• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Druk 3D Drukowanie 3D

OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#22
W sumie to patrząc od strony modelarza, drukowanie 3D jest słabe. Napewno powstanie dyskusja czy drukowanie w 3d ma cos wogóle jeszcze wspólnego z modelarstwem. Wiadomo jako matki do odlewów jest to dobra sprawa.
Do póki nie spróbowałem zaprojektować czegoś w 3D myślałem podobnie. Kiedy pierwszy raz zaprojektowałem klocek Lego, to okazało się, że sprawa wcale nie jest taka banalna jakby mogło się wydawać. Polecam popatrzeć na prace kolegi KamilW i relacje z budowy stacji Bielsko-Biała. Na razie tylko się domyślam, że nakład pracy jaki trzeba by poświęcić na zaprojektowanie lokomotywy byłby bardzo duży, no ale to samo pudło.

I czego to przepraszam dowodzi, tego że umiesz drukować 3D ?
Dla mnie to jest informacja jak wygląda wydrukowany obiekt po obróbce i do kogo mogę się zwrócić po radę. To też można podpiąć do powyższego cytatu, bo po samym wydruku trzeba jeszcze przygotować
 
Reakcje
26 0 0
#23
Nie rozumiem niechęci do druku 3D. Jeśli ślęczę nad narysowaniem modelu, gromadzę dokumentację, zdjęcia oryginału to nie jestem juz modelarzem tylko grafikiem 3D? Po wydruku i tak następuje pracochłonna obróbka. Dla mnie to tylko jedna z wielu możliwości poza wtryskiem, żywicą, blaszkami itp.
 

Hico

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#24
Do póki nie spróbowałem zaprojektować czegoś w 3D myślałem podobnie. Kiedy pierwszy raz zaprojektowałem klocek Lego, to okazało się, że sprawa wcale nie jest taka banalna jakby mogło się wydawać. Polecam popatrzeć na prace kolegi KamilW i relacje z budowy stacji Bielsko-Biała. Na razie tylko się domyślam, że nakład pracy jaki trzeba by poświęcić na zaprojektowanie lokomotywy byłby bardzo duży, no ale to samo pudło.



Dla mnie to jest informacja jak wygląda wydrukowany obiekt po obróbce i do kogo mogę się zwrócić po radę. To też można podpiąć do powyższego cytatu, bo po samym wydruku trzeba jeszcze przygotować
Projektowanie a wykonanie za pomocą nacisniecia Enter to nadal nie pokazuje żadnych umiejętności modelarza, tylko możliwości drukarki.[DOUBLEPOST=1380804790,1380804381][/DOUBLEPOST]
Nie rozumiem niechęci do druku 3D. Jeśli ślęczę nad narysowaniem modelu, gromadzę dokumentację, zdjęcia oryginału to nie jestem juz modelarzem tylko grafikiem 3D? Po wydruku i tak następuje pracochłonna obróbka. Dla mnie to tylko jedna z wielu możliwości poza wtryskiem, żywicą, blaszkami itp.
Możliwość zrobienia budy z jednej części a nie kilkunastu. Jaki masz czynnik stresu przy klikniu myszka a gieciu blach i robieniu przy modelu. A patrzenie jak drukarka odwala za ciebie większość roboty.
 

Jarek

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
Dyskusja zaczyna przypominać debatę nad wyższością świąt ... ;)
Zawsze można się zastanawiać, czy złożenie kitu wypuszczonego przez producenta jest jeszcze modelarstwem, czy przeróbka gotowego modelu robi z człowieka modelarza, czy można zastosować gotowy napęd, całe podwozie, czy trzeba robić od podstaw, najlepiej razem z silnikiem - tylko po co ustalać takie granice? Dla mnie poprzestanie na kupnie gotowego modelu i postawieniu do na półce czyni człowieka zbieraczem, kolekcjonerem, włożenie własnej pracy w ostateczny efekt kojarzy mi się z modelarstwem.
 

Marcin Kempa

Znany użytkownik
Reakcje
155 1 0
#26
Może w ogóle nie ma modelarzy? Przecież pociągi czy wagony kupujemy... Żenada.
Czy ktoś kto zrobił mega zajebistą makietę z elementów kupionych to nie modelarz? Brednie nad bredniami. Ci co bawią się w produkcje wszelkiej maści lokomotyw czy budowli to jednak bardziej rzemieślnicy. W modelarstwie kolejowym priorytetem budowanie jest makiety czy modułu i każdy kto to robi może tytułować się modelarzem. Rzekłem.
 
Reakcje
26 0 0
#27
Projektowanie a wykonanie za pomocą nacisniecia Enter to nadal nie pokazuje żadnych umiejętności modelarza, tylko możliwości drukarki.
Czyli jeśli kupię model powiedzmy zrobiony metodą wtrysku, to jest cacy, ale jeśli zaprojektuję podobny (jako elementy w ramkach do wycięcia) metodą druku 3D to już jest be? Kolejne etepy są przecież takie same - wycięcie, szlifowanie, malowanie, patynowanie itd...

Jaki masz czynnik stresu przy klikniu myszka a gieciu blach i robieniu przy modelu. A patrzenie jak drukarka odwala za ciebie większość roboty.
Chyba nie zrozumieliśmy się - DRUKARKA 3D NIE ROBI ZA CIEBIE GOTOWEGO MODELU. To tylko półprodukt do dalszej obróki, bez umiejętności będzie to tylko kupa tworzywa...
 

Hico

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#28
Cieszy mnie tylko jedno ze lokomywa z metalu zrobiona przez dobrego modelarza, bedzie zawsze wyglądać lepiej niż ta z drukarki 3D. Dla mnie 3D to pujscie na duża łatwiznę ale taka nasza natura:)
 
Reakcje
26 0 0
#30
Z innej beczki. Przykład wykorzystania druku - budynek zrobiony od podstaw przez amerykańskiego modelarza, gdzie jedynym drukowanym elementem jest komin. Reszta to drewno, plastik itp. Czym to się rózni od np. wykorzystania płytki Auhagena?
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#32
czytam i zachodzę w głowę.
Czyli budowanie z balach foto-trawionych to jest modelarstwo?
A budowanie modelu z wydrukowanych części to nie jest modelarstwo?
Czyli składanie modeli typu revell to też nie jest modelarstwo?

Według mnie to wszystko jest modelarstwo: drukowanie 3D, wycinanie w kartonie , blachy foto-trawione. itp.
Druk 3D jest po prostu techniką modelarską 21 wieku.
A jak to jest zaprojektować model w komputerze ten tylko się dowie kto spróbował.
To nie jest takie hopsiup.
Też trzeba się namęczyć by jakiś kształt powstał.

Definicja mówi:
"Modelarstwo – działalność człowieka polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli."
XXI wiek zaburza rzeczywistość co sprawia, że to że ktoś tylko zbiera gotowe modele rzadko jest nazywany kolekcjonerem a częściej modelarzem.

Świat idzie na przód i modelarstwo razem z nim. Narzędzia się zmieniają, ale definicja nie.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#33
Możliwość zrobienia budy z jednej części a nie kilkunastu. Jaki masz czynnik stresu przy klikniu myszka a gieciu blach i robieniu przy modelu. A patrzenie jak drukarka odwala za ciebie większość roboty.
Hico, czy zdajesz sobie w ogóle sprawę o czym piszesz? O jaki klikaniu myszką prawisz? Żadna drukarka nie wykona za ciebie modelu, a co najwyżej jego części składowe, które należy poddać obróbce wykańczającej i złożyć w całość.
W ogóle te rewelacje na temat druku 3D są mocno przesadzone. Są już co prawda technologie gdzie powierzchnia (jej gładkość) jest do zaakceptowania, jednak raczej nikt nie wykorzystuje samego wydruku do wykonania modelu a jedynie formy do odlewów, z różnych powodów. A jak słyszę te zachwyty dziennikarzy, że każdy w domu sobie wydrukuje potrzebną część albo nawet broń, to szkoda gadać. Chciałbym widzieć tego desperata strzelającego z takiego drukowanego pistoletu przed i po wystrzale:ROFL:.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#34
W ogóle te rewelacje na temat druku 3D są mocno przesadzone. Są już co prawda technologie gdzie powierzchnia (jej gładkość) jest do zaakceptowania, jednak raczej nikt nie wykorzystuje samego wydruku do wykonania modelu a jedynie formy do odlewów, z różnych powodów. A jak słyszę te zachwyty dziennikarzy, że każdy w domu sobie wydrukuje potrzebną część albo nawet broń, to szkoda gadać. Chciałbym widzieć tego desperata strzelającego z takiego drukowanego pistoletu przed i po wystrzale:ROFL:.
Tak naprawdę to jesteśmy na początku drogi w druku 3D, przypomina mi to sytuację z drukarkami laserowymi w latach 90-tych XX-wieku. Dziś mamy na rynku tanie laserówki kolorowe i super extra kombajny o gigantycznych rozdzielczościach. Z drukarkami 3D będzie podobnie, już przełamano pierwsze granice cenowe (niezła drukarka za 2000 USD), a będzie lepiej. Ponadto dziś mamy kilka technologii druku które dają taką a nie inną jakość - kto wie czy niedługo nie pojawią się całkiem inne metody drukowania które pozwolą osiągnąć jakość podobną do wtrysku do formy. Jak to się uda osiągnąć, kolejnym etapem będzie przyspieszenie drukowania i obniżenie kosztu jednostkowego. Oczywiście nie należy się spodziewać, że zajmie to 2 lata. Ale za 10 lat kto wie... Dodatkowo jako ciekawostkę można podać przykład naprawdę dużej "drukarki 3D" która tworzy domy. Kto wie jak potoczy się przyszłość?
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.716 30 1
#35
Technika szybko idzie na przód, ale na obecnym etapie wydruk 3D jest albo w miarę wytrzymały ale mało dokładny albo słaby i dobrze oddaje szczegóły. Chciałbym zobaczyć ta drukarke co drukuje domyo_O, to dopiero maszyna musi być.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
#37
Panowie , Popowe ,Piotr66 i Corwin ,macie racje i popieram wasze wypowiedzi . Ja osobiście walcze z dwoma drukarkami ,MakerBotem i EasyMaker od
miesiąca i tak naprawdę mimo tego ze znam zasady działania sprzętu to dalej jestem w "lesie" i nic nie mogę wymyslic. A klikanie w myszke jak pisze
kol. Hico można zastosować do przeglądania " netu" a nie do drukowania .
 

Hico

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#38
Panowie , Popowe ,Piotr66 i Corwin ,macie racje i popieram wasze wypowiedzi . Ja osobiście walcze z dwoma drukarkami ,MakerBotem i EasyMaker od
miesiąca i tak naprawdę mimo tego ze znam zasady działania sprzętu to dalej jestem w "lesie" i nic nie mogę wymyslic. A klikanie w myszke jak pisze
kol. Hico można zastosować do przeglądania " netu" a nie do drukowania .
A Ja myślałem ze do pracy w programach 3D używa sie myszki. A do przeglądania netu wystarczy tablet bez myszki. Ale widocznie stare czasy wracają. Ja nie twierdze ze tworzenie w 3d to nie czasochłonna praca bo czasochłona. Drukarki moze nie są doskonale ale z czasem będą . Co za tym idzie pracy bedzie mniej szlifowania i innych obróbek. I napewno ta technologia ułatwia dużo rzeczy i omija przeszkody innych technik. Kto to lubi i go to kręci super. Dla mnie jest to troche słabe i tyle. Nikt nie musi sie zgadzać z tym. Nikt nie musi mi udowadniać jakie to niedoskonałe lub doskonale. Bedzie sie to rozwijać bo to przyszłość,a ja jestem za postępem. Ale nie bede prawił ochów i achów komuś ja zrobi model na drukarce 3d bo to dla mnie nie dowodzi o tym ze zrobił cudo. Bo cudo robi taki gościu na stole w kuchni a nie przed ekranem komputera. http://forum2.argespur0.de/forum2/viewtopic.php?f=6&t=1246
 

hugwa

Moderator
Zespół forum
Reakcje
371 26 4
#39
cudo robi taki gościu na stole w kuchni a nie przed ekranem komputera
Tak tak, na stole w kuchni porobił sobie mosiężne odlewy, frezuje ekspresem do kawy a toczy w piekarniku :)
No bez jaj...
Model piękny, koleś jest mistrzem, ale te elementy mogły w większości powstawać na ekranie komputera. Zwłaszcza odlewane. Takie czasy.
 

Hico

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#40
Tak tak, na stole w kuchni porobił sobie mosiężne odlewy, frezuje ekspresem do kawy a toczy w piekarniku :)
No bez jaj...
Model piękny, koleś jest mistrzem, ale te elementy mogły w większości powstawać na ekranie komputera. Zwłaszcza odlewane. Takie czasy.
Akurat chcieliśmy by koleś zrobił dla nas BR 52, wiec wiemy, że nie siedzi przy kompie a lokomotyw składa w kuchni na stole i nie ma miejsca i by zrobić kilka sztuk. A co on robi z młynkiem to jego sprawa:)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 258

Podobne wątki