• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama/gablotka/moduł + LEGO

Reakcje
33 6 0
#63
Powoli przychodzą do mnie pozamawiane elementy na moją dioramę. Dziś pora na latarnię firmy OMAK ;) Co tu dużo pisać -------- REWELACJA w skali Z ;)
Poniżej fotki pokazujące wyrób ;) Raz na pierwszym planem, a raz jako mistrz trzeciego planu :ROFL:
Całość powyżej jednej fotki wykonywałem w takiej gablocie z IKEA ;)
Nie spodziewałem się że ten typ lampy można wykonać :eek: w Zetce
 
Reakcje
59 11 0
#64
Wszystko pięknie się prezentuje i wspaniale oglądać wasze prace,
ale jednego nie rozumiem. Macie super, fajne, swoje forum Zetki,
( jestem stałym gościem i fanem), może lepiej skupić się na nim.
Nakręcicie sobie więcej widzów i popularności Zetce.;)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#65
Wszystko pięknie się prezentuje i wspaniale oglądać wasze prace,
ale jednego nie rozumiem. Macie super, fajne, swoje forum Zetki,
( jestem stałym gościem i fanem), może lepiej skupić się na nim.
Nakręcicie sobie więcej widzów i popularności Zetce.;)
I Szymon i ja publikujemy na forum Zetkowym to co robimy.... aczkolwiek trzeba powiedzieć, że to dość wąskie grono i aktywnych użytkowników naprawdę jest niewielu. Myślę, że czasami przyda nam się sygnał zwrotny od braci większych - zarówno pozytywny jak i negatywny - bo to oznacza z jednej strony jakieś tam promowanie skali i jej możliwości oraz ograniczeń a z drugiej naprawdę czasem daje informacje pozwalające ulepszyć to co robimy czy tez prowadzi do kontaktów dzięki którym coś tam się dodatkowo udaje - zresztą to na tym forum nawiązany kontakt z Szymonem zaskutkował między innymi wagonami serii 401Z w skali 1:220.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#66
Przepraszam, że tak na skrajnego leniwca ( wynika to z kilku spraw na bieżąco ciągniętych i braku możliwości wertowania czeluści internetu), ale można prosić o linka do ww wątków na Zetkowym forum??

Pozdrawiam z MMz:)
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#67
Przepraszam, że tak na skrajnego leniwca ( wynika to z kilku spraw na bieżąco ciągniętych i braku możliwości wertowania czeluści internetu), ale można prosić o linka do ww wątków na Zetkowym forum??

Pozdrawiam z MMz:)
Wątki "makietowe" - Szymona i moje:
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=483
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=496
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=330
http://forum.trybunaly.eu/showthread.php?tid=497

Jakby coś jeszcze Cie interesowało - daj znać.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#69
Z uwagi na pewne przemyślenia dotyczące budowy kolejnej dioramy w skali 1:220 stwierdziłem że odpuszczam temat. Nie mam miejsca na to i szkoda mi energii/czasu i pieniędzy. Stwierdziłem że to się nie sprawdzi i nie będzie działać tak jakbym chciał. Zależy mi bowiem na tym abym mógł pokazać w ruchu swoje wypociny z wydruku 3D bo zaczyna coś z tego nawet wychodzić. Budowa normalnego modułu szlakowego w skali Z (na module 500x800mm) to dla mnie póki co też nietrafiony pomysł, z uwagi na ich małą liczbę i na małe możliwości wspólnego spotkania się i pobawienia. Stwierdziłem że trzeba być bardziej samowystarczalnym ;) ale nie samotnym wilkiem stojącym ze swoimi skrzyniami gdzieś z boku w izolacji ;)
Przy okazji ostatnich prac nad makieta makietą w skali 1:87 (system FREMO) na której są takie oto patenty...
DSCN6033.JPG
stwierdziłem że może połączę skale (które mnie opętały ostatnio) ze sobą.... 1:87 i 1:220 oraz 1:87 i 1:160.
Tak powstał pomysł na budowę modułów-dioram które będą spełniały kilka funkcji:
- umożliwią poprowadzenie szlaku kolejowego H0 w wydzielonym tunelu celem przedłużenia szlaku w skali 1:87, poniżej przykład fotki modułu FREMO z internetu jak to ma +- wyglądać od strony toru H0 (oczywiście bez mostu i tramwaju :). Wjazd będzie znormalizowany pod normę FREMO (3 typy profili wjazdowych)
front modułu.jpg
- zabudowany tunel ze sklejki wkoło toru w 1:87 podzieli 50 cm szerokości moduł na dwie części, po ok 21 cm na stronę.
- moduły z racji dwustronności można dowolnie aranżować (szlak/mijanka/przystanek/stacja/stacja techniczna) i pokazywać widzowi w różnej konfiguracji.
- jako połączenie szlaku po obu stronach modułu zrobię dwie pętle nawrotne na skrzynce 500x350 mm. Całość łuku R=195mm być schowana w tunelu. Poniżej szkic jak to ma wyglądać w kilku przekrojach i rzucie z góry. Deski poszły do wycięcia na frezarce. Czekam....gdyż to od tych skrzynek chcę rozpocząć realizacje swojego pomysłu ;) Mając te dwie skrzynki w stanie surowym będzie można gonić tabor Zkowy w kolo...
05-mod.jpg
- zakładam że moduły szlakowe będą o długości 65-100 cm, i wysokości ok 25 cm
- budowa takiego modułu/modułów umożliwi późniejsza nimi zabawę w domu. Wystarczy rozstawić dwie nawrotki i coś w środek i się już bawić na stole/podłodze. Moduły takie można postawić osobno na jakiejś wystawie, moduły takie można także wpiąć w układ makiety H0 (która dominuje na imprezach w Polsce) i przy okazji pokazać widzom skale 1:220 :)

Z racji szerokości skrzynki jaką mam do dyspozycji (20-21cm) zastanawiam się jaki fragment szlaku postarać się odzwierciedlić, no bo powiedzmy sobie że w tej skali to już można się pokusić o realizację czegoś co występuje w realu, a pociąg w skali 1:220 na długości szlaku ok 3 - 5 metrów będzie wyglądał okazale.
Pomysłów jest kilka, ale założenie najważniejsze to póki co - tło które będzie się szybko zamykało za torami ;) W pierwszej kolejności pomyślałem o Szklarskiej Porębie Górnej, gdzie zaraz za stacją są skały... ale stwierdziłem że na start nie będę się ubierał w stację i szedł w ogromne koszty. Trzeba zrobić coś mniejszego, a równie miłego dla oka. Dzięki podpowiedziom kolegów z klubu, me oczy zwróciły się w kierunku doliny rzeki Poprad. Poniżej przykład jednego z odcinków linii kolejowej na tej trasie przed stacją Wierchomla, wprost idealny na moduł dioramę, aby zaprezentować tabor w ruchu
poprad szlak.jpg
jak to robią tu
Są tam też bardzo funkcjonalne mijanki/stacje/przystanki , które także można postarac się odzwierciedlić na takiej połówce modułu.
Jak nie chcemy terenów górzystych można pokusić się o realizacje terenów płaskich, z tymże trzeba postarać się o tło. Niestety te oferowane przez producentów nie są wg mnie ciekawe i trzeba zrobić coś samemu tak jak to wykonał @Zdrada69 na swoim module. Pewnie i jak sie do tego pomysłu przypnę, gdyż chciałbym przełożyć swój most kratownicowy na taki oto moduł aby po nim coś jeździło raz na jakiś czas...
20170125_220753.jpg a nie tylko stało ;)
Dodam że ta diorama ma szerokość 20 cm, jaka powstanie na moim module, a treści na takiej szerokości można pomieścić aż nadto ;)

Pomysł już się urodził w głowie powstał szybki szkic w skali 1:1 przystanku Żegiestów Zdrój (ok 140 cm długości), który to pokolorowałem wspólnie z dziećmi. Potem postawiłem na tym swój zbudowany tabor aby ocenić proporcje ;) Uważam że jest dobrze.
03-mod.JPG
02-mod.JPG
pójdę ta drogą ;) Tory zamówione, deski na nawrotki też. Mam nadzieję że niebawem cd, ale już z budowy ;)
 

Załączniki

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#70
Trochę kontrowersyjny pomysł połączenia dwóch tak różnych skal na module - ale w gruncie rzeczy powodujący, że ten dysonans nie będzie widoczny (HO w tunelu). Do rozwiązania problem dostępu do tunelu HO - coś musi być zdejmowane chyba.
Powodzenia w realizacji.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#72
@Alex D ze smykami będzie jak będzie. Czas pokaże :) póki co to czekam na deski :) może syn pomoże w skręcaniu modułów.

@Zdrada69 co do dostępności taboru H0 to zakładam że będzie on cały czas. Nie zamierzam zakrywać od góry rynny niczym specjalnym...przewiduje zwykłą deskę na śruby.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#78
Moduły już gotowe do układania torów. I tu mam dylemat. Na łuku 195 mm-180 stopni chętnie bym ułożył splot szyn dwu skal N i Z. Fakt że szyny na każdym module w 97% mają być schowane w tunelu kompletnie mi nie przeszkadza fakt brzydkiego widoku lutów i łączników. Dodatkowo widząc jak @Harry Potter działa przy swoich skrzynkach stwierdziłem że ugryzę temat używając do tego seryjnych torów fleischmana 22221 od Nki i szyn ze starego flexa.
Uniwersalną łytke cyfroniki pociąłem w wodzie i powklejałem pod szyny. Potem polutowałem. Teraz ostatni etap. Lutowanie 3 szyny....
20171223_142214.jpg
Gra o tyle warta świeczki że będę miał uniwersalne modułyy do dwu skal. W przeciwnym razie stracę tylko starego flexa od Nki :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł Z 430
Makieta i moduł Z 55

Podobne wątki