• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama dioramy gołym okiem...

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
#63
Wiedziałem, że coś mi nie pasuje.

Chodzi o kąt ustawienia rogatek. Nie mam co prawda starszych rozporządzeń, ale domyślam się, że jedna zasada stosowana jest od dawna:

§ 55. 1. Rogatki ustawia się prostopadle do osi drogi, w taki sposób, aby odległość mierzona prostopadle do osi toru kolejowego w punkcie drąga rogatki najbliższym do skrajnej szyny toru kolejowego wynosiła nie mniej niż 5 m
Jest to wyraźne wskazanie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozowju z dnia 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie.

Przyznam, że nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek trafił na przejazd kolejowy z rogatkami ustawionymi skośnie do osi drogi i żeby ktokolwiek występował do ministra o odstępstwa od rozporządzenia.
 
OP
OP
oko21

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#64
techno, tak oczywiście. Masz rację. Tyle, że przepisy sobie, a rzeczywistość sobie. Popatrz na film, który wrzuciłem, mniej więcej od 19 sekundy. Czy tam jest 5 metrów od końca drąga do szyny? Raczej nie. Natomiast na https://goo.gl/maps/eCG3EASp2cx widać wyraźnie, że obie rogatki mają inny kąt ustawienia względem drogi i torów. Na mojej dioramie rogatki nie są jeszcze na stałe zamocowane, ale będą raczej bliżej oryginału niż przepisów.
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.039 18 0
#65
techno, tak oczywiście. Masz rację. Tyle, że przepisy sobie, a rzeczywistość sobie. Popatrz na film, który wrzuciłem, mniej więcej od 19 sekundy. Czy tam jest 5 metrów od końca drąga do szyny? Raczej nie. Natomiast na https://goo.gl/maps/eCG3EASp2cx widać wyraźnie, że obie rogatki mają inny kąt ustawienia względem drogi i torów. Na mojej dioramie rogatki nie są jeszcze na stałe zamocowane, ale będą raczej bliżej oryginału niż przepisów.
Zarządca infrastruktury chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwiać ;) Rzeczywiście ta pierwsza rogatka (którą wskazałeś), jest bliżej stanu prawnego (chociaż te 5 metrów trzyma przy złym ustawieniu), ale druga to jest wręcz równoległa do torów i 5 metrów za czorta tam nie ma :D
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#66
Chodzi o kąt ustawienia rogatek. Nie mam co prawda starszych rozporządzeń, ale domyślam się, że jedna zasada stosowana jest od dawna:

Jest to wyraźne wskazanie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozowju z dnia 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie.

Przyznam, że nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek trafił na przejazd kolejowy z rogatkami ustawionymi skośnie do osi drogi i żeby ktokolwiek występował do ministra o odstępstwa od rozporządzenia.
Chyba jednak nie tak od dawna. Nie wiem jak brzmiał poprzedni przepis ministerialny, ale we wcześniejszych instrukcjach kolejowych była mowa, że przy skrzyżowaniu nie pod kątem prostym rogatki, jeśli to możliwe, powinny być ustawione prostopadle do drogi lub równolegle do torów. Bardzo wiele dawniej było przejazdów z rogatkami (zwłaszcza tymi starego typu, na pędnię) skośnymi do drogi, a równoległymi do torów. Być może przy modernizacjach to zmieniano, ale jestem przekonany, że wciąż takich przejazdów jest sporo.
 
OP
OP
oko21

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#67
Dzisiaj postanowiłem trochę poeksperymentować z zielenią wysoką. Z naciskiem na słowo "poeksperymentować". Efektem są dwie, powiedzmy, choinki i "drzewo". Pomysły na wykonanie zaczerpnąłem z youtube'a. Nie zwracajcie uwagi na kolory bo chodziło mi tylko i wyłącznie o wypróbowanie sposobu wykonania.
Choinki kręcone z drutu i sznurka, posypane trawą.
DSC_0020.JPG DSC_0021.JPG
W roli drzewa występuje czubek jakiegoś krzaka, przywleczony że spaceru, posypany mieloną gąbką.
DSC_0024.JPG
 

Heniek_Star

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
1.054 36 0
#68
Infrastruktura wyszła Ci świetnie. Na zieleni jednak polegleś. Po pierwsze materiały. Po drugie technika. Zaczynając od trawy to dobrałeś taką dość sztuczną mieszankę z jadowitą zielenią. Warto to zastąpić Polakiem lub woodlandem które mają zdecydowanie bardziej naturalne barwy. Druga sprawa to różnicowanie zarówno kolorystyki trawy jak i wysokości. Np. Wysianie jednej warstwy trawy zielonej i dosianie na górę trawy slomkowej na lakier do włosów. Rożnicuje się też zieleń dosypujac na trawę różne posypki liściaste gabkowe etc. Druga sprawa to drzewa. Albo komosaalbo kręcenie z drutu. Komose można obsypać gąbką A drzewka z drutu to siateczka liściasta Polak lub Mininatur. Próbuj i eksperymentuj bo już sporo rzeczy wychodzi Ci bardzo ładnie (y)
 
OP
OP
oko21

oko21

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#69
Trawa to NOCH. Numerów nie pamiętam bo mają już kilka lat. Na żywo nie jest taka jadowita jak na zdjęciu. Trawa jest ta sama jak na dioramie z furmanką. Fotograf że mnie żaden, więc tak to wychodzi. Jak pisałem w jakimś wcześniejszym poście, to jest dopiero pierwsza, najniższa warstwa. Dojdzie jeszcze wyższa trawa, krzaki, itp. Co do drzew, to jak napisałem, to był eksperyment. W każdym razie dziękuję za wskazówki, bo są cenne.
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki