• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Druk 3D Druk 3D w modelarstwie

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.985 15 2
#1
Witajcie Postanowiłem założyć osobny wątek w którym pokażę że druk 3D powoduję zagładę dla prawdziwego modelarstwa.
A więc zaczynamy:
Skrzynki na piwo w skali H0
20200809_111716.jpg 20200809_111723.jpg
Żołnierz w skali H0
20200808_100416.jpg
Obudowa komina dla SM42 w skali H0
20200809_185843.jpg

CDN...
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.012 28 1
#2
Mateusz nie rozumiem tytułu tematu :niepewny: Chyba miało być " Druk 3D w modelarstwie " ?
A w nawiązaniu do Twojego wpisu - taki wydruk to dla niektórych zbawienie ;) czy zabija modelarstwo ? można polemizować.
Jeżeli jednak tak - to kolego :D sam jesteś mordercą :eek: ( oczywiście żart )
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#3
Fotograf zamordował malarza. Płyta CD kasetę, Kaseta winyl, a ja morduję ręczne modelarstwo.
No naprawdę tak myślisz, mały przykład z innej beczki, wydruk 3D modeli z wosku potem odlew w ilościach dowolnych jaki jest tego skutek, co druga niunia ma taki sam pierścionek, masakra mieć coś takiego jak inni, gdybyś miał rację nie byłoby już prawdziwych złotników, jubilerów itd.
Oczywiście wielu pójdzie na łatwiznę i kupi sobie coś takiego https://sklep.gpm.pl/3d-druk/modele/wls-40/50-1/87-h0e-3d-druk-zestaw-do-zlozenia-kolor-szary, ale czy prawdziwego modelarza to zadowoli, technologia której jesteś samozwańczym piewcą, pomaga, ale nie zastąpi, a z pewnością nie zamorduje "ręcznego" modelarstwa, taką mam nadzieję.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#4
Nie zgadzam się z tezą, że druk 3d zabija modelarstwo. Jak wszystko, i ta dziedzina ewoluuje. To po prostu inna technika by osiągnąć cel. Moim zdaniem bardziej zabija produkcja seryjna modeli, gdzie z modelarstwa zrobiło się kolekcjonerstwo. Czy może rozpowszechniło, bo przecież zawsze było obok modelarstwa.
To co Mateusz napisałeś o fotografii i malarstwie to nie do końca prawda, bo malarstwo istnieje i ma się dobrze, a obok rozwinęła się kolejna cudowna gałąż sztuki - fotografia.
Inna sprawa, że drukować można dodatki, elementy składowe itp. ale to jeszcze nie modele. Póki co nie wyskakują z drukarki gotowe lokomotywy. To tak jak budowanie modeli z zestawów z żywicy czy plastiku. Przewagą jest elastyczność - można stworzyć model niepowtarzalny, a nie kolejny z sdv, czy z icara.. druk 3d stwarza pewne zagrożenia, ale i daje nowe możliwości. Jak atom. W rękach jednego zmieni się w prąd, w rękach innego w bombę.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.985 15 2
#6
technologia której jesteś samozwańczym piewcą, pomaga, ale nie zastąpi
Może i tak.

Moim zdaniem bardziej zabija produkcja seryjna modeli, gdzie z modelarstwa zrobiło się kolekcjonerstwo.
Powiedziałbym, że zrobiło się zbieractwo, bo kolekcjonerstwo to coś więcej niż tylko zbieranie.
Dokładnie produkcja seryjna i modelarstwo nie za bardzo dla mnie się łączy. Modelami były produkty z EFC, Draculi, Jankola czy Wawrica.
To co się produkuję na masówkę to pewnie też modele chociaż wolę o tym myśleć zabawki dla zbieraczy. ( nikogo nie obrażając)


Inna sprawa, że drukować można dodatki, elementy składowe itp. ale to jeszcze nie modele.
No tak zostaje jeszcze obrobienie wydruki i poskładanie.

Tymczasem moje modle które powstały w 100% dzięki drukarce 3D
1a.JPG 8377.jpeg 20200430_164222.jpg 95265862_902288916878352_3488012712825323520_o.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#7
Mistrzu, wiem, że można wszystkie elementy wydrukować, ale by powstał z nich model, potrzeba modelarza.
Choć osobiście uważam, że modelarz 3d to też trudna i wymagająca fucha. Tak samo wymaga cierpliwości, talentu, zmysłu orientacji, zdolności zrozumienia świata, praw fizyki itp. Sam siedzę w tym od ponad 20 lat i różne cuda już zrobiłem, a wiele przede mną. Dziś to co wyrzeźbię, mogę postawić na makiecie, kiedyś zalegało na dyskach, choć podobieństwo też jest - tu na forum pokazujemy foty modeli, a w 3d wizualizacje na forach dla grafików.
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#8
Z tym drukiem to tak chyba nie do końca że zabija modelarstwo, wydaj mi się że osoby ogarniające projektowanie 3D z połączeniem druku staja się mikro producentami gdyż drukarki na to pozwalają. Wcześniej jak Astro wspomniał model 3D pozostawał cyfrowy i brak było technologi umożliwiającej przeniesienia go do rzeczywistości. Pozostawały tylko frezarki CNC które także dziś są drogie a na pewno droższe od nie najgorszych budżetowych drukarek 3D i nieporównywalnie mniej przydatne, oczywiście w niektórych pracach są nieporównywalnie lepsze od drukarek. Modelarz zawsze będzie modelarzem i będzie dążył aby coś samemu wydłubać, poprawić itd. Ale żeby coś zrobić czasem potrzebna jest "baza" tak jak jest to z modelami plastykowymi czy kolejkami. Dlatego też wydaje mi się że druk 3D daje ogromne możliwości na wprowadzanie nowych modeli, dodatków itp, i na pewno nie zabije modelarstwa jak nie zabiło go choćby odlewanie z żywicy. Bardziej obawiał bym się tu elektroniki gdzie młodzież jak i małe dzieci są z nią oswajane od najmłodszych lat. Zapracowani rodzice lub po prostu z braku czasu pozwalają na wielogodzinne siedzenie przy monitorach, czasem dla własnej wygody i to zabija coś realnego jakim jest modelarstwo lub sport. Jak tak dalej pójdzie nie będzie dla kogo drukować modeli :(, ani też modeli budować ręcznie.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#10
Sam widzisz że nie jesteś "mordercą" tylko mikroproducentem, a ja życzę Ci żebyś stał się nie mikro ale małym ( z opcją na prawie dużego), drukarka ktorą masz aby zarobiła na przynajmniej dwie jeszcze lepsze, a to wszystko z korzyścią dla nas , jak mniemam.(y)
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#17
Mateusz zaprojektuj z drukowanych elementów i może kilku trawionych jakąś mała lokomotywkę wąskotorową w wilekości 0e, taka przystosowana do zamontowania napędu, gotowego lub własnej produkcji.
 
OP
OP
popowe

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.985 15 2
#18
Pawle nie było by problemu gdyby było choć 5 chętnych. 0e jest martwa jak trup. Zaprojektowałem węglarkę i sprzedałem 1 sztukę.
Z kolei to jutro pokażę ET41 jak się wydrukuje
 

Podobne wątki