• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Domowa makieta - torcik modułowy

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#1
Hej!

Po latach wracam do budowania makiety, na sam początek zaczynam od trzech modułów 82x50cm. Chciałbym wykonać mała stację z dwoma peronami oraz torami odstawczymi. Chciałbym was prosić o opinie do załączonego projektu, czy coś zmienić i jak ustawić semafory. Ma być to część większej makiety, którą mam nadzieje kiedyś skończę :)

Na obecną chwilę mam wykonane skrzynki i bije się z myślami czy w tym układzie jest wszystko ok.
uklad1.JPG
87387530_197303611349788_6526644822831267840_n.jpg
 

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#2
Cześć, napisz może coś więcej, czy w przyszłości planujesz dorobić kolejne moduły, czy wolisz się bawić pociągami czy oglądać przyrodę/budynki na makiecie. Coś więcej też o tym układzie torów, dlaczego tak, czy mają być perony, czy cokolwiek. Im więcej sam napiszesz tym więcej będziemy w stanie Ci pomóc.
 
OP
OP
ogest

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#3
Oczywiście w przyszłości ma być więcej modułów ale na tą chwilę nie myślę co na nich będzie. Na modułach miały by być dwa długie perony (1 i 2), a reszta miała by służyć jako tory odstawcze czy 3 jako rampa załadowcza.

uklad1.JPG
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
299 1 0
#4
Pierwsze co się rzuca w oczy to bliskość torów 1 i 2. Sprawdzałeś czy się w ogóle da (da się na pewno, ale tabor się chyba nie minie)?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#5
Na pewno się nie minie.
Tam jest około 31mm w osiach torów.
Rozjazdy łukowe muszą być oddalone o co najmniej jeden odcinek łuku R1 lub R2.
 
OP
OP
ogest

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#6
Tak tak już zamieniłem na R2, i postanowiłem tak ten projekt realizować. Jestem na etapie elektryki i klejenia podkładu.
 

Załączniki

mudol

Znany użytkownik
Reakcje
1.036 4 1
#8
@ogest Fajnie to zaczyna wyglądać, ale mam dwie uwagi, jedna to te schody, jak masz możliwość to usuń je i popraw te odległości między kolejnymi stopniami, jakieś nierówności mogą być, ale tam się to za bardzo rzuca w oczy.
Druga sprawa to ten sam błąd co ja zrobiłem u siebie, brak przejścia między peronami :)
Te płyty chodnikowe to karton czy gips? Czym malowałeś?
 
OP
OP
ogest

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#9
Dzięki za uwagi, o schodach wiem będę je poprawiał. Co do przejścia na peron będzie z jednej strony na samym początku z płyt.

Płyty to karton 1mm, malowane farbami pactra i trochę przybrudzone. Jeszcze będę wypełniał szpary między płytami. A to jeszcze chwilę, bo najpierw chce podłączyć wszystkie serwa do rozjazdów.
 

Załączniki

OP
OP
ogest

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#11
Powoli do przodu... W sumie mam już ogarnięte serwa przy rozjazdach, został mi tylko wylotowy ze stacji ale chyba zostawię go na tą chwilę bez napędu.

Doszło trochę zieleni, drogi, płotów i płyt. Na ten moment muszę sobie jeszcze zaprojektować jakiś magazyn czy też budynki techniczne.
 

Załączniki

OP
OP
ogest

ogest

Użytkownik
Producent
Reakcje
28 0 0
#12
Hej, po miesiącu czas na małą aktualizację:

W sumie dużo się nie podziało, doszło trochę płyt betonowych, szutru z którym nie mogę się uporać (zawsze coś innego), no i mały budynek techniczny na bocznicy.

W przyszłości również planuje zrobić 4 moduł, który wydłuż mim perony oraz bocznicę do akceptowalnych długości. Na ten jednak moment warunki mieszkaniowe pozwalają mi na długość 3 modułów.

Mam też pytanko jak rozwiązujecie problem z pokrywą do modułów? czy przechowywaniem myślałem na zrobieniem pokrywy z cienkiej sklejki żeby zabezpieczyć przed kurzem i uszkodzeniem. Jak macie jakieś sprawdzone metody to proszę o radę lub link do tematu jak był już poruszany.

Poniżej kilka fotek z wietrzenia Taboru ;)
 

Załączniki

Podobne wątki