• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy - Brodagaz

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Bardzo to wszystko piękne, ale... no byłby mandat z nadzoru budowlanego - schody i pochylnie bez balustrad? No skandal ;)
Na szerokich schodach oprócz balustrad bocznych h=110 konieczne są zgodnie z przepisami pośrednie pochwyty bodaj min. co 3m... na wysokości 0,9m, a dla rampy dla niepełnosprawnych balustrada h=110 z pochwytem h=90 i "krawężnikiem" na wys 10m. Ponadto na początku, na końcu i w środku niezbędne są spoczniki 1,5x1,5m a długość pochylni to max 8m, przy czym spadek niezadaszonej to max 8%...
Prześwity balustrad to max 12cm. Z tych schodów i wiaduktów dzieciarnia by wypadała setkami....
W kwestii balustrad fajną metodą jest nawiercenie otworów w słupkach i przewleczenie cienkich drucików, np. nawojowych, które z farbą będą miały idealną grubość. Żmudna robota ale daje efekt. Swego czasu zrobiłem ok 120 takich balkonów na makiecie... masakra.
Może to i nudne ale naprawdę poprawi realizm, zwłaszcza gdy np. koledzy kolejowi spierają się o wielkość jakichś tam nitów, czy średnicę rurek...

Każdy modelarz robiący makiety i dioramy musi być też trochę urbanistą, ruralistą, architektem, botanikiem, drogowcem, inżynierem mostowym itp. itd...

Dodałbym tam jeszcze zieleni... choćby młode drzewka ujęte w trzy paliki. Alejki w parku - te żwirowe - ująłbym w obrzeża - uwaga - z blaszki lub cienkiej folii do bindowania - malowanej na kolor grafitowy lub czarny- taka imitacja obrzeża z bednarki wtopionej pomiędzy żwir a trawę (docelowo miało to uniemożliwić przerastanie trawy i ułatwić wysypywanie żwiru na alejki z wygładzaniem dechą od obrzeża do obrzeża). Dodałbym jeszcze ozdobne obrzeża - czarne - bednarka na słupkach. Mikro skala ale potrafi naprawdę zrobić cuda. O takie jak np. w Sopocie przy Urzędzie Miasta:

Untitled-1.jpg


Husarz super, świetny asfalt i w ogóle cała reszta ale tej straży to zmyłbym niemieckie kalki na rzecz naszych, rodzimych.. no i dodałbym światła oraz koguta z tyłu i na grillu ze dwa małe... no ale to już takie moje zboczenie.
 
OP
OP
Brodagaz

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.029 108 2
Bardzo to wszystko piękne, ale... no byłby mandat z nadzoru budowlanego - schody i pochylnie bez balustrad? No skandal ;)
Na szerokich schodach oprócz balustrad bocznych h=110 konieczne są zgodnie z przepisami pośrednie pochwyty bodaj min. co 3m... na wysokości 0,9m, a dla rampy dla niepełnosprawnych balustrada h=110 z pochwytem h=90 i "krawężnikiem" na wys 10m. Ponadto na początku, na końcu i w środku niezbędne są spoczniki 1,5x1,5m a długość pochylni to max 8m, przy czym spadek niezadaszonej to max 8%...
Prześwity balustrad to max 12cm. Z tych schodów i wiaduktów dzieciarnia by wypadała setkami....
W kwestii balustrad fajną metodą jest nawiercenie otworów w słupkach i przewleczenie cienkich drucików, np. nawojowych, które z farbą będą miały idealną grubość. Żmudna robota ale daje efekt. Swego czasu zrobiłem ok 120 takich balkonów na makiecie... masakra.
Może to i nudne ale naprawdę poprawi realizm, zwłaszcza gdy np. koledzy kolejowi spierają się o wielkość jakichś tam nitów, czy średnicę rurek...

Każdy modelarz robiący makiety i dioramy musi być też trochę urbanistą, ruralistą, architektem, botanikiem, drogowcem, inżynierem mostowym itp. itd...

Dodałbym tam jeszcze zieleni... choćby młode drzewka ujęte w trzy paliki. Alejki w parku - te żwirowe - ująłbym w obrzeża - uwaga - z blaszki lub cienkiej folii do bindowania - malowanej na kolor grafitowy lub czarny- taka imitacja obrzeża z bednarki wtopionej pomiędzy żwir a trawę (docelowo miało to uniemożliwić przerastanie trawy i ułatwić wysypywanie żwiru na alejki z wygładzaniem dechą od obrzeża do obrzeża). Dodałbym jeszcze ozdobne obrzeża - czarne - bednarka na słupkach. Mikro skala ale potrafi naprawdę zrobić cuda. O takie jak np. w Sopocie przy Urzędzie Miasta:

Zobacz załącznik 541780

Husarz super, świetny asfalt i w ogóle cała reszta ale tej straży to zmyłbym niemieckie kalki na rzecz naszych, rodzimych.. no i dodałbym światła oraz koguta z tyłu i na grillu ze dwa małe... no ale to już takie moje zboczenie.

Wszystko pięknie opisane ale jak kolega na pewno zauważył te moduły są jeszcze nie skończone i czeka mnie jeszcze wiele pracy :)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
A ja sądzę iż był to zamach wrogich sił na pomnik Lecha skrzydlatego, należy powołać komisję sejmową złożoną ze specjalistów od mechaniki kiełbasy (wszak pociąg przypomina trochę kiełbasę) , nakręcić film fabularny, posłać nań podstawówki i leśników, wypłacić sobie milionowe nagrody i co miesiąc dochodzić publicznie w otoczeniu żądnej krwi gawiedzi... A kto przeczy, ten twierdzi wbrew faktom, a to znaczy że szkaluje dobre imię narodu i zasługuje na potępienie...
 

Gerson

Znany użytkownik
Reakcje
1.603 25 0
Bardzo to wszystko piękne, ale... no byłby mandat z nadzoru budowlanego - schody i pochylnie bez balustrad? No skandal ;)
Na szerokich schodach oprócz balustrad bocznych h=110 konieczne są zgodnie z przepisami pośrednie pochwyty bodaj min. co 3m... na wysokości 0,9m, a dla rampy dla niepełnosprawnych balustrada h=110 z pochwytem h=90 i "krawężnikiem" na wys 10m. Ponadto na początku, na końcu i w środku niezbędne są spoczniki 1,5x1,5m a długość pochylni to max 8m, przy czym spadek niezadaszonej to max 8%...
Prześwity balustrad to max 12cm. Z tych schodów i wiaduktów dzieciarnia by wypadała setkami....
Pierwotny plan zakładał budowę ekranów akustycznych na peronie od strony osiedla i balustrad na peronie od strony parkingu. Nawet część elementów została już przygotowana. Ostatnio dorosłem do decyzji o porzuceniu tego pomysłu. Będą balustrady, ze względu na fakt, iż publiczność zawsze ogląda te moduły od strony parkingu i budowa ekranów na peronie od strony bloków spowodowałoby całkowite zasłonięcie osiedla, a tego chcemy uniknąć. Trochę jeszcze potrwa zanim trafią one na moduł. W planie są kolejne ławki (już zakupione), kolejni pasażerowie, wiaty peronowe i dopiero zajmiemy się montażem balustrad.
 
OP
OP
Brodagaz

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.029 108 2
Pierwotny plan zakładał budowę ekranów akustycznych na peronie od strony osiedla i balustrad na peronie od strony parkingu. Nawet część elementów została już przygotowana. Ostatnio dorosłem do decyzji o porzuceniu tego pomysłu. Będą balustrady, ze względu na fakt, iż publiczność zawsze ogląda te moduły od strony parkingu i budowa ekranów na peronie od strony bloków spowodowałoby całkowite zasłonięcie osiedla, a tego chcemy uniknąć. Trochę jeszcze potrwa zanim trafią one na moduł. W planie są kolejne ławki (już zakupione), kolejni pasażerowie, wiaty peronowe i dopiero zajmiemy się montażem balustrad.
Dziś rozmawiałem z Jarkiem i powiedział że może wytrawić nam barierki i inne potrzebne elementy :)
Przydały by się rysunki jakbyś to widział :)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Mam w moim BIMie (EliteCad) mam generator balustrad różnej maści - można praktycznie zdefiniować wszystko i w kilka minut można zrobić rysunki balustrad i np. wyeksportować do pdfa - jeśli Wytrawiacz akceptuje pdf, to temat może pójść jak burza - jeśli potrzebujecie pomocy, mówcie bez ogródek - chętnie pomogę. Ręczne rzeźbienie balustrad to mordęga ponad ludzkie siły - wiem, bo kiedyś takie rzeczy robiłem w AutoCadzie...
Wystarczy mi naszkicować co tam chcecie, podać gabaryty w realu, ja przygotuję widoki w 1/87. Najtrudniej oczywiście ze skosami , ale i to jest do ogarnięcia.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
plis poprawcie temu niepełnosprawnemu nieszczęśnikowi na wózku rampę, bo się zabije na ostatniej prostej... poniżej propozycja "wujka dobraradazawszewcenie"
 

Załączniki

OP
OP
Brodagaz

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.029 108 2
plis poprawcie temu niepełnosprawnemu nieszczęśnikowi na wózku rampę, bo się zabije na ostatniej prostej... poniżej propozycja "wujka dobraradazawszewcenie"
Nie możemy poprawić , dotacje były z UE i to ona dała projekt , nie da rady :) :) :) Przecież to nie jest dla ludzi niepełnosprawnych zrobione tak by im to pomogło tylko po to zrobione by spełniało normy UE. :) :) :)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Nie możemy poprawić , dotacje były z UE i to ona dała projekt , nie da rady :):):) Przecież to nie jest dla ludzi niepełnosprawnych zrobione tak by im to pomogło tylko po to zrobione by spełniało normy UE. :):):)
Śmiej się śmiej, ale - pomijając krzywizny bananów - wytyczne i dyrektywy unijne o dziwo są jedynymi sensownymi przepisami w tym naszym chorym kraju. Dla przykładu w zamówieniach publicznych możesz stracić dotację unijną z powodu rażących błędów realizacyjnych, a dofinansowania z np. rezerwy celowej z naszego budżetu - tylko jak nie dopełnisz formalności, czyli nie wydasz pieniędzy na czas :) reszta nikogo nie interesuje, czy np. most prowadzi dokądkolwiek, czy w puste pole...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Dioramy i makiety 22
Dioramy i makiety 31
Dioramy i makiety 9
Dioramy i makiety 28
Dioramy i makiety 169

Podobne wątki