• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama Seby - szlak dwutorowy

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#1
Oglądając Wasze relacje z budowy makiet na forum a także oglądając je na żywo ( szczenę nie raz podnosiłem z podłogi ) korzystając z wolnego weekendu postanowiłem rozpocząć przygodę z budową dioramy. Od razu uprzedzam, że nie wiem co z tego wyjdzie, nigdy nie miałem styczności z budową dioram co innego budownictwo w skali 1:1. Nawet brakuje mi podstawowego sprzętu do budowy dioram i makiet. Problem elektrosadzarki spróbuje rozwiązać z przebudowy łapki na owady.
Szlak dwutorowy będzie zlokalizowany na skraju lasu. Torowisko przecinać będzie droga gruntowa.
Jako podstawę wybrałem sklejkę o wymiarach 40x80 cm i grubości 10mm zakupioną w Castoramie ( mają w sprzedaży różne wymiary gotowych sklejek )
Po wytrasowaniu miejsca na szlak przykleiłem wcześniej przygotowane paski płyty HDF gr 3mm - jako podkład pod torowisko.
Natomiast z braku w swoich zasobach styroduru do kształtowania terenu musiałem użyć najtwardszego styropianu jaki miałem ( i tu był błąd, przy wycinaniu profilu terenu żona miała ochotę wypędzić mnie z domu. Tak się elektryzował, że był problem z uporządkowaniem go ) Po wstępnym przycięciu styropianu całość zaciągnąłem elastyczną masą reperacyjną z włóknem szklanym firmy Semin. Najczęściej masę tą ( Fibrelastic ) używam do reperacji pęknięć w ścianach i sufitach. Ma dobrą przyczepność i elastyczność ( z tego co widzę to po zaciągnięciu styropianu i sklejki nić niepokojącego się nie dzieje )
Ponieważ nie posiadam aerografu, szyny pomalowałem ręcznie a podkłady kolejowe "przypudrowałem" pigmentem.
Kolejne relacje z budowy dioramy niebawem.
Wszelkie uwagi mile widziane.
 

Załączniki

OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#3
Tor na razie tylko leży luzem. Diorama będzie do prezentowania taboru aczkolwiek jeżeli się uda to może ja przedłużę a prąd będzie jak najbardziej wskazany :)
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.030 108 2
#4
Jak robisz taki duży obiekt to trzeba było zrobić go zgodnie z normą modułową i miałbyś uniwersalną skrzynkę do zabawy na imprezach modelarskich.
 
OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#5
Jak robisz taki duży obiekt to trzeba było zrobić go zgodnie z normą modułową i miałbyś uniwersalną skrzynkę do zabawy na imprezach modelarskich.
Jeżeli sprawdzę się na tej dioramie to czemu nie. Zawsze chciałem wykonać jakiś odcinek szlaku Bielsko-Biała - Wadowice , dobrze go pamietam z dzieciństwa przed elektryfikacją.
 

jacekz

Znany użytkownik
Reakcje
1.308 6 0
#6
Nie tnij styropianu nożem ani piłką!
Zrób sobie elektryczny nóż do cięcia styropianu/styroduru.
Kawałek drutu oporowego i zasilacz np. od laptopa.
(na każdej budowie takie urządzenie mają, tylko przemysłowe)
W domu i w Piasecznie ciołem styropian bez problemu. Brak kulek styropianowych.
 
OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#7
Witam,
tydzień dobiega końca, a prace przy dioramie idą pomalutku do przodu.
Po usypaniu drogi która będzie przebiegała przez torowisko budowlańcy zapomnieli ułożyć przepustów wzdłuż szlaku. Tak więc musieli ją rozkopać i ułożyć rury.
Do torów dolutowane zostały przewody. Doprowadzą one napięcie, tak żeby stawiane lokomotywy prezentowały się w pełnym oświetleniu. Tory ułożyłem i przystąpiłem do szutrowania. Metoda opisana przez kolegę kolejowy Marwin w pełni przypadła mi do gustu. Mam nadzieję, że po wyschnięciu efekt będzie zadowalający.
W między czasie postanowiłem wykonać kilka drzewek.
Dwa liściaste wykonałem ze skręcenia przewodów "linek" . Po wstępnym uformowaniu kształtu drzew pień pokryłem mieszanką wikolu i trocin, następnie całe pokryłem podkładem antykorozyjnym szarym. Pień i główne gałęzie przemalowałem farbką Humbrol kol 62. Oczekują one jeszcze na ostateczne uformowanie korony.
Drzewka iglaste postanowiłem wykonać wzorując się filmikiem Miniature Pines. Pień wykończyłem identycznie jak przy drzewie liściastym. Gałęzie obsypałem materiałem do wykonywania drzew i krzaków firmy Noch nr 07142 i 07144.
Nie wyszły one idealnie ale cieszą bo są własnej produkcji. Wiem gdzie popełniłem błędy i przy następnych postaram się je wyeliminować.
Oczekuje Waszych opinii
[DOUBLEPOST=1512330286][/DOUBLEPOST]problem z wrzuceniem zdjęć, jak tylko będzie możliwość to wrzucę
 
OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#8
Brakujące zdjęcia
[DOUBLEPOST=1512336613,1512336307][/DOUBLEPOST]c.d. zdjęć
 

Załączniki

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#9
Choinki wyglądają bardzo nienaturalnie :(
Spróbuj tej metody:

Tory bardzo dobrze zaszutrowane według mnie.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#10
A jaką metodą szutrowałeś tory? Najpierw klej potem szuter, czy najpierw obsypałeś tory na sucho szutrem, a potem zakraplałeś klejem (jest taka metoda z rozcieńczonym wikolem i wstępnym zroszeniem wilgocią coby klej dobrze 'wnikał').
 
OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#11
Najpierw obsypałem i ukształtowałem na sucho, następnie zakropliłem rozcieńczonym wikolem w proporcji około 1:3 z dodatkiem kropli płynu do zmywania naczyń.
 

Micyg

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Powyższy filmik kolegi z Australii wrzuciłem kiedyś żeby pokazać jego ciekawą metodę tworzenia i postarzania w szczególności tekstury pnia, jednak takie sosenki same w sobie bardziej pasują do górskiego terenu i krajobrazu np.lasu przy zboczu, raczej ciężko spotkać takie drzewko pojedynczo rosnące skraju lasu w okolicach Bielska Białej czy Wadowic :)

Na polski las sosnowy bardziej coś w tym stylu bym polecał - przy okazji obejdziesz się bez zakupu maty kokosowej.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#17
Na dzisiaj koniec. Przy okazji mam pytanie, jakiś czas temu zostałem posiadaczem wklejonych w dioramę drzewek. Czy są to drzewka wykonane z komosy?
 

Załączniki

OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#18
Kolejny etap prac po otrzymaniu drzewek od Mikołaja (raczej Mikołajowej )
 

Załączniki

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#19
Wyszło bardzo dobrze!
Robiłeś coś z choinkami? Wyglądają dużo lepiej niż te co wyżej pokazywałeś.
 
OP
OP
sebo81ku

sebo81ku

Znany użytkownik
BGM
MSMK
Reakcje
896 4 0
#20
Wyszło bardzo dobrze!
Robiłeś coś z choinkami? Wyglądają dużo lepiej niż te co wyżej pokazywałeś.
Z pięciu które zrobiłem dwie wylądowały w koszu, natomiast trzy trochę rozczesałem i wcisnąłem na tył dioramy. Do produkcji kolejnych wrócę za około miesiąc.
W większości drzewka które zostały posadzone na dioramie to produkty firmy MBR i Freon
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki