• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#41
Ciekawie to wygląda, ale wydaje mi się, że ta polna droga to powinna być albo ciemno-brązowa, tak jak ziemia, albo jasno-beżowa tak jak piasek. Jakoś nie kojarzę takiej szarej rozjeżdżonej drogi, wśród łąki, na której pośrodku rośnie trawa i chwasty. Ziarnistość asfaltu na przystanku też jakaś taka chyba zbyt duża. To tak ode mnie, bo bez zbliżeń, to całość prezentuje się bardzo klimatycznie.
Wiesz co Maćku? To jest rzeczywiście dobry pomysł żeby przerobić ją na piaszczystą. Przy okazji dodam jeszcze zabrudzenie pobocza od tej drogi, tak jak wcześniej sugerował kolega Zepfot. Pod samym przystankiem już nie będę nic ruszał. To by oznaczało prawdopodobnie zniszczenie wiaty. Gra nie jest warta świeczki.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#42
Nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem przerabiając tę dróżkę. Cały czas coś mi w niej nie pasuje. Jakby nie ten przystanek to bym chyba puścił tor kolejowy i było by po sprawie;)

Proszę o opinie i sugestie na temat tej drogi?

DSC_4640.jpg
DSC_4644.jpg
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#43
Chyba chodzi o zbyt duży kontrast pomiędzy asfaltem, a tym piachem z drogi (nagle się z piachu robi czysty asfalt w granicy drogi asfaltowej w stosunku do tego wyciągniętego piachu z drogi gruntowej przez wyjeżdżające pojazdy). Ja bym dał mniej tego materiału z drogi gruntowej w części poza tą drogą (mniej tego co zaznaczyłem w kółku - za bardzo to "rozbryzgane"). Tam mi się wydaje.

A w ogóle to ładny kawałek dioramki/makiety... Asfalt ma świetny odcień (zdradzisz jak go zrobiłeś?). Trawka z maty? Jeśli tak to jakiej? (podoba mi się). Drzewka - też ładna kolorystyka. :) Pozdrawiam.

to.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#44
Chyba chodzi o zbyt duży kontrast pomiędzy asfaltem, a tym piachem z drogi (nagle się z piachu robi czysty asfalt w granicy drogi asfaltowej w stosunku do tego wyciągniętego piachu z drogi gruntowej przez wyjeżdżające pojazdy). Ja bym dał mniej tego materiału z drogi gruntowej w części poza tą drogą (mniej tego co zaznaczyłem w kółku - za bardzo to "rozbryzgane"). Tam mi się wydaje.

A w ogóle to ładny kawałek dioramki/makiety... Asfalt ma świetny odcień (zdradzisz jak go zrobiłeś?). Trawka z maty? Jeśli tak to jakiej? (podoba mi się). Drzewka - też ładna kolorystyka. :) Pozdrawiam.

Zobacz załącznik 505472
Dzięki za wskazówki.
Jak patrzę na tą część dioramy to podświadomie czuję, że coś jest nie tak ale właśnie nie mogę wyłapać co. Może postaram się zetrzeć trochę tego błotka z pobocza ale w takim wypadku może spróbuję również delikatnie przykurzyć całą szosę i resztę pobocza? To by pewnie przy okazji rozwiązało problem z nadmiernie błyszczącą się szosą.

Co do asfaltu to jest to cement samopoziomujący, pył ceramiczny, klej wikol i czarna bejca wodna rozrobione z wodą. Po zaschnięciu jest idealne: twarde, w miarę elastyczne więc nie pęka i można to szlifować.
Trawka elektostatyczna to woodland scenics (mieszam zawsze w różnych proporcjach i do zielonych dodaję "uschnięte"kolory) Na koniec jeszcze minimalnie poprawiam aerografem
Drzewka to przerobione woodland scenics (dodana siateczka heki i "podpicowane" aerografem)
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#45
Spróbuj pooglądać jeszcze jeden milion zdjęć, a'propos tej drogi gruntowej. Myślę, że za bardzo napaćkałeś. Osobiście pobawiłbym się piaskiem i pyłkiem z ziemi (zmieszanymi) na sucho.
Jak koledzy piszą. Za duży kontrast jest.

A sama diorama, przystanek itd - MIODZIO. :)
 

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#46
Diorama bardzo ładnie i starannie wykonana z dużą ilością szczegółów co jest dużym plusem.

Jeżeli chodzi o temat polnej drogi - jak dla mnie jest ona za równa, krawędzie niemalże proste, może postaraj się przerobić ja na bardziej zarośniętą, mniej uczęszczaną, tak by roślinnością zakryć trochę tego piasku, wprowadziłbym też delikatne koleiny i błoto - fajniej wpisze się w ten klimat
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#47
Jeśli mogę strzelić przykładem to takie coś znalazłem na mapach googla - proponuje w ogóle popodróżować po 'google maps'. Zawsze można tam coś znaleźć (tu akurat jakaś wieś w okolicach Wyrzyska):

przyklad.jpg


Chodzi mi o to, że droga gruntowa gdy łączy się z asfaltową to chyba lepiej gdyby nie była tak "rozlana" na ten asfalt, tylko tak jak na powyższem zdjęciu delikatnie skończyła się tam, gdzie zaczyna tenże asfalt. To chyba jest to, co ci nie pasowało w tej sytuacji na makiecie:
czuję, że coś jest nie tak ale właśnie nie mogę wyłapać co.
Jeśli w jakikolwiek sposób mogłem pomóc, cieszę się.
Pozdrawiam.

PS. rzeczywistość zawsze jest najlepszym nauczycielem (jej podpatrywanie).
 

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#48
To zdjęcie które zamieścił kolega powyżej nic nie daje jest ze złej perspektywy , gdyby adamwyt sfotografował swoją diorameke z takiej perspektywy nikt by nie zwrócił uwagi na ostre przejścia czy nie taki kolor.
Tutaj trzy zdjęcia z sieci tez nie najlepsze ale może co nieco pomogą.
01e379f331.jpg 27022017_1.jpg P1050676.jpg
Autora nie znam.
Poszukam jeszcze w swoich może coś znajdę.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#49
Pigmenty Panowie, tylko pigmenty. A wcześniej nieco bardzo drobnego piasku (szynszylowy, akwariowy, byle jak najmniejsza frakcja). Drogę gruntową jak chcesz bardziej zespolić z zielenią trawy też na granicy posyp piaskiem. Zrobi się fajny efekt, bo w pewnych miejscach trawa się przerzedzi i uzyskasz bardziej naturalny klimat. No wiesz, zamiast gęstego boiska do futbolu, dostaniesz formę bardziej nieregularną. Możesz najpierw sypać piasek (zawsze jak dasz za dużo będziesz mógł odsypać) a jak osiągniesz efekt zadowalający po prostu zafiksuj piasek rzadkim klejem Woodlanda (osobiście ten najbardziej lubię). I syp piasek z większej wysokości. Łatwiej uzyskać wtedy naturalny efekt.
może spróbuję również delikatnie przykurzyć całą szosę i resztę pobocza? To by pewnie przy okazji rozwiązało problem z nadmiernie błyszczącą się szosą.
I to jest bardzo słuszna koncepcja Adamie(y)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#50
Dziękuję wszystkim którzy zwrócili mi uwagę na niedociągnięcia i pomogli poprawić dioramę. Tak się złożyło, że wykorzystałem pomysły chyba wszystkich kolegów a każda wskazówka była bardzo cenna. Nie ma to jak praca w grupie:)(y)
Jest piaszczysta droga, mniej rozjeżdzona, piasek wsypany w trawę, inne połączenie z asfaltem, zmieniłem grunt w okolicach przystanku, no i przede wszystkim pobawiłem się pigmentami.

Pewnie jeszcze nie jest wszystko idealnie ale w obawie o "przedobrzenie" i uszkodzenie zainstalowanych detali tej już nie będę przerabiał. Teraz wydaje mi się OK.
Jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi to piszcie. Wykorzystam to w następnych miniaturach.

DSC_4666.jpg
DSC_4672.jpg
DSC_4674.jpg
DSC_4677.jpg
DSC_4678.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#51
To już będzie czepianie się, ale może przyda się na przyszłość: czy zatoka przystankowa nie powinna być wykończona krawężnikiem? Pewnie bywa i tak, i tak, ale jakoś mi to nie pasuje. I druga sprawa: bardzo wąski chodnik przed tym płotem, dodatkowo zwężony tablicą ogłoszeniową. Ale całość super!
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#53
Pewnie jeszcze nie jest wszystko idealnie ale w obawie o "przedobrzenie" i uszkodzenie zainstalowanych detali tej już nie będę przerabiał. Teraz wydaje mi się OK.
Adam, nie odpuszczaj.
Każdy krok prowadzi cię w kierunku modelarskiej Nirvany (zwłaszcza, że do Seattle masz rzut beretem;)).
Bez psucia czegokolwiek, jeszcze możesz co nieco wycisnąć z tej dioramki.
Kwestia kompozycji - rozważ opcję dodania pasa zieleni po drugiej stronie szosy. Ze dwa trzy krzaczki rosnące na tym pasie mogą ładnie dopełnić całości. Otwiera to przed Tobą możliwość fotografowania autobusów "zza krzaka". Taka roślinność na pierwszym planie potrafi dodać zdjęciom głębi a forma zyskuje na klimacie.
Na szybko zmodyfikowałem nieco kilka Twoich fotek z fantastycznym Jelczem (mam nadzieję, że mnie nie pozwiesz o prawa autorskie:D).
Być może mistrz kompozycji i rodzimego klimatu @Heniek_Star mnie skoryguje i dorzuci jakieś uwagi, ale myślę, że stosunkowo małym nakładem pracy możesz znacznie poprawić całość.
DSC_4585.jpg
DSC_4591.jpg
DSC_4597.jpg
DSC_4627.jpg
 
Ostatnio edytowane:

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#55
Też uważam, że jest ok. A z tym Jelczem to już tylko bicie piany bo może jedynie lepszego zrobiłby tylko kol.@SD, ale on robi tylko pojedyncze egzemplarze.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#56
Adam, nie odpuszczaj.
Każdy krok prowadzi cię w kierunku modelarskiej Nirvany (zwłaszcza, że do Seattle masz rzut beretem;)).
Bez psucia czegokolwiek, jeszcze możesz co nieco wycisnąć z tej dioramki.
Kwestia kompozycji - rozważ opcję dodania pasa zieleni po drugiej stronie szosy. Ze dwa trzy krzaczki rosnące na tym pasie mogą ładnie dopełnić całości. Otwiera to przed Tobą możliwość fotografowania autobusów "zza krzaka". Taka roślinność na pierwszym planie potrafi dodać zdjęciom głębi a forma zyskuje na klimacie.
Na szybko zmodyfikowałem nieco kilka Twoich fotek z fantastycznym Jelczem (mam nadzieję, że mnie nie pozwiesz o prawa autorskie:D).
Być może mistrz kompozycji i rodzimego klimatu @Heniek_Star mnie skoryguje i dorzuci jakieś uwagi, ale myślę, że stosunkowo małym nakładem pracy możesz znacznie poprawić całość.
Zobacz załącznik 505605 Zobacz załącznik 505606 Zobacz załącznik 505607 Zobacz załącznik 505608
Oj Adaś, Adaś. Ty podpuszczaczu jeden;) Świetny pomysł(y) Wprawdzie ciężko będzie zmieścić się z tymi krzaczkami ale spróbuję coś wstawić.
Czyli wychodzi na to, że tematu jeszcze nie zakończę.
Na razie wracam na chwilę, do modeli, bo na warsztacie mam autobus który jest takim trochę wyzwaniem i nie mogę doczekać się aż go skończę. Myślę że za 2-3 tygodnie powinienem mieć obydwa projekty za sobą.

P.s. Fajnie przerobione zdjęcia. Może nie będę nic dorabiał a Ty mi będziesz podrasowywał fotki? :D
 

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#57
Super już wygląda , ale zgadzam się z kolegami powyżej że ładnie by wyglądały krzaczki jako dopełnienie całości.
Chyba że zamierzasz na tej dioramce fotografować pojazdy w całości bez dodatków w kadrze. Wtedy możesz na poboczu od zewnętrznej strony dioramy posiać trawę , stworzysz w ten sposób "ramkę" z zieleni zamykającą całą kompozycje.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#58
Super już wygląda , ale zgadzam się z kolegami powyżej że ładnie by wyglądały krzaczki jako dopełnienie całości.
Chyba że zamierzasz na tej dioramce fotografować pojazdy w całości bez dodatków w kadrze. Wtedy możesz na poboczu od zewnętrznej strony dioramy posiać trawę , stworzysz w ten sposób "ramkę" z zieleni zamykającą całą kompozycje.
Czytasz mi w myślach ;) Nie mam tam zbyt dużo miejsca a chcąc zachować proporcje pobocza po obu stronach drogi pomyślałem o trawce i może tylko 2-3 niezbyt wysokich krzaczkach. Zastanawiam się też, czy trawki nie posadzić częściowo na skosie sklejki (podstawą jest sfazowana dookoła co tworzy taką jakby ramkę)? Muszę popróbować czy nie będzie to dziwnie wyglądało. Chcę zostawić również trochę przestrzeni na fotografowanie pojazdów na szosie, ponieważ to tło będzie nie tylko dla autobusów. Fajnie jak będzie trochę nieostrej zieleni jako dodatek ale nie może mi to przysłonić modeli.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#60
Obiecuję że tak będzie i wrócę niedługo do tej dioramki ale na razie całkiem pochłonęło mnie projektowanie detali do kolejnego autobusu.
 

Podobne wątki