• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

drucik miedziany

BoBi

Znany użytkownik
Reakcje
6 0 0
#1
Cześć,
Bawię się ostatnio drucikiem miedzianym, proste rzeczy bez problemu, ale chce zrobić drabinki itp. elementy i mam ciężkie przemyślenia - jak łączyć ten materiał? Jest jakaś opcja żeby obejść lutowanie?

Dzięki za pomoc.
 
OP
OP
BoBi

BoBi

Znany użytkownik
Reakcje
6 0 0
#3
Dobra, kropelkę nabędę, ale teraz pytanie nr 2- jak skleić drabinkę miedzianą w H0 kropelką, jak ułożę ją na podkładce i zaleje klejem, to już jej nie oderwę- każdy element osobno i to chwyci? :D
 
Reakcje
3 0 0
#4
Witam
Moim zdaniem nie nic lepszego jak lutowanie , na początku może wydać się skomplikowane ale po kilku próbach zobaczysz że nie jest to tak trudne . Wydaje mi się że kropelka odpada tak jak piszesz przyklei się do podkładki a w powietrzu nie jestes w stanie utrzymać tulu miejsc klejonych każda drabinka nawet krótka będzie miała ich kilkanascie (i takie połączenia nie dają gwarancji). Może inne kleje będą lepsze , używam też dwuskładnikowy do klejenia metalu ale jego czas schnięcia to 24 godziny i też lepiej używać go do większych elementów .
Powtórzę się raz jeszcze według mnie lutowanie jest najlepsze (może nie najprostsze) masz trwałe połączenie natychmiast i można je trochę przeszlifować przez co jest niewidoczne . Jak użyjesz odtłuszczonych elementów , kalafonii i dobrej cyny jedno lutowanie to ułamek sekundy
Pozdrawiam
 
Reakcje
3 0 0
#6
Ja korzystam z transformatorowej ale musi być odpowiedniej mocy 100-120 watt , nie kupuj z marketu za 30 zł najlepsze są polskie na allegro 70-100 zł . Może być też stacja lutownicza ale trzeba uważać bo grzeje cały czas . Jak popróbujesz kilka razy to zobaczysz że NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY . Ja lutuje wszystko co się da , takie połączenie jest trwałe , można obrabiać i wyginać czego nie zapewni żaden klej . Jest to trochę czasochłonne ale daje zadowalające efekty . Sam proces lutowania nie trwa długo , najdłużej trwa przygotowanie np. w drabinkach będzie ważne żeby wszystkie szczeble były tej samej długosci . Lutujesz na papierze milimetrowym pierwszy i ostatni szczebelek , później srodkowe