• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy budowlane czyli ozdóbki na przyszły "tort"

OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
Miało być kino domowe, a tak naprawdę graciarnia. Wreszcie miałem powód, żeby pomalować i uporządkować ten pokój.
"Sanktuarium"- niezły jajcarz z Ciebie Bartek! :LOL: (w sumie jak teraz patrzę, to faktycznie trochę jak w kaplicy...)
 

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.855 214 0
U każdego tak jest, zgodnie z projektem miał być strych i pralnia, potem zmiana na kino, potem pokój fitnes, a na końcu pokój rozrywki, a teraz Wszyscy domownicy mówią na ten pokój warsztat lub modelarnia.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.813 40 1
"Sanktuarium"- niezły jajcarz z Ciebie Bartek! :LOL: (w sumie jak teraz patrzę, to faktycznie trochę jak w kaplicy...)
To nie żadne jaja bo i u mnie podobnie także takiego określenia używają. Bo traktuję ten pokój jak świętość. Bo tylko ja wiem i mam świadomość ile tam kasy jest włożone. Dlatego nikt tam beze mnie nie może wchodzić, niczego dotykać. No i broń Panie Boże uruchamiać pociągów na torciku Co moje wnuki komentują: " ale dziadek jest, ma taki fajny pokój z pociągami i samochodzikami , a nie pozwala nam się tam pobawić”:)
 
OP
OP
Jędrek K
Reakcje
554 7 0
Fajna ta Twoja tabliczka!
Czyli jak na filmie "Lego przygoda". "To są zabawki, ale tata używa ich w inny sposób i teraz to modele."
Zresztą mój Jędrek ma ściany obstawione samochodzikami w pudełeczkach, których nigdy nie otwierał, chociaż są jego. Kurcze, w sumie to smutne...
 
OP
OP
Jędrek K

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Przyczółek wiaduktu i wsyp do kamieniołomu.
Ponieważ mam półroczne przerwy, zapominam swojej technologii i znów muszę eksperymentować.
Nie wiem, jak trafić z kolorem. Na razie szary podkład, który niestety skończył się, farbka beton Fallera+gips Polaka (nie chodzi o kolor, ale o teksturę imitującą szalunki), jutro aerograf, papier ścierny, wash itp. Niestety maluję w garażu , w półmroku i może być kłopot z odcieniem.
DSC01585z.jpg DSC01587.JPG DSC01588.JPG
 
OP
OP
Jędrek K

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Witam!
Mam proste pytanie techniczne.
Jestem w trakcie kamieniołomu (piaskowiec).
Jak widać na zdjęciu , rzeźbię go ze styroduru i tu pojawia się pytanie.
Jak wykonać następne warstwy? Fajnie pracuje mi się w tym materiale. Czy wystarczy zagruntować go np. Unigruntem, albo Wikolem z gipsem i piaskiem i pomalować akrylami, czy jest ryzyko odprysków?
Może lepiej okleić masą papierową z Wikolem i dopiero nakładać i formować gips?
Najgorzej, jeśli potem popęka...
Wiem, że są różne posty na forum , ale nie wiem jaka wersje wybrać.

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

Ps. Jeżeli ktoś planuje zabudować makietę z przodu szybami, uważajcie!
Mam aluminiowe tory, ale przy taflach 230x100cm nie przesuwają się, tylko kruszą na końcach! Totalna porażka, zwłaszcza że tory były wklejone razem z szybą...:mad: Nie wiem, jak je wymienić!
Pozdrawiam!
DSC01590.JPG DSC01591.JPG
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Hej, Jędruś,
po pierwsze styrodur lubi pracować po swojemu, napręża się i kurczy pod wpływem przenoszenia ale i temperatur. To jest tworzywo dość sprężyste i plastyczne. Gips jest z kolei kruchy i ma zerowe właściwości na rozciąganie (na ściskanie jest niezły). Dlatego jeśli w domach robi się np tynk gipsowy na elementach pracujących, czy zacierki na styku płyt g-k - używa się siatki przenoszącej naprężenia (coś na kształt zbrojenia w betonie). Siatki są stalowe lub plastikowe.
Aby nie było pękania gipsu, stosuj siatki i masy akrylowe zamiast gipsowych - mają lepsze parametry elastyczności. (ostatnio zatopiłem tiul w masie akrylowej - póki co nic się nie dzieje, nawet przy delikatnym ugniataniu dioramy podczas doklejania elementów pod naciskiem)
Wikol z gazetą też jest elastyczny.
O co chodzi z tymi szynami alu i pękaniem szyb?
 
OP
OP
Jędrek K

Jędrek K

Gruzomistrz
Reakcje
554 7 0
Dzięki Grzesiek!
Tak myślałem, że zazbroić styrodur, kupiłem nawet płachty z gazy, ale kiedy zobaczyłem jak fajnie skrobie się styrodur, pomyślałem tylko o malowaniu i drobnych korektach gipsem. Myślę jeszcze o masie gipsowej, zbrojonej włóknem do spoinowania płyt GK , ewentualnie gipsowym tynku maszynowym, który ma widoczne ziarno i nieźle klei się do wszystkiego.
Masa akrylowa powiadasz?...
Jeśli chodzi o pękanie szyb, wymyśliłem coś na zasadzie akwarium , z 3 przesuwnymi szybami po 230cm.
Niestety szkło nie lubi aluminiowych torów i przy dużej masie szyb kruszą się na krawędziach, zamiast przesuwać. Pewnie będę musiał jedną zbić i zrobić w 2 częściach na ślizgach np. teflonowych. Szkoda, że szklarz nie podpowiedział wcześniej, tylko post factum. Można było wkleić w tory kilkanaście ślizgów i problem byłby rozwiązany...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dioramy i makiety 22
Dioramy i makiety 31
Dioramy i makiety 9
Dioramy i makiety 28
Dioramy i makiety 169

Podobne wątki