• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama z wywrotnicą

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#1
Szanowne koleżanki, szanowni koledzy,

Tym razem i ja chciałbym się czymś pochwalić, a skoro już to napisałem, to muszę skończyć :)

Zainspirowany filmem znalezionym na YT (link poniżej) pomyślałem, że może warto wprowadzić jakiś ruch towarów na makiecie. I tak powoli zacząłem szukać zdjęć. Niestety nie udało mi się wejść na teren EC Siekierki, moje podanie z prośbą zostało olane. Trudno. W związku z tym i z możliwościami technicznymi sama wywrotnica jest raczej moją wariacją na ten temat niż kopią oryginału. Chociaż jakieś podobieństwo można chyba będzie znaleźć. Chodzi mi o to, że ona ma działać, a nie być atrapą.

Pierwsze prace z prototypem rozpocząłem w lipcu 2013 (dlatego od razu wrzucam do relacji). Za bęben posłużyła mi wycięta rura spustowa (rynna) o średnicy chyba 9cm. Nie będę wrzucał zdjęcia po trochę wstyd :p ale nie ma co ukrywać, że taka nawet bardzo podstawowa wizualizacja pomaga. Potem był zastój bo na świat przyszło potomstwo i chyba w październiku zainteresowałem się techniką drukowania 3D i tak powoli powstawał projekt. W sumie siedząc trochę po pracy zeszło mi się 4-5 miesięcy.

Bęben będzie drukowany, natomiast platforma wraz z mechanizmem podnoszenia będzie wykonana z klocków Logo, napędzanych serwomechanizmem 9G przerobionym na silnik prądu stałego z przekładnią. Taki układ pozwala mi utrzymać poziom, żeby wagon nie zjechał przypadkiem. Zakładam pełną automatyzację procesu rozładunku. Wykorzystam do tego mikrokontroler AVR, ale jeszcze nie wiem który. Pewnie ATmega16, ale muszę jeszcze zorientować się ile wejść/wyjść będę potrzebował. Jak mi się uda, to będę chciał również jakiś głośnik wstawić, bo sam serwomechanizm głośno pracuje.

Mam nadzieję, że uda mi się wprawić urządzenie w ruch i nie będzie jedynie atrapą.

Ponieważ nie mam warunków lokalowych do budowy bocznicy owy model będzie znajdował się na malutkiej dioramce, którą chcę zmieścić na półkę. Jeśli kiedyś pozwolą mi warunki, to mam w planach zrobienie bocznicy EC Toporki, której centralnym elementem będzie właśnie ta wywrotnica. Mam nadzieję, że działająca.

 

Załączniki

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#3
Carramba! Że też mi umknęło to, że szukasz danych o EC Siekierki do budowy EC Toporki. Mam ciekawą publikację pt: "Spacerownik za zamkniętymi drzwiami SIEKIERKI", opublikowany w "Gazwybie" 19 listopada 2009. Są tutaj dość liczne zdjęcia, w tym widocznej na filmie wywrotnicy. Nie jest to opracowanie bardzo szczegółowe (wręcz odnosi sie wrażenie, że autor ogranicziony jest tajemnicą wynikającą z zasad bezpieczeństwa) ale jeśli przyda Ci się i tego nie masz - tu już masz :)
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#12
To jest wydruk 3D. W pierwszym poście jest screen z projektu. Jeszcze sporo elementów zostało do oszlifowania, bo jednak bez pilników widać, że to wydruk.
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#13
Tydzień minął dość pracowicie. Oszlifowane są już wszystkie elementy, ale jeszcze trzeba powypełniać ubytki. Na pierwszym zdjęciu widać, że to jest druk 3D. Elektryka zrobiona, została jeszcze elektronika. Muszę zmienić koncepcję z podnoszeniem i opuszczaniem platformy z wagonem. Okazało się, że serwomechanizm pracujący jako silnik prądu stałego nie ma dostatecznej mocy, aby podnieść naładowany wagon. Muszę zmienić silniczek, pewnie trochę mi się zejdzie, żeby znaleźć coś dostatecznie małego. Mechanizm obracający cały bęben też jest gotowy, ale i tak będzie schowany więc nie będę go pokazywał. Jak wypełnię ubytki i szpary będzie można przystąpić do malowania.
 

Załączniki

OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#15
Nie widziałem tego, ale fajne. Mam nadzieję, że w tym tygodniu i ja wrzucę jakiś filmik. Mam nadzieję, że przyjdą wszystkie części.
 

grzegorz kita

Moderator Grupy Fremo Polska
Zespół forum
FREMO Polska
KSK 1:1
KSK Wrocław
Reakcje
496 7 0
#17
a nie myslałeś o haczykach i krzywkach które przy obrocie bębna zamykałyby sie na burtach wagonu - zasada jak z popychaczami zaworów w silnikach
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#18
Chciałem być najbliżej jak tylko potrafię w stosunku do oryginału. Rozważałem takie rozwiązanie, żeby wagony był a góry dociskany. Takie rozwiązanie byłoby nawet łatwiejsze, bo wystarczyłby silnik mniejszej mocy.

Odnośnie malowania to zajmiemy się tym jak wszystko będzie działało tak jak tego oczekuję. Dziś doszła mi jeszcze jedna część drukowana, której nie przewidziałem wcześniej :)
 
OP
OP
Hajo

Hajo

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
83 2 0
#20
Nie będę musiał :D Silnik daje radę również z obciążeniem :)
Na chwilę obecną muszę napisać program w C na AVR do obsługi tego urządzenia.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki