ten model
  • Sygnis Flashforge Dreamer drukuje z PLA i ABS i inne materiały,proszę o poradę najlepiej tych którzy już mają drukarki i znają za i przeciw drukarek , na co uważać itp.Czekam na komentarze.
 

furby

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#78
Zależy co chcesz drukować, jakiej wielkości druki. Generalnie nie polecam drukarek do samodzielnego składania. Jeśli będziesz drukować jednokolorowo i nie przeszkadza Ci odrywanie / bawienie się z podporami to spokojnie ta Ci wystarczy. Jeśli myślisz o czymś rozwojowym to szukaj 2 extruder'owych (rozpuszczalny filament podporowy / kilka kolorów na jednym wydruku). Jak masz pytania dt druku to śmiało możesz pisać na prv. to chętnie pomogę. Na marginesie, jeśli nie będzie drukować dużej ilości detali to zastanów się czy nie bardziej się będzie opłacać wydrukować u jakiegoś znajomego. W ostateczności możesz podesłać plik do mnie to mogę Ci coś druknąć za niewielką cenę.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#80
Nie jest źle . Jakie grubości mają elementy konstrukcyjne? Pokaż zbliżenie na nitowanie.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 258

Podobne wątki