• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Diorama jednotorowa las + łąka

sawes05

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Witajcie. Jakiś czas temu naszła mnie pierwszy raz w życiu ochota na stworzenie dioramy kolejowej jednotorowej z linii nieczynnej już linii (numer możecie wybrać z puli szlaków zamkniętych). Jest to oczywiście fikcyjne miejsce , położone gdzieś w Polsce. Całość zajęła mi ok. 10 roboczogodzin, co przełożyło się na kilkanaście minut dziennie (do godziny), przez 3 tygodnie. Musiałem również odczekać, aż zaprawa i klej wyschną, dlatego cała budowa tak się wydłużyła. Wymiary dioramy 80 x 30 cm.

Etapy budowy:
1. Sklejenie styropianu z płytą osb i ukształtowanie terenu.


2. Zazielenienie jednej strony makiety, ułożenie toru i podsypanie szutrem.



3. Dosadzenie pierwszego drzewka i zakrzaczanie


4. Zalesienie drugiej strony makiety, słupy telegraficzne i efekt końcowy.






Czy coś tutaj jeszcze warto dodać, o czym zapomniałem. Co w ogóle sądzicie o efekcie końcowym ? :) Zdjęcia nie oddają rzeczywistego wyglądu tej dioramki, a szkoda.

Pozdrawiam serdecznie.
sawes05
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
#8
Jeżeli we wpisie nie ma wstawionych zdjęć, to administrator nic nie pomoże. Proszę zamieścić nowy wpis i prawidłowo dołączyć zdjęcia.
 
OP
OP
sawes05

sawes05

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#13
Przepraszam za zamieszanie, ale o dziwo zdjęcia w pierwszym poście mi się wyświetlają.

No dobra, to lecimy z tematem:

1. Sklejenie styropianu z płytą osb i ukształtowanie terenu.
IMG_20181009_130238.jpg

IMG_20181009_130243.jpg


2. Zazielenienie jednej strony makiety, ułożenie toru i podsypanie szutrem.

IMG_20181011_223150.jpg

3. Dosadzenie pierwszego drzewka i zakrzaczanie

IMG_20181012_192524.jpg

4. Zalesienie drugiej strony makiety, słupy telegraficzne i efekt końcowy.

IMG_20181028_161539.jpg
IMG_20181030_135142.jpg
IMG_20181030_135148.jpg
IMG_20181030_135243.jpg
IMG_20181030_135248.jpg
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#14
Ooo.. Widać treść książki.. No to czytamy. Tor jest. Pomalowany. Widać, że ruda nie czeka. Realizm + 1pkt.
Drzewa są. Nie w moim typie, ale kwestia gustu. +1pkt do realizmu.
Trawa świetna choć oglądam w komórce więc co ja tam widzę? +10pktów
Nasyp... Już na etapie zimowym widać pośpiech albo procenty... Przydałby się zadbany rów odprowadzający wodę. Nawet nieczynne szlaki nie mają takich wybojów. Zarośniete są i owszem.
No i proporcje spadku nasypu. Jesteś pewien że zgłębiłeś tajniki konstrukcji ziemnych budowli kolejowych? Bo mi geometria nie pasuje... (gadam jak pan Leszek?)
Słupy energetyczne są. Jako detal pomagają. +1pkt.
Płotek jest. Po co? Nieistotne. Trochę za grube elementy. No ale kto bogatemu zabroni robić płot z bali...
Ale tłuczeń bym poprawił.bo odbiera uroku. Na szczęście są Jelenie i nikt nie zauważy wspomnianych niedoskonałości. +30pktów...
Podsumowując: jest mało technicznie, aczkolwiek romantycznie.
 
OP
OP
sawes05

sawes05

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#15
Akurat na tej dioramie uczyłem się tworzenia tego typu projektów. Kolejny mam nadzieję już będzie w 100 % dopracowany. Niby przygodę z modelarstwem zacząłem kilkanaście lat temu, ale wtedy to były inne czasy i człowiek robił z tego, co akurat było pod ręką. Dzięki za miłe słowa :) Uwielbiam tego typu klimaty, więc teraz będą gościć na mojej półeczce. Zastanawiam się nad słupkami hektometrowymi, ale po skali to widać, że tylko jedna sztuka byłaby w stanie zagościć koło nasypu. W rzeczywistości to makieta ma długość 70 metrów. Czy coś jeszcze warto tu dodać, poprawić aby była malina ? :)
P.S To słupy telegraficzne ;)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#16
Aby była malina, zrób od nowa konstrukcję, zrób porządnie tłuczeń, przesadź drzewa, zagoń rogaciznę. ;)
PS. Tak sądziłem, choć w komorce mało co widać, a że gapa jestem, to źle napisałem. Ot cała prawda...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 13
Buduję makietę 1089
Buduję makietę 20
Buduję makietę 49
Buduję makietę 10

Podobne wątki