• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama - Lokomotywownia z obrotnicą.

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#1
Diorama którą właśnie kończę, przedstawia (co zaskakujące zważywszy na tytuł) lokomotywownie z obrotnicą. Projekt na tyle dojrzał że postanowiłem wrzucić na forum, może ktoś się zainspiruje.
Pomysł na nią zrodził się jak dorwałem na allegro uszkodzoną obrotnicę Fleischmanna, miała pare brakujących segmentów, połamane barierki i brak przełącznika do sterowania. Brakujące elementy odlał mi znajomy w żywicy. Sterowanie dorobiłem sam, cały model pomalowałem od nowa.

P1110122-001.JPG

Wymiary dioramy miałem narzucone przez gablotę w której miałem zamiar to trzymać, więc realizm jeśli chodzi o układ torowy wyrzuciłem za okno od razu. Chciałem mieć układ na tyle skompresowany żeby można było pomanewrować sobie modelami, rozjazdy maksymalnie odepchnąłem od krawędzi dioramy tak żeby zmieścił się parowóz między krawędzią a rozjazdem. Wyszło coś takiego:

P1110135-001.JPG

Infrastrukturę użyłem produkcji Fallera, trochę detali trawionych z allegro, płot cięty laserem z kartonu. Lampy zrobiłem sam z diod SMD, rurki mosiężnej 0,5mm, drutu nawojowego i kartonowych słupów betonowych. Sterowanie obrotnicą, lampami upchnąłem do małej skrzyneczki podłączonej do skrzynki dioramy za pomocą złącza szeregowego, dementuje się aby założyć gablotę.

P1110221-001.JPG P1110223-001.JPG
P1110230-001.JPG P1110235-001.JPG P1110912-001.JPG
P1110904-001.JPG

Tory położyłem na korku, teren robiłem w kolejności: gips, malowanie, szuter, piasek, malowanie piasku pigmentami, mielone gąbki, trawa statyczna, mielone gąbki na krzaki z komosy.

P1110224-001.JPG P1110906-001.JPG P1110911-001.JPG P1120099-001.JPG P1120102-001.JPG P1120103-001.JPG P1120104-001.JPG
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#3
c.d.

Teraz w zasadzie diorama jest prawie gotowa, zostały tylko jakieś drobne poprawki. Poniżej jest parę zdjęć z weekendu, jeszcze zanim dałem krzaki:

P1130245-001.JPG P1130249-001.JPG P1130250-001.JPG P1130258-002.JPG P1130266-001.JPG P1130266-003.JPG

Dziś zrobiłem krzaczory:

P1130270-001.JPG P1130273-001.JPG P1130274-001.JPG P1130281-001.JPG

Na razie całość tak się prezentuje, choć nie są to jeszcze fotki 'studyjne', kolory kiepsko na nich wyglądają:

P1130288-001.JPG P1130287-001.JPG P1130286-001.JPG P1130283-001.JPG P1130282-001.JPG

Drzwi do lokomotywowni są jeszcze nietknięte jeśli chodzi o malowanie.
 

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#5
Rewelacja.
Jaka farba do malowania torów? Używam Pactry A51, ale wydaje mi się za ciemna.
Czyżby przy rozjeździe podobna metoda jaką ja zastosowałem (przełożenie oryginalnego napędu pod płytę)?
Ogrodzenia betonowe czym patynowane?
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#7
Rewelacja.
Jaka farba do malowania torów? Używam Pactry A51, ale wydaje mi się za ciemna.
Czyżby przy rozjeździe podobna metoda jaką ja zastosowałem (przełożenie oryginalnego napędu pod płytę)?
Ogrodzenia betonowe czym patynowane?
Malowanie szyn -> używam tego zestawu:
bacd789de1eb462be0ab146ed5cf7ba9.jpg
Jeśli ktoś nie chce kupować całości to wystarczą w zupełności 3 pierwsze kolory. Maluję zazwyczaj w kolejności od najciemniejszego kryjącą warstwą schodząc do jaśniejszych kolorów coraz bardziej rozcieńczając, ostatnia warstwa pomarańczowo żółtego to wręcz popłuczyny po pędzlu. Pactr generalnie nie polecam, chyba że jako bazę, całą dobrą robotę dają te pomarańczowawe rozwodnione odcienie. Dzięki temu torowisko nie jest za ciemne ani nie wpada w ten buraczkowy kolor jaki czasem wychodzi w początkowych eksperymentach. Maluję tylko szyny, pędzlem, i najlepiej zrobić to przed szutrowaniem (ja akurat w tym wypadku zrobiłem po, ale tylko dlatego że zapomniałem...), po szutrowaniu daje tylko mgiełkę na cały tor.

Napędy to Conrad, kupowałem rozjazdy z ręcznym, odkręciłem im napędy i odciąłem od podkładów te elementy z gwintem do ich mocowania.
IMAG2805-001.jpg
Generalnie to pod makietą okablowanie reprezentuje poziom krajów trzeciego świata, ale działa i nie chce tego ruszać tylko dla estetyki.

Betonowe ogrodzenie malowane w kolejności: podkład surfacer 1200, szaro-betonowa farba tamiyi, wash z olejnej farby vandycke brown, zielone zacieki z farb AK interactive.
 
Ostatnio edytowane:

LordVegetos

Aktywny użytkownik
ŁKMK
Reakcje
176 0 1
#10
Kapitalne. Praca rewelacyjna. Miło popatrzeć na manewry oraz prace zwiazane z przygotowaniem lokomotyw do trasy. Twoja praca zainspirowała mnie do zrobienia projektu drugiego w skali N.
 

Macio68

Nowy użytkownik
Reakcje
7 0 0
#11
Niezmiernie mi się to podoba, jestem pod mega wrażeniem... :)(y)(y)(y)
Chciałbym natomiast zapytać - ta lokomotywownia to skąd? Mógłbyś podać producenta i ewentualnie numer katalogowy, lub namiar jakiś konkretny..?
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#12
Infrastruktura tak jak pisałem to Faller, lokomotywownia to nr kat. 222118, pierwotnie chciałem użyć Fleischmanna ale cena zwalała z nóg, Faller był rozsądniejszy, ale to i tak kiepski model jak za taką cenę, dużo bardziej byłem zadowolony z drugiego zestawu którego użyłem, a była w nim wieża ciśnień, bunkier na węgiel, dźwig bramowy, kanały inspekcyjne, pompy wodne, i mała lokomotywownia której nie użyłem, całość kosztowała mniej niż lokomotywownia.
 

jack77

Aktywny użytkownik
Reakcje
479 4 0
#13
Wszystko przede mną więc potrzebuję wszelakich informacji.
Szuter jakie firmy?
Trawka sypana?
Czy do malowania ścian -cegieł, był użyty zestaw taki jak do szyn. Czy mieszane jak na zdjęciach powyżej.
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#17
Wszystko przede mną więc potrzebuję wszelakich informacji.
Szuter jakie firmy?
Trawka sypana?
Czy do malowania ścian -cegieł, był użyty zestaw taki jak do szyn. Czy mieszane jak na zdjęciach powyżej.
Szuter to Noch, brązowy do N+Z, kodu nie podam bo wybrałem go przez obmacanie w sklepie, ale chyba nie mają za wielu ich rodzajów.
Trawka jak pisałem wyżej to elektrostatyczna, z worka, sadzona sadzarką, do tego mielone gąbki, pod nią i na nią, różne kolory, głównie bardzo drobne woodland scenics, kolory tak samo dobrane po wizytach w sklepach stacjonarnych.
Cegły malowałem tym zestawem: http://hataka-hobby.com/products/brick-buildings-ruins-diorama-paint-set/
Nie żebym zmuszał do zakupu tego zestawu, po prostu dostałem go kiedyś razem z innymi od producenta i leżał u mnie sporo czasu, w końcu miałem okazję go wypróbować, do pędzlowania raczej polecam lifecolory, odcienie zawsze można sobie domieszać jak ma się więcej farb.
 
OP
OP
Stroju

Stroju

Znany użytkownik
Reakcje
447 2 0
#20
Źle to może za dużo powiedziane, one są przygotowane z myślą o aerografach, wykończenie mają raczej półmatowe, i nie kryją zbyt mocno. Lifecolory obok Vallejo to dla mnie dwie najlepsze marki do malowania pędzlem. Lifecolory dają bardzo matowe wykończenie. Ale to moje przemyślenia, nie jestem mistrzem pędzla, gdzie mogę to sięgam po aerograf.
 

Podobne wątki