• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama - "Złomek"

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#1
W pierwszej koncepcji, o której wspominałem na dioramie górskiej miały być dwa tory: jeden zapuszczony na drewnianym podkładzie pod betonowym płotem - miejsce spoczynku "Złomka". Drugi betonowy, nowoczesny do prezentacji taboru. W międzyczasie pojawił się w naszej skromnej kolekcji modelik ciężarówki DAF i pomysł rozszerzył się o asfaltową drogę. Na dioramie powinien znaleźć się jeszcze chodnik i 2 lub 3 lampy (tak sobie myślę czy by się nie zapisać na nowe ośmiokątne lampy prezentowane przez producenta w innym watku)

diorama Złomek.jpg diorama Złomek 1.jpg diorama Złomek 2.jpg diorama Złomek 3.jpg diorama Złomek 4.jpg

Kończąc poprzednią zabieram się powoli za nową :)
 
OP
OP
Adam Okuń

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#2
Diorama ma przedstawiać "wnętrze" zakładu spedycyjnego. Zakład kiedyś należał do Kolei Państwowych (niekoniecznie polskich) teraz jest w rękach prywatnych. Tak to sobie wymyśliłem i zaplanowałem:

plan.jpg


Patrząc od góry: betonowy płot okalający wnętrze zakładu z klasyczną dziurą dla chcących ominąć alkomat pracowników ;) Płot będzie obrośnięty zielenią średnią i pojawią się brzozy. Jedna ma też wystawać z wagonu Złomka. Bocznica ze Złomkiem zakończona betonowym kozłem oporowym (taki jak na zdjęciach @zgodny z Żywca mnie zainspirował) Tor stary, zardzewiały przysypany i zarośnięty podobnie jak złomek, na brudnym szutrze. Ułożę go bezpośrednio na styrodurze by sprawiał wrażenie zapadniętego. Drugi tor (flex betonowy) położony zostanie na szarym szutrze TT Polaka. Podobnie jak to miało miejsce na górskiej dioramie. Raz, ze kolor mi odpowiada, dwa skala też, trzy mam go jeszcze w cholerę :) Poniżej (patrząc z perspektywy planu pojawi się zieleń średnia. Może jakaś jedna brzoza lub inne drzewo. Rów z wodą (w miejscu dzikiej ścieżki pracownicy przerzucą kawał blachy) Asfaltowa droga miedzy betonowymi krawężnikami ale chyba bez znaków poziomych. Jakoś mi się takie drogi wewnętrzne magazynów u firm spedycyjnych z ładnym czystym asfaltem kojarzą. Koniec końców inwestycja świeża :) Chociaż to jeszcze do przemyślenia bo kilka łat by się przydało. W końcu ciężarówki asfalt będą 24h na dobę rozjeżdżać... Chodnik i 3 lampy drogowe. Podobają mi się lampy OMKIA ale zadowolę się nawet tymi od Bogosa z alledrogo :) Dioramę kończyć będzie delikatny zarośnięty strzyżoną trawą nasyp.

Od technicznej strony. Złomek zostanie do toru na drewnianych podkładach przytwierdzony na stałe. Tor betonowy zostanie zelektryfikowany podobnie jak ten na dioramie górskiej. Półka ma służyć do prezentacji modeli tak kolejowych jak i ciężarówek. Oświetlenie lamp prawdopodobnie z baterii bo według mnie to spora wygoda. Sprawdza mi się już na dwóch dioramach ten sposób. Diorama otrzyma chromowe nóżki. Podstawą będzie płyta OSB ale wymiaru jeszcze nie podaję bo muszę najpierw rozstawić to co ma na niej się znaleźć. Całość terenu wymodelowana w styrodurze.
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#4
Ładnieś to to Adaś wykoncypował. A ponieważ każda twoja dioramka jest lepsza od poprzedniej... to zapowiada nam się ciekawy seans modelarski:kawa:
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#6
Tor betonowy zostanie zelektryfikowany podobnie jak ten na dioramie górskiej.
Czegoś tu nie rozumiem: czy ten tor na betonowych podkładach (bo o to chyba chodzi?) jest na terenie zakładu, czy jest to przechodząca obok linia kolejowa? Jeżeli na terenie zakładu, to po pierwsze, zwykle takich torów nie układano na podkładach betonowych, a po drugie nigdzie na terenie takich zakładów nie ma sieci trakcyjnej. Ale na dioramie "Górskie pastwisko" też sieci nie widzę...
 
OP
OP
Adam Okuń

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#8
Z racji tego, że @Heniek_Star w swoim wątku wyprzedził mnie w budowie betonowego kozła oporowego wzorowanego na tym z Żywca musiałem sobie zbudować wstępnie kilka innych ... no i mam problem. Wymiary zgadzają się po przeskalowaniu z tymi jakie podał @zgodny na oryginalnym żywieckim koźle. Czy któryś z poniższych kształtów Wam się podoba?

  1. Kozioł oporowy.jpg
  2. Kozioł oporowy-2.jpg
  3. Kozioł oporowy-3.jpg
  4. Kozioł oporowy-4.jpg

Na tą chwilę jestem gotów pracować dalej nad numerem 2. Kozioł na dioramie będzie zarośnięty, a przed nim znajdowac się będzie dość długa 2 metrowa ziemna strefa buforowa. Wykończony zostanie pionowymi podkładami z balsy i jednym poziomym z zamocowanymi dwoma buforami wagonów.
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.360 33 1
#16
Dwójka, dwójka jest "w porzo" :) Taką mają przy Węglowej w Białym ;)
A tak w ogóle to popieram Heńka Stara (tzn drugą część wypowiedzi ;):))
 
OP
OP
Adam Okuń

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#17
Inspiracja na boczny tor "Złomka":

boczny  tor 2.jpg boczny  tor 3.jpg boczny tor.jpg

Zwróciłem uwagę szczególnie na rdzę krawędzi główki szyny i zielonkawo-żółty porost na szyjce. Ciekawe czy uda sie uzyskać takie zmiany kolorów w h0...
 
OP
OP
Adam Okuń

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#18
Flex tilliga zakupiony, siateczka Polaka brzozowa średnia też. Można powoli zaczynać. Na początek kozioł oporowy. Ostatecznie zdecydowałem się na "jedynkę" jako najbardziej odpowiadającą oryginałowi w Żywcu. Podkłady z flex'a, łubki Osthbahna, szpileczka, bufory jednego z zezłomowanych wagonów trochę pigmentu, farby humbrol'a, akwarelek i lakieru mat. Ostateczny wygląd dopracuję już na dioramie gdy pojawi się zieleń, strefa buforowa i tło w postaci betonowego płotu. Nie wiem jak Wam ale mi się podoba :)

betonowy kozioł oporowy h0 4.jpg betonowy kozioł oporowy h0.jpg betonowy kozioł oporowy h0 2.jpg betonowy kozioł oporowy h0 3.jpg

...tylko butelek po piwie brakuje ale jakoś nie mam na razie na nie pomysłu ;)
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#19
Butelki robiłem podgrzewając przezroczysty kawałek plastiku (nie za mocno podgrzany bo się nadpali) i rozciągałem delikatnie, przy zwężeniu powstaje coś na kształt szyjki. Można potem pomalować to słabo rozmieszaną brązową emalią (np Humbrol). Najlepszy jest ten lekko przybarwiony rozpuszczalnik, który się zbiera na górze. W 72jce wychodziło to bardzo fajnie (nawet otwory wierciłem) i myślę, że w mniejszej skali też powinno dać radę. Pewnie tylko cierpliwości więcej wymaga. No i oczywiście eksperymentów z prędkością rozciągania i temperaturą.
 

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#20
Ależ to tak powszechny i niezastąpiony element na makiecie z poprzedniej epoki, że aż dziwne że wcześniej nikt o tym nie pisał...! (y)
Aż mnie korci żeby popróbować.
Chyba spróbuję z żyłką albo struną gitarową (walcowych "plasterków" z takiej struny lekko nadtopionych lub mechanicznie zaokrąglonych na brzegu używam jako żarówek, a to podobna średnica jak butelka po piwie).
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki