• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy Adama

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#61
Jeżeli można, to chciałbym nadmienić, że wszelkie tereny ziemne, drogi najlepiej robić z jak najdrobniejszego pyłu naturalnego.
Kiedyś zrobiłem taką drogę polną i peron ziemny.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#62
To zdjęcie które zamieścił kolega powyżej nic nie daje jest ze złej perspektywy , gdyby adamwyt sfotografował swoją diorameke z takiej perspektywy nikt by nie zwrócił uwagi na ostre przejścia czy nie taki kolor.
Tutaj trzy zdjęcia z sieci tez nie najlepsze ale może co nieco pomogą.
Zobacz załącznik 505545 Zobacz załącznik 505546 Zobacz załącznik 505547
Autora nie znam.
Poszukam jeszcze w swoich może coś znajdę.
Sorki, ale chodziło o rzut oka na przejście z drogi gruntowej na asfalt - może i ujęcie nie fortunne bo kolor asfaltu w tym miejscu podobny do koloru drogi gruntowej - mimo nie ostrych przejść jednak widać, że grunt z drogi gruntowej nie 'rozlewa' się aż tak na asfalt - a to chciałem pokazać. Czym więc się różnią te dwa ujęcia w gestii perspektywy to nie wiem poza faktem, że na propozycji kolegi horyzont widać jak i asfalt ma inny odcień w stosunku do gruntowej drogi - więc lepiej widać przejście - tu się zgodzę). Przejścia kolorów tak (podobne do tych na makiecie o której mowa), perspektywa - nie.

ppp.jpg
 
Ostatnio edytowane:

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#63
Cześć J1974H0.
Jeżeli nie widzisz różnicy w perspektywie na tych dwóch zdjęciach to nie mamy o czym rozmawiać.
Zresztą zaznaczyłem że zdjęcia są z sieci i nie najlepsze , kolejna sprawa diorama Adama jest już skończona więc nie ma sensu dyskutować tylko dla klepania postów.
I tym bardziej zaśmiecać watek kolegi.
Pozdrawiam
Adam.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#64
Panowie nie kłućcie się proszę o detale. Tak jak pisałem Adam, ta część jest już skończona. W przyszłym miesiącu planuję zacząć nową i wtedy zapraszam do komentowania.

Pozdrawiam
Adam
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#67
Po uzupełnieniu pięknie całość wygląda. Teraz dopasować jakieś fajne tło i można robić zdjęcia pojazdów. (y)
Dzięki Maćku za dobry pomysł(y), ale tła raczej nie będzie. Tak samo jak w przypadku poprzedniej dioramki ta również będzie przechowywana w dopasowanym pojemniku. Zdjęcia modeli lubię robić w naturalnym świetle i tutaj bardziej zależy mi na podręczności. Druga sprawa to nie jestem pewien czy przy robieniu zdjęć właśnie na zewnątrz płaskie tło nie będzie się źle wkomponowywać. Kiedyś może poeksperymentuję w tym temacie ale nawet jeśli będzie to tylko jako osobny, uniwersalny moduł do kilku dioramek. Ziarno zasiane;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.563 386 20
#68
ruga sprawa to nie jestem pewien czy przy robieniu zdjęć właśnie na zewnątrz płaskie tło nie będzie się źle wkomponowywać.
To Cię utwierdzę, że będzie się pięknie komponować. U mnie w temacie samochodów ciężarowych wychodzi to całkiem nieźle, a jak popatrzysz na dioramy kolegi @daniel loko to zobaczysz, że tło daje pełną głębię, a jak jest jeszcze przy tym dobrze dobrane to nie zauważysz miejsca przejścia pomiędzy dioramą, a tłem.
Tak samo jak w przypadku poprzedniej dioramki ta również będzie przechowywana w dopasowanym pojemniku.
I bardzo dobrze, bo się nie będzie kurzyć. Tło możesz sobie zrobić osobno i dostawiać tylko do zdjęć modeli. Ja tak mam i powiem, że to bardzo fajna sprawa.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#69
Dzięki, przekonałeś mnie. No to na pewno niedługo tło się pojawi. Nie będę też musiał się gimnastykować i tarzać po trawie, żeby za modelami nie było widać gigantycznej trampoliny ani płotu;) Nie wiem dlaczego miałem to przeświadczenie że na zewnątrz tło nie będzie fajnie wyglądać.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#70
Trochę się zastanawiałem nad tym czy o jeszcze jednej sugestii pisać ... bo promuje w sumie niefajną rzecz. Dla pełnego realizmu warto dodać za przystankiem trochę walających się w takich miejscach śmieci. Nie namawiam jakoś bardzo mocno... w końcu to Twoja bardzo ładna diorama.

Co do tła popieram kolegę @Mafo - w sumie to może jest możliwe zrobienie tła w taki sposób, że będzie się w tym dopasowanym pojemniku chować - szczególnie jeśli będzie przezroczysty. Ja tak sobie to zrobiłem z modułem: http://forum.modelarstwo.info/threads/projekt-368.32665/page-13#post-649160
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.563 386 20
#71
Co do tła popieram kolegę @Mafo - w sumie to może jest możliwe zrobienie tła w taki sposób, że będzie się w tym dopasowanym pojemniku chować - szczególnie jeśli będzie przezroczysty. Ja tak sobie to zrobiłem z modułem: http://forum.modelarstwo.info/threads/projekt-368.32665/page-13#post-649160
Wszystko ma swoje "zady i walety" :podstepny:. Tak jak Ty zrobiłeś to świetnie wygląda w gablotce, natomiast osobne tło daje Ci więcej możliwości. Ja np. robię zawsze dłuższe tło od dioramki, co daje mi możliwość robienia zdjęć ze skosa (wysuwam wtedy część tła) i nie mam pustej przestrzeni przy robieniu zdjęć. Poza tym takie "ruchome" tło daje możliwość przełożenia go na przednią stronę dioramy i robienia zdjęć od drugiej strony. Co kto woli. ;)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#72
Wszystko ma swoje "zady i walety" :podstepny:. Tak jak Ty zrobiłeś to świetnie wygląda w gablotce, natomiast osobne tło daje Ci więcej możliwości. Ja np. robię zawsze dłuższe tło od dioramki, co daje mi możliwość robienia zdjęć ze skosa (wysuwam wtedy część tła) i nie mam pustej przestrzeni przy robieniu zdjęć. Poza tym takie "ruchome" tło daje możliwość przełożenia go na przednią stronę dioramy i robienia zdjęć od drugiej strony. Co kto woli. ;)
No coś jest w tym co piszesz. Moje można zdemontować ale dobrane jest "w jedną stronę". Pewnie też zależy czy głównie robisz by fotografować czy też by diorama ładnie wyglądała gdzieś w mieszkaniu. Obojętnie jak - warto przedstawić różne opcje a @adamwyt (i każdy inny zainteresowany) dostosuje sobie do własnych potrzeb i preferencji.
 

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#73
Adamie wygląda świetnie :)
Co do tła jeżeli dioramka nie będzie stała w miejscu gdzie może być oglądana z każdej strony , to na pewno będzie dobrze wyglądało.
No i te śmieci faktycznie fajnie by wyglądały.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#74
Trochę się zastanawiałem nad tym czy o jeszcze jednej sugestii pisać ... bo promuje w sumie niefajną rzecz. Dla pełnego realizmu warto dodać za przystankiem trochę walających się w takich miejscach śmieci. Nie namawiam jakoś bardzo mocno... w końcu to Twoja bardzo ładna diorama.

Co do tła popieram kolegę @Mafo - w sumie to może jest możliwe zrobienie tła w taki sposób, że będzie się w tym dopasowanym pojemniku chować - szczególnie jeśli będzie przezroczysty. Ja tak sobie to zrobiłem z modułem: http://forum.modelarstwo.info/threads/projekt-368.32665/page-13#post-649160
Nawet miałem podobny pomysł. Chciałem zrobić wywrócony śmietnik i trochę śmieci dookoła ale ostatecznie sobie darowałem. Mi jakoś utkwiło w pamięci że w przeciwieństwie do lat 90tych, to w latach 80tych to było w miarę czysto. Pewnie nie dlatego że ludzie bardziej dbali o porządek, tylko mieli mniej do wyrzucania. Nie było plastikowych butelek, papierków i torebek po "podjadaczach". Raczej poniewierały się drobne rzeczy ciężkie do zeskalowana: kapsle, kiepy papierosowe, opakowania po papierosach. Nawet gazet się nie wyrzuciło, bo mogły być jeszcze użyte do "innych celów";).
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#75
Cześć

Miałem wrócić do kolejnej dioramy po miesiącu a minęło "tylko" siedem.

Zaczęło się od tego, że potrzebowałem kilku małych gablotek do wystawienia modeli. Kupiłem trochę ścinków plexi i wystarczyło mi to na przysłonięcie jednej gotowej dioramy i na zrobienie dwóch nowych o innych wymiarach.

20180428_164349.jpg

DSC_6841.jpg


Ponieważ gabloty muszą być skończone za dwa tygodnie, to nie miałem robić kompletnie nic więcej. Jak zrobiłem już drewniany "nasyp" to wpadłem na pomysł żeby go zaszutrować.

DSC_6873.jpg

DSC_6893.jpg


No i tak jak widać na zdjęciu wyszło tragicznie (to zdjęcie jest już po małej poprawce, bo wcześniej to się nawet nie chciało fotki pstrykać). Nie wiem czy ktoś z Was używał szutru Woodland Scenics ale dla mnie to było wielkie rozczarowanie. Kiedyś robiłem to samo szutrem Polaka i wyszło super. Ten wydaje mi się się za za lekki i przy rozłożeniu na sucho tak jakby "pstrykał" na boki spod pędzelka. Po 2 godzinach rozprowadzania i ciągłego poprawiania spryskałem go wodą z alkoholem i zacząłem zalewać wodnistym wikolem. Muszę przyznać, że świetnie pływa po tej wodnistej mieszance:mad:. Po wyschnięciu tor wyglądal jakby obrzucony mokrym piaskiem. Nie mam za bardzo czasu żeby to poprawić więc chyba jedynym rozwiązaniem będzie przyciemnić szuter i zrobić zarośniętą trawą bocznicę.

Drugą dioramą miał być jakiś klimacik z kilkoma elementami od @kotebi i sporym (jak na wymiary) placem do prezentacji samochodów. Miałem niestety zbyt mało trelinki i płyt betonowych żeby wyłożyć cały teren i musiałem trochę improwizować.

DSC_6866.jpg
DSC_6868.jpg


Ta zielona masa to będzie niedługo minimalne ukształtowanie terenu czyli niewielkie zarośnięte pagórki oraz hałda węgla.


DSC_6869.jpg
DSC_6878.jpg
DSC_6879.jpg
DSC_6890.jpg


Na powyższym zdjęciu widać, że miałem nieco nietrafiony pomysł z polakierowaniem powierzchni matem. Efekt był bardzo nienaturalny.

Po powtórnym przyklejeniu naturalnej ziemi trochę się poprawiło

DSC_6899.jpg


Przy okazji małe zbliżenia na nieliczne detale

DSC_6880.jpg
DSC_6897.jpg
DSC_6898.jpg
DSC_6903.jpg


Ciąg dalszy nastąpi wkrótce. Jak zwykle proszę o komentarze i sugestie. Ostatnim razem naprawdę sporo mi pomogliście.
 

Załączniki

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#77
I tu się właśnie Heniu mylisz. Ja zawsze jestem wdzięczny za każdą poradę. Każdy widzi inaczej i wyłapuje inne błędy. Popratrz na mój przystanek autobusowy. Jak widzę teraz pierwszą wersję drogi polnej, to się zastanawiam co to kurcze miało być. Z Syreną też cały czas korzystałem z konsultacji trzech kolegów. Gdyby nie oni, to wyglądałaby pewnie pokracznie.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#78
Wczoraj zająłęm się ratowaniem torowiska. Robiłem co mogłem. Do końca tygodnia dodam jeszcze jakieś krzaczki, jeżyny i kępki wysokich traw i powinno ujść w tłumie.

DSC_6912.jpg
DSC_6914.jpg


Przy okazji zaprezentuję jeszcze dioramę mojego syna, którą niedawno chwaliłem się w działe samochodowym.

To wszystko zrobione jest włąsnoręcznie przez siedmiolatka. Naprawdę nie spodziewałem się, że da radę. W czasie jego pracy nagrywałem wszystko i postaram się niedługo zrobić jakiś krótki filmik o tym jak to powstawało.

DSC_6722.jpg
DSC_6723.jpg
DSC_6724.jpg
DSC_6725.jpg
DSC_6726.jpg
DSC_6727.jpg
DSC_6728.jpg
 

Załączniki

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#79
Adam, gratulacje dla Ciebie oraz mega szczególe dla syna. Jak będziecie kiedyś w kraju, a w szczególności w stolicy,to młodemu stawiam lody i wycieczkę po ostatnim, działającym zakładzie przemysłowym w Warszawie.
 

Podobne wątki