• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Drezyna Warszawa M20

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#42
Zakręciła mi się łezka tak, że chyba odkręcę to i owo z szafki/barku. Co do tego typu antydepresantów, to pamiętam wódeczkę dorosłych (miałem wtedy 5-7lat): z kłoskiem lub z konikiem. Tej z konikiem już nie produkują, a ta z kłoskiem, to już podobno nie to samo (jak powiadają wiekowi i doświadczeni eksperci w tej jakże ważnej dziedzinie).
[DOUBLEPOST=1465075365][/DOUBLEPOST]W Muzeum Rolnictwa w Szreniawie k. Poznania można obejrzeć całą ekspozycję poświęconą zabawkom z epoki PRL, a może lepiej powiedzieć-naszego dzieciństwa.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#46
Michał a kojarzysz opakowanie? Też miałeś takie podłużne prostokątne szare pudełko z namalowaną kolejką na wieczku???
Może ma ktoś takie opakowanie? Chętnie bym odkupił, ewentualnie zobaczył choćby zdjęcie jak ono wyglądało, bo chciałbym skompletować jeden taki zestaw w oryginalnym ułożeniu.
Napiszcie w jakim to było układzie rozłożone, gdzie lokomotywa, gdzie wagony, a gdzie szyny? Co stanowiło przegródki? Czy bateria była w zestawie ?
Jacek
[DOUBLEPOST=1465108636,1465107051][/DOUBLEPOST]
W Muzeum Rolnictwa w Szreniawie k. Poznania można obejrzeć całą ekspozycję poświęconą zabawkom z epoki PRL, a może lepiej powiedzieć-naszego dzieciństwa.
Moje lokomotywki też są przeznaczone do muzeum zabawek, więc zbieram wszelkie info na ich temat, a to co już napisaliście jest bardzo cenne.
PS. Ta z konikiem nigdy nie była dobra :)
 
Reakcje
2.474 79 2
#47
Jakiś czas temu taka kolejka była wystawiona na Tabilcy. Ale jak szybko się pojawiła tak szybko znikła :( Co do malowidła na wieczku to średnio go kojarzę.Człowiek żył zawartością :) Pamiętam że była namalowana lokomotywka z wagonami. Lokomotywka od prawej strony za nią wagoniki.Zestaw wymalowany w takich kolorach jak zawartość. Tyle pamiętam.Wiem też że były dwa typy lokomotyw. Różniły się wyglądem jak i kolorami. Była niebieska i czerwona.Malowanie tzw fabryczne :D Ktoś chyba nawet malował je na zielono właśnie po to by je trochę urealnić.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#48
Na razie nie znam drugiego typu lokomotywy . Jeśli lokomotywa była po prawej to cały zestaw był skierowany na prawo. Jeśli potem były wagoniki to było to podłużne pudło, pewnie tory pod spodem. 6 torów ( 4 łuki i 2 proste) To nawet logiczny układ.
Interesuje mnie wypełnienie samego pudła, to były przegródki kartonowe ?
Czy ten mój typ lokomotywy występował tylko z jednym rodzajów wagonów ( 2 węglarki ) a ten drugi typ lokomotywy z innymi zestawami wagonów? Może ktoś pamięta.
W moich lokomotywkach jedna ma metalowe sworznie na kołach a dwie plastikowe. Zaraz pójdę do sklepu bo bateryjkę aby sprawdzić czy są na chodzie, choć wyglądają jak nie używane.
 
Reakcje
2.474 79 2
#49
Pudełko nie miało żadnych przegródek. Bodajże lokomotywka wagony i tory były owinięte szarym papierem :D jaka radość z odwijania . Ja miałem czerwonego loka z węglarkami. Wiem że niebieski miał chyba dwie koleby i węglarkę albo tylko dwie koleby.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#50
Już jestem mądrzejszy co do moich lokomotywek. Żadna z nich nie była używana co widać po mocowaniu baterii.
Otóż panel styków jest źle zamocowany i trzeba bo odrobinę cofnąć go gniazda mocowania aby weszła bateria 3R12. Nie można tego zrobić bez drobnego uszkodzenia farby a ta wszędzie jest nienaruszona. Mimo to po sprawdzeniu tylko jedna lokomotywka ruszyła, dwie pozostałe są chyba zapietrzone. Zaraz zrobię fotki.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#51
Na razie dla zmiany tematu i po to bym zrobił fotki FABLOKU daje małą węglarkę 2 os. Może ktoś coś wie więcej na jej temat.
Producent oczywiście MARKLIN ale nie znam numeru katalogowego ani okresu produkcji. Może ma ktoś katalog jego wyrobów.
Jacek
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#52
A mówią że podróże w czasie są niemożliwe.;)
Są możliwe, możliwe. Czasem za bardzo rozpędzam się w tych podróżach. Ale Ty też dałeś niezłego czadu w "Łódzkich bocznicach"!
[DOUBLEPOST=1465122313,1465121189][/DOUBLEPOST]
Na razie dla zmiany tematu i po to bym zrobił fotki FABLOKU daje małą węglarkę 2 os. Może ktoś coś wie więcej na jej temat.
Producent oczywiście MARKLIN ale nie znam numeru katalogowego ani okresu produkcji. Może ma ktoś katalog jego wyrobów.
Jacek
Kompendium wiedzy na temat pierwszych modeli Maerklina i innych (np. Lionell) znajduje się w książce pt. "Als die Züge fahren lernten. Aus den Kindertagen der Modellbahn":
https://www.amazon.de/Züge-fahren-lernten-Kindertagen-Modellbahn/dp/B002KJNJ3Y
Dostałem ją w prezencie od mamy dawno, dawno temu (1993). Książka była akurat w jednym z łódzkich antykwariatów wystawiona na sprzedarz.
[DOUBLEPOST=1465122549][/DOUBLEPOST]
Dokładnie mieliśmy ten sam zestaw :) Ech fajne czasy przypomniałeś!!! Aż się łezka w oku zakręciła :(
Wracając jeszcze do tej kolejki, to profil szyny był prawie modelowy w przekroju poprzecznym.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#53
Kompendium wiedzy na temat pierwszych modeli Maerklina i innych (np. Lionell) znajduje się w książce pt. "Als die Züge fahren lernten. Aus den Kindertagen der Modellbahn":
https://www.amazon.de/Züge-fahren-lernten-Kindertagen-Modellbahn/dp/B002KJNJ3Y
Wiem ale nie mam jej pod ręką i stąd moja prośba, aby ktoś sprawdził, kto posiada tę pozycję. Mam jeszcze 4 osiową węglarkę oraz lorę z tego samego okresu.
Acha co katalogów to wiem też o czarno białym katalogu wydawanym co roku przez firmę MARKLIN . Kilkaset stron w formacie B5 , być może uda mi się go zdobyć w przyszłym tygodniu.
[DOUBLEPOST=1465123709,1465123111][/DOUBLEPOST]PS. Próbuję zarejestrować się w clubie0 , niestety nie dostałem linku aktywacyjnego. Czy wy też mieliście takie problemy?
 

michal.guminiak

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.416 7 0
#56
Myślę, że nie ma. To jedna i ta sama firma. "Maerklin" można pisać zamiast "Marklin", z "a umlaut", a "Marklin" ze zwykłym "a" też nie powinno razić. Nie jestem germanistą ani językoznawcą. Widziałem tylko różne pisownie tej nazwy ;)
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#58
Widzę że sentyment wygrywa. Więc mały powrót do FABLOKA. Lokomotywa nr.3 w pełni sprawna. Na zdjęciach widać min. zachlapaną farbę na kołach nie zdartą przez użytkowanie, widać też ( fot. nr 8 ) przedni panel baterii który musiałem przesunąć do przodu aby wsadzić baterię. Panel był zachlapany oryginalną farbą i przesunięcie takie zostawia ślady.
Lokomotywa jest odlana z niebieskiego plastiku góra, szary dół . Koła czarne malowane na czerwono więc prawdopodobnie wersja z czarnymi kołami to wersja nie malowana.
 

Załączniki

OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#59
Lokomotywka nr. 1 , niestety nie sprawna ale doskonale widać nie ruszany przedni panel baterii, przy tym układzie nie jest możliwe wsadzenie baterii a całość jest zachlapana farbą. Widać tez farbę na kołach, wiec wszystko stało a nie jeździło. Odrapania farby to efekt zastosowania złych farb, samo to odchodzi
[DOUBLEPOST=1465136612][/DOUBLEPOST]No to udało mi się ja uruchomić bez ruszania przedniego panelu :)
 

Załączniki

OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#60
2 jest o tyle ciekawa, że ma szybki w kabinie, muszę też w niej polutować styki i ja uruchomić. Wtedy dam fotki
A na razie 3-ka znalazła swoje miejsce na ziemi, jeszcze je dopracuję.
 

Załączniki