• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm Diorama Marzenia Duże - zmodernizowana stacja gdzieś w Polsce

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#1
Hej, hej wszystkim :)

Na początku zawsze wypada się przedstawić więc to też w skrócie uczynię. Mam na imię Piotrek i pewnie jak każdy z was miałem w dzieciństwie takie duże marzenia w postaci kolejki jeżdżącej po dużej makciecie ;). Niestety nigdy nie miałem gdzie tych marzeń spełnić. Od 15 lat zajmuję się jednak modelarstwem figurkowym dzięki czemu nabrałem już pewnych modelarskich zdolności. Tak się składa, że niedawno zyskałem pomieszczeine gdzie mógłbym zrealizować swoje dziecinne marzenia. Pokój jest duży jednak obecnie surowy dlatego będę musiał przygotować do pod makietę. Jednak zanim skręcę pierwszy stół postanowiłem przystosować się do mniejszej skali stąd pomysł na dioramę. Poniżej informacje o niej:

Dwutorowy szlak zelektryfikowany po modernizacji
Wymiary
- 90x30
Epoka - Vb/VI

Dioramka zawierać będzie zmodernizowany niedawno zelektryfikowany szlak torowy gdzieś na Mazowszu. Na prawie 3 metrach kwadratowych znajdzie się kawałek stacji z dwoma peronami wyspowymi, przejazd kolejowy, parking i domek drużnika. Całość ma być wstępem do tworzenia większej makiety. Chcę nauczyć się jak tworzyć miniaturowe światy, a przede wszystkim przestawić się w skali ;).

No to zaczynamy!

Na początku zakupiłem kilka kawałków sklejki aby stworzyć podstawę. Następnie zacząłem przymierzać wszystkie rzeczy, które miałem i naszkicowałem na płycie plan mojej dioramki :)
IMG_7028.jpg IMG_7037.jpg IMG_7038.jpg IMG_7041.jpg IMG_7042.jpg

Przez ostatnie dni porobiłem troszkę zakupów :D. Pierwsze nabytki w skali H0 sprawiły mi na prawdę dużo przyjemności ^^
IMG_7047.jpg IMG_7073.jpg

Następnego dnia zaimpregnowałem złożoną skrzynkę rozwodnionym wikolem. Na razie staram się oszczędzać jak mogę gdyż wolę przeznaczyć większe środki na przyszłą makietę. Po wyschnięciu drewna wyciąłem ze styroduru wzory na podtorze. Styrodur to jeden z moich ulubionych materiałów. Tworzyłem nim zamki, ruiny i inne cuda do bitewniaków :)
IMG_7059.jpg IMG_7062.jpg

Dziś zacząłem testować szutrowanie pierwszego z dwóch torów. Czekam obecnie na dostawę do sklepu drugiego flexa betonowego jednak nie mogłem powstrzymać się i pierwsze kamyki wylądowały na torach. Oto efekty:
IMG_7072.jpg IMG_7074.jpg

W najbliższych dniach zabiorę się za domek, parking, a gdy dokupię drugi tor przygotuję przejazd oraz trakcję. Proszę was o wszelkie uwagi i porady tak abym mógł jak najwięcej nauczyć się na tej dioramie :)
 
Ostatnio edytowane:

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#2
Witaj. To dobry pomysł z dioramą dla treningu.

Trochę prostokątne to podtorze :)

http://www.transportszynowy.pl/torykolpodtorze.html

Styrodur to świetny materiał choć czy nadaje się na fałszywą podsypkę? Do tego lepszy byłby korek (chociaż drogi) lub twardy karton. Ze styroduru lepiej zrobić tylko nasyp.

Na razie staram się oszczędzać jak mogę gdyż wolę przeznaczyć większe środki na przyszłą makietę.
Zaoszczędziłbyś bardziej gdybyś krawędzie peronów zrobił sam ze styroduru lub kartonu. Tak samo chodniki. Kupne plastykowe do tanich nie należą, a i ich późniejsza obróbka jest upierdliwa jeśli chcemy by wyglądały realnie.

Co do szutrowania - dobrze jest się do tego przyłożyć. Dobrze położony szuter jest ozdobą każdej dioramy czy makiety. Unikaj pozostawiania tłucznia na podkładach i imitacjach mocowań. Kleju też nie musisz lać tak dużo. Naprawdę nie wiele go trzeba by złapał szuterek na amen. Spójrz tu:
http://forum.modelarstwo.info/threads/szutrowanie-pierwsze-podejście.6396/page-6#post-441733
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#3
Dzięki za podpowiedź :)

Tor został zerwany i czeka teraz na zamówiony korek. Powinien być jutro akurat z drugim torem flex ;). Po rozbiórce muszę oczyścić troszkę szyny w miejscach gdzie przykleił się szuter. Krawędzie peronów kupiłem gdyż chcę potrenować właśnie troszkę z materiałami używanymi przy modelach do makiet. Osobiście przyzwyczajony jestem do twardszego plastiku.

Mam teraz małą rozkminę jak przygotować poprawny profil torów. Podtorze to wysokość 5mm, czy nasyp również powinien tyle mieć? Czy wtedy na nasypie powinny również znajdować się perony? Wtedy domek dróżnika będzie dość nisko w stosunku do wysokości główki szyny. No i jak teraz wkomponować całość w parking, który zrobiłem tuż po napisaniu poprzedniego posta :p

Wygląda to obecnie tak:
IMG_7118.JPG
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#4
Polecam wycieczkę w okolice dworca, przejazdu kolejowego i sprawdzenie jak ten temat jest rozwiązany w realu. Zdjęcia w necie tego nie oddadzą bo perspektywa na fotce się spłaszcza.

Pozostając w poziomie toru podnieś teren w okolicy dworca lub przejazdu. Na dworcach nasypów między peronami nie uświadczysz :) Natomiast dworzec i perony mogą być zbudowane na poszerzonym nasypie. W Gołonogu tak mam. Z jednej strony peronu torowisko na nasypie z drugiej w przekopie.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#5
Byłem dziś poobserwować stację Warszawa Służewiec i rozumiem już dokładnie o co mniej więcej chodziło Ci Adamie :). Planuję teraz przykleić na całą płytę styrodur tak aby podnieść teren o 5mm. Tory pozostaną na tym samym poziomie jednak wyfrezuje przy nich rów melioracyjny. Podniosę też teren przy parkingu o 2 mmm i tak samo zrobię też z drogą dzięki czemu przejazd będzie bez najazdu.

Pojawiają się jednak kolejne pytania. Jednym z nich jest w jakiej odległości powinien być brzeg peronu od osi toru. Zastanawiam się też czy takie rzeczy jak semafory czy słupy trakcyjne montowane są od tej samej wysokości co tor. Chcę na całej dioramie postawić dwa lub trzy słupy trakcyjne i jeden semafor pięciokomorowy za peronem.

Mam też pytanie. Czy na modernizowanych szlakach montuje się teraz słupy betonowe?
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#7
Po dłuższej przerwie spowodowanej wrześniowymi uczelnianymi przygodami udało mi się w końcu znaleść czas na dioramkę :D. W międzyczasie nabyłem pierwszy tabor dzięki czemu nie mam już problemu z odległością krawędzi peronu od główki toru. Wcześniej nie miałem żadnego wagonu przez co trudno było coś wymierzyć :p

Diorama urosła minimaline. Drogowcy kładą chodnik i asfalt, a wójt z dotacji unijnych sfinansował dodatkowo ścieżkę rowerową. Gmina jest bardzo prorowerowa ;). Kolejarze przygotowują się do położenia wypełniaczy międzytorowych. Pierwszy peron został już ukończony, pojawiła się latarnia i ławki. Miejscowi tak już nie mogą się doczekać na otwarcie stacji, że tłumnie przybili oglądać prace. Pojawiły się pierwsze włączniki dla gminnej elektrowni ^^
IMG_8587.JPG image1.JPG image2.JPG IMG_8663.JPG

Mam za sobą pierwsze lutowanie płytek fototrawionych. Zaopatrzyłem się w 60V lutownicę i na zasadzie prób i błędów staram się zdobywać doświadczenie. Efekt jest całkiem dobry jak na mój gust ale jednak potrzeba mi jeszcze więcej ćwiczeń :D
IMG_8665.JPG IMG_8664.JPG

Mam pytanie jeśli chodzi o techniki lutowania. Obecnie biorę np. dwa boki kratownicy. Na obu robię punktowo luty cyną, a następnie przykładam do siebie i topię cynę na dwóch częściach aż złączy się razem. Mam z tym niestety kilka problemów. Czasem cyna w ogóle nie łapie, a czasem mimo długiego rozgrzewania elementu topi się i staje się kulką, która nie chce osiąść na materiale. Nieraz mam też tak, że zbyt duża ilość cyny osiada na płytce. Kupiłem odsysacz i staram się usuwać nadmiar ile mogę ale efekty bywają takie sobie.

Często też lutownica odmawia posłuszeństwa tak jakby traciła temperaturę. Używam oczywiście kalafonii ale czasem jest to aż zniechęcające bo muszę wyłączać lutownicę poczekać aż ostygnie i po godzinie wracać do pracy. Gdzieś niedawno dorwałem też informacje na temat lutowania płynną cyną palnikiem gazowym. Czy są jakieś porady w internecie jak się do tego zabrać?

Ogólnie prosiłbym o jakieś wskazówki dotyczące lutowania części fototrawionych :). Temat bardzo mi się spodobał i chyba dla sportu będę lutował sobie wytrawki :D
 
Ostatnio edytowane:

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#8
W temacie lutowania nic Ci nie pomogę :) Poszukaj na forum jest tu kilku "wariatów" od sieci trakcyjnej tam na pewno coś o lutowaniu małych elementów znajdziesz.
 

Darkman

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 1 0
#9
Mnie lutowanie też nie idzie, ale polecam zaopatrzyć się w jakiś topnik, albo pastę lutowniczą.
Zajrzyj też do działu "Techniki modelarskie"
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#10
Będę rozglądał się po forum za tematami lutowania gdyż sam chciałbym w przyszłości pobawić się w wytrawianie i montowanie takich modeli.

Tymczasem diorama dalej rośnie. Pierwszy peron został wzbogacony o rozkład jazdy i linię bezpieczeństwa. Drugi peron jest w fazie przygotowania i dziś mam nadzieję go dokończyć :)
IMG_8704.JPG IMG_8705.JPG IMG_8710.JPG

Przy drugim peronie gmina posadziła drzewa, planuje zrobić też małe jeziorko retencyjne, które będzie przyjmowało wodę deszczową. Prawdopodobnie pod drzewkami znajdzie się też kilku amatorów "ciepłych napoi". Na stację przyjechał już pierwszy skład testując nowo położone tory. Niedługo perony zapełnią się nowymi osobami.
IMG_8703.JPG IMG_8740.JPG IMG_8801.JPG

Domek drużnika dostał już fundamenty i czeka na pełne ogrodzenie płotem. Zastanawiam się jeszcze nad jakimś ogródkiem jednak nie mam jakoś pomysłu jak zagospodarować ten teren. Nie mogę znaleźć żadnego zestawu ogrodowego, który by mi przypasował :p. Myślałem nad ogródkami Fallera ale jest na nie za mało miejsca. Postawiłem też pierwszy słup trakcyjny jednak nie jestem przekonany co do jego stabilności. Podczas napięcia trakcji pradopodobnie po prostu się zegnie gdyż sam słup nie ma żadnego bolca do włożenia go w ziemię.
IMG_8713.JPG IMG_8712.JPG

Ostatnim dylematem pozostaje lewy dolny róg makiety. Myślałem aby zrobić w tym miejscu bazarek lub skrawek pola ale jakoś nie mogę się na nic zdecydować. Przed peronem wróci parking i dojdzie też prawdopodobnie kilka bud od ulicy. Ogólnie diorama prezentuje się na dzień dzisiejszy tak:
IMG_8702.JPG
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#13
Po szybkim kursie ogrodnictwa rozporządziłem moim ogrodnikom, a właściwie elektrosadzarce sadzenie trawki :). Elektrosadzarka powstała podczas prac badawczych w tajnym laboratorium gdzie to kręciło się dużo much. Jeden z naukowców chcąc ubić muchę niechcący machnął packą przy woreczku z trawką elektrostatyczną. Tak powstała elektrosadzarka ;). Poniżej możecie zobaczyć efekty tego wielkiego odkrycia:
IMG_0383.jpg IMG_0382.jpg IMG_0379.jpg IMG_0341.jpg IMG_0339.jpg IMG_0333.jpg IMG_0332.jpg IMG_0330.jpg IMG_0321.jpg IMG_0319.jpg

Wójt bardzo ucieszył się z nowej zielonej okolicy dlatego dofinansował posadzenie kwiatów przy drodze. Rolnik, sąsiad dróżnika postanowił nawet zasiać słoneczniki na pobliskim polu. Czeka właśnie na dostawę dodatkowych 210 żółtych kwiatów ;).

Spatynowaniu uległ również domek. Dróżnik sporo zarobił dzięki waloryzacji pensji dzięki czemu było go stać na wymianę lamp naftowych na oświetlenie LED.

IMG_0318.jpg IMG_0359.jpg

Ogrodnicy zmierzają obecnie w stronę lewej części dioramy. Już niedługo znikną brązowe plamy na makiecie i wszystko stanie się zielone :D. Na szczęście powoli ja przestaję być zielony w ogrodnictwie :cool:
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#15
Domek jest bardzo przyjemny więc Adam nie zastanawiaj się i kupuj :). Klepki są odlane i posiadają fakturę. Są oddzielnie przyklejane do fasady więc w każdym momencie możesz zastąpić je innym wzorkiem, choćby płytkami ceglanymi Auhagena lub innymi. Mozliwości nie ma końca :ROFL:.

Domek nabawi się jeszcze kilku szczegółów typu rynienki i inne cuda :rolleyes:. Dach zostanie jeszcze spatynowany. Dodatkowo żeby domek zyskał na klimacie klepkową ścianę owinę pnączami Nocha :).
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#17
Kominiarz już w drodze więc i kominy się ufajdają :). Ogólnie mam niezmiernie dużo przyjemności z tej dioramy i codziennie mam pomysły na nowe szczegóły. Przyszedł mi właśnie kolejny do głowy ale niestety już chyba trochę za późno bo domek jest porządnie przyklejony. Mianowicie komin w tym modelu nadaje się świetnie na wstawienie wytwornicy dymu ;)
 
OP
OP
siódemka

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#19
Mattia witaj w moim wątku :D. Cieszę się Panowie, że wspieracie mnie jakoś w tych początkowych przygodach z dioramą ;).

Dziś pracuję nad elektryką i zasilaniem dioramki. Będzie możliwość podpięcia do modułu sterownika i puszczenia napięcia na tory. Dalej chcę zamontować przyciski do świateł peronowych, ulicznych i do domku dróżnika. Zaczynam powoli rozglądać się za jakimiś fajnymi lampami ulicznymi i obecnie najbardziej podobają mi się lampy Omkia'i. Zastanawiam się tylko jakie oświetlenie umieścić w tym miejscu. Czy stare betonowe słupy czy jakieś nowocześniejsze lampy uliczne ;).

W drodze jest również semafor SBL od Pana Kluby do którego robię właśnie płytkę drukowaną dzięki czemu będę mógł nadać sygnał S3 :).

Na dziś takie małe zdjątko aby rozjaśnić trochę ten szary dzień ;). Pan dróżnik zasadził kwiatki od strony torów tak aby było trochę weselej. Kominy jeszcze nie zostały spatynowane więc nic się nie martw Adam :p. Muszę też pomalować tory bo jakoś strasznie odkładam ich urealistycznienie.
IMG_0660.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki