• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy Adama

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#1
W ostatnim czasie zacząłem zabawę z modelarstwem samochodowym w skali H0 i w związku z tym zaistniała potrzeba budowy niewielkiej dioramy do fotografowania i w miarę realistycznej prezentacji modeli. Na początku miałem pomysł aby połączyć kawałek placu magazynowego z torami kolejowymi. Niestety na tak małej powierzchni jak sobie zaplanowałem, umieszczenie tych dwóch tematów i obiektów wydawało mi się trochę nienaturalne. Postanowiłem najpierw zająć się magazynem a wątek kolejowy zrobić w przyszłości.

Tematem dioramy będzie bliżej nieokreślona baza transportowa w schyłkowych latach PRLu. Cała infrastruktura wykonana będzie z ciętego laserowo kartonu ze sklepu "Kotebi". Na placu musi się znaleźć sporo miejsca na prezentację samochodów, stacja Trafo, waga samochodowa a wszystko to ogrodzone będzie betonowym płotem z drutem kolczastym.


DSC_2378.jpg


Na pierwszy ogień poszła trylinka. Zdyt równa była by nienaturalna. Jeszcze przed zaimpegnowaniem ponacinałem i porozrywałem ją.

DSC_2376.jpg


Piewszym wyzwaniem stał się realistyczny beton. Próbowałem kilku specyfików i sposobów znalezionych w sieci ale jakoś mi to nie podchodziło. Lubię eksperymentować z materiałami, więc parę prób i znalazłem swój sposób.
Najpierw pomalowałem wszystko zwykłą jasnoszarą farbą do ścian a następnie wilgotną jeszcze farbę przypudrowałem ciemnoszarym oraz cementowym suchym pigmentem. Zbyt ciemne miejsca przetarłem jeszcze raz farbą emulsyjną.

DSC_2382.jpg


DSC_2384.jpg

DSC_2386.jpg

Kolejnym etapem było utrwalenie wszystkiego przezroczystym, matowym lakierem.

DSC_2388.jpg


Kolejny element to ogrodzenie. Jeszcze przed wycięciem, zaipregnowane i pomalowane wstępnie primerem.

DSC_2391.jpg


DSC_2392.jpg


"Brudzing" zacząłem od zgniłej zieleni w okolicach słupków.

DSC_2396.jpg


Następnie trochę brudnej, ciemnej farby u podstawy ogrodzenia oraz za przyszłą stacją transformatorową.

DSC_2395.jpg


Cdn...


Gdyby ktoś był ciekaw moich modeli samochodów to zapraszam na:

samochody ciężarowe

http://forum.modelarstwo.info/threads/ciężarówki-z-czasów-dzieciństwa-kolekcja-adama.33746/

ojazdy specjalistyczne

http://forum.modelarstwo.info/threa...ne-z-czasów-dzieciństwa-kolekcja-adama.34188/
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#2
Małe uzupełnienie dotyczące płotu. Pomiędzy podkładówką i waloryzacją pomalowałem jeszcze całe ogrodzenie jasnoszarą farbą Mr.Color (nr35).

Na razie zostawmy podłoże i beton w spokoju. Czas na budynki.


Najpierw waga samochodowa. Budkę malowałem kilka razy i jakoś nie mogłem znaleźć sensownego koloru. Ostatecznie zdrecydowałem się na ciemnozielony, prawie czany kolor z jasnoszarym blaszanym dachem.

DSC_2399.jpg

DSC_2432.jpg

DSC_2438.jpg


Do pomalowania stacji trafo użyłem fluidu Woodland Scenics który nieudolnie miał imitować beton. Do podstacji pasuje jednak idealnie. Gęsta konsystencja pozwoliła zrobić pędzlem teksturę tynku.

DSC_2413.jpg


Planowałem zrobić fototrawione drzwiczki ale po pomalowaniu okazało się, że te papierowe wcale nie wyglądają tak źle. Ograniczyłem się tylko do zrobienia tabliczek ostrzegawczych.

DSC_2425.jpg


Jeszcze małe brudzenie tynku i stacja gotowa do montażu.

DSC_2436.jpg
 

Darek1957

Znany użytkownik
Reakcje
1.209 0 0
#4
Bardzo mi się podobają patynowane konstrukcje, szczególnie wychodząca rdza. Drzwi do stacji trafo wyszły Ci rewelacyjnie.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#5
Dziękuję za komentarze.

Podczas weekendu udało mi się sporo zrobić przy dioramie. W zasadzie to wszystko jest prawie skończone.:D Brakło mi tylko paru godzin.

Zbliżenie na w pełni działającą bramę. No, może klamka nie działa, ale w realu pewnie też ciężko by było takową znaleźć;)

DSC_2456.jpg

DSC_2457.jpg

DSC_2460.jpg



Teraz czas na plac magazynowy. Ziemia to też wynik moich eksperymentów z materiałami, specjalnie doprawiony cement.

DSC_2439.jpg

DSC_2441.jpg


Do robienia kolein posłużył wypożyczony od synka resorak.

DSC_2444.jpg


DSC_2447.jpg

DSC_2450.jpg


Plac wyszedł idealnie ale to nie "pustynna burza" więc trzeba go było trochę przyciemnić farbami.

DSC_2454.jpg


No i ostatni etap w tym tygodniu czyli sianie trawki elektrostatycznej i wsadzenie jeżyn pod płot. Pamiętam z dzieciństwa, że zawsze rosły koło torów i pod takimi właśnie ogrodzeniami.

DSC_2470.jpg


A na koniec kilka "smaczków" Finałowe zdjęcia zamieszczę prawdopodobnie w przyszły weekend (o ile znajdę czas żeby podłubać a pogoda pozwoli na zdjęcia w plenerze)

DSC_2471.jpg

DSC_2472.jpg

DSC_2474.jpg
DSC_2475.jpg


Zdjęcia robione na szybko, więc na niektórych przebija jeszcze świeży klej.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#8
Taka ładna klamka, ale łańcuch taki przeskalowany?
Jak był nieprzeskalowany, to złomiarze ukradli i jeszcze drzwi w stacji trafo powyginali. Ten jest ciężki i w dodatku przyspawany do bramy.;)

Tak na serio, to na żywo nie rzuca się to w oczy, ale widać że to jest łańcuch. Czasami wolę coś delikatnie przeskalować, niż stracić jakiś detal. Np tabliczki "Nie dotykać urządzenie elektryczne" też najpierw zrobiłem w skali a później zmieniłem na 10% większe.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#9
Czas na zamknięcie tematu pierwszej dioramy. W tym tygodniu udało mi się dokończyć pracę a pogoda pozwoliła na zrobienie sesji zdjęciowej.

1.jpg

2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg


Nie wspominałem o tym wcześniej, ale wymiary i kształt sklejki nie są przypadkowe. Ponieważ nie mam w domu zbytnio miejsca na makietę a w przyszłości planuję wykonać więcej tego typu małych dioram, to od samego początku zaplanowałem pewną standaryzację w składowaniu i zapezpieczeniu przed kurzem. Pojemniki te można układać jeden na drugim i występują w kilku wysokościach. Pozwoli mi to np. na spakowanie do nich lasu, mostu lub nasypu (oczywiście w skali 1:87, bo jak tego nie dodam to za chwilę ktoś się przyczepi:))

20.jpg


Co ciekawe, to kształt pojemnika pozwala przechowywać dioramę w pozycji "australijskiej";)

21.jpg


Może to nie ten dział ale dodam też parę zdjęć samochodów na bazie, bo po to w końcu ta diorama powstała.

7.jpg

8.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg


Nie lubię przerabiać zdjęć w Photoshop -ie, ale tym razem nie mogłem się powstrzymać żeby dodać klimacik.

9a.jpg
 

Załączniki

  • 154,2 KB Wyświetleń: 44
  • 118,7 KB Wyświetleń: 44

maniac64

Znany użytkownik
Reakcje
1.093 5 0
#10
Świetnie to wszystko wyglada ,efekt jest znakomity :cool::cool: gratuluje wykonania ,bardzo mi sie podoba ,modele tez zacne
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.556 386 20
#12
Bardzo podoba mi się ten sposób ochrony przed kurzem. Kupuję ten pomysł. ;):) Diorama wygląda świetnie. Świetne fotki, wyglądają jak właśnie zrobione na realnej bazie z czasów PRL-u. (y)(y)(y)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#13
Dziękuję Panowie za pozytywne komentarze i oceny(y). Za jakiś czas planuję zrobić moduł kolejowy oraz temat zimowy ale na razie wracam do składania samochodów i taboru. Jak tylko coś drgnie przy dioramach to obiecuję zmieścić relację z budowy.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#14
Idziesz kolego jak burza z tą robotą i co trzeba podkreślić, wszystko zamieniasz w przysłowiowe złoto(y) Wszystko co robisz jest dopracowane i nie przesadzone w swojej formie. Bardzo misię Twoje ptace podobają i tak trzymaj(y);)
 

techno

Moderator
Zespół forum
Reakcje
1.036 18 0
#15
Ja na tej dioramie widzę wizytację gospodarską jakiegoś gościa w lakierkach, który jedyne o czym marzy, to jak najszybciej się z tego bagna wydostać:D
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#16
Diorama nr 2

Poprzednią dioramę użyłem do prezentacji tylu modeli, że już sam nie mogę na nią patrzeć;) Druga sprawa, to nie wszystko można zaprezentować w bazie PGR-u lub GS-u. i czasami przydałby się kawałek szosy. Wpadłem na pomysł zrobienia podmiejskiego przystanku z wiatą charakterystyczną dla mojego rodzinnego miasta w latach 80-90tych

DSC_4446.jpg
Tak wyglądał wstępny szkic i rysunek przystanku. Postanowiłem trzymać się mojego własnego standardu i podstawa ma dokładnie takie same wymiary jak poprzednio.

DSC_4479.jpg

Do zrobienia szosy i pobocza użyłem cementu samopioziomującego zmiesznego z pyłem porcelanowym, wodą, klejem do drewna i czarnym pigmentem (takie moje eksperymenty z materiałami)

DSC_4480.jpg
Ziemia ma podobny skład, tylko zamiast pyłu porcelanowego użyłem pyłu drzewnego

DSC_4483.jpg
Maskowanie do malowania pasów. Po przeglądnięciu zdjęć zmieniłem jednak nieco linię przerywaną na przystanku.

DSC_4484.jpg

Oznakowanie poziome nie wyszło źle ale postanowiłem go trochę przetrzeć wodnym papierem ściernym.

DSC_4486.jpg

Dodatkowe malowanie aerografem

DSC_4487.jpg

Sadzenie trawki elektrostatycznej. Prawy górny prostokąd to prywatna posesja, więc trawa tam będzie mniej dzika.

DSC_4489.jpg

Tak na chwilę obecną wyglada cała diorama. Jak patrzę ta to zdjęcie, to na 100% zniknie żółta trawa pomiędzy koleinami. Chyba coś przedobrzyłem i nie wygląda to naturalnie.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#17
Bardziej ta zielona po prawej stronie nie pasuje, ta pomiędzy koleinami jest ok. Trawa która nie ma wilgoci szybciej usycha. Tę zieloną to właściciel musiałby ją podlewać 2 razy dziennie, jest taka soczysta. I zrobiłeś przystanek na nieutwardzonym gruncie, każdy przyjazd autobusu wznieca tumany kurzu które opadają na grunty obok przystanku, więc na tę zieloną trawę również. Linia podwójna ciągła na środku jezdni jest za bardzo wytarta, tej linii ciągłej nie można przekraczać, jeżeli już ma być tak wytarta, to na całej swojej długości. te po bokach są ok. To takie moje przemyślenia.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#18
Bardziej ta zielona po prawej stronie nie pasuje, ta pomiędzy koleinami jest ok. Trawa która nie ma wilgoci szybciej usycha. Tę zieloną to właściciel musiałby ją podlewać 2 razy dziennie, jest taka soczysta. I zrobiłeś przystanek na nieutwardzonym gruncie, każdy przyjazd autobusu wznieca tumany kurzu które opadają na grunty obok przystanku, więc na tę zieloną trawę również. Linia podwójna ciągła na środku jezdni jest za bardzo wytarta, tej linii ciągłej nie można przekraczać, jeżeli już ma być tak wytarta, to na całej swojej długości. te po bokach są ok. To takie moje przemyślenia.
Dzięki za cenne wskazówki. Trawę na podwórku i podwójną ciągłą linię oczywiście poprawię. Te kępki trawy z drogi gruntowej usunąłem już po opublikowaniu posta, więc jest "po ptakach". Co do nieutwardzonego gruntu na przystanku i poboczach, to miałem trochę inne zamierzenia. Ma to wyglądać na stary, sfatygowany asfalt a sama szosa to nowsza masa. Jak widzę to chyba nie do końca wyszedł mi ten efekt. Muszę jeszcze zrobić zdjęcia w świetle dziennym. Jeżeli rzeczywiście wygląda na drogę nieutwardzoną, to ją przykurzę.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#19
Podstawa jest w trakcie poprawek ale w międzyczasie powstają jeszcze dodatki.

Wiata przystankowa to mój debiut w hipsie. Niestety nie miałem możliwości zdobycia wymiarów i wszystko rozrysowałem na podstawie 2 zdjęć z internetu, własnej pamięci (jak żul spał na przystanku to mu nogi nie zwisały:D To oczywiście żart) i pokombinowania z proporcjami.

DSC_4447.jpg
DSC_4449.jpg
DSC_4451.jpg
DSC_4452.jpg
DSC_4470.jpg
DSC_4474.jpg


Na ostatnim zdjęciu boczne wiatrochrony są już pomalowane i zamaskowane do nałożenia drugiego koloru. Rurki oczywiście będą tak jak w oryginale zakopane częściowo w ziemię.




Ogrodzenie to siateczki kupione kiedyś za grosze jako złom od Grześka (Ostbahna). Niektóre były delikatnie pogiętę,więc postanowiłem to wykorzystać i jeszcze je trochę bardziej sfatygować. Słupki wykonane są z drutu miedzianego. Drut odciągowy, czy jak go tam zwał to cienki drucik z głośniczka. Wszystko zlutowane do kupy dało taki efekt:

DSC_4471.jpg


I na koniec kosz na śmieci. Zlutowany z blaszek kupionych również od Grześka.

DSC_4473.jpg
 

Załączniki

Podobne wątki