• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy hobbystyh0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
490 20 1
#1
Witam w moim nowym wątku, w którym mam nadzieję co jakiś czas prezentować efekty moich prac nad makietą, która docelowo ma być zbudowana z "poddioram". Nie buduję według żadnego standardu, chcę mieć łatwość łączenia, zmiany konfiguracji i przechowywania (nie mam miejsca na ogromną makietę). Pierwszy element tego projektu ukończyłem w ok. 90%, co widać na zdjęciach.

Jest to dwutorowa, niezelektryfikowana diorama o wymiarach 200 x 470mm. Inspirowałem się nieczynnym przejazdem kolejowym na ul. Załęskiej w Rzeszowie, gdzie tory oddzielone są od drogi barierami wykonanymi z szyn. Aktualnie jestem w trakcie ich wykonywania.

Lista użytych elementów:
- płyta OSB
- gładź gipsowa
- tory 2x G231 + 2x G239 Piko A-Gleis
- farby Pactra A51, A13 oraz Tamiya XF-24 i XF-1
- tłuczeń Polák 5372
- trawa elektrostatyczna Heki 3351
- pigmenty Kotebi
- korek

Trawę posiałem własnej produkcji elektrosadzarką. Zapraszam do obejrzenia zdjęć i przedstawienia swoich uwag. Zarówno malowanie torów, szutrowanie, patynę torowiska jak i sadzenie trawy oraz modelowanie drogi robiłem po raz pierwszy.

IMG-20201008-132418-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201008_132418_Easy-Resize.com.jpg
IMG-20201010-084552-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201010_084552_Easy-Resize.com.jpg
IMG-20201010-142027-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201010_142027_Easy-Resize.com.jpg
IMG-20201010-165351-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201010_165351_Easy-Resize.com.jpg
IMG-20201012-131445-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201012_131445_Easy-Resize.com.jpg
IMG-20201015-104741-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201015_104741_Easy-Resize.com.jpg
IMG-20201015-104823-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201015_104823_Easy-Resize.com.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#5
Bardzo ładna robota, jak dla mnie tylko za duża jest różnica w kolorze tłucznia i podkładów w środku toru i przy szynach, a granica rudego i szarego jest za ostra. Wygląda to trochę tak, jakby ktoś równo sypał rudy proszek wzdłuż szyn.
 
OP
OP
hobbystah0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
490 20 1
#6
Pomimo roku akademickiego udaje się pogrzebać przy dioramie. Za radą Kolegów zmieniłem nieco patynę torowiska, oprócz tego dodałem przerdzewiałe jak w oryginale barierki zrobione z szyn (malowane chyba przez pijanego wykonawcę, ale w skali 1:1 wyglądały nieraz znacznie gorzej, jeszcze kiedy były biało-czerwone, a nie czarno-żółte), a także tymczasowe znaki informujące o zakazie przechodzenia przez tory. Docelowo będą wydrukowane w kolorze i, mam nadzieję, bliższe blaszanym tablicom, słupek najprawdopodobniej zrobię z profilu polistyrenowego o przekroju koła, jeśli nie uda mi się znaleźć satysfakcjonującego kawałka drutu. Można uznać dioramę za skończoną. Kolejne dwie planowane części makiety będą zawierać przystanek osobowy oraz przejazd kolejowy - tym razem czynny - kat. C.

IMG-20201107-145817-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201107_145817_Easy-Resize.com.jpg


IMG-20201107-145814-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201107_145814_Easy-Resize.com.jpg


IMG-20201107-145836-Easy-Resize-com-jpg; filename=utf-8''IMG_20201107_145836_Easy-Resize.com.jpg
 

tomekkor

Znany użytkownik
Reakcje
5.509 31 1
#7
Pomimo roku akademickiego udaje się pogrzebać przy dioramie. Za radą Kolegów zmieniłem nieco patynę torowiska, oprócz tego dodałem przerdzewiałe jak w oryginale barierki zrobione z szyn (malowane chyba przez pijanego wykonawcę, ale w skali 1:1 wyglądały nieraz znacznie gorzej, jeszcze kiedy były biało-czerwone, a nie czarno-żółte), a także tymczasowe znaki informujące o zakazie przechodzenia przez tory. Docelowo będą wydrukowane w kolorze i, mam nadzieję, bliższe blaszanym tablicom, słupek najprawdopodobniej zrobię z profilu polistyrenowego o przekroju koła, jeśli nie uda mi się znaleźć satysfakcjonującego kawałka drutu. Można uznać dioramę za skończoną. Kolejne dwie planowane części makiety będą zawierać przystanek osobowy oraz przejazd kolejowy - tym razem czynny - kat. C.

Zobacz załącznik 767040

Zobacz załącznik 767041

Zobacz załącznik 767042
Jakie pigmenty zastosowałes tym razem. Wyglada bardzo fajnie.
 
OP
OP
hobbystah0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
490 20 1
#9
Jakie pigmenty zastosowałes tym razem. Wyglada bardzo fajnie.
Te same, co wcześniej ;)
A od czego taki zardzewiały tor jest na międzytorzu, tak z ciekawości pytam.
Takie coś kojarzyłem sprzed kilku lat z wypraw na szlak. Niestety obecnie w swojej okolicy mam albo jednotory, albo świeży tłuczeń w rdzawym kolorze, albo szary, ale kładziony dwa miesiące temu. Do międzytorza nie przywiązywałem szczególnej wagi, może obsadzę tam trochę chwastów. Wniosek, że tłuczeń może być równo upierdzielony nalotem powstał w oparciu o takie ujęcia:
https://s-trojmiasto.pl/zdj/c/n/9/2078/3000x0/2078375.jpg
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.029 494 29
#10
Trudno coś wywnioskować z tego zdjęcia poza tym że tłuczeń jest takiego samego koloru w całej masie, widać do pod ekranem dźwiękochłonnym, widać na skosie nasypu czy jak to się nazywa, dlatego jako pomoc dydaktyczna raczej małe ma znaczenie.
Ale to moje zdanie, w życiu nie byłem na torach to skąd mogę wiedzieć, YT i nic więcej.;)

To wygląda zbyt sterylnie, sztucznie, to bolączka wiekszości makiet, nawet mistrzów, dążenie do ideału za wszelką cenę bez trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość, no a potem już samouwielbienie i bezkrytyczna akceptacja tego co się zrobiło.

Ostatnie zdanie na razie Ciebie nie dotyczy, ale pochwały pewnie zepsują i Ciebie.
 
OP
OP
hobbystah0

hobbystah0

Znany użytkownik
Reakcje
490 20 1
#11
Trudno coś wywnioskować z tego zdjęcia poza tym że tłuczeń jest takiego samego koloru w całej masie, widać do pod ekranem dźwiękochłonnym, widać na skosie nasypu czy jak to się nazywa, dlatego jako pomoc dydaktyczna raczej małe ma znaczenie.
Ale to moje zdanie, w życiu nie byłem na torach to skąd mogę wiedzieć, YT i nic więcej.;)

To wygląda zbyt sterylnie, sztucznie, to bolączka wiekszości makiet, nawet mistrzów, dążenie do ideału za wszelką cenę bez trzeźwego spojrzenia na rzeczywistość, no a potem już samouwielbienie i bezkrytyczna akceptacja tego co się zrobiło.

Ostatnie zdanie na razie Ciebie nie dotyczy, ale pochwały pewnie zepsują i Ciebie.
Dlatego sam nie uważam się za osobę kompetentną do oceniania poprawności wykonania, pochwały są miłe, ale jeszcze milsza jest krytyka poparta argumentem innym, niż "bo mi się nie podoba". Dlatego bardzo doceniam każdą chwilę poświęconą na zwrócenie mi uwagi na popełnione błędy i nie zamykam się na inne wykonanie, jeśli nie przy tej, to przy kolejnej dioramie.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.029 494 29
#12
Cieszę się że się rozumiemy, myślę że stworzenie realistycznego toru to prawdziwe wyzwanie, ja swego czasu się poddałem, presja mojego rozdmuchanego ego była zbyt duża, a wymagania otoczenia zbyt małe, ale spróbuję jeszcze raz, porażki nie są mi obce.

Nawet "ekspert" którego relacje wywołują u jego Kolegów syndrom 3S, tworzy coś tak słabo realnego, no bo co ten pociąg i inne to kupa złomu jest i tylko się ta rdza sypie z kół, maźnic, i tworzy taki szlaczek, czy może gówienko wycieka tak po ścianach i tylko na przytwierdzenia toru spada, zresztą można sobie popatrzeć, a to miszcz jest.

http://pmmh0.pl/waloryzacja-toru-na-makiecie/

Koniec utyskiwania, najważniejsze że coś robisz.(y)

Prawdę mówiąc Wasze produkcje podobnymi są do siebie, cale szczęście jesteś z Rzeszowa to jednak nie to samo.
 

Podobne wątki