• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Dioramy Adama

Maciek Wójcik

Znany użytkownik
Reakcje
1.076 129 15
#23
Podstawa jest w trakcie poprawek ale w międzyczasie powstają jeszcze dodatki.

Wiata przystankowa to mój debiut w hipsie. Niestety nie miałem możliwości zdobycia wymiarów i wszystko rozrysowałem na podstawie 2 zdjęć z internetu, własnej pamięci (jak żul spał na przystanku to mu nogi nie zwisały:D To oczywiście żart) i pokombinowania z proporcjami.

Zobacz załącznik 501190 Zobacz załącznik 501192 Zobacz załącznik 501193 Zobacz załącznik 501194 Zobacz załącznik 501195 Zobacz załącznik 501196

Na ostatnim zdjęciu boczne wiatrochrony są już pomalowane i zamaskowane do nałożenia drugiego koloru. Rurki oczywiście będą tak jak w oryginale zakopane częściowo w ziemię.




Ogrodzenie to siateczki kupione kiedyś za grosze jako złom od Grześka (Ostbahna). Niektóre były delikatnie pogiętę,więc postanowiłem to wykorzystać i jeszcze je trochę bardziej sfatygować. Słupki wykonane są z drutu miedzianego. Drut odciągowy, czy jak go tam zwał to cienki drucik z głośniczka. Wszystko zlutowane do kupy dało taki efekt:

Zobacz załącznik 501197

I na koniec kosz na śmieci. Zlutowany z blaszek kupionych również od Grześka.

Zobacz załącznik 501198
fajnie by wyglądała h9 w zatoczce.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#24
Dziękuję za wszystkie komentarze.

Na przystanku dodasz pewnie jeszcze odpowiedni znaczek PKS, MPK lub co tam będzie trzeba...
Niestety chyba zdecyduję się nie umieszczać żadnego logo bo nie pamiętam czy w ogóle w okresie który chcę odtworzyć takowe były. Zawsze lepiej zrzucić ich brak na wandali niż tworzyć radosną twórczość. W latach osiemdziesiątych na bokach namalowana była wielka litera A w okręgu i wydaję mi się że aż do pojawienia się ogólnopolskich niebieskich prostokątów z autobusem nic takiego nie było czyli do późnych lat dziewięćdziesiątych. Na niektórych zatrzymywały się PKSy, był rozkład jazdy ale loga nie pamiętam. Szkoda bo dodało by to uroku. Tak jak wspomniałem wcześniej, nie chcę fantazjować.
fajnie by wyglądała h9 w zatoczce.
H9 będzie. Tak jak wszyscy nie mogę się doczekać na model od Daniela. Wcześniej pojawi się jeszcze inny model który muszę dokończyć.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#26
Wiesz co? Skoro się tak upierasz to specjalnie dla Ciebie będzie na dioramie tabliczka ;)
Tak na serio to dzięki za ten komentarz. Wczoraj przeszukałem jeszcze archiwa i znalazłem jedno zdjęcie z mojego miasta z lat siedemdziesiątych z okrągłym znakiem "A". Wprawdzie przystanek był starszego typu, ale nie wykluczone, że później też były one montowane. Na pewno doda to trochę klimatu.

Rzeczywiście chyba nie wspominałem o miejscu i okresie. To mają być bliżej nieokreślone przedmieścia Stalowej Woli mniej więcej w czasie przemian. Końcówka lat 80tych i początek 90tych.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#27
Robota idzie powoli do przodu. Powoli, bo w domu remont i jeżeli znajdę pół godziny co drugi dzień na hbby, to i tak jestem szczęśliwy.


Szosa i droga bita są już poprawione

DSC_4513.jpg

DSC_4517.jpg


Dziś zabrałem się za prywatną posesję. Trawę, tak jak sugerował kolega trochę zmęczyłem.

DSC_4510.jpg


Nie wiem dlaczego, ale ubzdurałem sobie, że na tym trawniku będzie stara, sparszywiała jabłonka. Do jej zrobienia użyłem zmodyfikowanego drzewka Woodland Scenics. Oryginalne drzewko trochę pomalowałem a cienki pieniek owinąłem papierem toaletowym i zapuściłem cyjanoakrylem.

DSC_4515.jpg

DSC_4518.jpg
DSC_4526.jpg
DSC_4533.jpg
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#28
Jeżeli już są takie poprawki, to ja bym przywrócił te kępki traw które kolega wyrwał pomiędzy koleinami. One dodają uroku tej polnej drodze. A teraz jest tak łyso na tym odcinku.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#29
Jeżeli już są takie poprawki, to ja bym przywrócił te kępki traw które kolega wyrwał pomiędzy koleinami. One dodają uroku tej polnej drodze. A teraz jest tak łyso na tym odcinku.
Dzięki za zainteresowanie i wskazówki. Roślinność w modelarstwie to nie jest moja mocna strona więc staram się wykorzystać każdą sugestię. Czasami spędzając zbyt dużo czasu przy projekcie nie wszystko samemu się widzi. W tej poprzedniej dróżce coś mi nie pasowało. Prawdopodobnie to, że te kępki były zbyt blisko wjazdu, gdzie pojazdy nie koniecznie trzymają się jeszcze kolein. Myślę że lepiej będzie wyglądać jeżeli trawa zacznie się tam gdzie poprzednio się kończyła i dociągnę ją do granicy dioramy. Zastanawiam się też nad mniej żółtym kolorem niż poprzednio.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#32
Nareszcie koniec remontów w domu i mogę ponownie otworzyć swój warsztat. Nie licząc kilku detali, które chodzą mi po głowie to diorama już prawie skończona.

Tak jak obiecałem koledze, powróciły kępki trawy pomiędzy koleinami.

DSC_4554.jpg


Również przystanek stoi już na swoim miejscu.

DSC_4560.jpg


Przy okazji, mam do kolegów z forum prośbę a w zasadzie pytanie. Czy pamiętacie kiedy zaczęły pojawiać się w całej Polsce prostokątne, niebieskie tabliczki z czarnym autobusem? Na pewno były już w 1992roku ale nie znalazłem żadnego potwierdzenia co do lat wcześniejszych. Waham się pomiędzy takim właśnie znakiem a literą A w kółku.

DSC_4556.jpg


Na koniec stan obecny "z lotu ptaka". Myślę że do niedzieli cały projekt powinien być skończony.

DSC_4558.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#34
Świetny efekt. Ja bym dał A w kółku. Wydaje mi się że autobus czarnyto czasy późniejsze niż 92 rok.
Też mi się tak wydawało, ale znalazłem na you tube film ze Stalowej Woli z 1992 lub 1993 roku i ku mojemu zdziwieniu, w jednym z ujęć były już te nowe znaki. Data filmu raczej prawdziwa. Mi również "A" bardziej podchodzi, bo okres będzie bardziej elastyczny. Nawet miałem pomysł żeby obkleić cały przystanek podniszczonymi plakatami wyborczymi Solidarności ale to również by mi ograniczyło widełki czasowe do prezentacji modeli.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#35
Praca wre! Dzisiaj "zmaterializowałem" pomysły na detale.

Drut, blaszka, trochę lutu i godzinka roboty i mamy taką oto tablicę ogłoszeniową.

DSC_4561.jpg

DSC_4565.jpg

DSC_4571.JPG


Drugim detalem jest lampa uliczna. Zrobiona jest z kilku rurek i przerobionego tandetnego chińskiego klosza.

DSC_4566.jpg
DSC_4567.jpg


DSC_4573_3.JPG


Do zrobienia zostały tylko tabliczki i ogłoszenia do wywieszenia.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#37
Ładna ale...
mam kilka uwag:
1. Asfalt jest za idealny. Ponadto mam wrażenie, że nadmiernie się błyszczy.
2. Podobnie zatoczka. Co ma imitować to podłoże? Pasowało by by było bardziej szutrowe, klinkierowe a przynajmniej matowe.
3. Ta skośna drużka wygląda jakby jeździł nią monster truck. Jest zbyt rozjeżdżona.
Reszta jest super.
 

zepfot

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
443 0 1
#38
Bardzo fajnie wyszło , jedyne nad czym bym popracował to przejście pomiędzy drogą gruntową a asfaltem.
Moim zdaniem jak by było bardziej "płynne" , delikatnie zapylony asfalt pyłem z drogi . Jednocześnie odrobinę zniwelowało by to ostre przejście pomiędzy zatoczką a drogą główną.
Co nie zmienia faktu że dioramka bardzo ładna.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#39
Ładna ale...
mam kilka uwag:
1. Asfalt jest za idealny. Ponadto mam wrażenie, że nadmiernie się błyszczy.
2. Podobnie zatoczka. Co ma imitować to podłoże? Pasowało by by było bardziej szutrowe, klinkierowe a przynajmniej matowe.
3. Ta skośna drużka wygląda jakby jeździł nią monster truck. Jest zbyt rozjeżdżona.
Reszta jest super.
Dzięki za uwagi.

Na ulicy jest nowsza warstwa asfaltu a na poboczach i zatoczce starsza, już trochę sfatygowana.
Z asfaltem to nie jest problem żeby go przerobić. Dam na wierzch warstwę matowego lakieru. Natomiast ścieżkę zostawię bez zmian. Pamiętam takie rozjeżdżone (a może jeszcze bardziej) przez traktory a to właśnie miał być taki wyjazd na pole. Pomimo że to komunikacja miejska to ten przystanek umieszczony jest już na terenach wiejskich. Taki przynajmniej był zamiar.
[DOUBLEPOST=1505762024][/DOUBLEPOST]
Bardzo fajnie wyszło , jedyne nad czym bym popracował to przejście pomiędzy drogą gruntową a asfaltem.
Moim zdaniem jak by było bardziej "płynne" , delikatnie zapylony asfalt pyłem z drogi . Jednocześnie odrobinę zniwelowało by to ostre przejście pomiędzy zatoczką a drogą główną.
Co nie zmienia faktu że dioramka bardzo ładna.
Dzięki

To się da poprawić.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#40
Ciekawie to wygląda, ale wydaje mi się, że ta polna droga to powinna być albo ciemno-brązowa, tak jak ziemia, albo jasno-beżowa tak jak piasek. Jakoś nie kojarzę takiej szarej rozjeżdżonej drogi, wśród łąki, na której pośrodku rośnie trawa i chwasty. Ziarnistość asfaltu na przystanku też jakaś taka chyba zbyt duża. To tak ode mnie, bo bez zbliżeń, to całość prezentuje się bardzo klimatycznie.
 

Podobne wątki