• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Dioramy - Brodagaz

Astro

Aktywny użytkownik
Bardzo to wszystko piękne, ale... no byłby mandat z nadzoru budowlanego - schody i pochylnie bez balustrad? No skandal ;)
Na szerokich schodach oprócz balustrad bocznych h=110 konieczne są zgodnie z przepisami pośrednie pochwyty bodaj min. co 3m... na wysokości 0,9m, a dla rampy dla niepełnosprawnych balustrada h=110 z pochwytem h=90 i "krawężnikiem" na wys 10m. Ponadto na początku, na końcu i w środku niezbędne są spoczniki 1,5x1,5m a długość pochylni to max 8m, przy czym spadek niezadaszonej to max 8%...
Prześwity balustrad to max 12cm. Z tych schodów i wiaduktów dzieciarnia by wypadała setkami....
W kwestii balustrad fajną metodą jest nawiercenie otworów w słupkach i przewleczenie cienkich drucików, np. nawojowych, które z farbą będą miały idealną grubość. Żmudna robota ale daje efekt. Swego czasu zrobiłem ok 120 takich balkonów na makiecie... masakra.
Może to i nudne ale naprawdę poprawi realizm, zwłaszcza gdy np. koledzy kolejowi spierają się o wielkość jakichś tam nitów, czy średnicę rurek...

Każdy modelarz robiący makiety i dioramy musi być też trochę urbanistą, ruralistą, architektem, botanikiem, drogowcem, inżynierem mostowym itp. itd...

Dodałbym tam jeszcze zieleni... choćby młode drzewka ujęte w trzy paliki. Alejki w parku - te żwirowe - ująłbym w obrzeża - uwaga - z blaszki lub cienkiej folii do bindowania - malowanej na kolor grafitowy lub czarny- taka imitacja obrzeża z bednarki wtopionej pomiędzy żwir a trawę (docelowo miało to uniemożliwić przerastanie trawy i ułatwić wysypywanie żwiru na alejki z wygładzaniem dechą od obrzeża do obrzeża). Dodałbym jeszcze ozdobne obrzeża - czarne - bednarka na słupkach. Mikro skala ale potrafi naprawdę zrobić cuda. O takie jak np. w Sopocie przy Urzędzie Miasta:

Untitled-1.jpg

Husarz super, świetny asfalt i w ogóle cała reszta ale tej straży to zmyłbym niemieckie kalki na rzecz naszych, rodzimych.. no i dodałbym światła oraz koguta z tyłu i na grillu ze dwa małe... no ale to już takie moje zboczenie.

Brodagaz

Znany użytkownik
Bardzo to wszystko piękne, ale... no byłby mandat z nadzoru budowlanego - schody i pochylnie bez balustrad? No skandal ;)
Na szerokich schodach oprócz balustrad bocznych h=110 konieczne są zgodnie z przepisami pośrednie pochwyty bodaj min. co 3m... na wysokości 0,9m, a dla rampy dla niepełnosprawnych balustrada h=110 z pochwytem h=90 i "krawężnikiem" na wys 10m. Ponadto na początku, na końcu i w środku niezbędne są spoczniki 1,5x1,5m a długość pochylni to max 8m, przy czym spadek niezadaszonej to max 8%...
Prześwity balustrad to max 12cm. Z tych schodów i wiaduktów dzieciarnia by wypadała setkami....
W kwestii balustrad fajną metodą jest nawiercenie otworów w słupkach i przewleczenie cienkich drucików, np. nawojowych, które z farbą będą miały idealną grubość. Żmudna robota ale daje efekt. Swego czasu zrobiłem ok 120 takich balkonów na makiecie... masakra.
Może to i nudne ale naprawdę poprawi realizm, zwłaszcza gdy np. koledzy kolejowi spierają się o wielkość jakichś tam nitów, czy średnicę rurek...

Każdy modelarz robiący makiety i dioramy musi być też trochę urbanistą, ruralistą, architektem, botanikiem, drogowcem, inżynierem mostowym itp. itd...

Dodałbym tam jeszcze zieleni... choćby młode drzewka ujęte w trzy paliki. Alejki w parku - te żwirowe - ująłbym w obrzeża - uwaga - z blaszki lub cienkiej folii do bindowania - malowanej na kolor grafitowy lub czarny- taka imitacja obrzeża z bednarki wtopionej pomiędzy żwir a trawę (docelowo miało to uniemożliwić przerastanie trawy i ułatwić wysypywanie żwiru na alejki z wygładzaniem dechą od obrzeża do obrzeża). Dodałbym jeszcze ozdobne obrzeża - czarne - bednarka na słupkach. Mikro skala ale potrafi naprawdę zrobić cuda. O takie jak np. w Sopocie przy Urzędzie Miasta:

Zobacz załącznik 541780

Husarz super, świetny asfalt i w ogóle cała reszta ale tej straży to zmyłbym niemieckie kalki na rzecz naszych, rodzimych.. no i dodałbym światła oraz koguta z tyłu i na grillu ze dwa małe... no ale to już takie moje zboczenie.

Wszystko pięknie opisane ale jak kolega na pewno zauważył te moduły są jeszcze nie skończone i czeka mnie jeszcze wiele pracy :)

Astro

Aktywny użytkownik
A ja sądzę iż był to zamach wrogich sił na pomnik Lecha skrzydlatego, należy powołać komisję sejmową złożoną ze specjalistów od mechaniki kiełbasy (wszak pociąg przypomina trochę kiełbasę) , nakręcić film fabularny, posłać nań podstawówki i leśników, wypłacić sobie milionowe nagrody i co miesiąc dochodzić publicznie w otoczeniu żądnej krwi gawiedzi... A kto przeczy, ten twierdzi wbrew faktom, a to znaczy że szkaluje dobre imię narodu i zasługuje na potępienie...

Gerson

Znany użytkownik
Pierwotny plan zakładał budowę ekranów akustycznych na peronie od strony osiedla i balustrad na peronie od strony parkingu. Nawet część elementów została już przygotowana. Ostatnio dorosłem do decyzji o porzuceniu tego pomysłu. Będą balustrady, ze względu na fakt, iż publiczność zawsze ogląda te moduły od strony parkingu i budowa ekranów na peronie od strony bloków spowodowałoby całkowite zasłonięcie osiedla, a tego chcemy uniknąć. Trochę jeszcze potrwa zanim trafią one na moduł. W planie są kolejne ławki (już zakupione), kolejni pasażerowie, wiaty peronowe i dopiero zajmiemy się montażem balustrad.

Brodagaz

Znany użytkownik
Pierwotny plan zakładał budowę ekranów akustycznych na peronie od strony osiedla i balustrad na peronie od strony parkingu. Nawet część elementów została już przygotowana. Ostatnio dorosłem do decyzji o porzuceniu tego pomysłu. Będą balustrady, ze względu na fakt, iż publiczność zawsze ogląda te moduły od strony parkingu i budowa ekranów na peronie od strony bloków spowodowałoby całkowite zasłonięcie osiedla, a tego chcemy uniknąć. Trochę jeszcze potrwa zanim trafią one na moduł. W planie są kolejne ławki (już zakupione), kolejni pasażerowie, wiaty peronowe i dopiero zajmiemy się montażem balustrad.
Dziś rozmawiałem z Jarkiem i powiedział że może wytrawić nam barierki i inne potrzebne elementy :)
Przydały by się rysunki jakbyś to widział :)

Astro

Aktywny użytkownik
Mam w moim BIMie (EliteCad) mam generator balustrad różnej maści - można praktycznie zdefiniować wszystko i w kilka minut można zrobić rysunki balustrad i np. wyeksportować do pdfa - jeśli Wytrawiacz akceptuje pdf, to temat może pójść jak burza - jeśli potrzebujecie pomocy, mówcie bez ogródek - chętnie pomogę. Ręczne rzeźbienie balustrad to mordęga ponad ludzkie siły - wiem, bo kiedyś takie rzeczy robiłem w AutoCadzie...
Wystarczy mi naszkicować co tam chcecie, podać gabaryty w realu, ja przygotuję widoki w 1/87. Najtrudniej oczywiście ze skosami , ale i to jest do ogarnięcia.

Brodagaz

Znany użytkownik
plis poprawcie temu niepełnosprawnemu nieszczęśnikowi na wózku rampę, bo się zabije na ostatniej prostej... poniżej propozycja "wujka dobraradazawszewcenie"
Nie możemy poprawić , dotacje były z UE i to ona dała projekt , nie da rady :) :) :) Przecież to nie jest dla ludzi niepełnosprawnych zrobione tak by im to pomogło tylko po to zrobione by spełniało normy UE. :) :) :)

Astro

Aktywny użytkownik
Nie możemy poprawić , dotacje były z UE i to ona dała projekt , nie da rady :):):) Przecież to nie jest dla ludzi niepełnosprawnych zrobione tak by im to pomogło tylko po to zrobione by spełniało normy UE. :):):)
Śmiej się śmiej, ale - pomijając krzywizny bananów - wytyczne i dyrektywy unijne o dziwo są jedynymi sensownymi przepisami w tym naszym chorym kraju. Dla przykładu w zamówieniach publicznych możesz stracić dotację unijną z powodu rażących błędów realizacyjnych, a dofinansowania z np. rezerwy celowej z naszego budżetu - tylko jak nie dopełnisz formalności, czyli nie wydasz pieniędzy na czas :) reszta nikogo nie interesuje, czy np. most prowadzi dokądkolwiek, czy w puste pole...