• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama z kozłem oporowym

OP
OP
jarorafal
Reakcje
3 0 0
#41
Wydaje mi się, że na zderzakach zawieszona była poprzeczna belka, która je wszystkie łączyła rozkładając siłę naporu wagonu w razie jego niezatrzymania przed kozłem oporowym. W przeciwnym razie nie byłoby sensu montować sześciu, lecz tylko dwa na wysokości zderzaków wagonu.
To rozwiązanie wydaje się logiczne i być może na początku tak było, lecz w latach 80. XX wieku z pewnością żadnej belki nie było. Biorąc pod uwagę fakt, że na kolejach piaskowych były stosowane różne rozwiązania, często inne niż na PKP, wszystko jest możliwe.
Z resztą... zawsze jest czas na zamontowanie drewnianej belki na modelu ;)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#42
Dodam tylko, że podobny patent (z belką) znajduje się nie tylko w Wiśle ale Też w Warszawie. Dzisiaj widziałem taki kozioł z okna EIC Lech przy stacji Warszawa Wschodnia - wyjazd w kierunku Centralnej od strony północnej.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#44
Jeden z najlepszych asfaltów jakie widziałem. Ja bym nie przyciemniał spękań. Mieszkam na pograniczu ziem piaskowych i gliniastych. W obu przypadkach są i takie jasne spękania. Z jednej strony zalewa je jaśniutka lessowa glina, a z drugiej jaśniutki piasek. Oczywiście nie wszędzie gdyż często ta "fuga" jest po prostu bura.
 

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#46
piasek jest super, piękne cieniowanie. czego użyłeś na tą piaskownice?

A asfalt to już bajeczka. Uważam że powienieneś opisać jak go wykonałeś, dzięki czemu każdy kto przeczyta ten opis będzie mógł coś skorzystać.
To popękanie wygląda super realistycznie. Dla mnie to jedna z lepszych dróg jakie tutaj widziałem. gratulacje.
 
OP
OP
jarorafal
Reakcje
3 0 0
#47
piasek jest super, piękne cieniowanie. czego użyłeś na tą piaskownice?

A asfalt to już bajeczka. Uważam że powienieneś opisać jak go wykonałeś, dzięki czemu każdy kto przeczyta ten opis będzie mógł coś skorzystać.
To popękanie wygląda super realistycznie. Dla mnie to jedna z lepszych dróg jakie tutaj widziałem. gratulacje.
Dziękuję. "Piaskownica" jak ją nazwałeś, to po prostu podkład pod obsianie trawą i wszelakim zielskiem, a po to jest tak zrobiony by po wszystkim nie przebijał biały kolor:)
Aha, to zmielona i przesiana ziemia oraz trochę skały dolomitowej także zmielonej.
Droga zrobiona z gipsu, malowana farbami akrylowymi nanoszona kilka odcieni po sobie " suchą gąbką"( nie wiem jak lepiej opisać tę metodę). Spękania trzeba " wyrzeźbić " przed malowaniem.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
jarorafal
Reakcje
3 0 0
#50
Witam. Na razie z powodu nadejścia wiosny, a wraz z nią kataru:( , prace zostały chwilowo wstrzymane.
Zastanawiam się cały czas z czego zrobić rurociąg. Rzeczywisty składał się z trzech rur ( 100/150 mm średnicy) w izolacji i z zewnątrz obłożony blachą ocynkowaną. Coś podobnego jak na załączniku. Może koledzy podpowiedzą jak uzyskać fakturę i kolor blachy ocynkowanej w skali;)
 

Załączniki

poziomek72

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
NAMR
Reakcje
76 3 0
#51
Ja zrobiłem kiedyś taki ciepłociąg , a wykonałem go następująco:
Długie odcinki to listewka okrągła kupiona w jakimś sklepie z drewnem oklejona zwykłym papierem pociętym na długość modelarskiego metra, załamania zrobione ze słomek do napojów też oklejone papierem a potem to już tylko malowanie kilkoma odcieniami szarości i rdzewienie farbą i waszem.Podpory robiłem z kartonu .
 
OP
OP
jarorafal
Reakcje
3 0 0
#52
Ja zrobiłem kiedyś taki ciepłociąg , a wykonałem go następująco:
Długie odcinki to listewka okrągła kupiona w jakimś sklepie z drewnem oklejona zwykłym papierem pociętym na długość modelarskiego metra, załamania zrobione ze słomek do napojów też oklejone papierem a potem to już tylko malowanie kilkoma odcieniami szarości i rdzewienie farbą i waszem.Podpory robiłem z kartonu .
Dziękuję. Wezmę to pod uwagę:)
 
OP
OP
jarorafal
Reakcje
3 0 0
#53
Zgodnie z porą roku. . . wstępnie się zazieleniło:)
 

Załączniki

OP
OP
jarorafal
Reakcje
3 0 0
#54
Zrobiłem " betonowe" podpory( filary) pod ciepłociąg ( zdj.1), zostaną posadowione w miejsca zaklejone taśmą ( zdj.2i3). Wykonałem je z kartonu ( widoczne trzy warstwy), pomalowane dwoma warstwami farby akrylowej, lekko przeszlifowałem i
... nie jestem z nich zadowolony :-(
Zastanawiam się co by poprawić, albo zrobić od nowa?
Dodam, że rurociąg będzie się w praktyce opierał o sam beton ( ewentualnie występujący w oryginale jakiś tam ceownik, nie będzie widoczny przez naddatek izolacji i blachy ocynkowanej)
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#57
Pierwszy raz mi się coś nie podoba w tym temacie. A są to wspomniane podpory. Zrób je tak samo jak kozła i będzie fajnie.
A autko wygląda na Skodę 104
 
OP
OP
jarorafal
Reakcje
3 0 0
#60
Nareszcie dotarły kształtowniki, które wykorzystam do uzupełnienia filarów pod rurociąg. W wolnych chwilach ćwiczę wykonanie zasuwy, efekty na razie średnie:) ale mam nadzieję, że wyrób finalny mnie zadowoli.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki