• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dodatkowe światła czerwone LED

jpanas

Użytkownik
Reakcje
37 1 0
#1
Witam
Mam model Ty2-1082 PKP ROCO 72220 DCC-SOUND. Chciałbym dołożyć- dokleić czerwone diody SMD na istniejące płytki z diodami LED białymi- z przodu i z tyłu lokomotywy (białe LED obok czerwonych). Poprzez istniejące światłowody świeciłyby białe albo czerwone. Jak podłączyć czerwone diody do wyjść z dekodera aby świeciły niezależnie od białych (oryginalnych)? Jak parowóz jedzie do przodu lub do tyłu z wagonami to aby się nie świeciły czerwone światła z tyłu.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#2
W skrócie i bez przeróbek fabrycznej elektryki: trzeba czerwone światła podłączyć do wyjść AUX1 i 2 dekodera.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#4
Ja zastosowałem w innym modelu, w którym światła robiłem od nowa, układ jak na rysunku niżej. To był stary elektrowóz, bez gniazda dekodera, więc całą instalację elektryczną robiłem od zera (stąd 3 światła białe). W modelu z fabrycznym gniazdem obwody świateł białych są wykonane fabrycznie (jeżeli są światła czerwone to też, ale inaczej, niż w mojej wersji), ale jak jest to zrobione w Ty2 Roco, nie wiem. Przy przerabianiu obwodów w modelu z gniazdem trzeba sprawdzić, czy do pina 3 (do AUX1) jest podłączony przewód, bo jeżeli w modelu fabrycznie nie korzysta się z AUX1, to często od pina 3 nie ma żadnego przewodu (czy ścieżki na płytce drukowanej). Ja w innym modelu (gdzie było już fabrycznie gniazdo) musiałem do pina 3 przylutować przewód. W gnieździe 8-pinowym nie ma miejsca na podłączenie AUX2, dlatego dekodery z wyjściem AUX2, w wersji z wtyczką 8-pinową, kabelek fioletowy od AUX2 maja wyprowadzony bezpośrednio z płytki dekodera.

podłączenie świateł (1).jpg
 
OP
OP
jpanas

jpanas

Użytkownik
Reakcje
37 1 0
#5
Witam
Dziękuję za przesłanie schematu podłączenia dodatkowych (niezależnych) świateł czerwonych. W załączeniu wysyłam zdjęcia dekodera wyjętego z modelu z pytaniem:
Wolny przewód ma kolor brązowy (czy to jest AUX 2?), natomiast kolor zielony (nóżka nr 3 -AUX1) nie jest wolna. Czy można do niej nawiązać się ze światłami chociaż jest zajęta.
P1200257.JPG
P1200258.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#6
Wolny przewód ma kolor brązowy (czy to jest AUX 2?), natomiast kolor zielony (nóżka nr 3 -AUX1) nie jest wolna. Czy można do niej nawiązać się ze światłami chociaż jest zajęta.
Po pierwsze, ja pisałem o gnieździe w modelu, nie o wtyczce dekodera. Zielony przewód z dekodera doprowadzony do pina 3 wtyczki to AUX1 - trafia na pin 3 w gnieździe, ale w gnieździe może ten pin być nieobsadzony, jeżeli producent modelu nie przewidział wykorzystania AUX1. Wtedy trzeba w gnieździe dolutować do pina 3 kabelek.

Po drugie, brązowe przewody (powinny być dwa) zwykle idą do głośnika - czy zostały odlutowane? Jak był podłączony głośnik w tym modelu? O ile dobrze zrozumiałem, model był fabrycznie wyposażony w dekoder dźwiękowy?

Po trzecie, ja widzę fioletowy przewód - czy też jest luźny? Jeżeli tak, to to powinien być AUX2. Co to jest za dekoder?

P1200257.JPG
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#7
Dekoder Zimo MX645.
Zielony - AUX 1
Brązowy - AUX 2
natomiast kolor zielony (nóżka nr 3 -AUX1) nie jest wolna.
Co to znaczy "nie jest wolna"?. Przewód podłączony jest do wtyczki 8-Pin (NEM652). Nie znaczy to, że od gniazda jest gdzieś podłączony.
[DOUBLEPOST=1496159517][/DOUBLEPOST]
Po trzecie, ja widzę fioletowy przewód - czy też jest luźny?
To prawdopodobnie jest do głośnika. Powinny być dwa.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#8
To by znaczyło, że ZIMO stosuje odwrotne kolory, niż np. ESU, gdzie fioletowy to AUX2, a brązowy to głośnik. Tak mają też inne dekodery.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#10
OK, wierzę na słowo. ;) Ja nie używam ZIMO, zwłaszcza dźwiękowych, jak nie muszę. Szkoda, że kolory innych przewodów, jak wyjścia funkcyjne czy głośnik, nie są znormalizowane, NEM 650 podaje tylko kolory 7 podstawowych kabelków: szyna lewa i prawa, silnik lewy i prawy, światło przednie, tylne i wspólny + (takie, jak na moim rysunku).
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#12
Zielony w BR52/Ty2 jest wykorzystany do generatora dymu, chociaz zależy to od ustawienia zworki. Żeby sterować niezależnie czerwonymi i generatorem dymu, trzeba wyprowadzić jeszcze np. AUX3, czyli dolutować kabel bezpośrednio do dekodera, wg rysunku wrzuconego powyżej przez Marka.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#13
A czy jeżeli nie chce się instalować generatora dymu, to da się obwód AUX1 na płytce modelu wykorzystać do świateł? Wtedy AUX1 i 2 wystarczą. Ja też mam ten Ty2 Roco, ale bez dekodera i jeszcze do środka nie zaglądałem. Ale jak się zabiorę do montażu dekodera, to może też pomyślę o czerwonych światłach, a dymu z pewnością nie będę montował.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 2
DCC 3
DCC 6
DCC 9
DCC 5

Podobne wątki