• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy budowlane czyli ozdóbki na przyszły "tort"

Reakcje
554 7 0
#1
Witam !
Zachęcony przez ogólny klimat na forum i niespotykany nastrój na dioramach Heńka Stara postanowiłem "wrzucić" coś od siebie. Po 30latach przerwy i makiety TT z czasów DDR "powalczę" z kilkoma dioramami w skali HO, które planuję umieścić kiedyś na "torcie". Na razie potraktuję je jako naukę i będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
Na 1 ogień pójdzie Browar w rozbiórce firmy Vollmer.
Zaczynam od żmudnego docinania elementów i patynowania. Już widzę że jako fugi nieźle sprawdza się farba akrylowa beton firmy Faller z domieszką czarnej. Zauważyłem też , że chyba błędnie zaopatrzyłem się w całą baterię odcieni farb olejnych .o_O Ze względu na zapach i czas schnięcia chyba akryle byłyby lepsze. Nie wiem , co zrobić z rozpuszczalnikowymi, może je wymaluję przy modelach pojazdów?
Widzę też, że Vollmer popełnił błąd- budynek jest częściowo zburzony, a ściany mają tylko stronę zewnętrzną... :(Chyba czeka mnie sprawdzenie się z kartonem.
Ktoś na forum napisał , że to jest jak narkotyk. Tak , 3 dni do 2:30. :giggle:Żona dziwnie patrzy... To normalne?
Pozdrawiam!:)
DSCF5464.JPG
DSCF5465.JPG
DSCF5466.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.558 386 20
#2
Witaj na forum. Zapowiada się ciekawie. A to, że jest to narkotyk to prawda. Jak już się wciągniesz, to ciężko przestać. A żona z reguły patrzy dziwnie. One tego nie rozumieją. No chyba, że przyrównasz to z zakupami i wtedy można uzyskać trochę zrozumienia. :podstepny:
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#3
Dziękuję po raz kolejny za miłe słowa !
Tematu zakupów chyba lepiej nie poruszę. Obawiam się, że nasze sklepy leżą na innych biegunach.
W każdym razie jej mąż zdecydowanie siedzi grzecznie w domu po nocach! ;)
Idę "do roboty". Inaczej nie będę miał czego pstryknąć na następny raz.(y)
Ps. Nie wiem czy nie powinienem pisać w dziale "W robocie", ale teraz to już chyba za późno. Na wszelki wypadek : Sorry!
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#5
Jakie np.?
Na razie widzę , że nie dość słabo kryją.
Po zrobieniu muru ceglanego Pactrą rdzawą i czarną matową pojawił się niepotrzebny połysk. Zwłaszcza błyszczy matowy czarny.
Jak to ominąć? Opryskać na końcu aerografem matowym bezbarwnym? Mam zamiar dodać na końcu czarną mgiełkę imitującą sadzę i szarą - kurz betonowy, może to załatwi sprawę?
Czy po akrylach można malować olejną?
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.027 108 2
#6
Jakie np.?
Na razie widzę , że nie dość słabo kryją.
Po zrobieniu muru ceglanego Pactrą rdzawą i czarną matową pojawił się niepotrzebny połysk. Zwłaszcza błyszczy matowy czarny.
Jak to ominąć? Opryskać na końcu aerografem matowym bezbarwnym? Mam zamiar dodać na końcu czarną mgiełkę imitującą sadzę i szarą - kurz betonowy, może to załatwi sprawę?
Czy po akrylach można malować olejną?
Osobiście używam Vallijelo malować można na akryl także olejnymi tylko trzeba odczekać aż porządnie wyschnie , można tez spokojnie nakładać lakiery bezbarwne.
 
Reakcje
1.731 13 0
#7
Może mi nie uwierzycie , ale do patynowania budynków używam tylko akryli i tylko matowych.. Np. fugi patynuję rozrzedzoną wodą, białą akrylówką i fugi niemalże same się robią , a całość ścian i tak pokrywa się lekkim matowym filtrem.. Wszelkie zabrudzenia to areograf i smużenie suchymi pigmentami.. Dodatkowo można użyć białego pigmentu lub rozrzedzonej farby Faller do betonu i posmarować nieco miejsc na murach półsuchym pędzlem. To cała robota :).
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#8
DSCF5468.JPG
DSCF5469.JPG
DSCF5470.JPG
Dziękuję za rady!:)
Pobawiłem się dzisiaj Washem, ale jazda!:LOL: Głowa boli, jak sobie przypomnę podobne próby z akrylami i zabawę w płynne przejścia bez aerografu (przy zabawie w rysunki, nie w modelarstwie)
Chciałem uzyskać efekt odpadającej farby z pomocą fluidu AK podobnie jak w wątku prowadzonym przez Stroja. Wczoraj namalowałem olejem rdzę, dzisiaj w południe fluid i w nocy czarna. Kiedy wyschła nałożyłem krople wody i po kilku minutach próbowałem skrobać. Jakoś nie bardzo mi to szło.(n) Naprawdę musiałem skrobać , a spodziewałem się odchodzenia płatków. Może za mało i za krótko moczyłem, albo za cienka warstwa fluidu? Czy chodzi o taki efekt jaki mam przy myciu płytki szklanej do mieszania kolorów, którą na noc zalewam wodą, a rano farba sama odłazi?
Myślę też o dachówkach. Spatynowałem je lekko rozwodnionym rdzawym akrylem , przejechałem również rozwodnionym czarnym i wytarłem nadmiar z wierzchu szmatką. Chciałem patynować rdzawą Pactrą, ale nawet podoba mi się taki prosty , lekko plastikowy efekt . Może przetrę wszystko ziemistym washem zmieszanym z zieloną farbką i zostawię go w fugach? W próbie świeża domieszka farby też ścierała się rozpuszczalnikiem, ale nie jestem pewien czy zejdzie na dużych powierzchniach. Co o tym sądzicie?
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc!:)
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#10
No właśnie, też sądzę że błyszczy! Dlatego pytałem wcześniej , czy "przelecieć" wszystko na końcu matowym lakierem. Mam zamiar tez trysnąć aerografem czerń jako sadzę i szary jako pył. Wcześniej nigdy nie malowałem aerografem. Ciekawe, czy rozcieńczone matowe farby będą właśnie matowe? A może jest jakaś kombinacja z gęstością , albo ciśnieniem?
Oglądałem dzisiaj prawdziwy browar w Lublinie (tak mamy nawet taki;)) i ruiny komina. Ciekawe-ubytki w cegłach nie są wcale ciemne jak u mnie lecz wręcz przeciwnie ceglaste (nowe dziury w starym kominie)
Zmieniam logo!
Walizki w zasadzie już tutaj rozpakowałem, a takie rysunki malowałem sobie na ścianach u dzieciaka przed czasami modelarskimi (ja chyba naprawdę zawsze muszę mieć coś do roboty?!)
Pozdrawiam i dziękuję za miłe wpisy!
 
Reakcje
1.731 13 0
#11
Nie wiem czy matowy lakier coś pomoże . A maże spróbuj na kawałeczku rozrobić białą farbę akrylową z wodą - 50/50 i pociągnąć pędzelkiem miękkim mały fragment murów i zobaczyć jak miedzy cegiełkami rozkłada się farba... Tylko tak to zrób, by farba spływała tylko do rowków i nie zostawała na cegiełkach... to co zostanie po wyschnięciu na cegiełkach przetrzyj potem drobniutkim papierkiem ściernym . Oczywiście tylko luźna propozycja - żeby potem nie było na mnie...:D
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#12
Dziękuję za radę. Miło, że piszesz , bo przyglądałem się Twoim makietom (y)
Próbowałem z tym papierem 600. Niestety fugi starałem się robić w różnych odcieniach z zabrudzeniami i mchem, szkoda mi je teraz zalać jednolitą farbą. Potem nakładałem wacikiem przez wklepywanie kilka warstw farby na cegły. Teraz niestety "wyłażą" w czasie tarcia, zwłaszcza że ściana nie jest równa i niektóre cegły są zdarte, a inne nie ruszone. A może na przeszłość powinienem najpierw zrobić cegły, a potem fugować i przecierać nadmiar szmatką?
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#14
Dziękuję za podpowiedź !
Te wybłyszczenia są chyba spowodowane nieszczęsnym dziwnym czerwonym pigmentem , który dodawałem do rdzawego akrylu Pactry i zielonego gluta dorzuconego w promocji przez sklep Makieciarz (farby do szkła?).
Następnym razem będę mądrzejszy.
W trakcie budowy pojawił się kolejny problem: jeśli jest komin, to powinien być piec, jeśli piec to paliwo, czyli węgiel. Zakładam , że kotłownia jest w niższej części budynku. Tylko, że do niej prowadzą jedne małe drzwi od frontu... Czyżby przeciskali się nimi taczkami? Inny dostęp jest przez środek, ale tam są schody i biura, więc nie sądzę. Kwestia niby nieważna, ale wypłynie przy końcowym brudzeniu i zabudowaniu na dioramie. Macie jakieś pomysły?
DSCF5473.JPG
DSCF5474.JPG
DSCF5475.JPG
DSCF5476.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.558 386 20
#15
Całkiem ciekawie to wygląda. Dwa pytania: Wnętrze będziesz malował? Czy przewidujesz podłogę pomiędzy piętrami?
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#16
Dziękuje!:)
Tak jest podłoga miedzy piętrami, a właściwie całe biuro za ta kupą gruzu. Niestety zapomnieli o ścianach, więc okleję je na miarę swoich możliwości kartonem i pomaluję.
Muszę zdążyć przed świętami, bo do mojego synka Mikołaj wiezie Libherra z nożycami do wyburzania.:)
 

RS11

Znany użytkownik
Reakcje
153 0 0
#17
Witam Kolegę z Lublina na forum. Co do Pactry czarnej Matt to ona ma taki właśnie lekki błysk - używałem jej kiedyś bo efekt był fajny, później jakość jej się popsuła.
Niemniej do malowania/ brudzenia pędzelkiem jest ok. Jeśli ją bardzo mocno rozcieńczysz wodą to straci effekt tego połysku, tylko wtedy to będzie się nadawała na mgiełkę do aero, choć do tego poleciłbym akryl Vallejo czarny 70.950. Lakier mat to bym zastosował jak to Stroju pisze przed ostatecznym brudzeniem na sam koniec póżniej nie, a to dla tego żeby nie zepsuć całego effektu brudzenia który Ci całkiem dobrze idzie. Z akryli polecam Matt Vallejo 70.520 rocieńczając go wodą nie więcej niż jedną trzecią bo effekt będzie mydlany, wręcz fioletowy.
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
#18
Pytaliście o wnętrze budynku.
Do 3 w nocy walczyłem ze ścianami, a to nie koniec.
trzeba też ,poprawić więźbę dachową, bo firmowy dach rozłożyłby się.
ogólnie model ma błędy. np. z zewnątrz są schodki do drzwi, a wewnątrz podłoga pół metra pod nimi!:devil:
DSCF5618.JPG
 
Reakcje
1.731 13 0
#19
Jędrek, koniecznie narożniki budynku, tu gdzie są łączenia jasnych cegieł, zaszpachluj lub zamaluj farbą imitującą beton (Faller)... Nie może być takich szpar...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dioramy i makiety 22
Dioramy i makiety 31
Dioramy i makiety 9
Dioramy i makiety 28
Dioramy i makiety 169

Podobne wątki