• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO Druk 3D , czyli moje akcesoria i dodatki

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#1
Z racji tego ,że drukarka 3D gości u mnie dość długo postanowiłem wykorzystać ją do czegoś bardziej przydatnego. Jak wiadomo budowa powtarzalnych elementów np. w modelach kartonowych jest dość pracochłonna i monotonna. Dlatego postanowiłem poeksperymentować z technologią druku 3d na początek do zbudowania akcesoryjnych kół do kartonowego spalinowozu serii SM42 ( przeskalowany angraf 1:25 SM42). A dlaczego przeskalowanego ? Ponieważ jak żona zorientowała się jakich rozmiarów będzie ten spalinowóz to powiedziała kategoryczne NIE ;) a poza tym na dnie szuflady czeka jeszcze pozostały tabor z Angrafu . A teraz do rzeczy. Fotki przedstawiają projekt oraz wydrukowany model.
Koła w zerówce wychodzą bardzo dobrze, wymagają jedynie minimalnego nakładu pracy wykończeniowej. sm42.jpg sm42r.jpg
Projektując dany element należy uwzględnić przede wszystkim skurcz materiału po wydruku, a sam proces materializacji projektu jest dla ludzi cierpliwych. Przykładowo powyższe koło to 75 minut pracy drukarki. Czasem warto podzielić obiekt na kilka mniejszych, aby zapewnić lepszą jakość wydruku np. dla kół ET22 gdzie elementy sprzęgła drukowałem osobno a następnie łączyłem w całość na wcisk et22.jpg
Myślę, że wydruk 3d to ciekawa alternatywa dla pozostałych technik modelarskich. Wiadomo, że czasem lepiej coś odlać z żywicy czy wytrawić, ale uwierzcie, że osobiście nie widzę niczego lepszego do budowy prototypów. Robisz projekt, kalibrujesz maszynę i drukujesz. A koszt też nie jest bez znaczenia, bo mając własny sprzęt koszt wydruku to kilkadziesiąt groszy dla powyższych modeli, a nawet zakup własnej drukarki nie wymaga posiadania astronomicznych kwot. To tyle na dziś :)
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
791 1 0
#2
Fotka słaba chętnię obejżę zdjęcie lepszej jakości, wiadomo 3D to przyszłość wszelakich protoypów i wzorców do odlewania :D
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#3
Na pewno to jest przyszłość, ale dla modelarzy młodszego pokolenia, pasjonatów komputerów, ja zostanę przy obecnych technikach mojego warsztatu, a za dużych wymagań nie mam.
 
OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#4
Rzeczywiście zdjęcie trochę słabe, ponieważ nie mam aparatu i fotki robię telefonem. Jednak myślę, że ta zamieszczona poniżej lepiej ukaże element choć i na tej kolory wyglądają inaczej niż w rzeczywistości, bo drukuję z szarego filamentu. A co do wypowiedzi @Reno0 to każda technika ma swoich "fanów i wyznawców" , choć dla taboru śmigającego po makietach i modułach drukowane koła to raczej błędna droga. Nie ukrywam, że projektuję i wykonuję na zlecenie drobne elementy, ale nie w sposób komercyjny i nastawiony na ogromny zarobek dla znajomych modelarzy kartonowych. Moją działalność określiłbym mianem pół wolontariatu, bo zazwyczaj jedynym kosztem jest zużyty materiał i energia elektryczna. I oczywiście powyższe słowa to w żadnym wypadku reklamowanie się czy chęć zdobycia ogromnej ilości klientów ;)
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
791 1 0
#5
Ja tam też lubie dłubankę ale po co wywalać otwarte drzwi...
dla odmiany z "ręki" tak sobie wydłubałem
WP_20170329_00_48_03_Pro_LI.jpg
ale jak jest możliwość inna to dlaczego nie :)
a próbowałeś to kąpać żeby zmniejszyć widoczność wartsw ?
 
OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#6
Jeśli chodzi o wygładzanie wydruków to dla materiału na którym pracuję (PLA) najlepsze są: zestaw pilników i papierów ściernych od 400 do 2000, ewentualnie szpachlówka oraz odrobinę cierpliwości i czas zwykle 10 -20 minut. Oczywiście powierzchnie które będę obrabiał odpowiednio pogrubiam ( o około 0,2 mm) . Kąpiel w acetonie jest dobra dla ABS-u jednak wiąże się to ze stratą niektórych detali. Obiekt, który umieściłeś na zdjęciu powyżej jeśli miałby być drukowany należałoby podzielić na 2 może 3 segmenty i każdy z nich odpowiednio ułożyć na stole roboczym drukarki. Znacznie ułatwia to prace wykończeniowe, ponieważ raster widoczny jest tylko dla tzw. osi Z co w tym przypadku wiązałoby się z pracą jedynie nad krawędziami zewnętrznymi. Innymi słowy lepiej tak ustawić obiekt, aby był jak najniższy. A w poprzednim poście zapomniałem dodać iż zdjęcie przedstawia surowy wydruk w skali 1:25 do dalszych prac. Dla wydruków w skalach większych warstwy są bardziej widoczne. Dodatkowo same ustawienia drukarki mają ogromne znaczenie , czasem należy wykonać kilka próbnych wydruków, aby osiągnąć dobry efekt.
 

Greif1

Znany użytkownik
club 0
Reakcje
791 1 0
#7
wiem że tanie drukarki tak mają, znajomy drukował na formlab+ i bywało właśnie że ten sam element różnie położony względem stołu raz wychodził lepiej raz gorzej, coś za coś, cena= jakość.
A na zdjęciu to już odlew, sklejony z 7 elementów żywicznych. Oglądam dalej :)
Pozdrawiam
 

hamulcowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.052 26 1
#8
Na pewno to jest przyszłość, ale dla modelarzy młodszego pokolenia, pasjonatów komputerów, ja zostanę przy obecnych technikach mojego warsztatu, a za dużych wymagań nie mam.
Ja również podzielam zdanie Kolegi z tym, że gdyby ktoś mi coś dla mnie wydrukował,- chętnie bym przyjął, natomiast samemu to już raczej nie.
 
OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#9
Aby nie zakładać kolejnego tematu poniżej zamieszczam projekt wagonu silnikowego EZT EN57 z prośbą o ewentualną weryfikację geometrii i proporcji pudła. Część wymiarów udało mi się pobrać z rzeczywistego taboru, resztę natomiast opracowałem na podstawie zdjęć.
 

Załączniki

OP
OP
Ł

Łukasz_C

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#10
Maskownice do wózków dla SU 45 w 1:22.5 w stanie surowym. Zgodnie z życzeniem zamawiającego zostały skrócone i dość uproszczone. Dodatkowo sprzęt lekko strajkował i ekstruder gubił filament co objawiło się "nadlewami".
 

Załączniki

ZielonyPkP

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Aby nie zakładać kolejnego tematu poniżej zamieszczam projekt wagonu silnikowego EZT EN57 z prośbą o ewentualną weryfikację geometrii i proporcji pudła. Część wymiarów udało mi się pobrać z rzeczywistego taboru, resztę natomiast opracowałem na podstawie zdjęć.
Aby nie zakładać kolejnego tematu poniżej zamieszczam projekt wagonu silnikowego EZT EN57 z prośbą o ewentualną weryfikację geometrii i proporcji pudła. Część wymiarów udało mi się pobrać z rzeczywistego taboru, resztę natomiast opracowałem na podstawie zdjęć.
To są wagony czołowe O ile się nie mylę, wagon silnikowy był w środku składu. Masz może taki rysunek wagonu środkowego? I wymiary ? Właśnie chce wykonać takie "pudło" wykorzystując drukarkę 3D.
 

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#14
A można wiedzieć co za drukarkę kolega posiada? Też posiadam drukarkę FDM/FFF i dla mojej skali (TT) nie widzę wielkiego dla niej zastosowania, ze względu właśnie na widoczność warstw. Może budynki/budowle itp po obróbce by uszły... Szukam na portalach aukcyjnych jakiegoś taniego, może uszkodzonego Photona, czy innej drukarki SLA