• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama/makieta"modułowa"...eksperyment... co wyjdzie to wyjdzie

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#1
Gdzieś mi się walały po kątach resztki rocowskich flexów H0 na których "ćwiczyłem" lutowanie torów wąskich w 0f i postanowiłem w ramach eksperymentu pobawić się tym i zobaczyć co wyjdzie z tego.
Skleciłem modulik o wymiarach 13(szer.) / 150(dł.) / 5 (wys.) cm i nakleiłem za pomocą wikolu całe przęsło - około 70cm jak na razie ( wcześniej wylutowałem PCB i powstałe braki uzupełniłem podkładami wyciętymi ze starej skrzynki na owoce jakich wiele w marketach)
Zastanawiałem się czy jest sens zastosować jako gwoździe zszywki tapicerskie, ale jak zobaczyłem u Pawła R na module podobne rozwiązanie to wybór okazał się jasny.
Zdjęcia zrobione na szybko...farba na podkładach jeszcze mokra...zszywki może być ledwo widać...

IMG_20171127_224614[1].jpg IMG_20171127_231010[1].jpg ...przęsło z jednej i drugiej strony
IMG_20171127_230214[1].jpg mocowanie szyn (tzw "na boso")...
IMG_20171127_224606[1].jpg przed barwieniem i po barwieniu...


Mam nadzieję, że będzie to rozwojowy projekcik...:gwizd:

Pozdrawiam z MMz:)

ps. uwagi, komentarze, DOBRE rady;) mile widziane...:gwizd:
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#3
Tu akurat tą świadomość mam, ze mógł bym tak postąpić. Niechciałem rozkładać na czynniki pierwsze tego co już powstało.

Pozdrawiam z MMz:)
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#4
Nawet jeśli jest to próba to raczej dobrze by było to starać się robić to estetycznie , a tak efekt końcowy może Ci się nie spodobać :)
No ale zobaczymy jaki będzie efekt końcowy , bo być może jakoś to wyprowadzisz na prostą .
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#5
Te pierwsze centymetry bardziej traktuję jako wprawkę w mocowaniach szyn - samo przyklejenie za pomocą CA wygląda raczej jak tor po ataku złomiarzy. Gwoździe ze zszywek to próba przed dodaniem podkładek pod szynę. Jeśli wypali mi to rozwiązanie w wersji na boso to może się pojawią także podkładki, ale na to czasu potrzebuję...
A co do samej estetyki - zgadzam się ( na pierwszych zdjęciach była jeszcze mokra farba - revell matt82). Będę musiał chyba kupić ten ideaspray 131 ( Pado w moim wątku Ne pisał o zastosowaniu u siebie) - zobaczymy wtedy jak to będzie wychodzić u mnie.

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#6
Jako że kolej jaka by nie była to ne tylko proste i łuki a także i rozjazdy to ...tu prototyp:D...ok cyny na*&$%^&#@e:gwizd::gwizd::gwizd: gorzej jak w ruskim czołgu - kwestia wyćwiczenia łapy i wyczucia lutownicy...:gwizd:
IMG_20171203_231620[1].jpg szablon - lutowany był lewy rozjazd, prawy jeszcze do wycięcia miejsca na PCB ( rysunek zrobiny jako DWG...)
IMG_20171203_231643[1].jpg prototypowy rozjazd... pierwsze spostrzeżenia- iglice... iglice wymagają dopracowania
Owszem, 'tabor" przechodzi, ale jak to zawsze jest ale... raczej wynikłe z technologii wykonania elementów...

Ogólne uwagi są takie...: wiele rzeczy trzeba poprawić i wyćwiczyć...:rolleyes:

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#7
Mam można lekki problem z technologią... Z tymi zszywkami może idea była słuszna - bardziej to do haków podobne, ale jest "ALE"
( mizerny efekt przy nakładzie pracy i satysfakcji z tego).
IMG_20171205_221230[1].jpg

Kiedyś popełniłem (tu WIELKI CUDZYSŁÓW;)) "dioramkę", gdzie trochę w bezczelny sposób zastosowałem małe gwoździki.

IMG_20171205_224048[1].jpg
I tu pytanie - nie jestem pewny czy łby gwoździ nie wyszły przeskalowane...( łby nie były szlifowane, ani w inny sposób obrabiane)
Ewentualnie czy jakaś ich obróbka by coś tu dała czy iść na zgniły kompromis...(n)
Ogólnie wygląd całości nie jest za specjalny:oops: - kurz zrobił swoje - ale, to też jakieś rozwiązanie by mogło być...

Pozdrawiam z MMz:)

Ps. praca nad rozjazdami z PCB utknęła lekko w martwym punkcie- rozjazd sam się ustawia w położenie pośrednie z powodu sposobu montażu iglic... z tym też muszę powalczyć...
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#8
O rany Harry w ilu skalach ty robisz te dioramy :) szok. Jeśli chodzi o malowanie podkładów to już teraz uczulam na wymalowanie ścianek pionowych belek. Potem przy zasypaniu szutrem może wychodzić surowe drzewo.
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#9
Szuter ( czy to z piachu do piasecznic czy z piachu z bezpiecznika na 3kV) zawsze zalewam barwionym roztworem z wikolu. Pigment z roztworu załarwia sprawę... A co do skal. Zaczynałem zabawę z H0, przeszedłem na N'kę. Z tą zerówką to "wypadek przy pracy" - kiedyś kupiłem za czasów późno szkolnych RocoAlpinline...:D. Narazie badam możliwości...jak to wypali to coś z tego będzie...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#10
Cóż..., temat trochę odkopałem, a przyczynkiem do tego była zeszło wakacyjna wizyta w MRU / OWB ( Międzyrzecki Rejon Umocniony / Oder Warthe Bogen) oraz swego rodzaju "faza" jaką złapałem na koleje kopalniane.
Trochę czasu zmarnowałem na wymyślenie, jak tu od razu produkować hurtowe ilości haków do przytwierdzenia szyn, a najskuteczniejsza okazała się najprostsza metoda... podpatrzona u Pawła R. Tu jemu dzięki za wątek, w którym to podpatrzyłem.
Od razu zaznaczam, że na razie dorobiłem około 360-400 haków, które wyszły jak wyszły - niczym chińska masówka...czasem bubel się trafił, ale pomału, pomału...
IMG_20190505_181630.jpg

Powoli idzie "bicie" haków w tor, bo około pół metra tj około 40 podkładów zajęło mi około 3 godzin.
Próbka poniżej( bez malowania szyn), podkłady były wypaćkane wcześniej... całe przęsło/segment ma 75 cm.
Ogólny zarys chyba się wyklaruje niebawem...

IMG_20190505_150207.jpg


Pozdrawiam,...

ps. w N'ce póki co zanik weny, a dłubać się chce...:eek:
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#11
Pomału do przodu robota idzie... oj pomału, ale idzie... haki wbite, pierwsze malowanie szyn z hakami za mną...
Do szyn zastosowałem "revel matt 84".
IMG_20190509_185425.jpg oraz ogólniej trochę... IMG_20190509_190037.jpg

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#12
Próby z materiałem na grunt... U góry bentonit do kociej kuwety, poniżej zwykły piach z lasu przywleczony. Obie próbki zalane sosem wikolowym...
IMG_20190513_130212.jpg
Czas suszenia ww próbek wyniósł trzy dni... Efekt...bentonit chyba oddam kotom...:niepewny::niepewny::niepewny:

Pozdrawiam, ...
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#13
Coś za długo Ci to schnie, może za grubo dałeś?
Ja smarowałem powierzchnię docelową wikolem, sypałem na to piach/ziemię. Trochę wklepuję, miękkim pędzlem "ławkowcem". Wychodzą przebarwienia wikolu spod spodu, więc dosypuję od góry aż ich nie widać. Co się sklei to nie odpadnie, nadwyżkę zmiatam na później.
I nie robię poprawek piaskiem na już położonym piasku, wygląda to glutowato i nienaturalnie, lepiej już zamaskować niedostatki trawką.

No jakoś tak.
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#14
Misiek, próbka była machnięta na kartonie (resztki z jakiegoś pudła). Bardziej chodziło mi o to który materiał będzie lepszy. Poza tym te trzy dni wyszły mi z braku wolnej chwili na grzebanie...
Docelowo planowałem zrobić coś w stylu tego co wspomniałeś...

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#15
Prace jakoś pomału, ale postępują...
Tło...sklejka polakierowana, posprayowana (tu jeszcze mokra)
tło.jpg

Moduł... matowienie "gruntu"...
... zupa wikolowa + pigment... matowienie1.jpg ...i piach jako czynnik szorstki ... matowienie2.jpg

Zabawy ciąg dalszy nastąpi... może nie długo:niepewny:

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#16
Zasypałem moduł mieszanką piasku z ziemią a na koniec przypruszyłem jakąś posypką z zamierzchłych czasów...
Oczywiście wszystko okraszone zupką wikolową z dodatkiem pigmentów...
Efekt poniżej...
IMG_20190521_191636.jpg IMG_20190521_191653.jpg IMG_20190521_191703.jpg ...

Pozdrawiam,...


ps. po doschnięciu zobaczy się co wyszło faktycznie:niepewny:... i może złożę elektrosadzarkę ...w końcu...:mad:
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#20
okroiłeś fotki do 20 Kb i g...zik widać , mega pikseloza :(
Na lapku jak patrzyłem po przepuszczeniu przez Irfanviev było ok... może rozdzielczość monitora czy jak:niepewny:
A co do kompresji, zdjęcia zrobione telefonem i wyszło ponad 6MB (4208 x3120pixeli) więc serwer by nie puścił...

Pozdrawiam,...

"po edycji posta"...
...spojrzałem na oryginał i niestety coś jest na rzeczy...
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki