• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama półkowa do prezentacji taboru

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#1
Witam,
Po niedawnym zakupie zestawu startowego oraz (pięknego :love:) wagonu Bautzen 84 Tilliga postanowiłem załatwić im "jakąś podstawkę" aby elegancko prezentowały się na półce biblioteczki. Oprócz celu głównego, diorama ta będzie moim poligonem doświadczalnym gdyż jest to moja pierwsza styczność z tą odmianą modelarstwa.

Skala: H0. Wymiary planowe: 700x300 mm. Jako bazę planuję użyć styroduru, gdyż diorama będzie cały czas leżeć na półce.

Plan dioramy (screen z SCARM'a + "detale" domalowane w Paint'cie):


Szlak będzie dwutorowy i niezelekryfikowany, planuję użyć torów PIKO A-Gleis (prawdopodobnie czeka mnie ich nadmiar, zamierzam zakupić nadchodzący w tym roku kolejny zestaw startowy PIKO) oraz fałszywej podsypki z korka.
Tory będą przecięte niestrzeżonym przejazdem, a droga z kolei :))- żwirową ścieżką. Planuję również umieszczenie na dioramie małej szopy (dolny-lewy róg), drzew, figurek oraz 1 samochodu.

Przed rozpoczęciem budowy postanowiłem nauczyć się na pociętym kawałku toru szutrowania. Na zdjęciu widoczna jest pierwsza i do tej pory - jedyna próba.


Tutaj jako fałszywa podsypka znalazła się tektura, a szuter był w niepasującym mi kolorze - musiałem pomalować. Wyciągnąłem też lekcję o konieczności lepszego przygotowania powierzchni szyn oraz o konieczności użycia farb emaliowych - farba akrylowa odpadła w kilku miejscach. Nie użyłem również suchych pigmentów - nie miałem akurat w posiadaniu.

EDIT: Literówka i poprawa wrzucenia zdjęć
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#3
Zastanów się nad fleksami. Umiejetność ich układania też jest wskazana.
Cenna uwaga. Brałem je pod uwagę, jednak wymagałoby to zakupu 2 fleksów do tego projektu, czyli conajmniej dodatkowe 44 zł (liczę fleksy PIKO) włożone w ten projekt, podczas gdy "modułowych" torów prawdopodobnie czeka mnie nadmiar.

Również na aktualnym etapie planowania mojej "dużej" makiety nie widzę potrzeby użycia fleksów, także umiejętność ich układania nieprędko mi się przyda :)

W międzyczasie (czekam aż minie przeziębienie i będę mógł się wybrać do sklepu po styrodur) spróbowałem zrobić kawałek piaskowej ścieżki z rosnącym obok krzakiem.

Tutaj widzę jak wiele nauki przede mną. Gąbka, z której zrobiony jest dany krzak kompletnie nie trzyma się podstawki ani samej siebie! Czy to jest właśnie moment, kiedy trzeba użyć kleju z butelki ze spryskiwaczem? (coś jak Woodland Scenic Cement?). Z trawy z kolei nawet jestem zadowolony, choć elektrosadzarka dałaby z pewnością lepszy efekt...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
C
Planuję 5
Planuję 8
Planuję 15
Planuję 6
Planuję 20

Podobne wątki