• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Dla początkujących... kilka luźnych, naszych przemyśleń ;)

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#1
Cieszy to, że od małego ludzie biorą się za kolejki, każdy jak umie i może, to zrozumiałe, można też zrozumieć, że dla wielu jest to może pierwszy kontakt z kolejkami i makietami, zwłaszcza dla małolatów :D w końcu Pan B. też kiedyś zaczynał od zera ;) ale jakiś porządek musi być :!:

Proponuję:

:arrow: zacząć od zwyczajnego poczytania forum ;) nagromadziło się różnych tematów, a naprawdę odpisywanie w kółko o tym samym może się niejednemu znudzić...

:arrow: używać jak najczęściej opcji szukaj., wyszukiwarka jest porządnie działająca, więc wystarczy tylko właściwie sformułować zapytanie, dalej można też skorzystać z "wyszukaj wśród znalezionych" czy jakoś tak :D

:arrow: unikać zadawania pytań na które już wielokrotnie udzielane były odpowiedzi..., jak już co, to dopisz się do starszego tematu, naprawdę nie jest to żadna ujma ;)

:arrow: sugerowałbym też unikać zakładania na każde pytanie (problem) osobnego tematu, potem choćby w takim temacie było poruszanych było wiele różnych zagadnień rodzi się wtedy nadzieja, że następny początkujący jak to przeczyta, to na sporą część problemów znajdzie rozwiązanie :D A na większość i tak są na forum odpowiedzi :p

:arrow: a jak już rozpoczniesz nowy temat, postaraj się wymyśleć tyluł w jakiś sposób dokładniej opisujący poruszany problem, co prawda miejsce na tytuł ma ograniczoną ilość znaków, ale przesadą są nic nie mówiące, jedno -wyrazowe opisy...

:arrow: oczywiście używaj opcji <edytuj> a nie pisz post pod postem, przypominam, że to działa przez 60 minut od napisania ;)

:arrow: zdjęcia proszę dołączać jako załączniki :!: Mamy na to dość TB ;) więc raczej unikać sznurkowania do dziwnych serwerów typu imageszaki, fotosiki i dw jakie jszcze, rozpychających układ strony i wyświetlających durne reklamy :twisted: -przepis na wstawianie obrazków.

:arrow: choć tego nie ma w regulaminie, posty należy pisać poprawną i zrozumiałą polszczyzną, pamiętaj, że forum to nie jest bramka sms czy gg!
Kiedyś napisałem:
Nikt tu nie wymaga znajomości na pamięć SJP ani stosowania literackiej polszczyzny, do pisania na forum w zupełności wystarczy zasób elementarnej wiedzy wyniesionej ze szkoły podstawowej oraz nieco uwagi i staranności. Każdemu zdarzy się popełnić błąd czy literówkę, ale są też pewne granice...
A nieznajomość podstaw pisowni języka polskiego to jest po prostu wstyd!
Jeżeli pozwalać będziemy na nieuctwo i niechlujstwo językowe, taki współczesny e-analfabetyzm, tak będą nas postrzegali inni, a chyba każdemu z użytkowników powinno zależeć na dobrym wizerunku forum. Oczywiście tzw. merytoryczna zawartość forum idzie tu łeb w łeb z poprawną pisownią
.

:arrow: a jeżeli jesteś już... zaawansowanym użytkownikiem czy modelarzem, choćby Cię palce świerzbiały, powstrzymaj się od często -gęsto złośliwego komentowania nawet najbardziej prostych i oczywistych dla Ciebie pytań :D w myśl powiedzenia: zapomniał wół jak cielęciem był :D Choc przyznam się, że czasem i mnie o mało co zaczyna ponosić :LOL:

Ktoś coś jeszcze dorzuci?
 

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#2
Re: Dla początkujących... kilka luźnych przemyśleń ;)

Można byłoby się pokusić o prośbę do mniej przychylnych użytkowników o niezaglądanie powstrzymanie się przed złośliwym komentowaniem w tych wątkach dla świętego spokoju.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#3
Re: Dla początkujących... kilka luźnych przemyśleń ;)

Byłoby też fajnie gdyby ten Władkowy przewodnik pokazywał się przy rejestracji nowego usera.
 

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#4
Re: Dla początkujących... kilka luźnych, naszych przemyśleń

A ja bym proponował załozyć stały wątek pt. szybkie pytanie gdzie każdy może na bieżaco wrzucać pytania na szybko i szybko odpowiadać.
 

KuKu

Aktywny użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Re: Dla początkujących... kilka luźnych, naszych przemyśleń

garcia ramirez, takie coś funkcjonowało kiedyś na forum motocyklisów w dziale Weterany i była to prawdziwa skarbnica wiedzy i porządnych odpowiedzi. Ktoś zadawał krótki pytanie i dostawał fachową i prostą odpowiedź.
 

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#6
Re: Dla początkujących... kilka luźnych, naszych przemyśleń

Na wielu forach takie wątki są i doskonale się sprawdzają ograniczając tym samym ilość nowo zakładanych wątków.
 
OP
OP
WM-MODEL

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#7
Re: Dla początkujących... kilka luźnych, naszych przemyśleń

Generalnie coś podobnego zaproponowałem w trzeciej strzałce ;)
<edit>
W czwartej strzałce, ofkors, pisałem z telefonu i jedna :arrow: mi umknęła :D
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#8
Re: Dla początkujących... kilka luźnych, naszych przemyśleń

Ja mam pewną propozycję:
Może by walnąć w tym dziale wątek linkowy do filmików instruktażowych.

Nie każdy jest w stanie po opisie zrobić, co trzeba i jak trzeba. Nie każdy może sobie pozwolić na eksperymenty ze względów finansowych (szczególnie najmłodsi). Nie każdy też może chodzić na spotkania w celach warsztatowo-naukowych. Nie każdy też potrafi taki filmik znaleźć - patrząc po notorycznie pojawiających się pytaniach o to samo :)

Panowie na pewno mają w ulubionych zakładkę z takimi filmami, lub wiedzą, gdzie je znaleźć.
 

SantaFe

Aktywny użytkownik
Reakcje
611 30 7
#11
Na początek to ja każdemu polecam zakupienie na alledrogo pare podstawowych książek:
Przepisy E1
Budowa torów kolejowych, stacji itp
i każda która jest związana z interesującym was tematem.
Z doświadczenia widzę, że w internecie jest cząstka informacji, schematów itd.

za parę książek z 1978r można zmieścić się w 60 zł z przesyłką a dużo to daje.
 
Reakcje
0 0 0
#14
Na początek to ja każdemu polecam zakupienie na alledrogo pare podstawowych książek:
Przepisy E1
Budowa torów kolejowych, stacji itp
i każda która jest związana z interesującym was tematem.
Z doświadczenia widzę, że w internecie jest cząstka informacji, schematów itd.

za parę książek z 1978r można zmieścić się w 60 zł z przesyłką a dużo to daje.
Szanowny kolego.
Od 1990r.Nie ma już "przepisów E1".
W ich miejsce wprowadzono instrukcję IE1.Pozdrawiam.Maszynista.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#18
inkson, ksozanki lub też ksoazki to (d)efekty pisania na szybko .......hmhhmmm....telefonami, czy tabletami, bez sprawdzania, co się napisało.
Nie mniej, z końtekstu można się domyślić, że chodzi o książki ;)
 

Podobne wątki