• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dioramy i moduły ASTRO

OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Panie, toż to szok!
Super zieleń!
Wierzby ze szczotki w klimacie, ale mogą robić też za bambusy, jeśli będziesz tworzył dżunglę!;)
Mi najbardziej podoba się las iglasty z połamanymi drzewami. naprawdę bardzo realistycznie to wygląda!
Jeśli w akcie desperacji, z braku miejsca wystawisz te moduły za garaż, daj znać! :D
Lubię zieleń i Twój zmysł plastyczny!
Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za miłe słowa, zarumieniłem się po kokardki na warkoczykach... ale... czemu za garaż? Widziałeś co ja mam za garażem? Chłopie, nic tam nie wcisnę... ;)
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Witam, tak sobie pomyślałem, że podzielę się z Wami metodą jaką używam do odnajdywania, a następnie wykonywania budynków na makiecie. Może dla wielu z Was jest to oczywiste i niepotrzebne, ale może i znajdzie się choć jedna osoba skorzysta. A pokazać chcę to na przykładzie skupu płodów rolnych, który wpadł mi w "łapy" przez przypadek. Otóż trafiłem na stronce www.gaso-gostyn.pl fajne zdjęcie ze skupem płodów rolnych z okresu PRL, który chciałbym choć w przybliżeniu odtworzyć na moim module. Nie musi to być specjalnie wiernie oddany obiekt, raczej zależy mi na wrażeniu, klimacie. Kilka osób mnie pytało skąd pomysł na budynek, skąd biorę wymiary. Zasady komponowania budynków przemysłowych są proste - wynikają oczywiście z funkcji i tylko z funkcji. Żadnej finezji tu nie ma. Jest buda (ściany dach, minimum okien, duże drzwi i bramy), rampa (dla łatwego rozładunku ręcznego) , drzwi oczywiście rozsuwane (aby produktów nie spychać z rampy, ani nie zabierać miejsca w środku budynku), wysokość taka jak wynika ze specyfiki obiektu (nie za wysoki bo ma być tani, nie za niski, bo ma być funkcjonalny), wysoki parter (bo płody rolne nie mogą zamoknąć przy podtopieniach), dach prosty, pulpitowy lub dwuspadowy (żeby był tani i łatwy w wykończeniu, a później konserwacji).
Kompleks, który sobie upatrzyłem, znajdował się w miejscowości Piaski niedaleko Gostynia, co oczywiście przeczytałem z tablicy na zdjęciu.
03.jpg
04.jpg

Pytanie jak duży jest budynek, jak usytuowany względem np dróg, stron świata (niektórym jest to potrzebne) Nie bardzo mi sięchce tam jechać i mierzyć, z Wejherowa daleko jak diabli... Maps google trochę pomaga, wpisujemy adres i jest - tyle że mapa fatalna...
28.jpg

Widok z guglowozu niezły (co ciekawe, zajechał tam, a nie wszędzie zajeżdża)
27.jpg

jak widać, niewiele się zmieniło :)
Aby "zdjąć" choć jeden wymiar, a resztę opracować na podstawie proporcji można wykorzystać drzwi które mogą mieć wysokość 2m a szerokość 1m. Ale mogą mieć 1,1m albo 95cm a wysokości 2,1m... no i różnica może nam zepsuć nieco robotę generując błąd nawet do 15% na całym budynku. Można też skorzystać z Systemu Informacji Przestrzennej, gdzie naniesione są wszystkie budynki będące w ewidencji powiatowych ośrodków geodezyjnych, gdzie znajdujemy sobie powiat, gminę, miejscowość, czasem obręb, ulicę, numer

30.jpg
i... miarką mierzymy długość budynku - można zmierzyć dość dokładnie.
31.jpg

Całość możemy sobie wydrukować do pdf-u w skali np 1:500 i skalować w programie graficznym lub cadzie lub też przeliczać ręcznie, można dla ułatwienia wydrukować w skali 1:870 (skala nie może być mniejsza niż 1:500) i powiększyć 10-krotnie.
Jeśli obiektu, który nas interesuje, nie ma w ewidencji, a jest to np obiekt inżynieryjny, jak most, czy wiadukt, mając to narzędzie jesteśmy w stanie określić nr działki (oraz uzyskać wiele innych informacji) i udać się do Powiatowego ośrodka geodezyjnego i zlecić (także drogą mailową) wydrukowanie mapy do celów informacyjnych, na której zaznaczonych jest na ogół dużo więcej elementów niż w wyżej pokazanym serwisie. Koszt mapki jest zależny od wielkości obszaru, skali itp. zaczyna się od ok 30-40 zł. Można otrzymać wersję cyfrową w formacie dxf, wtedy można dokładnie w cadzie w skali opracować sobie cały zakład, kopalnię, szlak, most itp.

Natomiast gdy mamy wymiar budynku i uda nam się zrobić zdjęcie w miarę na wprost, możemy podłożyć sobie w programie typu cad i narysować całą ścianę, by następnie ją wydrukować i wyciąć lub zlecić wypalenie laserem. Należy uważać, bo zdjęcia z guglowozu są robione soczewką szerokokątną, zdjęcie często jest łączone z kilku i może przekłamywać, zwłaszcza w przypadku długich budynków
33.jpg


A tu przykład fragmentu mapy d.c. informacyjnych z kanałem i mostkiem, skarpami a nawet rzędnymi terenu.
1574693688842.png

Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane:

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
Ma Mapsach Googla podana jest tez odleglosc w metrach (w prawym dolnym rogu) i dzieki temu mozna skalowac np. cala stacje. Trzeba zrobic zrzuty ekranu poszczegolnych odcinkow, polaczyc je w jeden element, przeskalowac i wydrukowac. Ja tak zrobilem dla skali 1/150 dla projektu Oshida.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Ma Mapsach Googla podana jest tez odleglosc w metrach (w prawym dolnym rogu) i dzieki temu mozna skalowac np. cala stacje. Trzeba zrobic zrzuty ekranu poszczegolnych odcinkow, polaczyc je w jeden element, przeskalowac i wydrukowac. Ja tak zrobilem dla skali 1/150 dla projektu Oshida.
Oczywiście, Darku masz rację. Spróbuj zatem zwymiarować przedmiotowy budynek ;)
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
Dla budynku ta dokladnosc moze nie byc idealna ale np. dla szkicu torow bedzie idealna. Problem z tym, ze zdjecia z Mapsow sa co jakis czas odswiezane. To wiaze sie ze znikaniem starych schematow po przebudowie/modernizacji dworca/ szlaku.

Problemem jest tez projekcja 3D dla niektorych duzych miast. Niestety mapa 2D pod 3D jest gorszej jakosci niz fragmenty Mapsow bez 3D.
 
Reakcje
554 7 0
Próbowałem ta wyskalować swój wiadukt. Mierzyłem linijką na ekranie... Czyli skala skażona.
Dokładność ok 0,5 m jest osiągalna, także macie rację . Do planu ogólnego super, do elewacji różnie.
Szczerze mówiąc tak podglądam przy projektowaniu ogrody klientów... "Wielki brat"...
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
Tego sie nie skaluje linijka na ekranie. Trzeba zrobic zrzut ekranu i skalowac w programie graficznym albo cadowskim.

Do elewacji najlepsze sa dokumenty SIWZ - zalaczniki. Sa tam wszystkie wymiary a czasem i dodatkowo zdjecia.
 
Ostatnio edytowane:

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
Grzesiek będzie mi bardzo miło zobaczyć model tego magazynu :love:
Przepracowałem w tym GS-ie 19 lat ;). W obecnej formie ten magazyn jest mocno zmieniony - ale tak ja pokazuje to fotka (czarno-biała ) miał się za swoich "dobrych czasów ". W tym magazynie rolnicy kupowali paszę dla swoich zwierząt. Położenie tego magazynu jest następujące - tam gdzie na zdjęciu stoi rower to strona wschodnia , od strony północnej jest droga krajowa nr.12 , od strony południowej był plac bazy geesu.
Obecnie nie ma mnie w Piaskach ,ale wracam na początku grudnia i jak byś potrzebował jakiś wymiarów mogę je zrobić z natury.

Pozdrawiam serdecznie
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Tak się zastanawiałem co Zbigniew Gałczyński ma z tym wspólnego :D
Grzesiek będzie mi bardzo miło zobaczyć model tego magazynu :love:
Przepracowałem w tym GS-ie 19 lat ;). W obecnej formie ten magazyn jest mocno zmieniony - ale tak ja pokazuje to fotka (czarno-biała ) miał się za swoich "dobrych czasów ". W tym magazynie rolnicy kupowali paszę dla swoich zwierząt. Położenie tego magazynu jest następujące - tam gdzie na zdjęciu stoi rower to strona wschodnia , od strony północnej jest droga krajowa nr.12 , od strony południowej był plac bazy geesu.
Obecnie nie ma mnie w Piaskach ,ale wracam na początku grudnia i jak byś potrzebował jakiś wymiarów mogę je zrobić z natury.

Pozdrawiam serdecznie
Kurczę. Ale przypadek! Wymiary wymiarami, jak mi czegoś braknie to na pewno się uśmiechnę, jednak jakbyś dysponował większą ilością zdęć, np. pozostałej zabudowy, ogrodzenia itp. Projekt będę robił w programie Elite CAD i wycinał laserem, więc jeśli będziesz chciał zbudować samemu (lub ktoś inny), mogę wypalić dwa i więcej razy.

Do pomiarów powierzchniowych - np długość odcinków linii kolejowej rozmiary budynku (szerokość długość) używam geoportalu:
https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?gpmap=gp0
- pokazuje budynki, mapy geodezyjne i zdjęcia i ma wbudowane narzędzie do pomiarowania - odległości i powierzchni.
Geoportal też się nada, ale uwaga - na e-mapach każdy może sobie włączyć coś takiego jak Zagospodarowanie przestrzenne i poczytać Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - zachęcam do zapoznania się z planami dla okolicy - to jest obowiązek każdego "posiadacza ziemskiego" - unikniecie w ten sposób niespodzianek w postaci autostrady przebiegającej tuż pod oknem, albo kopalni gazu łupkowego, albo ubojni świń... Na etapie uchwalania MPZP można go oprotestować, a gdy jest uchwalony, wiecie czego się spodziewać i możecie np. przygotowywać się do ewakuacji z miejsca, które mądrzy planiści pod wpływem lobby przemysłowego chcą wam "odmienić"

Pozdrawiam
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
...Geoportal też się nada, ale uwaga - na e-mapach każdy może sobie włączyć coś takiego jak Zagospodarowanie przestrzenne i poczytać Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - zachęcam do zapoznania się z planami dla okolicy - to jest obowiązek każdego "posiadacza ziemskiego" - unikniecie w ten sposób niespodzianek w postaci autostrady przebiegającej tuż pod oknem, albo kopalni gazu łupkowego, albo ubojni świń... Na etapie uchwalania MPZP można go oprotestować, a gdy jest uchwalony, wiecie czego się spodziewać i możecie np. przygotowywać się do ewakuacji z miejsca, które mądrzy planiści pod wpływem lobby przemysłowego chcą wam "odmienić"...
Trzeba to również sprawdzać przed zakupem nieruchomości.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Trzeba to również sprawdzać przed zakupem nieruchomości.
A to podstawa oczywiście. A najlepiej wpaść do architekta na konsultację. Powiem Wam, że niejednemu uratowałem kilkaset tysięcy, bo okazje były super, by kupić za niewielkie pieniądze piękną malowniczą łąkę... na terenach zalewowych... albo na 4m torfu... albo w parku krajobrazowym gdzie jest zakaz zabudowy... albo przy planowanej ekspresówce...
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Chwilę mnie tu nie było. Ale zrobiłem kolejny chlewik na któryś moduł. W sumie nie wiem czy na mój, czy na klubowy. Jakieś 20 minut zabawy. Jak mnie zmęczą pojazdy, krajobrazy, to lubię podłubać, a taki pierd zawsze znajdzie zastosowanie...
PSX_20200206_010047.jpg
PSX_20200206_010108.jpg
PSX_20200206_010030.jpg
PSX_20200206_010012.jpg
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Pora pokazać klubowe moduły nad którymi pracuję w domowym zaciszu. Oczywiście wszystko jeszcze w prochu, ale coś tam widać. Są to dwa moduły zamykające klubową stację Makoszów. Jeden moduł z wiaduktem, drugi w sumie nie wiadomo, burza mózgów w klubie. Póki co tory trochę trawy i gołe dechy. Wiadukt drogowy nad torami to ręczna dłubanina w spienionym pcw, oczywiście będzie dużo zieleni, zetor na polu i bruk na wiadukcie, a na bruku jakieś klimatyczne pojazdy, może furmanka...
PSX_20200221_135435.jpg
PSX_20200221_135420.jpg
PSX_20200221_135531.jpg
PSX_20200221_135452.jpg
PSX_20200221_022248.jpg
PSX_20200221_022228.jpg

PSX_20200221_022326.jpg
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Powstajà dwa kolejne budyneczki. Murowany z poddaszem, jaki zapamiętałem z dzieciństwa u potwornie śmierdzących sąsiadów moich dzadków, których to nazywano bogaczami, bo mieli dwa stare ursusy, 30 krów i kilkanaście hektarów... i klepisko w domu... i świnie. Też w domu. I ogólnie szybciej możns było ich poczuć niż zobaczyć...
PSX_20200228_012612.jpg
PSX_20200228_012629.jpg
PSX_20200228_012506.jpg
PSX_20200228_012547.jpg
PSX_20200228_012528.jpg

I jeszcze drewniana szopka. Na dach dam blachę falistą.
PSX_20200228_012703.jpg

PSX_20200228_012752.jpg
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
No faktycznie. Tylko patrząc na te budynki już czuć zapach gnoju;) :pB. fajnie zwaloryzowane, więc mogą się podobać(y)
Z czego to skleciłeś? Bo ta cegła jakaś taka płaska jak tapeta. Góra to pewnie jakieś mieszadełka do kawy, a ostatni to balsa?
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
Heniu, cegłą jest jak najbardziej przestrzenna, dostałą trochę farby w fugi więc może się nieco spłaszczyła, ale jest to poliuretan z nadrukiem - ale wytłaczany na ok 0,3 mm. Deski u góry to również balsa jak i ta mała szopka.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dioramy i makiety 22
Dioramy i makiety 31
Dioramy i makiety 9
Dioramy i makiety 28
Dioramy i makiety 169

Podobne wątki