• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta Docinanie toru flex

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#21
W wielu przypadkach żyletka lepsza bo cieńsza,np. przy układaniu torów w łuku na złączeniu skrzynek.Żeby było wygodniej
można dorobić uchwyt z dwóch listewek.
Żyletka cieńsza - być może - ale przecież wystarczy użyć tarczkę 0,2 mm i efekt będzie lepszy niż żyletką....

Po docięciu nie jest wymagane zbyt długotrwałe szlifowanie.Nie pozostawia zadziorów.
Po dobrej tarczce nie trzeba nic szlifować.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#22
Mam chwilę, dam i ja głos w tej jakże interesującej dyskusji.
Dremel jest dobry, ale nie każdego na niego stać, tak wiem, to niewielki wydatek itd. dla jednego stówka to pikuś dla drugiego to dużo, pamiętajcie o tym, czasami używam tego wynalazku, podobnie jak piłek w kształcie żyletki, a także zwykłych żyletek pokaleczonych nożem na kształt piłki.
Ale najczęściej i najchętniej używam zwykłych, no może nie do końca zwykłych szczypiec do cięcia drutu, firmy Yato, kupionych w Kauflandzie za jedyne 9 złotych polskich.

Podczas cięcia pamiętamy o prostopadłym ustawieniu szczypiec w stosunku do szyny.

P1260098.JPG


Chwila i efekt cięcia, w zasadzie można nie obrabiać.

P1260100.JPG


A oto tajemnica moich szczypiec, zmodyfikowałem je tak aby ostrza nie przypominały symetrycznego klina, tylko jednostronny z małym kątem ostrza, dla porównania zdjęcie zwykłych szczypiec i moich.

P1260101.JPG


P1260102.JPG


Zmiana geometrii narzędzia powoduje diametralną zmianę w jakości cięcia.

A i zapomnieliście dodać że te wszystkie patenty sprawdzają się tylko gdy szyna nie jest jeszcze zamocowana do skrzynki, a co zrobic gdy ktoś kładzie szyny na połączonych skrzynkach z metra, a potem musi je rozciąć.

Miłego wieczoru.
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#23
No wlasnie, szczypce ktore pokazalem na pierwszej stronie mają taką samą geometrie, dzialają znakomicie i są dość tanie.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#26
I w takim właśnie przypadku Dremel czy "dremel" są do niczego,nie podejdziesz tarczką nawet 0,2mm pod kątem prostym.
Mam "dremela" i tarczki 0,2,to wiem bo próbowałem.
Przerabiałem to, w tym przypadku ten imperialistyczny wynalazek jest bezużyteczny, chyba że ktoś go zmodyfikuje odrobinę.;)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#29
W czasie który muszę poświęcić na:a)znalezienie"węża",b)domontowanie go do"dremela",c)wkręcenie tarczki,
zdążę przeciąć tor żyletką i wyrównać iglaczkiem oba jego końce.Ten cały"wąż"zwykle mi :devil: przykrywa ogonem.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#30
I w takim właśnie przypadku Dremel czy "dremel" są do niczego,nie podejdziesz tarczką nawet 0,2mm pod kątem prostym.
Mam "dremela" i tarczki 0,2,to wiem bo próbowałem.
To ciekawe bo budując makietę używaliśmy właśnie dremela z takimi tarczkami oraz wałkiem giętkim.

W pokazanym przeze mnie zestawie za 100 zł - wałek jest dołączony.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#33
A co wprowadzili jakiś przepis,że nie wolno używać ręcznych narzędzi a dozwolone są tylko elektryczne?
Już kiedyś ktoś na tym forum ciosał mi kołki na głowie bo nie używam srajfona:mamdola:,to teraz następnych
dwóch będzie robiło ze mnie jaskiniowca bo nie tnę wszystkiego jak leci Dremelem:mad:.Coś mi się widzi,
że chyba całkiem zwyczajnie nie potraficie posługiwać się starymi metodami,a może jesteście na to za
leniwi i bez tych wszystkich "wynalazków"nie ruszylibyście z robotą nawet na krok:podstepny:.
 

corwin

Administrator
Zespół forum
Reakcje
307 2 3
#34
A co wprowadzili jakiś przepis,że nie wolno używać ręcznych narzędzi a dozwolone są tylko elektryczne?
Już kiedyś ktoś na tym forum ciosał mi kołki na głowie bo nie używam srajfona:mamdola:,to teraz następnych
dwóch będzie robiło ze mnie jaskiniowca bo nie tnę wszystkiego jak leci Dremelem:mad:.Coś mi się widzi,
że chyba całkiem zwyczajnie nie potraficie posługiwać się starymi metodami,a może jesteście na to za
leniwi i bez tych wszystkich "wynalazków"nie ruszylibyście z robotą nawet na krok:podstepny:.
Stosuj metody jakie chcesz - nikt Ci nie każe ich zmieniać, tylko dlaczego na siłę namawiasz do tych starych metod tych którzy pytają o poradę?

"Dremel" przyda się takiemu modelarzowi nie tylko do przycinania torów. Jest to narzędzie niezastąpione dla modelarza kolejowego do bardzo wielu zastosowań. Gdyby to było kilkaset złotych można by dyskutować - ale jest to 100 zł, a zastosowań jest mnóstwo.

To Ty szukasz dziury w całym, nie da się przeciąć tarczką 0.2 mm - pokazujemy, że się da to zaczynasz nam przypisywać próbę wpływania na Ciebie.

Stosowałem do cięcia szyn praktycznie wszystkie te narzędzia które opisaliście (co więcej nadal są w skrzynce narzędziowej) plus piłkę ręczną Roco, narzędzia Xuron-a (obydwa - pionowe i poziome), żyletkę i piłki jubilerskie (podczas budowy pierwszego rozjazdu Wellera) i okazało się, że Dremel z tarczką firmy Motyl to najlepsze narzędzie. Dlatego też polecam je innym, żeby uczyli się na cudzych błędach i mieli najlepsze narzędzie w niewygórowanej cenie które będzie miało jeszcze wiele innych zastosowań.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#35
Właśnie o tej mini szlifierce pisałem pięć postów wyżej.Sam używam jej do precyzyjnych prac i jestem z zadowolony.Do cięcia torów nadaje się wyśmienicie.Po docięciu nie jest wymagane zbyt długotrwałe szlifowanie.Nie pozostawia zadziorów.
Przymierzam się do tego. Rozumiem, że są tam cieńkie wiertełka, którymi mogę wywiercić otworki pod kable oświetleniowe do budynków, pod napędy do rozjazdów i wszelkie inne działania w drewnie też?
Wydawało mi się, że to droższe jest.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#36
Pax!Koledzy pax!Czy nie sądzice że ta'dyskusja zeszła na psy"?Miała być porada na zadane konkretne pytanie nowego kolegi na forum a wyszła prawie kłótnia?
Jak to funkcjonuje:
Gdy jedni zadają sensowne pytanie to nie otrzymuja sensownej odpowiedzi?Natomiast zadane (sensowne)pytanie innego kolegi wywołuje takie "emocje"?
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#37
Przymierzam się do tego. Rozumiem, że są tam cieńkie wiertełka, którymi mogę wywiercić otworki pod kable oświetleniowe do budynków, pod napędy do rozjazdów i wszelkie inne działania w drewnie też?
Wydawało mi się, że to droższe jest.
Do cięcia służą tarczki o wym.40x1mm.(ostatnio przycinałem zbyt długie piny od semaforów)
Można też założyć załączone "wiertełka".;)
Można wiercić w każdym materiale które nadaje się do wiercenia np:miękki metal,drewno,pleksa.
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#39
Nie szukam dziury w całym tylko w przypadku z rysunku mój wyrób dremelopodobny i to z giętkim "wężem"
nie poradził sobie,owszem naciął szyny ale nie był w stanie dociąć ich do końca zachowując kąt prosty.
A stare metody pokazuję bo mogą się przydać komuś kogo nie stać na te śmieszne 100 zł,czego jak widzę
nie jesteś w stanie sobie wyobrazić.Tak nawiasem,to znam kilku mądrali którzy tak jak Ty kpili ze starych metod
ale niestety nowymi im się nie udało,a po,ku ich wielkiemu zdziwieniu,użyciu starych metod wszystko było ok.
 

Załączniki

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#40
Możesz mieć 40/0.4 mm - nie musisz mieć takiej grubej :)
W zestawie który kiedyś kupiłem były tylko o takich wymiarach.Ale dzięki za informację:)
(a tak na marginesie nie wiesz gdzie można takowe dokupić?
Dotychczasowe mi się kończą a nowe nie są w mojej okolicy dostępne).
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Podobne wątki