• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

DIORAMA KAMAPI

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie,

po dłuższej przerwie znowu wziąłem się za klejenie dioramy. Miałem to w cholerę rzucić, ale nie da się... :LOL: Znowu mnie naszło i dłubię. Póki co to początek, do pomalowania tory i zrobienie całej reszty: zieleni, dalszej zabudowy, bałaganu wokół szopy, itd. Jeszcze nie wiem co będzie właśnie na drugim planie..Zastanawiałem się nad nowocześniejszą stacją paliw, zbiornikiem i miejscem spuszczania paliwa z cystern kolejowych, a żeby szopę bardziej zielsko zarosło i zrobić taką nieczynną, opuszczoną, ale z drugiej strony zrobić czynną... ummm...
Wrzucam parę fotek z tego jak idą początkowe prace.
 

Załączniki

OP
OP
KAMAPI

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
prace idą dalej...dorobiona suwnica, itp szczegóły, których więcej pokażę niebawem. Póki co jedno przybliżenie rampy z suwnicą..
Mam też pytanie do znawców odnośnie ustawienia elementów na dioramie: chodzi mi o wieżę wodną. Zrobiłem dwie fotki, na pierwszej wieża blisko szopy "na tyłach", na drugiej fotce pomiędzy torami bliżej kranu. Gdzie ta wieża powinna stać, żeby było prawidłowo? A może jeszcze w innym miejscu? Doradźcie proszę.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#3
Według mnie, pierwsza wersja jest lepsza (koło szopy). Wieże ciśnień zwykle nie stoją między torami (nie mówię o sytuacji, gdy cała lokomotywownia jest między dwiema grupami torów), ale raczej w pobliżu budynków.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#4
Zgadzam się, Pierwsza opcja jest lepsza.
Na drugiej fotce to tak trochę wchodzi w szlak komunikacyjny.
A jak ją spatynujesz jak resztę to będzie SUPER :D
 
OP
OP
KAMAPI

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
dalsze prace idą powoli do przodu..kolejne fotki zatem
 

Załączniki

OP
OP
KAMAPI

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
powoli działam dalej, zamieszczam fotki z kolejnych etapów pracy. Jeszcze dużo pracy z zielenią, załadunkiem węgla i terenem między torami, między szopą a stacją...
 

Załączniki

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#10
Mi się podoba, może to drzewko jest nieco za jaskrawe, ale krzak przy wieży super
LUKASZdiy napisał(a):
ja mam wrażenie jak bym patrzył na brudny świat za brudny
Nie uważam by KAMAPI przesadził z brudem
Karolu jak możesz to weź diorame na zewnątrz i pstryknij kilka fotek w świetle dziennym.
 
OP
OP
KAMAPI

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Też myślę że brudu jest tyle co trzeba, bo brudu jest w takich miejscach dość dużo, osadza sie kurz i pył choćby z nawęglania itp. Co do drzewka to w rzeczywistości zieleń taka na drzewach i krzaczorach bywa na maksa jaskrawa, nawet bardziej niż te kolory trawek, siateczek i posypek, wystarczy popatrzeć za okno i kolory sa naprawde mocne i jaskrawe nieraz. Kiedys ktos pisał że wyniósł na zewnątrz makiete i porównał kolory zieleni na niej i naturalne - to mimo zę miał na makiecie zieleń "wiosenną" to i tak rzeczywistość była o wiele bardziej świeża i jaskrawa. Nie mniej ja sam chcę to drzewko troche "przypudrować" wtedy mozna uzyskać różny efekt i dostosować kolorystycznie do reszty zieleniny, zrobic każdą porę roku...
 
OP
OP
KAMAPI

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
trawa dosiana, drzewko poprawione :) aha... i od razu mówię, że możecie krytykować, nie obrażę się jak taki jeden... ;) :p :D Jak macie jakieś uwagi i podpowiedzi to chętnie skorzystam, żeby zrobić cos lepiej i mieć ładniejszą makietę.
 

Załączniki

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#17
To ja grzecznie poproszę o zdefiniowanie pojęć diorama i makieta i ewentualnie wypunktowanie różnic... :roll:
Zakładam, że jest więcej niż jedna różnica. ;)
To ostatecznie rozproszy moje, pewnie nie tylko moje, wątpliwości w tym zakresie. :idea:
 

Baldwin

Znany użytkownik
Reakcje
487 0 0
#18
Można to definiować różnie ale utarło się iż Diorama to obraz przestrzenny pokazujący jakieś wydarzenie historyczne.
Makieta to z reguły pomniejszony zespół architektoniczny lub w przypadku modeli kolejowych cała infrastruktura kolejowa z jej przyległościami .
Diorama to ewidentnie forma statyczna ,a z makietą to bywa różnie. ;)
Ale się powymądrzałem :D , a nawiasem pisząc ostatnio na jakimś forum modelarskim była dyskusja o różnicy między winietą a dioramą i to dopiero jest pole do rozważań ,oczywiście czysto akademickich.
 

krecik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Choć kleje różne modele od dawna, głównie pancerkę w 1/72, teraz zabrałem się na tort kolejki, to nigdy nie rozumiałem tych dziwnych dyskusji. Czy to diorama, makieta, model taki czy siaki.
Może to jest kwestia podejścia, dla mnie to tylko hobby i zabawa, dla innych mam wrażenie walka na śmierć i życie.
 
OP
OP
KAMAPI

KAMAPI

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Rozważania akademickie są dość częste na tym forum, podobnie jak rozważania z cyklu wspomnienia szambonurka... w których króluje KPEV. Dla mnie też to jest hobby i super zabawa "AŻ" i "TYLKO". Oczywiście szanuję opinie wszystkich, ale też mam dystans i nie traktuję niektórych poważnie :) Trzeba sie przyzwyczaić, że to forum i każdy może wtrącić swoje.
U mnie prace trwają, popraawiłem zieleń, podrównałem teren żeby nie było większych, nienaturalnych kontrastów, pojawiło się też parę szczegółów. Zamierzam zmienić część makiety, usuwając zbiornik na paliwo i stację dla diesel'i, a na jej miejscu powstanie malutka stacyjka. Jeden peron, mały budynek dworcowy, zieleń, itp... Póki co fotki po ostatnich pracach.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 106
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 10

Podobne wątki