• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

diorama + plany makiety

ziombol

Nowy użytkownik
Witam. Na tym forum jestem nowy ;) (wcześniej FM)
Przedstawiam poniżej plan mojego torta. Niedługo ruszę z budową (narazie zakupy)
Mile widziane komentarze, poprawki co do układu torowego (jeszcze nie mam torów więc możliwe zmiany):razz:
Ma to być kolejny zwykły, prosty, klaszyczny tort... o wymiarach: 220cm x 120cm
( w dwóch częściach), ruch w obie strony, 100% analog, tory roco 2,5mm

Żeby nie było że należę tylko do tych, którzy zamierzają ;] przedstawiam poniżej moje pierwsze dokonania.
Mała diorama wykonana na próbe, chciałem się sprawdzić ...
Mile widziane komentarze co jest ok, co poprawić, co wywalić i co jest do kitu ...

Pozdrawiam, Michał

Załączniki

aqws9

Nowy użytkownik
Rozumię... że te paski po bokach to będa bocznice... a nie przejście torów pod makietę??

Dlaczego taki układ torów ...?? Nie za ubogo jak na tort... ?? Można by choć ze dwie pętle ...

OP
OP
Z

ziombol

Nowy użytkownik
bocznica po prawej stronie będzie takiej długości aby zmieścił się na niej najdłuższy skład. Będzie to również wyjazd z makiety ( na przyszłe moduły ;] )
Bocznica po lewej stronie powstała dlatego że akurat jest tam miejsce, prawdopodobnie będzie tam magazyn.
Nie planuję żednych pętli bo niechce ostrych łuków (narazie jest tam R3 czyli łuk zewn). Pozatym jakoś boję się budowy makiety 2 poziomowej :roll: wole narazie cos prostszego. Pozatym niewiem czy na takich wymiarach zmieści się pętla ..

A

Anonymous

Gość
ziombol napisał(a):
Mile widziane komentarze, poprawki co do układu torowego
Przy dlugiej bocznicy zostawilbym wiecej miejsca po prawej stronie - na magazyn albo plac ladunkowy (tj. jakies dodatkowe 15 cm)

Pozdrawiam.
Tomek

OP
OP
Z

ziombol

Nowy użytkownik
Przy dlugiej bocznicy zostawilbym wiecej miejsca po prawej stronie - na magazyn albo plac ladunkowy (tj. jakies dodatkowe 15 cm)
tzn od bocznicy do końca makiety?? Tam myśle że nic mi się już nie zmieści ... dlatego magazyn lub właśnie plac będzie przy lewej bocznicy.

Pozdrawiam, Michał

OP
OP
Z

ziombol

Nowy użytkownik
Konstrukcji nie mam gotowej, czekam na tory, wtedy będe wiedział co do jednego cm jakie będą wymiary. Długość makiety jest ograniczona wymiarami pokoju. Będzie bardzooo ciasno ....
A narazie szukam torów ... wszędzie barkuje :cry: mam nadzieje że gdzieś uda mi się je kupić ...

Pozdrawiam, Michał

chf

Nowy użytkownik
Ja bym proponował ci zrezygnować z analogu na rzecz dcc co do sterowania lokami. Resztą urządzeń steruj analogowo. A dlaczego ? Otóż łatwiej jest wykonać układ torowy ( mniej komplikacji niż przy analogu ) lokomotywy jak stoją to świecą, wagony też , mogą się poruszać 2 lokomotywy ( jedna jeżdżąc w kółko a druga manewrując ). Jakbyś wykonał linię 2 torową to mogą jednocześnie jeździć dwie lokomotywy w przeciwnych kierunkach ( Każdą z nich może sterować inna osoba ).

OP
OP
Z

ziombol

Nowy użytkownik
heh o tym też myślałem. Co do analogu to mam już wszytko rozrysowane, pozatym jak ja lubie te kabelki :razz: !! to jest to !
Sterowanie cyfrowe daje wiele możliwości... doskonale o tym wiem ... ale fundusze małe.
Chociaż jak coś uzbieram to kto wie ... Tylko byłby problem bo 3/4 moje loki mają po 30 lat (ale są jak nowe !, prawie ;]...)

OP
OP
Z

ziombol

Nowy użytkownik
Witam. Tory już kupione więc pora na konstrukcję. I tu jest problem bo się nie znam... liczę na porady ;)
Narazie wymyśliłem tyle: wymiary 220 x 130, jedna część 110 x 130.Makieta będzie składac się z 2 części. Góra z płyty wiórowej, listwy chyba też (wys. około 6 cm). W miejscu łączenia części będzie coś "niby profil" ze sklejki grubości 1cm (czerwona linia)

Zeby usztywnić łączenie wpadłem na pomysł przeprowadzenia przez wszytkie listwy pionowe 2 rur aluminiowych o średnicy około 30mm (szara linia), na końcu nakrętki.
Wtedy łączenie było by chyba bardzo wyrzymałe ...

Teraz pytania :
Czy pomysł z rurami ma jakiś sens czy jest zupełnie bez sensu, a jeżeli jest bez sensu to jak łączyć ?? zwykłymi śrubami? :razz:
Ile dać pionowych i poziomych listw?? (w jednej części)
Czy listwy z drewna czy płyty wiórowej
Listwy obowiązkowo łączyć kostkami??

Liczę na poprawki i porady :grin:
Pozdrawiam, Michał

Załączniki

OP
OP
Z

ziombol

Nowy użytkownik
Może jakieś rady?? porady?? odpowiedzi na pytania ?? :razz:
Chciałbym zabrać się już za konstrukcję ale ... nie mam jeszcze dostatecznej wiedzy ....

Pozdrawiam, Michał

Zobacz konstrukcję z M1, jest pancerna. Zamiast jednej kostki są 4 to zapewnia maksymalną stabilizację. Moduł ma wymiar 150 x 200 cm, kantówki na nogi 8 cm. Wszędzie płyta OSB 18 + porządny wikol i wkręty SPAX. 4 osoby mogą na tej konstrukcji tańczyć - sprawdzone. Łączenie przez 6 śrub na stronę. Najpierw skręcone ze sobą zaciskami stolarskimi, potem wiercone pasowne otwory pod śruby, skręcane i zdejmowane zaciski. Ot cała filozofia łączenia. Pasuje jak ulał. Do domowej makiety możesz zrobić to z płyty OSB 12 mm, będzie lżejsza. Wysokość ścian poprzecznych to 20 cm, otwory mają za zadanie zmniejszyć wagę i ułatwić przeciąganie kabli. Myślę że Ci to chyba trochę pomogło. Fotki większej rozdzielczości mogę chętnym podesłać meilem.

Załączniki

zadziwia mnie tylko, ze nie ma regulacji wysokości (gdyby była nierówność podłoża, jak na przykład hangar....), ale z drugiej strony ta makieta stoi w centrach handlowych gdzie nie ma potrzeby - wszędzie płytki. W mieszkaniu też nie ma klepiska... ale jakby ktoś to montował np. w garażu, gdzie nierówna wylewka o takiej regulacji nóg należałoby pamiętać.

A widzisz i się mylisz, płytki w hipermarketach wyglądają tylko prosto ale nie jest tak łatwo, stopki regulacyjne zakładane były na biegu w pierwszym markecie, mi także się wydawało że będą zbyteczne. Różnica poziomów na długości 6 metrów wynosiła 1 cm! Sporo nieprawdaż? Ale tak na serio, jak ktoś ma zamiar budować dużego torta to polecam ten system konstrukcji.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 6
Planuję 2
Planuję 15
Planuję 6
Planuję 20