• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama z wywrotnicą

OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#81
Niby nic się nie dzieje, ale jednak coś się dzieje :)
Dziś byłem w EC Siekierki. Dzięki uprzejmości dyrektora zakładu pozwolono mi wejść na teren bocznicy, a opowiadał i oprowadzał mnie kierownik tej sekcji. Przede wszystkim wreszcie udało mi się zobaczyć jakie jest światło zezwalające na wjazd do bębna wywrotnicy :) Do następnego projektu zamówię nowy sygnalizator :)
upload_2016-2-3_20-56-1.jpeg



Udało się również uchwycić wagony do przewozu biomasy. To te jasne w dalszym planie, platforma z otwartymi u góry kontenerami. Rozładowywane są z użyciem wózków widłowych. Natomiast biomasa to nic innego jak trociny oraz wszelkie skrawki pozostałe po obróbce drewna zarówno w tartakach jak i przy wycince. Mogłem również przyjrzeć się bliżej pracy "konia", który pojedynczo wpycha wagony do bębna wywrotnicy.
03.jpg



Po skończonej pracy "koń" udaje się do "stajni" :)
04.jpg


Być może ciekawostką będzie informacja, że na bocznicy pojawiają się wagony trzyosiowe 601W, które są uznane za najbardziej ekonomiczne bo mieszczą najwięcej węgla czyli w jednym cyklu wywrotnicy wyładowywanego jest więcej paliwa.
Na stałe na bocznicy operują 3-4 lokomotywy. Najczęściej Tamary, ale zdarzają się Stonki i Gagariny, jednak są mniej ekonomiczne w jeśli chodzi o zużywane paliwo w stosunku do wykonywanej pracy. Bocznica ma własne zaplecze z lokomotywownią.
Zdjęć jest więcej, ale poproszono mnie bym niektórych nie udostępniał.
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#84
No cóż... jeśli zamierzam coś zamodelować to wypada wiedzieć jak to działa wypada dowiedzieć się jak najwięcej :)
Tak swoją drogą, to 4 miesiące zajęło mi wejście tam :)
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#88
Oczywiście wiem, żartuję sobie :) Mało już zostało do planowania. Zastanawiam się na zdejmowaną halą, żeby było widać urządzenie podczas pracy, ale obawiam się, że konstrukcja będzie za mało stabilna. Na razie projekt stoi. Czekam do końca roku, gdy będę miał swój kawałek podłogi do dłubania. Na razie dwójka malutkich dzieci skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek prace.
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#91
O kurczę... Jakie fajnie... No model fototrawiony to już wyższa szkoła jazdy dla mnie. Ale kto wie jak mój projekt będzie wyglądał później :)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#93
@Artur złota łopata dla Ciebie :)
Ogólnie rzecz ujmując projekt w żadnym wypadku nie umarł. Jest rozwijany, ale nie ma co pokazywać. Wydłużyłem bęben wywrotnicy, tak, że zmieszczą się wagony 6-cio osiowe 601W. Wymusiło to zaprojketowanie niektórych elementóe całkowicie od nowa. Większe wygony wymagają ulepszenia mechanizmu podnoszenia platformy i nad tym teraz pracuję.
Zastanawiam się nad zbudowaniem "konia":
Clipboard01.jpg

i "stajni" dla niego. No ale skoro o tym myślę to pewnie się za to zabiorę.

Dodam jeszcze tylko, że im więcej wrzucasz zdjęć z budowy Portu Wrocław, a także zdjęć @Kempol z budowy kopalni tym bardziej motywuje mnie to do dłubania przy wywrotnicy, a także przy projekcie makiety jako takiej.
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#94
Cześć,
Projekt żyje i ma się bardzo dobrze. Powstała druga wersja wywrotnicy. Powoli powstają kolejne jej elementy. W tej wersji wg. moich obliczeń powinny zmieścić się wagony 601w (bęben jest dłuższy, a platforma położona niżej, średnica nie zmieniła się). Dodatkowo zaprojektowałem użycie dwóch silników do podnoszenia platformy z wagonem, a nie jednego jak w wersji poprzedniej. Jeszcze nie testowałem, ale wszystkie elementy mechaniczne już mam. Czekam, aż wydrukują mi się ostatnie części do samej wywrotnicy. Jak już będę miał wszystko, to na spokojnie będę mógł zająć się sterowaniem.

20200810_212313.jpg


Jak pisałem wyżej zająłem się też projektem "konia". Urządzenie wygląda zupełnie inaczej niż oryginał, ale spowodowane jest to konieczności dociążenia. Pod spodem znajduje się miejsce na magnesy. Cóż... zobaczymy czy mój pomysł się sprawdzi. Na zdjęciu jest pierwsza wersja "konia". Za 5 minut powinien zakończyć się wydruk trzeciej wersji :)
IMG-20200807-WA0004.jpeg


Jeśli uda mi się zrealizować wszystko co zaplanowałem, to w Elektrociepłowni Toporki rozładunek węgla będzie zautomatyzowany :)
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#95
Bardzo wstępnie koń w wersji trzeciej jest gotowy. Pewnie to nie będzie ostatnia wersja... Nie jestem zadowolony z efektu końcowego, ale może po patynie będzie wyglądał lepiej. Brakuje jeszcze jednego elementu w wnęce z tyłu.
20200813_151912.jpg
20200813_151919.jpg
20200813_151928.jpg


Zderzaki złożone, aby koń mógł zmieścić się do stajni.
20200813_151942.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki